• Krátkometrážní

Méďa (2012)

Kdybych neviděl co se děje na obrazovce, tak z toho klidně mám dvouhodinovou epizodu Family Guye s Peterem (lampshadováno), Meg, tou holkou-mimino a Joe Swansonem (pro mě nesmrtelně David Puddy). V tomto duchu se nese i humor, takže tu máme popkulturní smršť, kde si nejvíce libují ve Flashi Gordonovi, který mě minul a dost přisprostlých vtipů (to většinou ve Family Guyi nebývá). Příběh konceptuálně jednoduchý, ovšem stejně jako ve filmu, i u mě ze začátku prvotní nadšení rychle opadlo a čím dál více mě bilo do očí nekompromisní chování kohokoliv na obrazovce (vůči Marku Wahlbergovi Mila Kunis tak i Ted, vůči Mile Kunis její šéf, vůči Tedovi ti únosci). Míra patosu a hraničení s rom-comem nezachrání ani pár veselých hlášek (z nichž u mě stejně dominuje flashback, kde M.W. pošle k šípku i kluk, kterého ostatní bijí a realistická reakce rodičů na oživlého medvěda). Hrdinové filmu můžou být rádi, že je nakonec zachránilo Deus Ex Machina. Bohužel v reálu to tak nefunguje. Už to by stačilo na hodně zvrácenou moralitu, ale závěr stylu "neměnit se, však ono si děvče nakonec vašeho zhuleného kamaráda, který si zve domů děvky kálející na podlahu, oblíbí" byl i na mě trochu moc.

Návrat do Silent Hill 3D (2012) odpad!

