Místo u moře (2016)

Ponurý príbeh, ktorý ma vtiahol do deja od prvej minúty a to hlavne vďaka talentovanejšiemu bratovi Bena Afflecka. Casey hrá výborne a Oscara mu veľmi prajem a ak akadémia nestratila súdnosť dostane ho. Jeho Lee je nešťastný, zlomený a vyprahnutý človek, ktorý po tragédii stratil chuť žiť a životom sa len tak prebíja. Po smrti jeho brata sa vracia na miesto tragédie, pretože sa stáva poručníkom svojho synovca a staré rany ožívajú. Oceňujem výbornú réžiu, niektore dejové linky si divák musí domyslieť, réžia ho k tomu ale bravúrne nasmeruje. Chválim tiež Michelle Williams aj keď mala menej pristoru, zahrala to bravúrne . Miestami som mal zimomriavky, miestami slzy na krajíčku. Top scéna je tá na policajnej stanici, podtrhnutá výbornou hudbou. Z oscarových nominácii je pre mňa práve Manchester by the Sea tým najlepším filmom. Čo tam po tralalandeˇ, Machester by the Sea je film ktorý si zaslúži Oscara !

Spojenci (2016)

"Neuveriteľný film ". Medzi Bradom a Marion nie je žiadna chémia, vôbec som im neuveril ich lovestory. Neuveril som príbehu, atentátu ani Zemeckisovej réžii. Priemerný blockbuster, ktorý sa hrá na to, čo nie je.

Očima fotografky (2015)

Velmi silný dokument o pani Mináčovej. Obdivujem ju nielen za jej "umelecké oko" ale i za jej prístup k životu, ktorý k nej nie vždy bol ústretový. Dokument ma chytil za srdce a môžem ho len vrelo odporučiť.

La La Land (2016)

Komentár obsahuje Spoiler : Ona chce byť herečka, obieha neúspešne jeden casting za druhým. On túži po vlastom jazzovom klube, no zatiaľ prežíva ako barový pianista. Ich cesty sa stretnú a pomaly sa začína filmová romanca. On ju naučí mať rád jazz, chodia spolu do kina a a ich láska naberá na obrátkach a doslova ich povznáša . Obaja sú ako zo starého sveta, čo je veľmi sympatické. On, aby ju zabezpečil, začne hrávať proti svojmu presvedčeniu s kapelov Jána Legendu a nastáva odlúčenie. Ponúka jej možnost íst s ním ale ona aj napriek tomu, že nemá žiadne záväzky, zostáva verná svojmu snu..rozídu sa..a o 5 rokov sa znova zídu..on má svoj vysnený klub, ona je slávna herečka ale už žije s niekym iným. Ich lásku obetovali svojim snom a ctižiadosti. Pritom to mohlo dopadnúť všetko inak... Hlavnou devízou filmu je Emma a Ryan. Hraju obidvaja výborne, funguje medzi nimi chémia a je radosť na nich pozerať. A keď to tvrdí antiromantický typ ako ja, tak je to pravda ;) . Režia bola výborná, Chazelle je talent, čo už dokázal vo filme Whiplash. Ako muzikál film neobstojí, chýba mu nosná pieseň alebo melódia, ktorú by ste si po odchode z kina mohli pospevovať. Film hodnotím ako lepší priemer, ten koniec im neodpustím. La La Land nie je filmom roka je to skôr dosť preceňovaný film. Akadémia ho ale určite ocení viac ako ja.

