• Krátkometrážní

Řbitov zviřátek (2019)

Jelikož předloha patří mezi to nejlepší a nejděsivější, co jsem kdy četl a od začátku mi bylo jasné, že se jakožto adaptace prostě nemůže vejít do jednoho filmu a je to materiál spíše na minisérii, už od začátku jsem k tomu přistupoval spíše jako k volné adaptaci a snažil jsem se to jakkoli s knihou neporovnávat v rámci kvality. Z tohohle hlediska se mi to nakonec i vyplatilo, jelikož se tvůrci uchýlili k v celku velkým změnám oproti předloze, které tomu v závěru dali docela dost jiné vyznění. Samotný nápad tedy chválím, ale to bohužel z hlediska scénáře tak všechno. Jinak se bohužel jedná o vcelku průměrný hororák, který párkrát vybubá a je docela napínavý, ale o nic zas tak zásadního se na poli žánru nejedná. Chybí samozřejmě veledůležitá psychologie postav, která se sice naznačená, ale kvůli malému množství on screen času jí tvůrci nedokážu správně budovat a využít a proto v se v jedné scéně postavy chovají nějak a v té druhé už zase jinak - sice vcelku logicky k ději, ale právě kvůli nedostatku času, není vidět ten přerod z jednoho stavu do druhýho a tak se zdá, že mají prostě v hlavě tlačítka, který se přepínaj. Co musím pochválit je obsazení, hlavně postav Louise a Juda (u kterýho mě to odstrčení do pozadí zamrzelo nejvíc) a docela vyvedenou hudbu. Co se týče změn v ději, je vidět, že tvůrci věděli, čeho tím chtějí dosáhnout, ale bohužel se jim to až tak úplně v závěru nepovedlo, právě opět díky tomu, že měli málo času a vesměs to působilo docela lacině. Ač jsem řekl, že jsem nechtěl nijak porovnávat s knihou, úplně se tomu člověk samozřejmě nevyhne, ať se snaží, jak se snaží a co mě v tomto kontextu zklamalo nejspíš nejvíce, byla právě osekaná mytologie celýho filmovýho příběhu. Doteď si pamatuju scénu z knihy, kdy jde Louis skrz les a bažiny na "ono" místo a jen při pomyšlení z toho mám husí kůži, či na vyprávění Juda z dob jeho mládí. Tady celou tu scénu sfoukli během minuty a nezanechala ve mě vůbec nic a linii Juda, jak jsem již řekl, zcela pochopitelně osekali až na kostru. A to je asi hlavní problém celýho toho filmu. Nic moc nezanechá, ikdyž ten potenciál v tom vidět je. V rámci toho, že se jedná o film ale tvůrcům musím seknout pochvalu, že se do toho vůbec odhodlali pustit, a že to dokázali ukočírovat aspoň do stavu, kdy z toho vylezla docela fajn hororová jednohubka, která rozhodně neurazí, ale fanoušky knihy, kteří "ví" tak nějak zamrzí promrhaný potenciál. ... "The soil in a man's heart is stonier, Louis. A man grows what he can, and he tends it. 'Cause what you buy, is what you own. And what you own... always comes home to you.”

Stranger Things (2016) (seriál)

První série - 100% ... Druhá série - 100% ... Třetí série - 100% (Neverending Story scéna je jedna z nejlepších věcí, co jsem kdy viděl.)

Potomek (2019)

Na jednu stranu jsem překvapen. Hlavně z toho hlediska, že po traileru jsem se bál, že vykvákal celou pointu a film tak bude sled událostí, které dojdou v závěru s velkým napětím k tomu, co jsme viděli v traileru. Naštěstí je film (ku mému překvapení) postavenej právě tak, jak není v dnešní době u hororů moc zvykem a samotnej trailer mi tak zážitek nikterak nezkazil a člověk během filmu už tak nějak "ví" a jen čeká, jak se to bude dál rozvíjet. Samo o sobě to není zas tak originální, ale to tomu zas tak moc na kvalitě neubírá. Malej Jackson Robert Scott byla skvělá castingová volba a myslím, že po IT a tomto má jakousi kariéru v hororech téměř jistou. Atmosféra skvělá, je to docela napínavý a ikdyž vyloženě hororových scén to zas tak moc neobsahuje, pár jich tu je a jedna z nich mě dokázala vyděsit jako máloco za poslední dobu. Takovej slowburn, kterej se ale pálí docela rychle - lépe to asi popsat nedokážu.

Dumbo (2019)

Emoce? Splněno. Barvičky? Splněno. Atmosféra? Splněno. Roztomilost? Splněno. Herci užívající si role? Splněno. Humor? Splněno. Očekávání? Splněno. Nízké hodnocení na CSFD? Splněno.

Američtí bohové (2017) (seriál)

První série - 85% ... Druhá série - 90% Chápu, že s druhou sérií měla většina velký problém, nicméně v mých očích vychytala přesně to, co na první řadě bylo problematické - práce s postavami, která jaksi klouzala po povrchu a upřímně mi bylo nějak jedno, co se s kým stane (přičemž "hlavní" postava Shadow Moona mi byla celou první řadu protivná a až během druhé série jsem si ho poměrně oblíbil). V téhle řadě tvůrci ubrali na akci a prohloubili jednotlivé příběhy a motivy postav pomocí dlouhých filosofických dialogů a zdánlivě (při hlubším přemýšlení opravdu jen zdánlivě) slepých dějových odboček, který samozřejmě nesednou každýmu, ale já jsem je žral jak prase. Samotný dva poslední díly pak fakt skvělý a Wednesday je neskutečně napsaná postava. "Hahahaha, fucking dwarfs." ... Třetí série - 95%

Somos tr3s (2018)

Zajímavé téma, které je ale bohužel dle mého naprosto neskutečně nudně a nezajímavě natočeno. Škoda.

Černobyl (2019) (seriál)

Bezpochyby jedno z nejzásadnějších kinematografických děl všech dob... ""Every lie we tell incurs a debt to the truth. Sooner or later that debt is paid."

My (2019)

Skvělý koncept v ještě lepším obalu (hudba, kamera, režie, herci = orgáč). Bohužel si film trochu podráží nohy v závěru, kdy naruší tak pečlivě budovaný alegorický odkaz celého filmu. Kdyby nebylo této vady na kráse, bez váhání absolutní hodnocení, takhle bohužel "pouze" silné čtyři, přičemž stejně nadhodnotím, jelikož jak je zde u hororů zvykem (viz. Hereditary, Apostle nebo Ghostland), i tento je v mých očích podhodnocenej (jak prase).