Tragédie. Tedy ne film, ten je spíš kategorie komedie. Jako nadšený fanoušek jsem šel na film "tabula rasa", pouze s viděním trailerů. Slovy se těžko dá popsat mé zklamání, ale přesto to zkusím. Příběh, který si vesele protiřečí. Většinu filmu si kult stěžuje, že je Alessa vězní a trápí (z toho co jsem pochopil) a při finální (cca pětiminutové) konfrontaci najednou Claudia/Sephiroth mele cosi o zrození Boha (velice špatně implementovaná zápletka ze hry). Do toho násilně naroubovaná milostná zápletka a Vincent, který ač se narodil a žil v Silent Hillu, nemá jakékoliv morální závaží co se týče kultu. Dost mi to připomíná Alyx Vance, která, ač rebelka, se nechová jako ostatní děvčata. A i když to tu je, je to plné klišovitých dialogu, které přetékají expozicí. Basset si asi vzal do hlavy, že diváci jsou idioti, tak potřebují vše ukázat a vysvětlit, ale přesto celkový příběh filmu působí nepochopitelně. Nepomáhá tomu ani hromada naprosto zbytečných scén, se kterými ani tak film nedosáhne na hodinu a půl (potřeboval by tak 2 hodiny). Pyramid Head je tu víceméně akorát na efekt a jako deus ex machina v tom Pokémon zápasu na konci. Douglas Cartland nebo tuším Carlton (proč změna?) se ani neohřeje ve své téměř pedofilní roli a umírá, ale i on stihne podesáté zopakovat, že se často stěhovali a že to je vlastně Sharon z minulého dílu. Objevuje se tu i dívka na jednu scénu. Dahlia na jednu scénu, sestřičky na jednu scénu, kopec flashbacků (včetně několika záběrů z předchozího filmu), závěr má jednu scénu hned pro dva lidi. Monstra, bez něhož by nemohl Silent Hill být, jsou směšná. Vyjma makekýnového monstra, všechna víceméně mají lidský charakter, jen mají něco s obličejem (butt-face, vagina-face, pyramid-face, ...) Na to, že se režisér údajně snažil zachytit atmosféru hry, tak to nikdy nebude fungovat, pokud budou strkat prsty do příběhu. Nejsou tu žádné hádanky, z pistole se střílí až po hodině filmu, na 10 sekund Heather drží železnou trubku a baterku je potřeba držet. Souboj s Dark Alessou, a teď si nedělám srandu, probíhá formou obejmutí. A pak je tu onen Poké/bojovkový boss fight Claudia-monstrum a Pyramid Head. Hudba je pochopitelně různě přeházená, ale převážně si to půjčuje klidné motivy na klávesy, ty typicky hororové nevím proč zůstávají stranou. Divákovi zůstávají občasné (velice komické) jump scares. Závěr končí hezkým ne jedním, ne dvěma, ale hned třema sequel hookama. Harry/Christopher/James odchází do mlhy najít svou manželku, milostné duo ze Silent Hillu odveze Travis O'Grady a ihned poté do Silent Hillu jede vězeňský autobus, pravděpodobně s Murphy Pendletonem. Je to směšné a absolutně to neskládá úctu jedné z nejlepších hororových herních sérií. Podobné pocity zhnusení míšené s občasným WTF a smíchem (s kamarádem jsme se u toho nasmáli dosyta) jsem zažil u druhé série seriálu Walking Dead. Herecké umění Malcolma McDowella a určitá "heatherovitost" Adelaide Clemens už nezachrání toto neštěstí, tento potrat. Útěchou mi budiž to, že film neuspěl v kinech, takže snad Konami už vzdá to ždímání peněz. A pokud nevzdá, stálo by za to najmout celý Team Silent, hlavně scénáristy, s příběhem hýbat minimálně, klidně začít úplně odznova, hlavně se neinspirovat nedávnou Silent Hill HD Collection.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Tedy Hobit. Jako obvykle upozorňuji, že knihy jsem nečetl, ani se nechystám. Předchozí trilogii jsem viděl. Tři hodiny utekly jako voda (mohly by utéci rychleji nebýt dvacetiminutové přestávky) a musím uznat, že jsem se nějak výrazně nikdy nenudil. Pojďme zkusit zjistit proč. S Martinem Freemanem coby audience surrogate jsem se pochopitelně sžil okamžitě (to mu jde dobře, viz Arthur Dent nebo Watson) a jeho chování a soustředění na jeho postavu mi přišlo lepší než u Froda. Nejenom on, ale i Radagast a nějací trpaslíci (stojí za zmínku fangirls shipperkami oblíbená dvojce Kili a Fili, která mi připomněla Those Two Guys Merryho a Pippina nebo Gimliho a Legolase) jsou tu coby komická vskuvka, na což si rozhodně nestěžuji, ale občas to skákalo z dramatična do komedie jako na horské dráze. Občas i do muzikálu. Film o standardní délce by se nejspíš měl rozhodnout ohledně tónu, ale tady je tolik prostoru, že se vše ztratí. Pak tu máme akční scény a tam jsem pochopil, proč z toho lidem může být špatně. Nabité nájezdy kamer nad dechberoucími vřavami a dlouhé záběry na mlátící se komparzisty skutečně evokují fantasy svět. Akční souboj Obřích kamenných Obrů mi připomněl souboje v Shadow of the Colossus. Souboj s Trollím králem (který tam vyskočil na most jako videogame boss) a jeho armádou byl asi zlatý hřeb filmu, co se týče soubojů. Azog (sympatická postava, jsem rád, že ji Jackson "oživil") nejspíš ještě ukáže Thorinovi. Celkově jsem z toho měl ucelenější pocit než ze Společenstva Prstenu, vše co tam je, tam má alespoň trochu své místo. Jackson tam akorát měl přidat nějaký rozhovor s velkými ptáky, proč je vlastně nechtějí vzít na křídlech až k Lonely Mountain. A trošku ubrat toho zachraňování v bezvýchodných situacích stylem Deus Ex Machina. Dialogy fajn, občas zbytečně nucený humor, kde by se to obešlo i bez toho, zejména jim dominuje scéna s hádankami. Vizuály jako obvykle nabouchané, Jackson prostě umí. I CGI pokročilo (opět zmiňuji scénu s hádankami). Hudba standardní úroveň, jen občas zbytečně hlasitá v akčních scénách. Celkově slabší 4 hvězdy, ale přesto 4 hvězdy. A dodatek na závěr: AUJ > TPM, ale SW > LOTR.

