Nech svět světem (2023)

Bál jsem se náramně. Jistě, snímek není nějak zvlášť originální a občas je poznat, z jakých inspirací čerpá (já našel třeba Proroctví), ale znepokojivé je to dost a herecké výkony byly taky perfektní (na malém prostoru dokáže hodně třeba Kevin Bacon). Další tvorbu Sama Esmaila se myslím sledovat vyplatí.

Někdo klepe na dveře (2023)

Globální katastrofa, náboženství, možnost svobodné volby. Některá z témat, jež Shyamalan akcentuje už po několikáté. Expozice, než divák pochopí, co se děje, je celkem nuda, nejlepší je prostřední část, kdy začíná mezi postavami ta nejlepší třenice a je to taky docela drsné. Konec není ani twist (a byl by fakt nerozum ho po panu režisérovi pořád žádat), ani nic filmařsky či citově silného. Znamení to holt nejsou. Škoda.

Němá tajemství (2023)

Vizuálně podmanivý snímek na evropské úrovni, který ve mě ale bohužel nevyvolal žádnou zvláštní emoci. Potěšující bylo po letech vidět Milenu Steinmasslovou v nějaké větší, důležité roli. 70%.

Nyad (2023)

Vždycky jsem rád, když narazím na film, natočený podle události, o které nemám ani páru. Jodie Foster je jedna z mých nejoblíbenějších hereček a jako skoro vždy předvádí bezchybný výkon a natočeno to bylo taky moc dobře! 70%.

Obchodníci s bolestí (2023)

Zajímavý vhled do některých praktik amerického farmaceutického průmyslu, které jsou ale všeobecně známy a film nemá žádnou další přidanou hodnotu. Co jsem tak pochopil, dokumenty, které je také možnost zhlédnout, jdou v tomto mnohem dál. Postava Emily Blunt je ve své morální otočce spíš nepřesvědčivá a Chris Evans zase herecky dost nevyužitý. 70%, ale s velmi odřenýma ušima.

Oktopus (2023) (seriál)

Jan Pachl měl už letos výborný zářez s Volhou, tak mě docela šokovalo, že natočil ještě další seriál, a to detektivní. Lehký nadprůměr, spolehliví herci, jako vždy jistá kamera Marka Jandy a příjemně melancholická hudba Michala Pavlíčka, takže jediným (ovšem velmi výrazným) záporem jsou často nedotažené kriminální zápletky. Škoda, ovšem druhá řada by mi taky nevadila.

Oppenheimer (2023)

BŮH NEHRAJE V KOSTKY. Dokážu si představit, že téměř každý z nás čekal jiný film a skoro každý dostal to, co chtěl. Někdo opulentní biják, jiný kus historie, další disputace o fyzice (a matematice), některý hodiny výslechů a já hlavně filozofické úvahy nad vinou, válkou, jejím možným koncem a přesahem do současnosti. Něco horšího se najde (nedostatečně rozvedené manželčiny motivy) a hlavně zběsilé tempo, díky kterému vám něco unikne, ale na druhou stranu udržuje neustále vaši pozornost. Po snímku Tenet, alespoň u mě, báječná změna. 90%.

Osada - Série 2 (2023) (série)

Druhá řada už je blbá zcela bez obalu, zápletky se podobají sérii první. Vše korunují otravné figury (obzvlášť Franěk) a opravdu nepomůže, když je ústy samotných postav řečeno, že je v Osadě šílenej každej. Snad už se pokračování nedočkáme.

Ostrov (2023)

Ale jo, nejsnesitelnější Havlíkův film od Pohádek pro Emu, relativně smysluplné po stránce zobrazení vztahu, vývoje postav i herecké, ale všechno je tak strašně předvídatelné a po stránce nějakého přežívání v extrémních podmínkách jede snímek na volnoběh, že vás nudí a uspává. 50%.

Případ se štěnicí (2023) (TV film)

Případy Vašátka a Horáce mají podobnou, tj. víceméně průměrnou kvalitu, v tomhle mě při závěrečných titulcích zaujalo, že dialogy mladých psal speciálně jeden autor. Při zpětném ohlédnutí jsem zjistil, že se v nich vyskytovala snad všechna moderní slova, která mládež používá a působilo to úplně opačně - nepřirozeně. Jinak těm, co se podivují nad tím, že někomu vadí střídání zasněžených a jarních scén bych rád vzkázal, že tohle je vážná chyba v tom, čemu se říká skript a v profesionální produkci, jakou ČT bezpochyby je, by se tohle stávat fakt nemělo.