• Krátkometrážní

Invaze (2021) (seriál)

Zdaleka nejlepší a nejoriginálnější mimozemská okupace od Arrival. Brilantní slowburn, kde samotná invaze hraje až druhotnou roli a kterej dokazuje, jak těžký je zaujmout kvalitní filmařinou necpající všechno divákům na stříbrným podnose, ale nechávající je se v tom trochu rochnit, spekulovat a počkat si na výsledek. Skvělá psychologie postav (zdejším komentátorům doporučuji si zopakovat základy vývojové a sociální psychologie), fantastický herecký výkony, parádní vizuál (akorát tý tmy mohlo bejt někdy trochu míň), zajímavej scénář co má hodně co nabídnout a Richterovsky už typicky bájo hudba. Překáželo pár podivnejch scén a někdy by dle mýho bylo vhodný trochu prohodit sled nějakejch scén, aby to mělo lepší efekt, ale není to nic, kvůli čemu by mi byla zkažena pozitivní zkušenost ze seriálu. Čistočistě hoodně silný čtyři, ale díky zdejšímu ignorantství opět rád nadhodnotím.

Jak si nevzít princeznu (2021) (TV film)

Typická vánoční rychlokvaška, která tento rok sice kvasila asi o něco déle, ale i tak ani zdaleka nenaplňuje správný proces kvašení. Pár povedenejch gagů, ale většina scénáře typicky uslintanej a nevkusně infantilní žvást snažící se nalákat na "moderní" téma, herce dělající ze sebe šašky (dodneška jsem tenhle z mýho pohledu typicky českej "pohádkovej" přístup k postavám nepochopil), okoukaný kostýmy a automatovou hudbu. Plus budiž občas příjemný prostředí a již zmíněná hrstka vtípků. Slabší dvě.

Resident Evil: Raccoon City (2021)

V zásadě přesně to, co jsem od toho očekával. Béčkovej akční horor s polo-dementním scénářem, kterej dokazuje, že to, co je efektní v hrách ne vždycky funguje na plátně, otřesným cgi oblud, dobrou RE atmosférou a povedenýma maskama. Navrch mě překvapila ještě fajn hudba a nakonec docela ok casting, na kterej se dá zvyknout. Dobrá večerní oddechovka a na další díl bych se klidně mrknul.

Není čas zemřít (2021)

V některých pasážích ohromná scénáristická levnost, jenomže kde taková levnost ve Specter působila jako příjemný odkaz na starší bondovky, tady to působí jen jako lenost autorů vymyslet pořádnou cestu k danýmu dějovýmu posunu. Po technický stránce asi není co vytknout, vypadá to hezky, zní to hezky a s akcí si vyhráli (byť už mi přijde, že se jaksi opakuje a nepůsobí tak, jak by měla - jako napětí). I tak ale jaksi nenaplněné očekávání zanechávající podivnou hořkou pachuť po jinak relativně sladkým závěrečným rozloučení a ku mému smutku pro mě asi nejslabší Craigovská bondovka.

Brouci v hlavě (2021)

Audiovizuálně na plnej počet. Scénáristicky to v některých směrech trochu drhne a je z toho cejtit nenaplněnej potenciál, ale i tak silnější čtyři.

Poslední souboj (2021)

Nejlepší Ridley od výpravy do Jeruzaléma a zřejmě film roku. Scénář je mistrovský dílo par excellence.

Peklo (2021) (seriál)

Začátek katastrofa a jedna velká promarněná příležitost, kde nefunguje skoro nic a naopak skoro všechno působí otravně. Po dvou dílech se to ale začne zlepšovat, a ač kvalita rozhodně i nadále stále pokulhává, začne to mít jakejsi tvar a tvůrci nám představí dokonce několik fakt dobrých scén, spousra zbytečných a divných scén z úvodu dostane alespoň nějakej smysl, přičemž poslední díl je dokonce ve čtyřhvězdičkovejch vodách. Další sérii bych ze zvědavosti dal šanci.

The Spine of Night (2021)

Parádní old-school fantasy říznutá cosmic horrorem a sálající atmoškou starejch sešitovejch komiksů dneska tiše sedících v antikvariátech. Nedokonalou animaci odpouštím, protože jinak to je naprosto skvělý.

Armáda lupičů (2021)

Svěží, zábavnej a svižnej heist, kterej do "Army vesmíru" zapadá až překvapivě dobře.

Půlnoční mše (2021) (seriál)

Zjevení z hlubin modrých čísel a pro mě osobně s největší pravděpodobností seriál roku. Filosoficko-teologickej horor balancující na hranici pocty (Stoker-King) a reflexe krize křesťanských hodnot umně si hrající s biblickou symbolikou a alegorií. Pomalejší rozjezd, kterej ale, jak už tomu u Flanagana bývá, má svůj důvod a každá scéna v závěru tak hraje svojí roli. Skvělej Nick Cave... teda, pardon, Hamish Linklater... famózně vybroušenej scénář (konzervativní fanoušci popkornu nechť ať opět čtou "nudnej") a jeden ze soundtracků roku. Závěr třetí epizody se u mně jednoznačně zapsal jako jedna ze seriálových pasáží, který nejspíš nikdy nezapomenu.