Zlatovláska (1973) (TV film)

Až se skoro divím, že jsem to už dávno nehodnotil, když už jsem to viděl - Veselá pohádka plná zpěvu, loutek, které jsou roztomile infantilní, příjemných lokací v čele s domovem Zlatovlásky a jejích jedenácti sester. Není to sice první liga českých pohádek, ale má to své kouzlo i dnes.

Prometheus (2012)

Takže Prometheus. Událost desetiletí se nekoná, ale přesto je to jeden z nej sci-fi snímků současnosti. Pokud jste na tento film šli coby na prequel Vetřelci, chápu vaše zklamání a rozhořčení, je to jasně nastaveno na (minimálně jeden) další prequel, který dle ČSFD vyjde v roce 2014, ovšem kromě pár vizuálních serepetiček (podoba lodi a jezdících dveří, holografické ovládání lodi), závěrečné scény s blikajícími světly, vyvrcholením té scény a závěrečným LOGem (plus nespočet odkazů k tématu rodičovství a sexuálních záležitostí) tu těžko najdete velkou spojitost. Což filmu dává velkou sílu, jelikož kdyby film skončil zavalením Noomi Rapace (což byla byla FAKT škoda, pro mě daleko větší sexsymbol než Charlize Theron (o které jsem si společně s Davidem z nudné a dlouhé chvíle myslel, že to jsou nacisti)), byl by to solidní sci-fi film, se spoustou otázek, nad kterými člověk musí trochu uvažovat, případně si je zkusit najít. Doporučuji http://www.youtube.com/watch?v=GpEx7pdp2-Q . Ale rozeberme si film - posádka: kupodivu dobře společně doplňující se, několik dějových linek, co postava, to jinak barevná lentilka, každý si něco najde, všem se dá fandit (opět vyzdvihuji Noomi, super scéna, kde běhá ve spodním prádle). Grafické zpracování překvapivě fajn, musím si najít jméno toho, kdo scoutoval natáčecí lokace, pokud to nebylo CGI, občas příliš obyčejné prostory, občas fajn Gigerovskej Alien feel. Zvukově to mohlo být trochu lepší, hlavně spoléhání se na scare chord mi přišlo trošku na palici. Scénáristicky zmáknuto, každá replika má zdá se svoje opodstatnění, těším se na další díl, ale takto zatím jen za silné tři hvězdy, protože na klasické Vetřelce to zdaleka není a bez "spojovacícho článku" tomu víc dát nemohu, přesto ale doporučuju, pokud máte zálibu v prozkoumávání neznáma, atmosféra skvělá.

The Colbert Report (2005) (pořad)

Politická satira, kterou bych strašně rád viděl převedenou do české podoby (byť s adaptacemi amerických pořadů, to u nás jde hodně pomalu viz Show JK jako český Letterman/Leno a Partička jako české WLIIA), ale asi se toho nikdy nedočkám, i když materiálu na to máme hodně moc. Stačilo by najít někoho, kdo by brilantně zahrál takový televizní stand-up v personě typického příznivce levice/pravice, tým kvalitních scénáristů, aby jakákoliv scéna byla perfektně vypointovaná jako je tomu u TCR a máme tu recept na úspěch. Zbývá už jen smeknout, že tenhle pořad vzniká neskutečně často, ale přesto si drží kvalitu a nejsou slabé díly ani hluchá místa. Takže pokud umíte dobře anglicky, máte torrenty nebo satelitní přístup na Comedy Central a máte alespoň základní přehled o americké politické scéně, můžu vám zaručit, že se budete smíchy válet v křečích.

Základka (2012) (seriál)

Přepíšu.

Gympl s (r)učením omezeným (2012) (seriál)

