Motýlek (1973)

Touha po svobodě je nezničitelná. Naděje umírá poslední. Slitování se tu nenosí a pořádné jídlo neexistuje. Krutost dozorců, tropické nemoci, težká práce s nedostatečnou stravou udělaly z Guayany jeden z nejtěžších kriminálů na světě. Trestanci pracovali v nesnesitelných přírodních podmínkách a okovech na těžbě dřeva. Trestanecká kolonie byla určena pro několikrát trestané a nenapravitelné vezně, odsouzené k doživotí a pro ty, kteří se na pevnině pokusili o útěk. Steve McQueen se pro film přímo obětoval. Prošel takovou změnou, jako by byl skutečně zavřený v nějakém vězení.

9 hráčů se smrtí (2005)

Kam až jsme ochotni zajít? Je pro nás 5 milionů lákavá sumička, pro kterou jsme ochotni třeba zabíjet? Filmů o zavření lidí do baráku a následném vyvražďování se mezi sebou bylo natočeno hodně. Téma je to vyzkoušené. Otevřený konec mě zrovna moc nepotěšil. Prostě je nemám ráda. Vzbuzují ve mě divné pocity.

Přízraky (1996)

Povedená duchařina s Michaelem J. Foxem v hlavní roli. Hraje muže jménem Frank, který po smrti své manželky umí komunikovat se záhrobím. Mluví s duchy a některé zaměstnává. Začne se zajímat o podivná úmrtí v městečku Firewater. Ty má na svědomí šílenec, který otravuje lidi i po své smrti. Ducha může v tomto případě porazit jen duch. Takže Franka čeká nelehký úkol. Pobavíte se a občas se i leknete. Pan Jackson prostě umí.

Hrdina (2002)

Strhující podívaná, při které se mi až zatajil dech. Barevnost přírodních scenérií a dekorací působí ohromujícím dojmem. V příběhu se vrátíme o 2000 let zpět. Čína byla rozdělena na sedm provincií a ty mezi sebou sváděly kruté boje o nadvládu. Panovník nejmocnější z nich musí čelit útokům bojovníků. Ti mají samozřejmě různé důvody, proč se chtějí panovníka zbavit. Většinou je vede touha po pomstě. Dostat se k němu je však skoro nemožné. Ale objeví se bojovník, který nese jméno Bezejmenný. Ten se dostane až k panovníkovi. Tvrdí totiž, že zabil tři nejobávanější atentátníky.

Bláznivá střela (1988)

Frank Drebin je magnetem na průšvihy, ale ze všeho výjde se zdravou kůží. Dokonce po všech možných i nemožných skandálech zachrání britskou královnu Alžbětu. Měl prostě více štěstí než rozumu. Ale kdyby měl rozum, tak se nebudeme bavit při jeho eskapádách. Byl by jen nudným policajtem, který řeší zdánlivě jednoduchý případ.

Asterix a Olympijské hry (2008)

Filmaři se při natáčení opravdu vyřádili a dali si záležet na stavbě kulis. Vypracovali je do sebemenšího detailu. Některé byly impozantní. Mám na mysli třeba olympijský stadion s 265 m dlouhou dráhou, kdo by řekl, že vyrostl ve španělském Alicante. Alain Delon vytvořil zajímavého Caesara, sice trošku namyšleného a samolibého, ale byl přece vládcem velké říše, tak si to mohl dovolit. Dokonce pronesl pár vtípků na francouzské filmy, ve kterých hrál. Jeho pohled je stále uhrančivý, i když už má pár křížků na krku. Brutus byl šašek od pohledu, zašel tak daleko, že požil zakázanou látku EPO. Dabing Cardy se mi líbil.

Úkol zabít (2001)

Agent Mossadu musí zneškodnit nebezpečného palestinského teroristu. Bezvadně naplánovaná akce byla pastí. Atentátník uniká dál a ještě si nechá operativně změnit obličej. Takový nápad s plastikou už tu byl, ale v tom případě šlo o něco jiného. Nejde o žádnou akční podívanou typu James Bond, i tak není film špatný. Jako ve správném špionážním filmu procestujeme několik zemí, ale nejvíce času budeme trávit přece jenom v Izraeli. Musím připomenout herecký výkon Christophera Lamberta. Nehrál vůbec špatně. Víte co? Přesvěčte se sami.

Krvavá stopa (2002)

Clint Eastwood opět režíruje sám sebe a jde mu to velmi dobře. Na něm celý film stojí. Hraje detektiva, kterého skolil infarkt, muselo mu být transplantováno nové srdce. Dárkyní byla ale zavražděná žena. Cítí jako morální zadostiučenění její vraždu vyřešit. Nabízí se nám tak zajímavá kriminálka v eastwoodovském stylu.

Jezero smrti (2008)

V jednom momentu Jennino chování postrádalo jakýkoliv smysl. Steva zajala banda výrostků a potom ho nemilosrdně mučili. Ona tomu jen bez hlesu přihlížela. Měla běžet někam pro pomoc, ale neudělala to. Pak byla hnaná nenávistí vůči těm malým zmetkům, ale to byl jen důsledek celé situace. Z myšlenky příběhu mrazí v zádech. Postavy byly reálné a skutečné. Partu mladých výrostků můžete klidně potkat večer na ulici. Stačí výměna pár ostrých slov a neštěstí na sebe nemusí dlouho čekat. Brutální chování, exhibicionismus a davový efekt nejsou jen na filmových plátnech. Setkáváme se s nimi denně. Přečtěte si noviny. Koukněte se na zprávy.

Městečko prokletých (1995)

Prokletý film Johna Carpentera s hvězdným obsazením, zdlouhavý a nudný. Jediné, co si budu z toho to dílka pamatovat jsou oční duhovky děťátek. Ty byly moc hezky barevné a zářivé. Čekala jsem, že příběh bude houstnout, ale nestalo se tak. Původní film jsem neměla možnost vidět.