28 dní (2000)

Mamka mi kdysi slíbila, že půjdeme do kina na nějaký rodinný film. Už to že začínal v 8 večer mi bylo divné. Každopádně se blbě podívala, a tak jsem mezi stovkou dospěláků seděl já, 12ti letý vejlupek, a všichni na mě koukali ve smyslu: To dítě už by mělo dávno spát. A tak jsem tehdá koukal na takovýhle dospělácký film a už nemám nejmenší ponětí, zda se mi líbil, nebo ne. Ale určitě vím, že jsem z něj měl špatný pocit. A že i když teď v TV vypadá jako laciné Béčko, možná jsem ho tenkrát viděl jinak. Jako dobrou prevenci proti všem nástrahám, které mne v tu dobu zrovna začali ohrožovat. Tedy... O nějaké 3-4 roky později ale o tom nebudeme polemizovat.

Na vlásku (2010)

Od dob Dumba první animák Walta Disneyho, který si zaslouží plný počet. Nádherný, vyvážený a rozkošný příběh s rozkošnou princeznou, tvrďáckým chameleonem a "neúplatným" koněm. Tohle jsem si fakt velice užil a nemám co bych k tomu dodal. Prostě nádhera. Klidně bych to mohl z fleku pustit znovu.

Co bude dnes k večeři? (2010) (pořad)

Sympatický obyčejný kuchař, který si na nic nehraje. Nedělá recepty z věcí, které u nás není možné sehnat, nepovyšuje se, a není ani přehnaně zaprděný v megakorektní mluvě. Prostě obyčejný člověk, který umí docela zajímavé recepty, které jsou většinou za chvíli hotové. Kam se to hrabe na ty anglické kuchařky co tam dají šílených kravin, který tu nekoupíme. Nechápu tak nízké hodnocení. Co od toho lidi chcete? Aby kuchař ponižoval okolí? Aby měl dvě restaurace v Praze a nevlastní manželku? Pohlreich je taky skvělej, ale tohle je takový příjemně konzervativnější, i když ne bezbřeze korektní.

Frigo na mašině (1926)

Když jsem byl hodně malý, tak jsem byl úplně nejšťastnější, když v TV byli nějaké grotesky. Nejlépe Laurer & Hardy. Keatona jsem jako malý neznal a Chaplina taky ne. K Chaplinovi jsem se dostal nedávno a zas taková síla to nebyla. Stejně jako tady. Celkově vzato je to ale velmi nadprůměrný film, kde se člověk občas i slušně zasměje a je velmi svěží a každou vteřinou se v něm něco děje. Mám rád filmy s velkým množstvím komparzistů jako tady nebo třeba Nejdelší den. Je to daleko hezčí pohled než když jsou lidé udělaní počítačem. Frigo na mašině je stará škola, která se teď zdá býti poněkut zešedlou a zašlou, ale tenhle film dokáže zaujmout i mladého člověka 85 let po jeho natočení.

Paralympijský magazín (2004) (pořad)

Američani neříkají handicupovaným lidem postižení, ale "people with other abilities" tedy něco jako lidé s dalšími schopnostmi. Je tím myšlena skutečnost, že kdo nevidí, o to lépe slyší. Kdo nemá nohy o to má silnější růce. A o tom to je. Ono se to v podstatě pak vyváží. A o tom je i tenhle pořad.

Smrt si říká Engelchen (1963)

Možná je dobré přečíst si knížku, nebo rozsáhlý popis filmu. Je taky dobré dávat celou dobu bedlivý pozor. V mnoha věcech jistě přelomový film, u kterého se nedivím, že skončil v trezoru. Poslední dobou si uvědomuji, že trezorové záležitosti dob minulých jsou jedněmi z nejlepších českých filmů. Klos a Kadár měli v té době neuvěřitelnou scénáristickou fazónu a když k tomu přidáme skvělý výkon Jana Kačera, vznikne něco dosti nepředpokládatelného. Jediné, co mi příjde, že tomu filmu chybělo byla skutečnost, že byl trošku delší než měl být a že titulky pro ruské dialogy byly dělané jen kde se překládajícím chtělo a zároveň strašně ledabyle.

Hosté večeře Páně (1963)

Nádherný konkrétní film o konkrétních problémech konkrétních lidí. Kritika církve, náboženství a víry v Boha. Spousta myšlenek, které mám již velmi dlouho. Spousta věcí, které mi vždy vadili zde lezou na povrch jako žížaly po dešti. Ten scénář opravdu neměl chybu. Psal ho člověk s podobným myšlením, jako mám já. Užívám si ten pocit po skončení filmu, i když není úplně nejpozitivnější..

Zvláštní efekty (1996) (seriál)

Místy absurdní a v mnoha záběreh tak divně staroamerické, že to trošku vadí. Jinak se ale člověk nenudí a nahlédnout do zákulisí tvorby zvláštních efektů není zrovna špatné.

Kašpárek (1980)

Trochu nepřehledné, místy nudné, ale jinak vtipné a svižné jak už to u Belmonda bývá. Pokud chcete zlepšit náladu, tak tímhle nic nezkazíte.

Nebeští jezdci (1968)

Na to jak je ten film kvalitní a hezký, je tedy docela hodně neznámý. Myslím, že tu Hrzán podal svůj nejlepší herecký výkon. A marně si lámu hlavu s tím jak je možné, že to bylo natočeno v hlubokém komunismu. I když v tom roce možná nebyl úplně nejhlubší... Každopádně paráda.