Californication (2007) (seriál)

Fucking and punching in L.A... a taky spousta drog, alkoholu, rock'n'rollu, cigár, litry kafe, několik rvaček, podvádění, zatýkání. Sen spousty chlapů. Hank je projekce dospívajících, vyplněné sny, které většina z nás měla v dospívání a spoustě to nejspíš vydrželo napořád. No a pro ty, kterým (třeba mně :) ) tohle nikdy moc neříkalo, kromě alkoholu a rock'n'rollu, to je výborná zábava. Na co být spořádaný a politicky korektní, když můžete být spisovatel a žít v Kalifornii? Bohužel, poslední série mají trochu sešup dolů, ale i tak to je pořád zábava.***** Seriál skončil (u mne s mírnou pachutí v ústech) a nic zásadního se nestalo. Ne, že bych čekal extrémně přeslazený happy end, anebo nějaký katastrofický konec alá Shakespeare, ale nemůžu se ubránit pocitu, že si seriál zasloužil promyšlenější konec, ke kterému by lépe směřoval. je to škoda, ale takto už to u "natahovaných" seriálů bývá. Každopádně byl jsi cool Hanku Moody.

Treme (2010) (seriál)

Hudební skvost (bohužel podle počtu hodnocení silně opomíjený, ale kdo má dneska rád jazz, že?). Děj je sice zasazený do postkatastrofického prostředí, ale jsou to jenom kulisy. Protože hudba a život, který k hudbě patří je to hlavní. New Orleans, ač ho na vlastní kůži ani oči (zatím) neznám, se asi lepší pocty nikdy nedočká. Celou sérii jsem si buď klepal prsty, nebo luskal, nebo plácal do rytmu. Jinak to ani nešlo. Ač je to klišé, tak hudba spojuje a o seriálu Tremé to platí dvojnásob. Díky autorovi The Wire za další skvělý seriál, v kterém se pro něj typicky nepodbízí. Díky za seriál, který se zařadil na stálo v mé top. Play for that money boys, play for that fuckin' money! ................................................................................................................................. Druhá série není tak famózní jako první. Ale jen kvůli tomu, že neoplývá překvapivostí a novostí, s kterou přišla první série. Možná se mýlím, ale drama kombinované s jazzovým muzikálem tu jako seriál snad nebylo. To, že druhá série nepřekvapí, však nemůže být považování jako chyba. Nové (neokoukané) věci jsou často prostě dobré jen proto, že jsou nové. To hlavní zůstává. Skvělá muzika, vykreslení hudebního světa, životní příběhy lidí... všude přítomná hořkosladkost. Na jedné straně vidíte to, o čem by život měl být. Zábava (hudba), potěšení (jídlo), sex... Na straně druhé spoustu nepříjemných věcí, od kterých se New Orleans odtrhnout bohužel nemůže - zločinnost, korupce, následky hurikánu, "diaspora"... Prostě se do New Orleans těším (i na třetí sérii), a doufám, že ta hořkost se mi vyhne.

Šéfové na zabití (2011)

Nemastná neslaná komedie. Hlavní trio je celkem mimo. Moc jim toho neuvěříte. Prostě si hrají na vtipné. Za to ale vedlejší postavy (už jen kvůli tomu, že jde o většinou skvělé herce) baví a to moc. Jamie Foxx jako Mutherfucker Jones má styl, Kevin Spacey si zase vychutnal postavu sviňskýho šéfa, Collin Farrell a jeho ultimátní přehazovačka a nos neustále v kokainu, úchylná Jennifer Aniston... Všechny tyto vedlejší postavy jsou hodné zapamatování. Hlavní trio bohužel ne. Nejvíc mne ale potěšil Wendell Pierce (detektive Bunk z The Wire) v roli detektiva. Podle mne nejvtipnější věc z celého filmu. A tak nemůžu hodnotit komedii, v které lze považovat odkaz na postavu z kultovního seriálu jako nejvtipnější část, za nijak extra povedenou. *** a to o velmi malý chlup. Bez vedlejších charakterů by to byla jen další hollywoodská trapnost.

