• Krátkometrážní

Spisovatelé (2012)

Tváří se to fajn. Jako optimistický průvodce spisovatelskými začátky se sympatickým obsazením (Collins příjemně překvapila, žádná "pouhá tvářička") a několika skvostnými okamžiky (flour hug!). Když se ale nahlédne pod skořápku, nadšení docela dobře opadá. Vše se tak nějak po(d)vědomě zakládá na idylce amerických svátků (smrtící kombo Vánoc a Díkůvzdání), do toho se čas od času vykrade Crazy Stupid Love a nazmar nepřijde ani další řádka "osvědčených" klišé. Co pak Stuck in Love bohužel definitivně zabilo (samozřejmě v mezích, film je to furt kvalitní), byla ta celá propagace Stephena Kinga. Jako jo, taky ho mám rád, ale tohle se nehorázně přepísklo ...

Bob Servant Independent (2013) (seriál)

Morning, lads! Bob Servant, independent! Docela událost. Další rozhlasová pecka přetvořená pro obrazovky a další takovej britskej fenomén, co se má v novym prostředí jako ryba ve vodě (jakkoliv teda u takových Gervaisovek nemůžu subjektivně soudit). Na Bob Servant Independent je kouzelných hned několik věcí. V první řadě je to slavnej rodák z Dundee Brian Cox hrající skoroslavnýho rodáka ze skoroDundee. Ten si svou roli náramně užívá a neni se vůbec čemu divit - takový Servantovy zmatený popkulturní/historický odkazy se nemaj šanci omrzet. Zadruhý je to výslednej dojem, že jde vlastně o prazvláštně inspirativní dobrodružství neschopnýho tandemu, co ve velkých prohrách vidí malý vítězství a v malých prohrách vítězství velký. Zatřetí jsou to písničkářský tečky, nezřídka dokonce v roli jakýchsi point (viz např. Why od Annie Lennox), což je jistě zajímavej prvek. No, a začtvrtý je to naprosto, ale naprosto boží debatní díl (e05), kterej možná trochu neotřele řadim k highlightum britcomový tvorby posledních tří, pěti let... :) Zkrátka a dobře - Bob Servant Independent určitě neohromí způsobem, jakym ohromily jiný britský politický satiry v čele s Yes Minister, ale možná o to cennější jeho fiktivnost a radikalismus v konečnym důsledku budou. To se uvidí až za pár let. Do tý doby aspoň FREE WELLIES FOR EVERYONE!! :)) --- "So, in a nutshell, Sally, I want to be Annie Lennox." --- Btw na youtube jsou všecky odvysílaný díly, případně i s anglickýma titulkama, kdyby vám náhodou nešmakoval vymazlenej skotskej akcent s přehršlem wee věcí ... :D

Luther (2010) (seriál)

Nejpodivnější přátelství v dějinách seriálu? Nejlidštější detektiv v dějinách seriálu? Zřejmě; zřejmě v dějinách nejen seriálovejch. A to ještě nemluvim o koncovkách s01e04 a s01e05 jakožto vrcholcích tohohle vrcholnýho krimiproduktu BBC. Zřejmě nejen BBC … --- DCI John Luther v sobě snoubí tvrdohlavost předškoláka, omylnost smrtelníka, odvahu nesmrtelníka, výbušnost bombovýho atentátníka a instinkt vojáka. Je zosobněnim toho nejlepšího a zároveň i toho nejhoršího, co si z lidskýho pokolení můžeme vzít. A vytváří tak setsakramentsky atraktivní směs, kterou leda maximálně vhodně doplňuje mrazivě sebejistá a nevypočitatelná Alice. Škoda že ta šestá epizoda první řady byla tolik vykonstruovaná, takhle famózně vyrovnaná série si jistě zasloužila přesvědčivější finále. --- Druhá série jela ve stylu "míň prostoru, zato víc ambicí" a překvapivě jí to uškodilo spíš míň než víc. Třetí a čtvrtá epizoda s nostalgickýma vzpomínkama na dračák bodovaly víc, *SPOILER* ale zase neměly k ruce Alice. A bez ní to, jak známo, prostě a jednoduše neni vono.