České televize by potřebovaly nějakou renesanci, jinak si mě určitě nezískají. Jak jinak zastavit tu oblibu v tomto stylu komediálně dramatických, dramaticky komediálních paskvilů s rodinným podtextem? Prostředí pro mě naprosto fajn, bohužel postavy nepřesahující rámec svých stereotypních škatulek a herci se nesnaží hrát nějaké závratné herecké koncerty. (jako obvykle hrají hlavně sebe) Nechybí ani novácké triky jak si získat typické české publikum: trocha zpěvu známých českých evergreenů, offscreen hraní na klavír public domain písní, atd. Scénář je na typické českotelenovelistické úrovni a ač postavy mluví poměrně realisticky, občas je děj trochu neuvěřitelný. Co se týče druhé poloviny škatulky zde na ČSFD, tj. komedie, to je typická česká klasika, kupodivu v rámci možností i ne tak křečovitá, ale přesto skutečně málo vtipná. Do renesance nás čeká ještě dlouhá cesta, ale Gympl s učením omezeným (bez r, cca 5 učitelů, kteří moc času na obrazovce za katedrou nestráví) se ani nesnaží vykročit směrem k ní, pryč od zvěrstev typu Ordinace v růžové zahradě. Scénáristé se ale musí začít sakra snažit, jinak tu máme miliontou variaci na Ulici. Takhle tu z toho čpí utopická mdlost, kde, podle potřeby zaplnit čas, děti buď expospeakují sáhodlouhá souvětí nebo nadávají (v primetimu pro mě stále celkem novinka), a vždy kují promyšlené pikle, za které by se ani Xanatos nemusel stydět, což také moc na uvěřitelnosti nepřidá.

Černobylské deníky (2012)

Kdyby to byl krátkometrážní počin zadarmo dostupný na YouTube, šel bych možná i výš, číst knihu možná taky, ale realita je pro mě taková, že je tu brakový scénář, za který by se styděl dnes už i lecjaký pornofilm. (ač kostýmy a výběr herců na ten pornofilm trochu poukazuje) Je tu také schizofrenní kamera, která místy vypadá podezřele filmově, ale když je potřeba se snažit strašit diváky, dostane parkinsonovu nemoc a klepe se víc než naháč v ruské tundře, takže není absolutně nic vidět. Většinou se navíc klepe ve tmě, takže tuplem není nic vidět. Nechybí ani mnoho minut na seznámení s postavami, kde se zhola nic neděje, stále čekám, kdy se to někomu podaří obejít. Takže to bychom měli technickou stránku, pořád ještě zbývá emocionální stránka, tj. navození strachu. Chytří ale už vědí z hodnocení, že i tady film selhává. Zde se také ukrývá má jedna hvězda - atraktivní neotřelé prostředí. To je bohužel ale to jediné, co film může nabídnout.

The First Part of King Henry the Fourth, with the Life and Death of Henry Surnamed Hotspur (1979) (TV film)

Můj první střet s historickou hrou WS, když tedy pominu tragédie inspirované starými kronikami. A zdá se, že jsem si vybral skutečně dobře. Obyčejné historii Shakespeare vdechává života na rozdávání. A vzali si z toho poučení herci, řežisér, kostyméři, zkrátka celý štáb souborné kolekce her od BBC. Opět se shledáváme s divadelně jednoduchými, pozornost nerušícími kulisami a že prostředí uvidíme mnoho, od hradebních komnat, jednacích síní až po bojiště u Shrewsbury. Ovšem nepřišli jsme (tedy alespoň já ne) se zde koukat na kulisy, jsme tu kvůli textu, kterému je vzdán pořádný hold. Zejména jsem si užíval herecký koncert představitelů mladých Henryů, Hala a Hotspura. Halův přerod z nejapného raubíře, trošku jsem si zde vzpomněl na Trávníčka z Třech oříšků, kde ujížděl rádcům na koni, do následníka trůnu je skvěle podchycen, zejména ve scéně, kdy si hraje na svého otce, kterou osobně řadím na pořádný Mood Whiplash. Hotspur (resp. onen herec) zde pak jasně dominuje energickými proslovy, kde jsem si všimnul, že je naprosté minimum střihů, což jen umocňuje "divadelní" zážitek z této inscenace. Hotspur je také součástí lehce romantického subplotu, ať už se svou vlastní paní nebo s paní Welšankou, kde si po dopsání tohoto textu půjdu vyhledat, co přesně říkala. Pro mě sekundární, ač pro mnohé hlavní postavy, Henry IV a Falstaff jsou skvělými foils ostatním postavám, ač Falstaff je foiled Halem, k jejich textům (moc se zde neškrtalo) není co dodat, stejně tak k jejich herectví, zejména, jak již chápu, Falstaff dokáže pro mnohé svým přístupem k mnohým věcem učarovat mnoha lidem.