Lucy (2014)

Scarlett Johansson je bez pochýb jedna z najlepších herečiek svojej generácie. A dokazuje to aj v tomto filme, kde hneď na začiatku ukáže aká dobrá herečka je a že za toto filmové fiasko vôbec nemôže. Jej postavu Lucy zatiahne jej priateľ do kšeftu s odovzdaním kufríka. Donúti ju k tomu tým, že jej kufrík priviaže na ruku. Ak sa chce reťaze zbaviť, musí sa zbaviť aj kufríka. Lenže kufrík si príde prevziať šéf japonskej mafie a tak Lucy unesú a jej priateľa zastrelia. Nikto nevie čo v kufríku je, preto jej dajú kód aby kufrík otvorila ak by tam náhodou bola bomba. V kufri sa ale nachádza nový druh drogy, niečo podobné ako mali v Limitless. Lenže toto je pravdepodobne japonskej výroby, takže aj keď užívateľovi drogy zvýši využívanie mozgu na maximum má to aj dosť divný vedľajší účinok (Tetsuo) . Po otvorení kufríka sa Bessonovi film vymkne spod kontroly a nech bol projekt na začiatku akokoľvek ambiciózny vo výsledku končí jeho hodnotenie podpriemerom. V 90 tých rokoch bol Besson výborný autorský tvorca, ktorý vedel výborne zrežírovať svoje vlastný scenár ( 5 Element, Leon..) no s príchodom milénia sa mu akosi prestalo dariť. Asi ho stiahla „magická hlbočina“ a nevie z nej vyplávať. Každopádne Luc Besson už potrebuje dobrý film ako soľ. Inak jeho filmy nebudú distribuované do kín ale ich hneď bude vysielať TV Dajto

Rohy (2013)

Knižná predloha od Joea Hilla bola výborná, Stephen King má vo svojom synovi jasného pokračovateľa. Bol som zvedavý ako dopadne taký výborný námet na filmovom plátne. Sledoval som informácie o filme už od začiatku jeho príprav. Potešila ma réžia francúzskeho mäsiara Alexandra Aju ktorého považujem za zručného režiséra. Čo ma nepotešilo bolo obsadenie Radcliffa. Aj keď sa akokoľvek snaží je vidieť že s úlohou bojuje a na túto postavu jednoducho nemá. Igg Perish v jeho podaní pôsobí skôr ako paródia k čomu mu dopomáhajú aj tie dve hovná čo má na hlave (rozumej rohy). Takže ak sa bude točiť Scary Movie 6, môžu použiť kľudne niektoré jeho zábery. Nielen Igg ale Lee Tourneau bol obsadený maximálne nevýrazným hercom. Za to Juno Temple ako Merrin bola výborná voľba. Celkovo filmu chýba temnota a vážnosť. Keď už aj nejaká scéna graduje, napríklad tá s Heather Graham, pokazí ju zle obsadený Radcliffe. Chápem že Hillovu krvilačnosť pravdepodobne vykastrovalo štúdio, pretože film je orientovaný hlavne na mládežníkov, čo je škoda.

Bony a klid (1987)

Tento film som nikdy nemal moc rád ale keď sa dostala do kín dvojka, chcel som vidieť ešte predtým toto. Ide asi o istú formu filmového masochizmu, keď aj napriek tomu že sa vám niečo nepáči, dopozeráte to. Toto je ten prípad. Po ďalšom videní sa moje hodnotenie nezmenilo. Stále to vidím ako divný film a môj názor podčiarkuje filmová hudba. Really Frankie Goes to Hollywood ? Nekonečné opakovanie evergreenov ako Relax a The Power of Love a do toho vykrikujú veksláci „ Bony, Bony..“ zapríčinili to, že tento film si už nikdy dobrovoľne nepozriem.