Milosrdné lži (2010)

Strašně zajímavá komunita, tý by uplně klidně slušel seriál. Zčásti rodinkovská, hlavně ale skrz naskrz prohnilá. Přitom to ani tak neni ten klasickej formát, kdy jde v první řadě o to kdo kde s kym, tohle je převážně osobní. A o to větší radost je to sledovat. Lasičky jako zástupnej problém fenomenálního Cluzeta - naprosto dokonalý. Nahodile panikařící Marie, hysterickej výklus Isabelle a vůbec všechny ty nepřiměřený/nepochopitelný reakce jako zmatená obrana před čímsi, co sis sám vystavěl ... fascinující klubko; navíc proložený nějakýma těma absurdně komickýma situacema a pečlivě vybranýma písničkama (Creedance Clearwater!! The Isley Brothers!). Pěti hvězdičkám na stoprocentnosti ubírá snad jen závěrečnej festival breku, jinak mi premiérový setkání s Canetem-režisérem bodlo bez výhrad. A Lellouche? Ten chlap je nereálnej talent. :)

Disco (2010)

Příběh podprůměrnej, ale Izzy Meikle-Small (malá Cathy z Never Let Me Go) nemá coby dětská verze femme fatale žádnou chybu. :)

Don Jon (2013)

Hm, desetiminutovej skeč a dejme tomu. Takhle si akorát věčně vyprsenej miláček davů naběhl na mýho hollywoodskýho nepřítele číslo jedna. Sacha Baron Cohen aby se začal třást. Mimochodem pane režisér, zmuchlanej kapesník při dopadu do koše opravdu nevydává stejnej zvuk jako zmuchlanej cár papíru. To je teprve pravda, kterou by měl znát každej ten běžnej chlap, jehož se zřejmě náš nešikovnej debutant pokoušel vyobrazit. :)) --- A Scarlett jako ideál krásy = taky dobrej úlet.

Rozbitý svět (2012)

So bloody sick! Broken je doopravdy od začátku do konce "broken"; jako máloco. Jde o indie, které nekompromisně rozsévá zlo na každém kroku, v rozličných podobách, a zároveň se skrz postavu Skunk samo sebe táže "Proč se dějí jen špatné věci?". O indie, které přes veškerou (syrovou) surovost zvládá působit dostatečně lidsky - hlavně pro písničky a zlatíčkovskej hereckej výkon Eloise Laurence, ale i tu celou dětskou optiku nabízenou skrze sympaticky velké množství charakterů. A v neposlední řadě jde o indie, které si může dovolit totálně upozadit někoho jako Cilliana Murphyho. Speciální, vážně speciální film. A "nejhorší" na tom všem je, že kdyby všichni od začátku naslouchali tý nejzvrácenější rodině široko daleko ... --- "So you're a lesbian?" - "No!" - "You look like a lesbian." - "What does a lesbian look like?" - "Kind of ugly..."

The Crazy Ones (2013) (seriál)

Měl jsem na jazyku něco jako "brutální zklamání", ale já to vlastně tak trochu tušil. Williamsův umíráček, nic jinýho. Tolik sentimentu, kolik se procpalo do prvních tří dílů Crazy Ones, nepamatuje celá sitcomová historie; stejně jako tak velký množství gagů, při nichž vám je herců vyloženě líto (a Robina zvlášť). Dvě hvězdičky jsou potom při takový absenci humoru (a čehokoliv pozitivního) ještě docela milosrdnym vysvědčenim.

Zdravím, dámy! (2013) (seriál)

První díl nekompromisně za odpad, druhej už Hello Ladies povýšil aspoň na ty dvě hvězdičky. V součtu dost zbytečnej seriál s bůhvíproč populární Žervého podržtaškou v hlavní roli.

Mockingbird Lane (2012) (TV film)

Fakt skandální, že zrovna tohle nedostalo od NBC zelenou. Vizuál má sice hromadu rezerv, ale takovej děda Eddie Izzard nemá nejmenší chybu. --- "I can't be a vegetarian werewolf!"