Velké oči (2014)

Tim Burton si pre svoj nový film zvolil naozaj pre neho netradičnú tému, skutočný príbeh o manželoch Keanových. Margaret ( Amy Adams ) je chudobná maliarka, ktorá má svoj osobitný štýl, maľuje obrazy (prevážme ) deti s veľkými očami. Až po zoznámení s jej budúcim manželom Walterom ( skvelý Christopher Waltz ) sa jej tvorba dostáva do povedomia verejnosti a jej obrazy sa stávajú slávne. Ale má to jeden háčik, nakoľko je Margaret submisívna a nevie sa predať, do popredia sa dostáva dravejší Walter, ktorý je tiež „maliar“ a obrazy svojej manželky začne prezentovať ako svoju tvorbu. Margaret sa to najskôr nepáči, umlčí ju až zlepšenie finančnej situácie. Napokon sa v nej predsa len prebudí túžba postaviť sa za svoje diela, no nebude to jednoduché, pretože prekážkou bude práve Walter, ktorý si zvykol na bohémsky život. Burton ponúka civilný pohľad na celú udalosť a Big Eyes je v jeho filmografii prvá snímka z minimom „Burtonštini“.Ja osobne mám radšej starého dobrého Tima, ale v prípade Big Eyes rozhodne nejde o zlý film

Horná Dolná (2015) (seriál)

Keby Babovřesky a Kameňák mali spolu dieťa, ich filmové potomstvo by sa určite volalo Horná Dolná. Presne to je to, čo seriál pripomína mix filmov Zdeňka Trošky. Aj napriek tomu, že sa dej odohráva v prítomnosti, seriál pôsobí ako keby išlo o 80 te roky minulého storočia (české odrhovačky tomu prispievajú). Každopádne ide o dobrý prúser, pretože záujem o humor tohto typu skončil z poslednou časťou trilógie Slunce, seno ( čo bohužiaľ nechápe aj Zdeňek Troška). Škoda že si to tvorcovia neuvedomili a neprišli s niečím novým. Pokiaľ malo ísť o seriál z dedinského prostredia, tak by nebolo od veci zasadiť dej do aktuálnej doby, čo sa nestalo .Takto seriál, ktorý bol točený v reálnom prostredí veru nezaboduje. Ťahákom určite malo byť aj herecké obsadenie. Ale postavy sú naozaj veľmi plytké a nerozpísane (keď je postava ožran, tak musí byť ožratá v každej scéne). Niektorým hercom sa podarilo naozaj kvalitne prehrávať, najviac asi Petre Polnišovej ktorá hrá svoju najhoršiu paródiu ( tento krát to je Evík zo Slunce ). Peter Sklár neprináša nič nové, hrá svoju postavu tak ako všetky svoje postavy v S.O.S. Majeského radšej nekomentujem. Iní zase dostali málo priestoru (ale je dosť možné že sa to zmení, pretože seriál ešte len začína ). Ja som sa v polovici druhého dielu rozhodol, že sa zo seriálom rozlúčim. A jednu symbolickú hviezdičku dávam za Dana Heribana. Na kvalitný komediálny seriál si budeme musieť ešte nejakú dobu počkať.

Návrat blbýho a blbějšího (2014)

Blbí a blbší sú späť po 20 rokoch. A sú rovnako blbí, ak nie ešte blbší. Aj keď sa film prvej časti nevyrovná, stále sa dá na ňom dobre zasmiať a to hlavne vďaka ústrednej dvojici Carrey a Daniels. Skvelé nadviazanie na prvý film. Čo robili Harry a Lloyd posledných 20 rokov ? Lloyd bol v ústave a Harry ho navštevoval, lenže u nich nič nie je také ako sa zdá  Film má svižné tempo a prináša veľa zábavných situácii a ak aj sklzne na k trápnosti, hneď ďalšia scéna to vybalansuje. Takže celkom pozerateľné pokračovanie.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Exodus je biblický príbeh o Mojžišovi a jeho vyvedení židov z Egypta. Mojžiš žije na faraónovom dvore a po smrti starého faraóna sa k vládnutiu dostáva jeho syn Ramzes veľký. Zistí sa, že Mojžiš má hebrejskú krv a stáva sa nepohodlným. Je vyhnaný do vyhnanstva a faraónov palác opúšťa. Ožení sa, založí si rodinu a jedného dňa sa mu na svätej hore zjaví boh a pošle ho aby vyviedol Izraelitov z Egypta. Nebude to jednoduché, pretože s lacnou pracovnou silou má Ramzes svoje plány. A tak nasleduje 10 božích rán a zbytok už poznáme z biblie. Ridley Scott je výborný režisér a a aj keď kritika jeho posledné filmy prijala vlažne, nevzdáva sa a posledné slovo rozhodne ešte nepovedal. Jeho réžii nie je čo vytknúť. Skvelé zábery na Egypt a výborne spracovanie 10 Božích rán. Záverečné roztvorenie mora dopadlo trochu inak ako poznáme , ale bolo o to realistickejšie a dych berúce. Najlepšia scéna z filmu je, keď uteká biely kôň pred veľkou vlnou. Bale je v úlohe Mojžiša trefný skvelo mu sekunduje tiež výborný Joe Edgelton ako faraón. Na škodu je že Sigurney Weaver a Ben Kingsley dostali veľmi málo priestoru, ale dá sa to pochopiť, keďže je to film hlavne o Mojžišovi a ich postavy sú vedľajšie . Sklamaný možno budú tí, čo čakajú komerčný blockbuster, o tom Exodus rozhodne nie je.