Chraň nás od zlého (2014)

Inšpiráciou príbehu boli skutočné udalosti bývalého policajta NYPD Ralpha Sarchieho (Eric Bana) ktorý kedysi riešil prípad súvisiaci s exorcizmom. Ak očakávate strašidelný film, môžete byť sklamaný. Pretože Deliever Us From Devil je skôr thriller s prevarenými hororovými prvkami. Prvá polovica je slabšia a nudnejšia, divák sa utvrdí že o horor naozaj nejde. V tej druhej polovici sa celkom slušne rozbehne kriminálny príbeh ktorý film ako tak zachraňuje.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Maleficent bývala dobrá víla, ktorá sa skamarátila s človekom. No ten ju kvôli túžbe po moci a ľudskej chamtivosti podrazil a pripravil ju o jej krídla. A tak sa Maleficent stáva „zlou“. Jej zlosť a nenávisť ju vedú k tomu, že prekľaje nevinné dieťa. A ďalej to už všetci poznáme. Nová verzia rozprávky o šípkovej Ruženke ukazuje príbeh hlavne z pohľadu zlej sudičky ktorej sme do teraz všetci krivdili, pretože ona vôbec nebola zlá, len sa chcela pomstiť za to že jej bolo ublížené. No len bytosť tak čistá a nevinná akou bývala kedysi ona sama jej ukáže že dobro je silnejšie ako zlo. Fantázii sa medze nekladú a tento film je toho dôkazom. Za poslednú dobu dostali viaceré klasické rozprávky nový šat. Väčšinou to skončilo neslávne no u Maleficent sa to konečne podarilo. Lepšie ako klasický príbeh. Angelina Jolie bola výborná voľba, nedokážem si predstaviť inú herečku v tejto úlohe. Vedel by som si to predstaviť aj temnejšie ale je to určené hlavne pre deti, takže spokojnosť.

Godzilla (2014)

Na začiatku som mal pocit, že sledujem Pacific Rim, nie najnovší film o Godzille. Tie blokbustre sa už ako vajce vajcu podobajú, že človeku sa z toho zíva. Scenár je slabý, neprináša nič nové a prevratné a drží sa všetkých možných zaužívaných klišé. Postavám chýba akákoľvek živelnosť a chémia. Ford Brody ako hlavná postava pôsobí dosť zbytočne. Nebudete mať k nemu žiadny vzťah a už tobôž nie k jeho rodine. Pôsobí ako veľmi zlá spojka medzi scénami a do každej scény je doslova vložený .Je to chyba hlavne zlého scenára, ktorý z neho robí hrdinu ktorý je všade tam, kde sa niečo deje. Po tejto stránke film naozaj nefunguje. Z toho všetkého sa mu našťastie slušne darí vykorčuľovať hlavne vďaka technicky dokonalým scénam. Aj keď je škoda že zábery zo zničenia Eiffelovky vidieť iba ako reportáž v TV ale v konečnom dôsledku to má svoj zmysel a prispieva to k technickej gradácii filmu. Niektoré scény a efekty sú naozaj výborné a človeku je až ľúto, že tá trápna rodinná linka a pomyselné hrdinstvo tento film zabíja. Miesto toho by to chcelo niečo v štýle Cloverfield, to by bol iný masaker. Snáď sa raz dočkáme.

Sviňák (2013)

Bruce Robertson je bezcharakterná sviňa ktorej sa rúca vlastný život. Pri svojom páde na dno terorizuje svoje okolie svojou arogantnosťou a intrigami. Je zhýralý, úchylný a rád ubližuje druhým. Jeho osobný život je v ruinách a on holduje alkoholu, drogám a čoraz viac sa prejavuje jeho schizofrénia. Jeho bizarné predstavy a halucinácie sa zhmotňujú. Kolotoč intríg a špiny sa roztáča a pád na dno sa nezastaviteľne blíži. Irvin Welsh po Trainspottingu znovu boduje ďalším zaujímavým príbehom, z ktorého sa občas obracia žalúdok. Filth je bizarný film, no presne taký ako aj život Brucea Robertsona. Je naozaj veľká škoda že pri skvelom námete a pri výborne zvládnutej réžii doslova zaostáva výkon Jamesa McAvoya. Kvalitná filmová úloha obsadená nemožným hercom. McAvoyho herecké tápanie pripomína skôr paródiu na Gerarda Butlera alebo Russella Crowea. Poriadny herecký výkon hlavnej postavy je to čo filmu veľmi chýba. Záverečná pointa by možno bola ešte presvedčivejšia.

