16 bloků (2006)

Tak jsem docela na vážkách. Kdo čeká dědkovitého Johna McClanea, toho 16 bloků asi docela zklame. Jack Mosley sice chlastá, trpí a a zachraňuje jako McClane, ale je to už jen nevrlý prošedivělý dědek, který se nejspíš každý den v práci těší, až si večer nazuje bačkory a se sklenkou whiskey v ruce se uprdelí ve svém oblíbeném křesle u televize. Hlášky, střílení nebo Willisův typický "komentující monolog" nečekejte. Donner totiž není žádný akční režisér a 16 bloků není akční film. Je to spíš jen takový vcelku slušně natočený komorní thriller, s dobrým Willisem a zbytečně promarněným akčním potenciálem. Do televize dobré, ale do kina se na takovéhle věci nechodí. No nevim, dávám 3*, ale zaokrouhlené dolů za ničení krásných McClaneovských vzpomínek.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Řekněme tak 3,5*. Nepopírám, že film musel být ve své době opravdu revoluční, ale dneska... Onen stokrát propíraný filosofický podtext v něm nějak nevidím a tu trochu "zmatena", která na konci je, zas příliš nechápu, i když je to možná tím, že se ho ani nijak zvlášť pochopit nesnažím. Film je sice prošpikovaný nádhernými statickými obrazy kosmických lodí ladně si proplouvajících vesmírem, ke všemu doprovázených nádhernou klasickou hudbou, ale.. Po několika minutách!!! hledění pořád na ten samý výjev vás to začně příšerně nudit a ke konci filmu zjistíte, že celý děj zabírající něco přes dvě hodiny by se v podstatě dal v pohodě natočit za čtvrtinu celkové doby. Vždyt jenom ten dvacetiminutový úvod s těma opicema nemusí každý rozdýchat. (Na druhou stranu jde asi o nejoblíbenější část mého bratra z celého filmu;).)

21 gramů (2003)

Rozhodně nejzamotanější a nejpropracovanější Ińárritův film. Talentovaný mexický režisér si tentokráte přizval opravdovou hereckou elitu (Penn, Del Toro, Wats) a rozjel s nimi herecký i filmařský koncert. I tak tomu ale ke kouzlu úžasného Babelu přeci jen něco chybí.

28 dní poté (2002)

Když jsem se na ten film díval, byl jsem zrovna v Anglii v Exeteru a měl jsem teda fakt blbý pocit. Ti, co to viděli, pochopí... Jinak žádná sláva, podobných zombáren vzniká na světě každý rok spousta.

3-iron (2004)

Pěkně natočené, ale s Kim Ki-dukem si asi nikdy nebudeme rozumět. Film tak spirituální, že mu závěrečná pointa uletěla otevřeným oknem.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Vy říkáte příliš akce a žádný příběh? Aagggrrrr, jděte do pr*ele kritici, jdi do pr*ele Xerxe!!! Nakopeme vám koule!!! MADNESS??? THIS IS SPARTAAA!!!!!!! ***Věděli jste, že: Vedení Warner Bros. Snyderovu projektu příliš nedůvěřovalo a tak mu v rámci úspor poskytlo k dispozici zbraně a štíty použité v "Tróji" a v "Alexandrovi".// Už dva měsíce před tím, než padla první klapka filmu, začali herci s intenzivním výcvikem, který je měl na náročné natáčení fyzicky připravit. Sparťané trénovali kliky, stojky na kruzích, běh se závažím či válení těžkých pneumatik.// Největší tréninkovou zátěží prošel filmový Král Leonidas Gerard Butler. Začal s výcvikem už 5 měsíců před začátkem natáčení a v závěrečné fázy tak měl dva trenéry - filmového a osobního a dřel denně naplno 5 hodin.// Nosorožci byli do příběhu přidání speciálně pro potřeby filmu. V komiksové předloze je nenajdete.// Frank Miller se při psaní comicsové předlohy inspiroval filmem 300 Sparťanů z roku 1962, který viděl jako malý kluk.// Fandovské předměty včetně sparťanských přileb nebo peršanských masek si můžete objednat zde.

451° Fahrenheita (1966)

Viďet to před 20 či možná ještě 10 rokama, moje hodnocení by bylo dozajista nejmíň o hvězdičku vyšší. Takhle ovšem nemůžu dát víc. Tenhle film a jemu podobné prostě stárnou a to jak efekty, tak celkovým provedením, které v dnešní době osloví už jen velmi malé množství lidí. Přesto to ale ve své době mohla být bomba.