• Krátkometrážní

Shadow Kingdom - The Early Songs of Bob Dylan (2021) (koncert)

Padesát minut retro Boba, jehož hlasová pozice umně bilancuje mezi zpěvem a trolením, stejně jako jeho legendární a stále přítomná hra s očekáváními svých fanoušků opět trhá estetickým perfekcionalistům prdele. Bar, stíny, kouř, whisky, anonymní kapela, diváctvo z minulosti a vitální stařík s prosvítajícíma kudrlinama, kytarou v ruce (po dlouhých letech takto explicitně), neskutečně cool "čistým chraplákem" (jakýmu jinýmu zpěvákovi se podaří udělat oxymoron i ze svýho hlasu?), disonantní harmonikou a nekonvenční aranží svých starších písní. Co víc si přát?

Loki (2021) (seriál)

Půvabnej a neuvěřitelně magickej bordel. PS: Skvělá hudba.

Greta (2020)

Překvapivě povedená dokumentární sonda do úseku života dívky s autismem, snažící se bojovat se svými démony, přičemž to má těžší o to, že její démoni jsou skuteční a zdaleka jí přesahujou. Poselství silně postavený na hodnotách (plavba do USA), který se v mediálním prostoru ztrácej ve víru pozitivistických a krátkozrakých artikulací. Film o duši "zlomeného jedince" a zároveň o lámající a polarizující se světové duši. Ambiguita globality lidstva a snahy "něco" změnit. Pascalova sázka jako vyšitá. Ve své podstatě velmi fascinující dokument, pokud jste ochotni hledat pravdu i mimo sebe a nikoliv pouze v sobě.

Tiché místo: Část II (2020)

Ve všech směrech o příčku vejš než první díl. Jsem překvapen a těším se na pětihvězdový zakončení.

Mladá modrá krev (2021) (seriál)

Neodolatelnej love-edging s povedeným heartbreaking scénářem a skvělýma postavama. Asi měknu (myšleno dlouhodobě).

The Egg (2019)

"... zdali hledání, touha a tázání, místo aby byly nenaplněností, nejsou naopak oním výbuchem 'většího v menším', jejž Descartes nazýval myšlenka Nekonečna, čili výrazem psychiky probudilejší než psychika intencionalistická, než vědění adekvátní svému předmětu." - Emmanuel Lévinas

The Midnight Man (2016)

Krásnej příklad toho, že i špičkovej bubák automaticky nedělá nadprůměrnej výsledek. Nápaditej úvod hodně navnadil, ale postupně to sklouzlo do jednoho hororovýho klišé za druhým, který z šedivýho průměru vytahovala pouze přítomnost strašidla (který samo o sobě mělo ohromnej lore potenciál, v závěru samozřejmě absolutně nevyužitej). Slabší tři.

Pěreval Ďatlova (2020) (seriál)

V závěrečný epizodě to z hlediska logiky v některých momentech neni úplně přesvědčivý a sic se mi snaha tvůrců podat "v realitě" ukotvený vysvětlení zániku Ďatlovovo výpravy líbí, v kontrastu s až Lovecraftovsky nadpřirozenou první polovinou minisérie to potom působí jaksi... neuspokojivě. Možná to chtělo trochu víc vyvážit podíl nadpřirozena a nenadpřirozena už od začátku, což opět přináší otázku, jestli by první polovina byla tak skvělá, jak byla. Dovedu si představit, že na papíře to vypadalo hodně dobře (ve formě knihy si myslím, že by to bylo přímo parádní), ale tady se opět ukázal velmi náročnej proces přechodu z papíru před kameru. Z mýho hlediska ne úplně uspokojivej závěr nicméně nic nemění na tom, že kromě páru klišoidních scénáristických frází, otřesnýho ruskýho dabingu domorodců a některých cringe "efektních" scén (vrtulník hned na začátku?) neni moc co vytknout. Špičkový technický provedení (kamera, filtry, přechody), pěkná hudba, sympatický a dobře napsaný postavy (což už jsem v ruský tvorbě neviděl nějakou dobu) a naprosto skvělá atmosféra (bez ruský propagandy). Hvězdu bych mohl strhnout za tragickej plakát, ale nejsem debil.

Ještě máme čas (2020)

Působivý, citlivý a skutečně umělecký obraz stáří a odpuštění. Viggo naprosto fantastickej jak před kamerou, tak za ní i všude kolem ní (až zpětně si uvědomuju ti geniální souhru obrazu, zvuku a hudby), stejně jako Lance, kterej podává jeden ze svých životních výkonů.

Katla (2021) (seriál)

Ohromnej potenciál pohřbenej ve scénáristický neobratnosti a lacinosti. Fantastickej islandskej dark vizuál se skvělou kamerou a několik ohromně nosných myšlenek, alegorií a metafor s náznakem filosoficko-náboženský mystiky.  A přece je seriál nějakým podivným způsobem nudnej, sympatický postavy by se daly napočítat na článcích jednoho prstu, rozuzlení působí přeplácaně (nejsem si jistej, jestli je v takovým žánru ideální spojovat empirii s nadpřirozenou symbolikou, ale s přivřenýma očima budiž) a po závěrečný scéně vlastně ani nevíte, jestli to byl nebo nebyl cliffhanger. Islandský "Leftovers naruby" se bohužel nekonaj.