Zakladatel (2016)

JESTLIŽE NEVYDĚLÁVÁTE O PŘEKOT PENÍZE, JE NĚCO ŠPATNĚ. A je úžasné, jak je Michael Keaton po Birdmanovi opět na koni. Životopisné filmy byly, jsou a budou zajímavé, i když je tu více, tu méně, potřeba přikořenit. Tady je to o jídle, takže se to hodí, původně vynikajícím nápadu a zajímavém stravování, které se v průběhu let změnilo v megalomanský podnik, ve kterém je jídlo až na volitelném místě. 70%.

Případ pro exorcistu (2015) (seriál)

Tak se mi to po dvou letech rozleželo v hlavě. Mezitím jsem čel jednu z předloh Nejsvětější trojice, Ještě není konec, která se chystá ke zfilmování tento rok a byl jsem naprosto unesen. Hřebejk v Exorcistovi dělá Taušovi se Stíny takový předvoj, je odvázaný, kdežto Tauš se rovnou utrhl ze řetězu. Vše, co zdejší mí oblíbení uživatelé i ti, co jsou nahoře, považují za zápor, já vnímám jako klad - emancipovanou Výrovou, sarkastického a hloupého Vitouše, chlapáka Majera. Nevěděl jsem, že Kyšperský zazářil ještě před Trpaslíkem. Dlouhé záběry zvyšují napětí. Březinova hudba, hozená trošku do folklóru, evokuje Moravu a s ní tradičně spojované veselí a pohodu v kontrastu se všemi těmi sobeckými podezřelými. Co není pro hlavní příběhovou linku důležité, je drze opuštěno (ne, opravdu nepotřebujeme dovysvětlovat, jak dopadne vyšetřování Fořtova zabití). Humor funguje, vymítání ďábla a nadpřirozeno je jen klamání tělem. No a proč ne??

Ach, ty vraždy! - Archiv Felixe Burgeta (2012) (epizoda)

Vítězství komediantství nad detektivkou. Bohdalová už je otravná, záměna dvojčat zbytečně komplikovaná...jistě, jsou téměř stejná, ale, to si fakt nikdo nevšimne, že nemluví s Kalendovou??

Ach, ty vraždy! - Smrt lobbisty Mansdorfa (2010) (epizoda)

Téměř všechny díly byl Kamil vylíčen jako nekňuba, který všechno zkazí a jenž by si bez pomoci babičky skoro ani neškrtl a najednou po tom, co ho vyhodí od policie, díky svým znalostem, zkušenostem, dedukcím a nasazení získá práci u lobbisty, kde může brát pětkrát víc, než u policie.

Ach, ty vraždy! - Tajná mise docentky Rybkové (2010) (epizoda)

Téměř v každém díle dostane na frak některý z rozumových faktorů detektivního žánru. Tady je mi například záhadou, jak je možné, že se doktorce Kalendové všichni tak bez okolků svěřují.

Pumpaři od Zlaté podkovy (1978)

Čekal jsem něco aspoň trochu úderného, kromě komunálního tématu nějakou ťafku tehdejším nešvarům, i když cenzurně svázanou a dočkal jsem se nudného, na necelých devadesát minut subjektivně dlouhého snímku o pumpařích, o jejichž aktivitách se nedozvíme téměř nic, kromě toho, že nějak podvádějí, mají příbuzné, ženy a děti, milenky, kterým můžou díky karadačství dopřát luxus a hlavně o tom téměř celou stopáž žvanit. Ale nejen o tom, taky nám dopřávají mnoho svých pravd a frází, někteří z nich si dopřejou i trojky se dvěma blonďatými, lehce blbými děvčaty. Josefu Vinklářovi ten nonšalantní šéf moc nejde, celé je to příliš provinční a navíc hloupé - benziňáci jen čumí, jak kolem nich stále krouží vozy VéBé a nic neudělají, identita postavy, kterou hraje Jiří Bartoška, je taky celkem snadno odhadnutelná. 10%.

Mordparta - Série 1 (2016) (série)

Nevím, jestli to bude režiséry, ale Mordparta svým vziuálem připomínala Kriminálku Anděl. Řešení soukromých trablů mi přišlo jako oživení, třetí díl jako hororové žánrové cvičení. Detektivka na jedno zhlédnutí, která občas nudí (Nadvláda) a ve které občas všechno vychází až příliš hladce (Kolumný a jeho dcera). 50%.

Hladová řeka (2017) (amatérský film)

Což o to, Nikola Minářová má dobrý v podstatě všechno. :-) Jen ten Tomáš Mann jaksi ztloustl a stoprocentně na mě působila jen hudba a občasný nezbytný humor. Napětí jsem nenašel, pro mě nespočívá v tom, že během plavby na loďce po Priglu jedna postava druhé vypráví o všech těch neštěstích a pak se objeví bubáci. Závěrečná katastrofa je jako pointa relativně fajn, jen je škoda, že z ní nebylo nic vidět (ale chápu, peníze nejsou).

Ach, ty vraždy! - Hřích profesora Sodomky (2010) (epizoda)

Zdeněk Zelenka se nevyhne nejrůznějším klišé (zobrazení profesora a jeho rodiny, náhled na mládež), ale hlavně díky netlačení na komediální pilu a skutečně reálnému výkonu Viktora Preisse bych tuhle epizodu ohodnotil na 70%.

Mravenci nesou smrt (1985) odpad!

Kdyby to aspoň nebyla taková nuda! Po těch letech ještě horší, než jsme čekali, patetické a zmatené, snaha přesvědčit, že drogový buzinec tu dělali emigranti, řízení západoněmeckými soudruhy, přitom jsme to skutečně zvládli sami.