Alexander Veliký (2004)

Dílo, kterým si Stone získal mé srdce. Po druhém shlédnutí musím jít s hodnocením nekompromisně ze čtyř na pět a jen ztěží v paměti pátrám po nějakém historickém filmu, který by se Alexandrovi přiblížil aspoň po kotníky. Bohužel, právě tohle Stoneovo mistrovské dílo je příkladem toho, kdy prvních pár kritiků shlédnuvších film div neplive na plakáty a téměř všichni se pak můžou přetrhat v tom, kdo napíše působivější kritiku. Opak je však pravdou. Stone se rozhodnul jít trochu jinou cestou, než většina současné produkce. Zanevřel na klasickou šablonu amerických historických spektáklů a zaměřil se daleko více na vypravěčskou stránku Alexandrova výjimečného života. Jasným důkazem je tomu i to, že v celém téměř trojhodinovém filmu najdete v podstatě jenom jednu, byť fenomenálně natočenou, bitvu. A možná že právě tento fakt byl pro americké popcornové kritiky tím klíčovým impulsem, který je přiměl k nespravedlivé štvavé kampani, která se kolem Alexandra rozpoutala a jenž se projevila i na jeho zdejším neadekvátním hodnocení. Pokud se jí ale nenecháte zaslepit, Alexander vás bohatě odmění. Stoneova mistrná režie vám vyráží dech v každém okamžiku a z obrazovky na vás přímo dýchá úžasná dobová atmosféra, nezávisle na tom, jestli uprostřed bitvy dýcháte spolu s Farrellem prach zbarvený od krve nepřátel, nebo vás suchar Hopkins krmí nudnými stařeckými kecy.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Vy říkáte příliš akce a žádný příběh? Aagggrrrr, jděte do pr*ele kritici, jdi do pr*ele Xerxe!!! Nakopeme vám koule!!! MADNESS??? THIS IS SPARTAAA!!!!!!! ***Věděli jste, že: Vedení Warner Bros. Snyderovu projektu příliš nedůvěřovalo a tak mu v rámci úspor poskytlo k dispozici zbraně a štíty použité v "Tróji" a v "Alexandrovi".// Už dva měsíce před tím, než padla první klapka filmu, začali herci s intenzivním výcvikem, který je měl na náročné natáčení fyzicky připravit. Sparťané trénovali kliky, stojky na kruzích, běh se závažím či válení těžkých pneumatik.// Největší tréninkovou zátěží prošel filmový Král Leonidas Gerard Butler. Začal s výcvikem už 5 měsíců před začátkem natáčení a v závěrečné fázy tak měl dva trenéry - filmového a osobního a dřel denně naplno 5 hodin.// Nosorožci byli do příběhu přidání speciálně pro potřeby filmu. V komiksové předloze je nenajdete.// Frank Miller se při psaní comicsové předlohy inspiroval filmem 300 Sparťanů z roku 1962, který viděl jako malý kluk.// Fandovské předměty včetně sparťanských přileb nebo peršanských masek si můžete objednat zde.

Dinosaurové (1991) (seriál)

Další z amerických žblebtů, kterýma nás těsně po rozpadu živila TV Nova. Sice jsme jako malí vůbec nerozuměli tomu typu života, ale aspoň postava burana Earla, jeho šéfa a jeho kamarádů nád dokázala udržet u televize. (No i když ono v ní taky nic moc jiného nebylo...;)

Falešná hra s králíkem Rogerem (1988)