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

Ani tuctový, ani excelentní seriál, ale dobře odvedená práce (jak jinak u HBO). Atraktivní námět, který nezklame ani při xxxté variaci na toto téma. (Nejen) Steve Buscemi umí. A úvodní znělka je super. Horší ****. Konec - trochu nečekaný (Nucky Thompson žil ve skutečnosti dál) a řekl bych, že zbytečný. Chápu, že je potřeba v tv tvorbě moralizovat, a nenechat někoho, kdo zabíjel, podváděl, smilnil a kdo ví co ještě, "jen tak" si spokojeně žít jako milionář, ale taková byla podle mne tehdejší doba, a šlo o to i v celém seriálu.

Perníkový táta (2008) (seriál)

Filmařský skvost. Některé záběry a scény jsou dokonalé. A proč? Protože režisér nemusí vážit každou sekundu, protože tohle není film. A je to jedině dobře. Proměna hlavního hrdiny z umírajícího zoufalého muže, který chce jen zaopatřit rodinu, v bad ass zločince nemá chybu. Závěrečná série v podobě katarze a rozpadu skoro všeho, kvůli čemu s tím Walt vůbec začal, včetně konečného přiznání si, že to dělal hlavně pro sebe, neměla chybu. Aneb dávejte si bedlivý pozor na svého středoškolského učitele chemie.

Dexter (2006) (seriál)

Dark Passenger rules. Může si člověk zamilovat masového vraha? Když ho napíšou geniální scenáristé, pardon, prvně spisovatel, tak ano. Kromě opravdových seriálových klenotů (např. The Wire), si Dexter drží nebo spíš zvyšuje kvalitu již celých šest sérií. Vždycky si říkám, že další nemůže být lepší, ale ono to je naopak. Tleskám a díky za spoustu napětí, trochu zábavy, dramat a i hořkých konců. A Michael C. Hall? Toho je pro filmy škoda. V Six Feet Under a Dexterovi podává takové výkony, kterých 99% filmových herců nedosáhlo a nedosáhne. (Nejen) Dexter ukazuje, že kvalitní seriál toho má nejspíš v dnešní době říct mnohem víc než film. ------------------------------------ Po posledních sériích jsem nucen s hodnocením dolů. Konec trochu rozpačitý, z posledních epizod celkem výrazně koukala bezradnost scénáristů, jak to ukončit. A se ctí se jim to příliš nepovedlo. Škoda.

Policejní odznak (2002) (seriál)

Nelze nesrovnat. Druhý The Wire? Ne, bohužel i bohudík. The Wire je mnohem ucelenější, kompaktnější a méně barevnější. Přesněji, obrázek má vyšší kontrast a není tak rozmazané. The Shield je umazanější (od krve) a sympatie (mimo Lema, Dutche, trochu Claudette) se hledají těžko. Co by mělo každému rozumnému divákovi zůstat v hlavě, je nikdy nelhat, nekrást (doplnil bych nezabít, ale tak daleko naštěstí nejsme), protože díky "collateral damage" se to vždy vymstí. A všechno se Vám vrátí a je jedno z jak dobrého důvodu jste to chtěli udělat. A když jsme u důvodů. Náhodnost postavy Tonyho Soprana (The Sopranos) s Vickem Mackeym čistě náhodná? Vůbec ne. Oba psychopati, sociopati, kteří si vše omlouvají tím, že musí zabezpečit a ochránit rodinu, aniž by si uvědomovali, že dělají naprostý opak. Čiré zlo, ač obě postavy často vypadají a dělají sympatické věci. A tak jsou schopní udělat cokoli a klidně zabít svého kolegu, kamaráda, kohokoli. The Shield není jen 7 sérií depresivní podívané o temných věcech. Moc pozitivních událostí není, ale moc lepších kriminálních seriálů člověk nenajde. Hlavně proto, že jsou skvěle zahrané. To si možná ani neuvědomíte, protože při sledování máte neustále pocit, jako kdyby Vám někdo přehrával scény nahrané na videokameru náhodným kolemjdoucím. V průběhu sledování jsem kolísal mezi 4 a 5 hvězdičkami. Po konci poslední série jsem se ustálil na slabších pěti. Za brilantní herecké výkony bych herce nižším ohodnocením urazil. Na The Wire to nemá, ale o moc horší seriál nejde.

