Šelomon a Gaenor (1999)

Výborně natočený film o zakázané lásce uprostřed bídy a náboženské nesnášenlivosti je vlastně okatou variací na starodávné téma milenecké dvojice jako od Shakespeara. Výborní herci, mrazivě smutný příběh a realistické podání jen podtrhují výborný dojem z tohoto nevšedního milostného dramatu, jehož nejlepší vizitkou budiž oprávněná nominace na Oscara.

Polibek před smrtí (1991)

Polibek před smrtí je obyčejný tuctový thriller o rafinovaném plánu kariérního postupu, který však přehrává především v oblasti scénáře a režie. Časové údálosti prostě nesedí a i lehce imbecilní divák se musí podivit nad vševědoucím parchantem v podání Matta Dillona, který snad přeskakuje mezi místy přes jinou realitu a má v hlavě nejmodernější ravděpodobnostní počítač.Tyto scény mě u vážně míněného thrilleru dokáží neuvěřitelně vytočit, zvlášť když se objevují především v nejpodstatnějších filmových sekvencích vražd.

Boxer (1997)

Realistycký pohled na současné Irsko a problémy uvnitř systému IRA. Slušné herecké výkony, sugestivní scény a kvalitní zpracování jsou v přímém kontrastu s mnohdy lehce primitivními dialogy a některými až moc melancholickými scénami. Výsledný dojem z kvality filmu je však nepopiratelně kladný, i když bych ho hodnotil spíš ***1/2.

Čtyři pokoje (1995)

Naprosto ujetý povídkový film, který je sice značně kvalitativně nevyrovnaný, avšak kvůli několika opravdu dobrým chvílikám stojí za vidění.Předně, Tim Roth je ve své roli poslíčka naprosto geniálně roztěkaný a když nic víc, je radost koukat na něj. První příběh je celkem zajímavý a netradiční, což se rozhodně nedá říct o příběhu druhém, který naprosto nedává smysl, nudí a pouze překáží. Rodrigezova psycho-fantazie hlídání dětí je naopak vrcholně zábavná i vizuálně zajímavá a rozhodně je tím nejlepším, co film nabízí. Quarantino pak většinu času svého příběhu pouze nudí nezajímavými dialogy, aby následně úžasně důstojně a s vytříbenou přesností celý film zakončil. Nesourodý to koktejl: 60% + 40% +80% + 60% = 60%.

Past (1997)

Past je tuctovým thrillerem o honbě za psychopatickým zabijákem, jehož předem naplánovaná hra vychází do posledního puntíku, a který má vždy nějaké to eso v rukávu. Herci hrají tak akorát aby se na to dalo koukat a od scénáře nečekejte rozhodně žádné zázraky. Bavil jsem se sice dobře, ale více inteligence a méně nadživotních výstupů by rozhodně neuškodilo.

Rozparovač (2001)

Neoriginální, předvídatelný, uhozený a kdo ví ještě jaký slepenec zabijáckých horrorů a filmu Scream (filmové znalce vystřídali studenti chování vrahů), který je příliš dlouhý a nudný na to, aby zaujal čestné místo vedle podobných slátanin. Rozuzlení je sice zajímavé, ale absolutně nereálné a pitomně uhozené. Už mám dost podobných blbostí, takže bez milosti *!

Jak ukrást Dagmaru (2001) odpad!

Je až neuvěřitelné, jaký film může vzniknout v republice, která nemá dostatečné finanční prostředky na plnohodnotnou podporu filmových tvůrců. V poslední době mi připadne, že se Soukup předhání s Olmerem, kdo natočí větší pitomost...

Malá princezna (1995)

Nádherně natočený příběh o nelehkých úskalích malé dívenky v období 1. světové války je doprovázen překrásnou hudbou, srdcervoucím scénářem a vynikajícím pojetím vyprávění (střih, kamera, výprava). Skvělou podívanou tak trochu kazí pouze závěrečný útěk a chvílemi mi připadne jednání dětských postav přece jen trochu nadnesené.

Salton Sea (2002)

Tento film je podivný. Všechny jeho neduhy jsem naprosto ochoten zapomenout, protože je zvysoka předčí herecké výkony všech zúčastněných, skvělá kamera, dynamika vyprávění i velmi funkční hudba. Nadruhou stranu, scénář je sice vynikající, nicméně obsahuje několik drobných nesrovnalostí a možná se až příliš snaží podvolit dobrému konci. Navíc, některé záběry mi sedí spíše do jiných žánrových rovin (např. počítání vystřelených kulek) a film tak poskakuje v tripovém opojení multižánrové podívané.Plné hodnocení dát nemohu, ale tentokrát je to opravdu jen tak tak, protože The Salton Sea je pro mě jedním z největších překvapení konce roku a nechápu, jak se tak kvalitní snímek může vyhnout tuzemským kinům.

Homolka a tobolka (1972)

Zatímco dva předchozí komediální výpady do života Homolkovic rodiny byly "něčím víc" než jen veselohrou, pokračování třetí zachovává standardní vyzření komedií let sedmdesátých. Nedočkáte se sice žádných nadživotních pohledů, ale naproti tomu se můžete skvěle pobavit.