Hranice ovládání (2009)

Krásné obrazy, několik zajímavých vět, ale celkově prostě moc pomalé a nudné.

Čarodějův učeň (1977)

Zdejší vysoké hodnocení mě navnadilo, ale z filmu se nakonec vyklubala trochu ponurá jednoduchá pohádka, místy rozvleklá, k čemuž asi přispěla i ne příliš rozpohybovaná animace, ačkoliv "nakreslené" to bylo pěkně.

Komici (2009)

Film bych celkově označila jako vyčerpávající, při své délce mě skutečně vyčerpal. Kvůli pár momentům, kdy jsem se docela zasmála, bych ho rozhodně neoznačovala jako komedii a jako drama zas nepůsobil dost vážně/věrohodně, ačkoliv byl protknut dramatickým obsahem.

Vzhůru do oblak (2009)

Nádherný příběh o lásce a lidských snech. Dokonalá animace, ničím neomezovaná fantazie, ztvárnění všech (dětských) nápadů a snů, na které tvůrci nezapomněli ani v dospělosti.

V Bruggách (2008)

Už po dvaceti minutách jsem tušila, že tenhle film bude za plný počet. Není dokonalej ve smyslu, že by byl nějak dechberoucí svojí velikostí, spíš dechberoucí svojí skromností. Nejodlišnější a nejzábavnější film za posledních pár let. Nevěděla jsem přesně, jaké body musí splňovat můj dokonalý film – teď už vím, že tenhle je splnil. 1. smysluplný děj s kvalitní zápletkou, 2. věrohodné živé postavy, 3. věrohodné a krásné dialogy, 4. perfektně zahrané, 5. zábavné, 6. překvapivé momenty, 7. napínavé, 8. hezká hudba, 9. dobrá pointa, a když tam navíc je aspoň jeden hezký herec/herečka, tak to je třešinka na dortu. Jasně, že každý kvalitní film nemůže splňovat tohle všechno a v typickém dramatu nebude zábava - tenhle však splňuje vše. V podstatě drama, ale vtipnější než leckteré komedie. Hodnocení: ***** *

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (2007)

Wow. Vlastně nevím, jestli jsem ten film přesně pochopila. Chvílema jsem se ztrácela a možná jsem si celou dobu spíš jen domýšlela, co se děje a co chtěl autor říct. A možná to tak mělo být - aby si do filmu každý promítl svoje pocity a každý v něm viděl něco jiného. Ale zároveň mi všechny ty obrazy přece jen dohromady dávají jakýsi celkový dojem o osobě Boba Dylana. Každopádně to bylo umělecký, originální, krásný na pohled, krásná hudba, odvážný a naprosto odlišný od všeho, co jsem viděla za poslední dobu.

Pokojný bojovník (2006)

Myšlenka hezká, ale ztvárnění bohužel pokulhává. Nakonec z toho byl příběh o gymnastovi, který zřejmě duchovně vyspěl, ale kam přesně, to ve filmu nijak zvlášť vidět nebylo. Nějakou knihu od Millmana si teď ale docela ráda přečtu.

Andělé všehomíra (2000)

Na tomto filmu můžu pochválit pouze herecké výkony (bláznům jsem jejich stav věřila) a případně závěrečnou píseň. Hlavní hrdina byl ošklivý a nesympatický, ostatní postavy převážně také, celkově šel film mimo mě a do děje mne nevtáhl. Islandskou kinematografii zřejmě nedovedu dostatečně ocenit :-)

Sedmikrásky (1966)

Sice originální revoluční počin, ale mě to prostě většinu času nudilo a za uši mě tahaly divně a nevěrohodně namluvené dialogy, ačkoliv možná byl účel, aby zněly takhle... Zkrátka zajímavý umělecký film s originálními nápady, ale se mnou nerezonoval.