Interview (2014)

Skylark ( Franco ) ako moderátor úspešnej talk show dostane ponuku urobiť rozhovor aj s vodcom KLDL Kim Čong -Unom. Skylark aj so svojim producentom vycestujú do Kórei a majú za úlohu Kima zavraždiť . Keďže sa Kim prezentuje ako priateľský chlapík, ktorý sa so Skylarkom skamaráti od pôvodného úmyslu je upustené až do chvíle, kým sa Skylark sám nepresvedčí že ide o divadlo a o podvod (objaví falošný obchod s umelými potravinami, takže je jasné že ide o podvod a že ľudia naozaj hladujú) . Randall Park ako Kim je v pohode chlapík a aj keď nemá so skutočnou povahou diktátora nič spoločné, zahral ho dobre. Za to James Franco predviedol jeden z jeho najhorších výkonov. Aj keď ide o komediálny žáner, Franco prehráva na celej čiare a koleduje si o zlatú malinu. Vo filme svojimi priznaniami pobavia Eminem ale aj Rob Lowe. To je asi tak všetko, pretože táto kontroverzná téma spracovaná Rogenom bohužiaľ nie je nič viac ako obyčajná fraška parazitujúca na aktuálnej téme. Samozrejme, Amerika satiru zbožňuje a keď prišla informácia že Kim čong sa vyhráža Amerike aby film nedistribuovala do kín, podporu vyjadril aj prezident Obama. A tak štúdio Sony film nakoniec uviedlo do kín 25.12. A vďaka Kimovej „reklame“ sa Američania hrnuli do kín, nakoľko to brali aj ako formu protestu, pretože ich sloboda prejavu nesmie byť utláčaná. To je síce pekné keby mal film lepšiu výpovednú hodnotu. Seth Rogen by mal zostať pri svojich bezduchých komédiách ,ktoré určite pobavia viac ako tento úbohý pokus o politickú satiru.

Babadook (2014)

Bola raz jedna pani, ktorá pri autonehode tragicky prišla o manžela a zostala sama s rozmaznaným deckom, ktorého výchovu absolútne nezvládala . I raz predčítala synovi na dobrú noc strašidelnú knihu o BABADOOKovi. Decko sa div nedosralo a inšô než strašidlo pred očami nemalo. A tak sa celý film len trepalo a trepalo a pani sa namiesto použitia pevnej ruky alebo pár výchovných začala trepať tiež. Za všetko mohlo strašidlo z knižky ktoré narobilo neplechu hlavne v ich hlavách. Trvalo to až do vtedy, kým sa statočná matka hrdo brániac rozmaznané dieťa nevzoprela osudu a nezavrela milé strašidlo do pivnice. Označiť tento skvost za horor je veľká trúfalosť.