Schindlerův seznam (1993)

Štěstí? Válka. Spielberg prostě je a bude pohádkář, ne všechny příběhy o skutečnosti skutečnosti do puntíku odpovídají, tady jde především o princip a vyprávění o jedné z největších lidských tragédií. Na dramatičnosti celého Schindlerova seznamu tohle všechno neubere ani píď.

Mesto tieňov (2008) (seriál)

Těšil jsem se na slovenský detektivní seriál a s překvapením zjistil, že Kriminálka Anděl má dvojče. :-) Temnější, než její česká podoba, detektivů je více a tak mezi nimi dochází k lepším interakcím. Více ale Město stínů připomene Případy prvního oddělení, skutečné případy, které jsou ale pro potřeby dramatického seriálu občas značně upraveny. 70%.

Každý milion dobrý (2016) (TV film)

Celkem klasická záležitost - film o penězích, lásce a dobrých skutcích. Ničím výjimečný počin, kterému nejvíc ubližuje to, jak dává okatě najevo, že přijde drama a emoce a je to pak zbytečně přepjaté, otázkou zůstává, proč zrovna tohle bylo vybráno jako oslava herectví Jiřiny Bohdalové k jejím pětaosmdesátinám. Zdeňku Zelenkovi (ten je díky kameramanovi Martinu Šecovi poprvé méně okatě televizní) už ale hraje ve filmech více jak dvacet let a z této pasti se už budou těžko dostávat. Ondřej Vetchý hraje podobnou postavu jak v Babím létě, ale poprvé jsem ho viděl herecky trochu bezradného. 50%.

Kolonie (2015)

Těch filmových oslích můstků bylo s koncem už příliš, nevím, jestli to tak bylo doopravdy, ale i kdyby ano, vyprávění to neposlouží a napětí a uvěřitelnosti příběhu to dost ubližuje. 70%.

Rodinný film (2015)

Těch dlouhých emočních záběrů bylo občas až moc, upřímně, čekal jsem něco více vztahovějšího, co mě i víc vyšťaví, čtvrtou hvězdu dávám hlavně za to, že takováhle točba je něco, co se u nás (všeho do času!) zatím bohužel netočí. Ovace a ceny Omerzuovi neskutečně přeju, někdo takový potřeboval už dávno prorazit. 70%.

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

O dvacet let starší, pořád stejný a ... utahaný, bez překvapení a Davida Arnolda (i když se ho Kloser a Wanker snaží dost diletantsky napodobit). U prvního ID4 funguje nostalgie, teď by jeden možná hodnocení snížil, ale tehdy byli zkrátka Emmerich a Devlin mladší a celý ten popkulturní sci-fi mix jim šel zkrátka slepit lépe. Trojku netřeba. 50%.

Ohnivý kuře (2016) (seriál)

Dneska fakt už vaří každej. Tenhle seriál dojel na to, že sledovat desítky dílů boje a intriky téměř všech proti všem, by unavilo snad i toho nejzarytějšího milovníka mýdlových oper. Realita pak dostává fakt těžce na frak. Jediné, co bych od seriálu tohoto typu nečekal, je to, že si dělá legraci ze stereotypních pohledů Čechů na Vietnamce.

Hledá se Dory (2016)

Jako skalní fanoušek Pixaru jsem šel do kina s lehkými obavami (protože něco-jako-sequel), ze začátku byl na rozpacích z mechanického opakování scén, kdy Dory ztrácí krátkoblbou paměť, ale nakonec jsem se do stejnýho oceánu vrátil docela rád. Story starý, jako lidstvo samo, jen by vyprávění nemuselo tak příliš často tlačit na vlnu dojetí.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Upřímně řečeno jsem čekal, až přijde tvůrce, který Hvězdné války oseká od všeho toho mytologického balastu, který už tady byl stokrát. George Lucas v původních filmech vycházel z různých učení od starověku přes křesťanství a protože nešlo o nic nového, jen nudil. J. J. Abrams je takovým tvůrcem pro mě, který Hvězdné války bere víceméně jen jako jednu z moha fantasy, provázenou neuvěřitelným výdělečným potenciálem. Abrams vytvořil zdánlivě jiný, ale přesto tolik stejný svět, moderní, s chytrým humorem a dilematy základních bojů dobra se zlem. A že je ten boj opravdový, dokazuje, že se neváhá zbavit postavy tak důležité. Abrams vytvořil svět pro mě, který jsem byl do příběhu zažraný skoro od začátku, a to jsem, prosím, spíš Trekkie. Dávám opatrných 90%.

Castle na zabití (2009) (seriál)

Nyní už je jasné, že jednu seriálovou etapu mám definitivně za sebou, poslední z nejstarších kousků svou horečnatou aktivitou (minimálně dvě sezóny jde už kvalita pozvolna, ale nezadržitelně dolů) doslova zničil sám sebe a Castle je po sedmi letech zrušen. Díky Bohu, že tvůrce nenapadlo pokračovat s jinou hlavní ženskou představitelkou, nebo vymýšlet další překombinované dějové kejkle, v epizodě "Crossfire" se ústřední dvojice dočkala důstojného zakončení svých osudů i směrem k budoucnosti, na kterou nejskalnější fanoušci čekali a nevadilo by jim, kdyby seriál trval třeba patnáct let. Ta ústřední dvojice, která se ze začátku dala dohromady z poněkud ohraných příčin, pokračovala nejchytřejšími dialogovými přestřelkami od doktora House, aby pomalu končila soukromými dramaty, z nichž některá se zbytečně zamotala. Hlavně byl ale Castle vzpruhou pro nás, věčné romantiky, proto ten bilanční komentář a snížení hodnocení o hvězdu. FICTION BECOMES REALITY.