Zrození Planety opic (2011)

Chcete něco udělat pro lidstvo, chcete mu pomoct, vyléčit jednu z nejhnusnějších nemocí, která člověka může potkat a... ono se to trochu zvrtne. Protože kdyby ne, nebylo by co točit. Původní filmy jsem viděl a nelíbily se mi. Ani ne tak kvůli jejich kvalitě, jako spíš kvůli tomu, co v nich je. Díval jsem se na ně jako malé děcko, a byly to pro mne dost silné horory. S odstupem času a po shlédnutí remaku v nich (přesněji v něm) vidím hlavně sebereflexi (testování na zvířatech, farmaceutický průmysl) a strach z reálných hrozeb (nebezpečí smrtící virové pandemie). Všechno ve slušném vizuálu, a nelaciných hereckých výkonech. Dokonalé to není, pět hvězdiček dávám filmům, které mne nějakým způsobem zasáhnou. Na druhou stranu, tenhle film určitě není jen typickým popcornovým kusem. Lepší **** a těším se na pokračování.

Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Do E09 super. Pak ale všechno ztratilo trochu šťávu a můj pocit ze seriálu byl značně zkažen. Respektive nešlo ani tak o šťávu, napínavé to bylo pořád, ale chybělo něco, co by se dalo označit jako drive. Konec a vyústění dosti rozplizlé a spíš v duchu konspiračních teorií a lehkého popření charakterů některých postav. Jak jsem se na konec těšil, tak se mi silně nelíbil. Abych jen nekritizoval, tleskám za snahu nebýt černobílý, ale být skrz naskrz šedý. V celém seriálu snad není ani jedná vyloženě kladná, nebo vyloženě záporná postava. Nejsilnější moment E07 a scéna okolo Brodyho "doznání" Carrie u srubu. Zapomněl jsem dýchat. Zpětně bych si možná víc rozmýšlel, jestli se vůbec na celý seriál dívat. Třeba bude druhá série pro mne vyváženější. -------------------------------- Druhá série o poznání lepší a vyváženější než první, i když to místy skřípe - hledání Abu Nazíra v opuštěné továrně. ------------------------------ Třetí série super. Těším se na čtvrtou. ----------------------------------- Ani čtyřka nezklamala. Konec byla sice kombinace chladného, racionálního, bez emočního jednání a silně emočních situacích, a to ještě s trochu (seriálově typickým) otevřeným koncem. Jinak si seriál drží svoje pověstné tempo (až na poslední díl, který byl hodně pozvolný) a ukazuje zajímavou verzi současného dění. Uvidíme, co si pro nás nachystají tvůrci příští rok. Snad jim forma vydrží. ----------------------------- Tak zatím poslední šestá série chvíli vypadala jako postupné opakování sérií předchozích (čtvrtá a pátá), které byly už trochu překombinované anebo se vykrádaly navzájem. Ale nová série, s typickým pomalým rozjezdem a postupným odkrýváním je skvělá. Zahrnutí nově zvolené prezidentky, Dar Adal a jeho agenda a hlavně skvěle vygradované a zahrané scény dělají ze seriálu naprostou potěchu pro emoce. Dítě mi nikdy sebrat nechtěli, ani jsem nebyl nikdy invalida, ale v některých dílech jsem si na to, jaké by to mohlo být, mohl skoro sáhnout.

Pařba v Bangkoku (2011)

U jedničky za 4. Tady mínus jedna za opakování. U jedničky mne bavila hlavně jistá originálnost a "poznávání" Alana. Tady to není. Stejná schémata už tolik nepřekvapí. Další mínus jedna za málo vtipných momentů. A další mínus za několik dosti slabých míst ve scénáři. Chápu, že tenhle film není o postavách a jejich uvěřitelnosti, ale tchán a nastávající, hlavně jejich reakce na konci byly úplně mimo. A tak mi vlastně zbývá jen jedna hvězdička, kterou dávám hlavně za fotky při titulcích. Jednak proto, že jsem se konečně zasmál a jednak proto, že film skončil.