• Mysteriózní

Mise 1549: Boj o budoucnost (2005)

Tak toto sa vôbec nepodarilo! Skvostnému pôvodnému Sengoku Jietiai z roku 1979 to nesiaha ani po členky! Charizmatického Sonnyho Chibu tu nahradil nesympatický namyslenec, masové bojové scény v originály nahrádzajú "efektné" - rozumej - umelé výbuchy a nevydarené digitálne triky. Psychologická rovina originálu je tu nahradená limonádou, a skvelý logicky zlý koniec pôvodného filmu zase nahradený trápnym happyendom. Do pekla s takýmito remakmi!

Satan (2003)

Toto bolo až neuveriteľne nelogické, smiešne a trápne.... Začiatok bol ešte celkom zaujímavý, ale po 15 minútach do skĺzlo do sračky... A ten záver..heh... to sa len tak nevidí, tá odvaha tvorcov stvoriť takúto amatérsku masku..:)

Los ojos azules de la muñeca rota (1973)

Rok 1973 bol pre Nashyho nesmierne plodný, a okrem klasických hororov si strihol aj jedno klasické giallo. Oproti inému, slabšiemu giallu s Nashym (Dragonfly for Each Corpse) ma zaujal dosť rozdielny vizuál ktorý v talianskych giallach neuvidíte, osamotená vila vysoko na skale, vyprahlá a skalnatá typická španielska krajina a dom plný žien, do ktorého prichádza tajomný cudzinec s pochybnou minulosťou. Je jasné, že keď príde k osamelým ženám ( trom sestrám) taký statný muž ako Paul Naschy milostné zápletky nenechajú na seba dlho čakať. Osobne ma úplne prvá štvrtina filmu moc nebavila, Nashymu lezú do postele jedna sestra za druhou, vrtel som sa na stoličke a stále som čakal na prvú vraždu. Ale keď prišla, ostané rýchlo pribúdali, a film zrazu nabral tempo, aj atmosféru. Spočiatku som uvažoval aj nad dvoma bodmi, aké udelil odborník na tiento žáner užívaťel giallo, ale zápletka sa začala poriadne zamotávať, atmosférické scény pribúdali ( vražda na cintoríne, príchod podozrivého Naschyho počas búrky k invalidnej sestre) a ja som bol tak mimo, že som prehliadol pomerne jasné indície vedúce k vrahovi. V tomto sa tvorcovia scenára postavili dobre, žiadne nelogičnosti, všetko malo hlavu a patu, na zamlženie pointy požili férové finty a triky. Nadpriemerné giallo, ktoré si možno zaslúžilo okolo troch bodov, však ešte zdvihla úplne záverečná scéna. Tá bol fakt výborná, a aj keď som už vtedy vedel, že čo za tajomstvo sa skrýva v tej obrovskej bielej miestnosti, bol som záverom nadšený.

Legenda o Janě (2009)

Jednostranná feministická agitka zložená s pofidérnych historických záznamov. Heh, začo už dnešný producenti nie sú ochotný utratiť prachy. Okolo 9 storočia toto ani nechodilo ( čisté handry, kultivovaný slovník) a nejaký vyšší rozpočet na mňa neplatí... Dve hviezdy akurát za ten koniec, keby to skončili "happy" .. tak nemilosrdne odpad!

Společenství vlků (1984)

Pekný vizuál, dobrá atmosféra, ale inak scenáristický miš-maš. Trochu precenované, ale "freudovský" podtón ja môžem, takže nakoniec za tri....

Zvětšenina (1966)

Škoda sa rozspisovať, keď všetko tu už bolo napísané... Skvelý film, jeden z najlepších celej dekády. Hviezdne obsadenie (na svoju dobu) mal pod kontrolu skvelý režisér, takže inak ako skvele to ani nemohlo dopadnúť.

Lady Chatterleyová (1993) (TV film)

Umiernenejší Ken Russel, trošku civilnejší, a príbehovejší než staršie filmy, ale stále je citiť ten zvláštny Russelovský rukopis. Herci hrajú síce skvele, aj dekorácie sú na výbornú ale príliš sa kecá a moc ma to nezaujalo. (literárnu predlohu som nečítal, takže nemôžem porovnávať) Tentoraz som sa proste trošku nudil, takže za viac ako tri to nebude.

Goyovy přízraky (2006)

Sklamanie....Nevyrovnané, samotná zaujímavá postava Goyu v podstate len do počtu. Prvá polovica tak trochu protikatolícka agitka na ktorú ja neskočím, a druhá dejovo a scenáristicky totálne rozsypaná. Roky ubiehajú prirýchlo, v podstate to nemá celistvý príbeh, a ani poriadne vyvrcholenie.....Kdepak zlaté časy rejžu Formana sú....:)

Noční můra v Elm Street (2010) odpad!

Na začiatku musím priznať, že Freddy Krueger nebol nikdy mojim obľúbencom, Wesa Cravena (režiséra pôvodnej série) nepovažujem vôbec za dobrého režiséra, a horory, v ktorých nikdy neviete či ide o sen alebo realitu ma strašne iritujú...V takých filmoch môže hocikto zomrieť, aby v nasledujúcich minutách bol oživený (bohužiaľ doslova, nie ako živá mŕtvola :). Z celej tej slávnej pôvodnej série Wesa Cravena som videl iba štvorku, a to v bohužiaľ v kine plnom teenegerov, tak si to viete predstaviť... Teraz už takéto chyby nerobím, kinu sa vyhýbam kvôli divákom ako čert krížu, ale aj za monitorom PC bolo sledovanie tohto braku strata času... Dopozeral som to, dopozeral, ale tá zúfalosť, trápnosť a sterilnosť ma nepustila až do trpkého konca. Nemám moc rád kategorické hodnotenia, vždy bývajú podozrivé, ale fakt viacej ako odpad si toto nezaslúži...

Mahler (1974)

Výborný, originálny životopisný film...Rukopis Kena Russela sa mi teda dostáva riadne pod kožu...Uchvátil ma už v The Devils ( 1971) a tu takisto "chrochkám" blahom. Niekedy temné, niekedy surrealistické, niekedy dosť dekadentné - scéna na nádraží dýcha zvláštnym homosexuálnym dusnom, pripomínajúcim slávnu Smrť v Benátkach. Skvelý výkon Roberta Powella len korunuje tento polozabudnutý klenot.