Babovřesky (2013)

Zdeněk Troška už nikdy nenaviaže na úspech trilógie Slunce, seno... Čim viac sa snaží, tým je to nepozerateľnejšie. Tento film je toho dôkazom.

Batesův motel (2013) (seriál)

Po dopozeraní prvej série je moje hodnotenie priemerné. Kvalita Hitchcockovho Psycha nebude nikdy dostihnutá a tobôž nie týmto seriálom ktorý mal vlastne ako prequel slávnemu filmu predchádzať. Veľkou chybou je, že sa seriál odohráva v prítomnosti. Ďalšou je veľké množstvo zbytočných, nikam nevedúcich postáv. Hrá sa to na tajomnosť, možno sa to snaží podobať aj na Twin Peaks. Ale ani Twin Peaks ani prequel Psycha to nie je. Skôr priemerný seriál priživujúci sa na úspešnom filme. Akoby tvorcovia nevedeli kam sa majú uberať. Serial ako celok pôsobí dosť neisté. Akoby nakrútili jeden diel a po odvysielaní napísali a nakrútili ďalší. Bates Motel sa chytá rôznych dosť zbytočných tém. Popritom by bolo lepšie nechať to naozaj v štýle legendárneho Psycha. Ale inak Highmore a Farmiga su výborní.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Výborný letný Blockbuster o boji ľudstva s príšerami z moře vytaženýma . Začiatok bol trochu neistý, hlavne dejová linka Raleigha a Mako. To ma na tomto filme bavilo najmenej. Ostatné postavy boli zaujmavejšie, napríklad dvojica vedcov Geiszler a Gottlieb pobavila viac než ústredná dvojica. A obvykle takéto postavy bývaju najtrápnejšie. Efekty výborne, najlepšie vidieť v kine. Od útoku na Hongkongský prístav film naberá na akcii. Miestami je to naozaj megalomanské. Výhrady mám trochu k príšerám, mohli byť trochu lepšie ale ochotne prižmúrim oko.

Muž z oceli (2013)

Superman je najobľúbenejšia postavička americkej komiksovej ale aj filmovej kultúry. Je to vlastne taký komiksový Ježiš Kristus, spasiteľ ktorý zachráni ľudstvo. Pochádza z planéty Krypton, vychovávaný ako najdúch..Všetkým je tento príbeh známy a aj naďalej vznikajú nové a nové verzie, veď na Supermana vždy budú teenageri chodiť do kina a vždy sa pokladnica naplní. Mňa Superman nikdy nijako extra nebral ale musím uznať že toto spracovanie je jedno z najlepších. Podobne ako Nolanov Batman tak aj Snyderov Superman dostáva v novom kabáte nový reštart. A v tomto prípade vykročil Snyder správnou nohou. Kamera je veľmi svižná a akčne scény su naozaj na úrovni. Snímanie lietajuceho Supermana z rôznych uhlov je výborné. Henry Cavill hlavnú úlohu zvláda výborne a hlavne nepôsobí ako Ken (ten gay čo sa kamaráti s Barbie). Na rozdiel od Cavilla, postava Lois Lane obsadená Amy Adams nebola najlepšia voľba. Adams je dobrá herečka ale na túto postavu sa jednoducho nehodí a ani ku Cavillovi nepasuje. Za to Michaelovi Shannonovi úloha Zoda sedí. Man of Steel je každopádne príjemným prekvapením.

Blade Runner (1982)

"All those moments will be lost in time, like tears in rain..." Kultová snímka Ridleyho Scotta preskočila už pri svojom uvedení svoju dobu. Príbeh sa odohráva v pomalom tempe ale to vôbec nie je na škodu, pretože je príjemné kochať sa kvalitnou filmarinou. Pôsobivý vizuál, podmanivá Vangelisova hudba, skvelý Rutger Hauer a to všetko vo výbornej Scottovej réžii. Aj keď film štúdio proti Scottovej vôli prestrihalo, Final Cut ponúka silnejší zážitok a poučenie že Scottovi treba nechať voľnú ruku, odviedol totiž kus výbornej práce. Ani po 31 rokoch nestráca Blade Runner na svojej sile a nezostarol s dobou, pretože tento film bol vždy nadčasový.

