Faunův labyrint (2006)

Del Toro je rozhodně nejtalentovanější mexický režisér poslední doby. Pokud od jeho Faunova Labyrintu čekáte novou Alenku v říši divů, nebudete se stačit divit. Gillermo vám namísto toho nemilosrdně mixuje drsný válečný příběh s téměř čistokrevným hororem a když už aspoň ke konci čekáte nějaké pozitivní rozuzlení, budete z toho asi dost rozčarovaní. Na španělské poměry hodně ambiciózní projekt je navíc výborně doplněn velice slušně zvládnutými efekty a tak ani nejrůznější zrůdičky, ve kterých on si pan režisér tak libuje, nepůsobí trapně a uměle.

Ferda Mravenec (1984) (seriál)

Ferdu mravence jo, ale "Ferdy die ameise"???

Flashdance (1983)

Popkulturní ikona osmdesátých let. Děj skoro žádný, ale kultovní hudba a kultovní scény na každém kroku. My měli v osmdesátkách Ramba a Komando, holky zase Hříšný tanec a tohle.

Fontána (2006)

Fontána rozhodně není ta nadupaná filozofická orgie, na kterou jsme se všichni těšili. Ale v důsledku to nakonec vlastě ani nevadí. Příběh se line v takovém lehkém poklidném tempu a ve srovnání s takovou "2001 Vesmírnou odysseou" (ke které bývá nejčastěji přirovnávaná) ani chvilku nenudí. Navíc oproti ní disponuje bezchybnou (nedigitální!!!) vizuální stránkou a hlavně silným motivem nikdy nekončící lásky, kterou ani časoprostorové dějové skoky a úbytek vlasů nedokážou zadusit. A i když tam nejsou žádné Kubrickovské opice, za 5 hvězd to rozhodně stojí. ***Věděli jste, že: Strom života byl inspirován pasáží z kabaly a původně měl měřit 70-100 metrů, pro potřeby natáčení ale musel být zmenšen.// Hugh Jackman si kvůli filmu musel oholit hlavu i hruď, režisér Aronofsky se naopak dle svého zvyku při natáčení neholil vůbec.//Vesmírná linie je inspirována písničkou Davida Bowieho Space Oddity o majoru Tommovi, podle nějž dostal jméno i hlavní hrdina.//Roli Hugha Jackmana měl původně hrád Brad Pitt, ale posléze nechal Aronofského na holičkách kvůli roli ve velkofilmu Trója, za který inkasoval 17 milionů dolarů.//Roli Rachel Weisz měla původně hrát Cate Blanchettová, jenomže v době původního natáčení otěhotněla.// Po odstoupení Pitta z projektu sedm týdnů před první klapkou padnulo i původní natáčení v roce 2002. Čtyři stovky výtvarníků, elektrikářů, tesařů a dalších členů technického štábu dostaly okamžitou výpověď. Nazmar přišly i už postavené kulisy za 18 milionů dolarů.//Původní rozpočet 70 milionů dolarů dokázal Aronofsky v závěru minimalizovat na finálních 35 milionů (+ dalších 18 milionů, které přišly nazmar při prvním natáčení).//S nápad obsadit do hlavní ženské role Rachel Weisz přišel Hugh Jackman. Původně zásadně proti byl režisér Aronofsky, který s Weiszovou žije od roku 2001. V současné době jsou manželé. Natáčení Fontány jejich vztah ale málem nepřežil.***

Forrest Gump (1994)

