• Krátkometrážní

Mamma Mia! (2008)

Je pro mě nemožné tohle hodnotit objektivně. Přeci jen na písničkách ABBY si zakládala moje máma, takže se většina z nich dostala k mým uším. Původně jevištně muzikálová podoba je poměrně dosti vidět, ať už na příběhu, prostorách natáčení či choreografii. Což ale tady celkem nevadí. Kámen úrazu nastává jen, když se několik málo herců rozhodne zpívat (bohužel i Pierce Brosnan), vedle Amandy nebo Meryl je to spíš jako karaoke, než pokus o skutečný zpěv. Dvě protagonistky táhnou celý film a i většinu hudebních čísel s přehledem, vše krásně jede. Kdybych měl vybrat "highlights", pak jakoukoliv písničku, kdy jsou herci v kostýmech ABBY, pak Dancing Queen, pro mě nejdojemnější moment filmu a to, co jsem si přál celý film - Thank You for the Music v závěrečných titulcích. A teď si jdu do kouta nadávat, že ještě nikdo neudělal film s písničkami U2.

Prozacový národ (2001)

Má to spád, má to fascinující herecké výkony, má to pěkné herečky, má to strhující příběh, má to poselství. Nevím, jestli si scénáristi něco přikrášlili z původní autobiografie Elizabeth Wurtzelové, ale jako vykreslení deprese dokonalý film. Řekl bych, že to, jak se protagonistka propadá do čím dál větších s*aček, je jako ze života, ale ono to JE ze života. To tomu filmu dodává další rozměr. Nechápu, proč tenhle film není znám širší veřejnosti, rozhodně by si to zasloužil.

Disaster Movie (2008)

Parodie v dnešní době klesly skutečně hluboko. Na druhou stranu ovšem ve výběru dvojníků pokročily podezřele daleko. To ale nic nemění na tom, že je tenhle film pln fekálního humoru a skutečné parodie je tam jak šafránu, dalo by se to spočítat na prstech jedné ruky. (a pro aspoň minimální přehled musíte mít viděno skutečně dost filmů) Za zmínku stojí tak maximálně Beowulf, Juno a Princezna.

Kouzelná romance (2007)

Tvl, takovejch barviček. Ale hezky po pořádku - není to nějaký extra zázrak - typický novodobý Disney, tj. spousta zpívání a povinný happy ending. Úvodní scéna mi objasnila, proč jsem nikdy nemohl vystát klasické Disneyovky - je to prostě jeden velký, do nebe volající kýč. S příchodem Giselle do New Yorku (a Amy Adams na plátno pochopitelně) už je to jiné kafe. Srážka princezny s realitou je ovšem spíš než drtivý dopad něco jako polštářová bitva puberťaček o sobotní noci. Třeba takovou komunikaci se zvířaty na úklid bych úplně zavrhnul, respektive, že by zvířata vůbec neposlouchala. Aspoň že ty krysy a mouchy zaskočily na návštěvu. Příběh standardně pohádkově jednoduchý, já ani od Disneyho nic lepšího nečekal. A teď trochu veseleji - doporučuji pustit si ten film na špatnou náladou, ta spousta barviček, popěvků (zajímalo by mě, kolik % filmu se tam zpívalo) a věčně vysmáté Amy Adams vám zaručeně zvedne náladu. Ona ostatně Amy Adams byla pro mě hvězdou filmu, i když tam z hlavních postav byly už jen Susan Sarandon (na mě správně, ale až příliš ohavná čarodějnice) a Idina Menzel (ta se mi nevímproč hnusí, holt zrzky > brunetky). Z pánského publika je třeba vyzdvihnout Jamese Marsdena, jehož princ s mečem byl vynikající. Zbytek filmu, tj. hudba, texty, choreografie a další detaily, byl zvládnut na výbornou. Scéna tančení v parku byla docela pěkná fantasmagorie se spoustou barviček, aneb tak, jak to mám rád. Na to, že to bylo od Disneyho a bylo to hrané, tak jsem se většinu času nenudil a času stráveného sledováním nelituju. 75% a snad, jestli o tom Disney uvažuje, bude pokračování ještě šílenější a s více odkazy na starší pohádky.

Kung Fu Panda (2008)

Jednoduchý a plytký příběh složitostí zhruba na úrovni klasických kung-fu filmů nezachrání ani vynikající animace a skvěle domyšlené souboje a komplexního propojení 2D a 3D animace v úvodu. Ačkoliv je to nadprůměrný animák, je to pořád nižší liga, než jakou hraje Pixar.

Penelope (2006)

Skoropohádka s rozkošným scénářem, kterému prakticky nic nechybí, ať už to je romantika, napětí, humor různých barev od růžového až po ten temně černý. První část "klábosení po hlase" mi připomnělo můj oblíbený Go-Getter, ovšem tady to bylo umocněno očním kontaktem z pohledu Penelope. Ostatně ani ostatní postavy nezůstávají pozadu, jsou vypiplány do posledního detailu a i záporáci jsou záživní a člověk jim občas i fandí (za mě hlavně vytrvalý liliput fotograf) Ideální romantická oddechovka.

V řetězech (2006)

Nečekané a příjemné překvapení. Nedá se to moc popsat slovy, to se musí vidět a slyšet, ať už šílená nymfomanka Ricci, co za sebou furt táhne řetěz, bluesman Jackson, jehož riffy jsou ostré jak břitva nebo uvěřitelné hraní Justina Timberlaka.

Vražedná terapie (2001)

Řemeslně vynikajícně odvedená práce. Aneb jak se dá s malým rozpočtem a málo herci uhrát velké divadlo. Ostatně s takovým "pódiem" (naprosto dokonalý cvokhaus, jako vypadnuvší ze Silent Hillu) se to točí jedna báseň. Skvěle vybudovaná atmosféra je ovšem ke konci mírně rozmělněna a tak bohužel jen 4 hvězdy. EDIT: Ale jo, tohle si zaslouží i tu 5., protože takhle by měl vypadat pravý zfilmovaný Silent Hill.

Bandité na BMX (1983)

Na svou dobu hitovka a stunty ve filmu jsou taky na svou dobu kvalitní. Ještěže do tak jednoduché zápletky jsou zapleteny samé jezdičky.