Wolverine (2013)

Jamesovi Mangoldovi vďačíme za výbornú réžiu Walk the Line alebo Girl, interrupted. Dramatický žáner vie spracovať naozaj výborne. Ale uberať sa akčnou cestou mu naozaj nejde. Obvzlášť ak je scenár nedokonalý ako v tomto prípade. To potom môžte mať v hlavnej úlohe skvelého Jackmana ale bohužial je to málo aby bol z toho dobrý film. Začiatok bol celkom dobrý, počas výbuchu atomovky v Nagasaki zachráni Logan život japonskému vojakovi, ktorý ho o niekoľko rokov, na sklonku svojho života dá vyhľadať aby sa s nim rozlúčil. A neznesiteľná nuda začína. Keď pozeráte fantasy akčňák, tak máte chuť na fantasy akčné scény. V tomto filme ich bolo žalostne málo ( najlepšia bola tá vlaková ). Japonské herečky naozaj nič moc a pozerať na ne je tortúra. Chodčenková ako Viper zaujmavá no nevyužitá. Wolverine v tomto filme nemá skutočného silného protivníka a to je veľká škoda. Nebyť Hugha, moje hodnotenie je nižšie.

Jen Bůh odpouští (2013)

Nečakal som po úspechu Drive, že ho tento film prekoná. Nadejal som sa však, že sa mu aspoň priblíži. Nestalo sa tak. Hlavný problém tohto snímku je v tom, že to, čo najviac fungovalo v Drive, tu absolútne stagnuje. Pomalé scény viac iritujú než by mali lahodiť oku. Absencia dobrej hudby je neodpustiteľná. Gosling nemá čo hrať a Scott Thomasová by aj hrala len jej postava je nevyužitá a okresaná na pár scén. Najhoršie obsadeným je Pansringarm. Typovo sa na zabijáka oháňajúceho sa mečom nehodí. Chcelo to trochu drsnejší fejs. Pár drsných scén tento prúser nezachráni. Snímok pôsobí ako veľká neónová halucinácia. Možno sa tvorcovia dostali v Bangkoku k dobrým drogám a toto dielo je toho výsledok. V tomto prípade o nič neprídete keď si pozriete len trailer.

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Hudba má veľkú silu a príbeh Sixta Rodrigueza je toho dôkazom. Zatiaľ čo bol v USA v "tých rokoch 70" neuspešným hudobníkom v Južnej Afrike si ľudia k jeho tvorbe našli cestu a tam sa stal legendou a ani o tom nevedel. Po úspechu tohto dokumentu bude pán Rodriguez známy po celom svete. "Cause the sweetest kiss I ever got is the one I've never tasted "

Tísňová linka (2013)

Halle Berry - Jordan pracuje ako operátorka tiesňovej linky a denne rieši mnoho situácii v ktorých často ide aj o ľudský život. A keď sa jej na linku dovolá dievča ktoré chce niekto zabiť, cez telefón ju naviguje čo má urobiť aby prežila. Ale keďže človek je tvor omylný chybička se vloudila a dievčina zomiera. Jordan je z linky stiahnutá a pracuje ako školiteľka.Lenže situácia sa zopakuje a ona je znovu nútená nasadiť si slúchadlá a pomôcť unesenej dievčine. A tento krát je rozhodnutá dať do toho všetko a ľudovo povedané neposrať to. To že si Halle Berry nevie vybrať dobrý film je už samozrejmosť. Filmy z jej filmografie ktoré za niečo stoja sa dajú spočítať na jednej ruke. The Call sa môže zaradiť medzi B-čkove thrillery a lá 90 roky. Z tejto témy by sa dalo vyťažiť určite viac no úvod bol velmi slušný. Napriek tomu že kvoli jej chybe zomrie človek, nie su voči nej vyvedené žiadne dôsledky (až na to, že je stiahnutá z linky). Únosca je velmi zle obsadený, je nevýrazný, nevzbudzuje strach ani iné emócie a aj keď sa neštíti vraždiť aj za bieleho dňa a na frekventovaných miestach (benzínka).Predstavitel na to naozaj nemá a neutiahne to. V tomto prípade bolo obsadenie naozaj velmi zlé. Skoro ako účes Hally Berry v tomto filme.

Dracula Daria Argenta (2012) odpad!

Argentovi by som zakázal ďalej točiť filmy, pretože toto bola KKTina jak hrom a poriadne sprznenie Stokerovej klasiky. Najhoršie Draculovske spracovanie všetkých čias !!!