Nominace na 13 oscarů - už jsen to mluví za vše. Zemeckise v roce 1994 zřejmě osvítila prozřetelnost boží a on nám ji ještě za tepla snesl sem na zem a uplácal z ní tento božský film. ***Věděli jste, že: Začínající producentka Wendy Finermanová se scénářem k Forrestu Gumpovi objížděla Hollywoodská studia už od roku 1985. Studio Warner bros., které původně zakoupilo autorská práva, se po úspěchu "Rain Mana" z roku 1988 zaleklo, že by Forrest mohl vypadat jako jeho klon a raději vyměnilo práva na "Forresta Gumpa" za prostoduchou akční podívanou "Boeing 747 v ohrožení". Záchranu pro Forresta však nakonec znamenal fakt, že manželem Finermanové byl šéf studia Columbia/Tri-star Mark Canton a režisér Zemeckis s hercem Hanksem u nich často zůstávali na večeři.// Roli Forresta Zemeckis původně zvažoval pro Billa Murrayho.// Řada Forrestových příhod obsažených v knižní předloze se do filmového scénáře nedostalo. Tam se hrdina mimo jiné stal astronautem, ztroskotal na ostrůvku v Nové Guineji, kde byl zajat kanibaly, stal se světoznámým šachistou, zahrál si v hollywoodském filmu a zachránil čínského vůdce Mao Ce-tunga předutonutím v Žluté řece.// Slavná Forrestova věta "Život je jako bonboniéra..." se zrodila až ve scénáři. V úvodu knihy Forrest sděluje světu o poznání drsnější životní pravdu "Být idiot není žádná bonboniéra."// Slavná hláška "Jmenuji se Forrest Gump a říkají mi Forrest Gump." je improvizací Toma Hankse.// Forrestovu zvláštní intonaci odposlouchal Hanks od osmiletého Michela Connera Humhreyse, který hrál Forresta v dětském věku a který takto mluvil i v civilu.// Mezi scénami, které zůstaly ve střižně, je například ta, ve které hrdina překazí zásah proti demonstraci za práva černochů vedené Martinam Lutherem Kingem, protože si začne hrát s policejními psy a nebo ta, ve které Forrest při pinpongovém utkání s Georgem Bushem starším trefí svého soupeře do rozkroku.// Snímek vydělal po celém světě celkem 677 milionů dolarů - účetní oddělení studia Paramount přesto autorovi knižní předlohy Winstonu Groomovi sdělilo, že film byl kasovní propadá, takže nemohl získat slíbená tři procenta ze zisku. Zhrzený spisovatel poté odmítl dát souhlas ke zfilmování své knihy Gump an Co., v níž líčí nová dobrodružství Forresta po boku jeho syna. Své rozhodnutí okomentoval slovy: "Nemůžu přece s čistým svědomím prodat práva na pokračování propadáku." ***

Fortress: Pevnost strachu (1992)

Akční film ze staré školy. Lambert v nejlepších letech, zajímavý námět a pár efektních scének s taháním koulí ze žaludku. Dobře, přiznávám, viděl jsem to, když mi bylo čtrnáct, ale to na mém hodnocení nic nemění - i tak je to setsakramentská zábava.

Franklyn (2008)

Linie s maskovaným Phillippem nemá chybu, ale bohužel je zbytečně ředěná a rozpouštěná druhou neskutečně nudnou linkou plnou magorů v čele se zmalovanou Evou Green se sebevražednými sklony. Škoda

Freonový duch (1990)

Jedna z našich klasických pohádek, která dokazuje, že český film pro mládež opravdu uměl. Bohužel v dnešní době už toto pravidlo neplatí.

Futurama (1999) (seriál)

V hrůzných dobách, kdy běžela už 1X tá série Simpsonů a tvůrci seriálu na tom byli tak špatně a vyšťaveně, že začali točit vzpomínkové díly, dostal praotec všech čtyřprstých žlutokožců Mat Gorening spásný nápad: "Jak by to asi vypadalo, kdyby se debil z roku 2000 přenesl o 1000 let do budoucnosti a zamiloval se tam do sličné kyklopky?" A co z toho vzniklo dámy a pánové? Jeden z nejlepších seriálů posledních 150 let!!! Tam, kde zkostnatělí Simpsonovi už dávno vařili z vody, se s fantaskním světem roku 3000 tvůrcům Futuramy otevírají nové nezměrné možnosti. Sebevražedné budky, alkoholičtí roboti, dopravní trubky, zakonzervované hlavy bývalých prezidentů (Pozor na Richarda Nixona!!!)... - to všechno a mnoho dalšího na váš Futurama chrlí v neuvěřitelných dávkách a bez sebemenších servítek. A doktor Zoidberg je prostě Best!!!