Klub poslední naděje (2013)

Začiatok filmu v réžii Jeana – Marca Valléeho je svižný a divák sa hneď dostáva do deja a sleduje ako sa HIV pozitívny Ron Woodroof rozhodne bojovať napriek nepriazni osudu proti svojej chorobe. Vie, že nevyhrá, ale chce ešte žiť a svoju chorobu oddialiť. Napriek tomu, že to nie je správňak , toho chlapíka si vďaka jeho predstaviteľovi obľúbite. Matthew McConaughey svoju postavu, kvôli ktorej aj rapídne schudol, od začiatku zvláda s prehľadom. V poslednej dobe herecky dozrieva a vyberá si výborné filmové úlohy. Dúfajme, že časy, keď hral v romantických komédiách sú už definitívne minulosťou, pretože McConaughey je skvelý charakterový herec. Oscar, ktorého o mesiac dostane, bude preto zaslúžený. A toho druhého si odnesie Jared Leto. Tomu sa podarilo do úlohy transsexuála Rayona vžiť. Leto je už niekoľko rokov zárukou kvality, pretože na rozdiel od McConaugheyo on si vždy vyberal výborné úlohy vo výborných filmoch. Jeho snaha bude tiež ocenená Oscarom . Práve kvôli týmto hercom sa film oplatí vidieť. Jennifer Garner je zle obsadená a maximálne nevýrazná. Dallas Buyers Club miestami pripomína Formanov Ľud vs . Larry Flynt. Ku koncu ale pomaly stráca tempo. Žiadne vygradované finále ako sa na poriadnu drámu patrí nečakajte, pretože film tak ako život Rona Woodroofa pomaly vyšumí.

Colette (2013)

Od prvej chvíľe vie Colette naozaj velmi silno zaujať. Zobrazenie New Yorku je výborné a aj koncentračný tábor je nakrútený na špičkovej úrovni. To je hlavný dôvod ísť sa na Colette pozrieť do kina.Veľmi presvedčivé znázornenie lágrov až sa človek teší že toto sa dokázalo takto u nás natočiť. Bohužial ako náhle sa začne milostný vzťah Colette a Viliho, film začína nudiť a doterajšie nadšenie pomaly opadá. Pretože tomu jednoducho človek neuverí. Strojené frázy ktoré su súčasťou ich konverzácie a do toho velmi slabý Mádl.( Vtipné je, že jeho postava, keď bol starší bola hraná iným, o hlavu vyšším hercom typu " Majkl Kejn fejs " ). Film sa inšpiroval aj knihou od Rudolfa Vrbu. Keby sa to nakrúti presne podľa knihy, nominácia na Oscara by bola v istá. Rudolf Vrba v koncentráku skutočne spoznal prvú lásku ale ona bola popravená. Touto cestou sa mal film uberať. Vystavať Titanicovsky Love story motiv sa jednoducho nepodarilo .Film je po technickej stránke naozaj výborný ale dejovo za srdce nechytí. Je to škoda, pretože okrem Mádla je film herecky dobre obsadený.

Insidious 2 (2013)

Prvý film Insidious bol naozaj výborný film. A býva pravidlom ak je film úspešný, treba z toho vyťažiť čo najviac a preto treba rýchlo nakrútiť pokračovanie. Tak a tu ho máme. Druhá časť iba viac domotá udalosti z prvého filmu. Dovysvetlenie príbehu je nezáživné a ako celok film pôsobí dosť nudne. V príbehu straší biela pani, ktorá je maximálne zmaľovaná a pôsobí to skôr trápne ako strašidelné. Masky su naozaj veľmi lacné. Výborná ale bola scéna so strašením. Tá nočná mora malého chlapca..Brr. Na takýchto scénach sa mal vyskladať celý film.No ale to sa nestalo.Dokonca aj tá stará baba dostala velmi málo priestoru :) Ako keby sa snažili urobiť duchárske The Shinnig. Ako pokračovanie naozaj zbytočné a ako horor priemer.