Falešná hra s Králíkem Rogerem už dnes dozajista patří mezi filmové legendy. A nejde ani tak o revoluční triky, ale o ten úžasný humor, který propojením lidí a animáků vzniknul. Roger svým pitvořením strčí hravě do kapsy i Bugse Bunnyho, Hoskins je prvotřídní antiBogard a Loyd je tak slizký, že za sebou pomalu nechává stopu na chodníku. No nemilujte to!!! ***Věděli jste, že: Autor knižní předlohy "Who Censored Roger Rabit" Gary Wolf dostal nápad na společné vystupování komiksového králíka a detektiva z "normálního" světa podle televizní reklamy na vločky.// Film je vůbec prvním snímkem, kde spolu vystupovaly pohromadě kreslené postavičky ze studia Walta Disneyho a ze studia Warner bros.// Děj knižní předlohy se odehrává v současnosti. Zemeckis ovšem přišel s nápadem spojit ztřeštěné gagy kreslených grotesek a atmosférů filmů noir, temných detektivek ze 40. let a proto děj přesunul do roku 1947.// Velkou inspirací se autorům stala i Polanského "Čínská čtvrť", a dokonce zvažovali obsazení hlavní "lidské" role její hvězdou Jackem Nicholsonem. Ten však neuspěl stejně jako další zvažovaní adepti - Harrison Ford, Rober Redford či Paul Newman.// Představitel Rogera - komik Charles Fleischer - si na Zemeckisovi vydupal, že mohl po natáčecím place pobíhat v kompletním králičím kostýmu včetně ušaté čepice. Kostým si natolik oblíbil, že se v něm dokonce vydal venku na nákup.// Rogerův autor Richard Williams se při výběru jeho barev inspiroval americkou vlajkou.// Výtvarníci namalovali celkem 82 000 animovanch okének, které posléze pomocí kamer přenesli na film.***

Válka světů (1953)

Tak teda nevim nevim, ale tohle mi připadlo jako kdyby někdo omylem strčil Edu Woodovi do kapsy pořádný balík peněz. Režisér Haskin je totiž totální neumětel. Něco jako atmosféru film ani neviděl, v hlavní roli typický americký playboy, kterému vrazili aspoň brejle, aby nevypadal tak natvrdle, hlavní hrdinka vříská jak námořní siréna a ostatní herci když už šíleně nepřehrávají, tak radši nehrají vůbec. Filmové efekty sice dostaly ve své době oscara, ale když vidíte ty šňůry, na kterých mimozemské lodě visí a nebo plexisklové poklopy, které znázorňují silové pole, máte dost i na dva týdny dopředu. O ztvárnění samotných Marťanů se ani nezmiňuju, tomu se snad museli smát i v době vzniku filmu. Scénáři se nic moc vytýkat nedá, ten je stejně béčkový jako samotná knižní předloha. Když ale slyšíte pseudovědecké výblevy typu "navigační gyroskopy", nemůžete opět nezavzpomínat na Eda Wooda a jeho Plan 9. Jediné, na co pak už jen čekáte, je, kdy se ve filmu objeví Bela Lugosi.

Super Mario Bros. (1993)

Malý červený nebo o trochu větší zelený panďulák běhají po 2D obrazovce, občas někomu skočí na hlavu, občas sežerou nějaké houby a naroste jim ocas. Tak tak nějak vypadá legendární videoherní předloha toho filmu. Že z toho jde jen těžko udělat nějaký film? To tedy máte pravdu. Na druhou stranu se vám ale otevírají obrovské možnosti pro zapojení vlastní fantazie (pokud teda nějakou máte a nejste psychycky narušení). A jak tedy samotný film vypadá? No, trochu jako když kočička s pejskem vařili pohádkový dort. Trocha tohohle, trocha tam toho, tahle postava by mohla dělat tohle, tahle by mohla byt uplně blbá no a na konci vás bude tak možná bolet bříško;)

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

Asi jen málo kdo si už vzpomene, že před tímhle filmem po Angelině téměř neštěknul pes. Ale pak Buch, získala roli nejkultovnější ženské videoherní hrdinky vůbec a její hvězda vyletěla směrem k Hollywoodskému nebi. Popravdě osobně si myslím, že hrdinka ve videohře svým sexappealem Angelinu hravě předčí. (Což neberte jako že jsem nějaký úchyl;))

Dvojitý zásah (1991)

Film ve kterém Van Damme nosí sametové spodky. No můžete si to nechat uniknout?:)

Princezna ze mlejna (1994)

Jedna ze dvou zářivých výjimek Troškova prznitelského tažení napříč českými pohádkami. Princezna ze Mlejna obsahuje výborné postavy (Čert, Kníže), hezkou "princeznu" i poměrně dobrý příběh. Na druhou stranu výsledný dojem silně kazí pro mě odpudivé středočeské nářečí.

Astérix a velký boj (1989)

Tak tenhle film je opravdová Asterixovská depka!!! Do galské vesnice se vetře zlotřilý Věštec, Panoramix začne šílet a Cézar snad poprvé a naposled dobyde bojovné Galy. Ale toho bohdá nebude, aby si s Asterixem někdo vytíral ehm zadnici.