Next (2007)

S psanou předlohou má film společnou jen onu předzvěstnou schopnost, hlavního hrdinu který toho mnoho nenamluví a barevnou připomínku v podobě kožené bundy. Zbytek je škvár bez nápadu, vycucaný z prstu a postavený na vodě. Smysl nedává téměř nic. Tak třeba motivace teroristů - mluví francouzsky, ale muslimové to očividně nejsou, o peníze jim nejde a nijak je netrápí dosah bomby. Skálopevné přesvědčení zrzavé tajné agentky o zvláštních schopnostech nudného podivína je přinejlepším zvláštní, a o mimosmyslovém propojení s náhodnou ženou v kavárně se taky nedozvíte ani ň. Z námětu by mohl být super film a ty střípky z něho jdou občas vidět. Bohužel zůstalo jen u nich. Pochválím alespoň ženskou část herců. Nicolas Cage si mazácky odehrál svůj standard.

Akta X - Série 11 (2018) (série)

Jedenáctá série pokračuje v duchu desáté. Kvalita je nevyrovnaná a mytologické díly patří k těm nejhorším. Velkým pozitivem je vzestupná tendence. První díl je mizerný, druhý zajímavý, třetí starosvětsky skvělý (klidně by mohl patřit někam do prvních let seriálu), čtvrtý excelentní (v parodických epizodách jsou kupodivu Akta-X v dnešní době nejsilnější). Až u pátého dílu moje nadšení ochladlo. Stačilo ovšem na to, abych na setrvačnost dojel až do konce. Tenhle seriál má pořád co říct, i když se občas trochu zakoktá.

Anihilace (2018)

Budu stručný. To co jsem napsal k Ex Machina, bych klidně mohl překopírovat sem. Takže vizuálně je to paráda, myšlenkově zase tak ne. Scénář není mazaný, není ani chytrý a dokonce není ani originální. Tím nemyslím, že je Anihilace natočená podle lehce podprůměrného prvního dílu knižní trilogie. Narážím na povídku Piknik u cesty od autorské dvojice bratrů Strugackých, zfilmovanou pod jménem Stalker. Což je mimochodem ve všech myslitelných parametrech - s výjimkou hudby a speciálních efektů, lepší snímek. Pointou ovšem navazuje spíše na dílo Stanislawa Lema. Pokud budete chtít vidět film o obtížném kontaktu s extrémně cizí a nekompatibilní civilizací, pusťte si raději Solaris. Klidně jakýkoliv. I ta zatracovaná Soderberghova verze se mi líbila víc, než tohle.

Vyhlídka na vraždu (1985)

Vhlídka na vraždu se může pochlubit spoustou nezapomenutelných scén. Za všechny zmíním bitku na Golden Gate, předávání Leninova řádu a jízdu hasičským autem. Christopher Walken zahrál svého psyhopatického megalomana výborně a Tanya Roberts je ozdobou každého záběru. Ale k čemu to všechno je, když se zbytek filmu topí v průměru. Roger Moore by byl i za ten průměr ze srdce vděčný, protože tentokrát jsem mu nevěřil ani akční scény, ani svádění - postelová scéná s Grace Jones je vyloženě úchylná. Nesebral bych mu jen licenci na zabíjení, ale i zbrojní pas a řidičák. Já vím že to opakuju poslední tři díly, ale měl to už dávno zabalit a vzít si sebou do důchodu i parodické prvky a rádobyvtipné scénky. Francouzské auto které se rozpadá při každém ťuknutí, ale zato stále jede, se výborně hodí do komedií s četníkem, nebo komisařem Clouseau, ovšem v bondovkách působí trochu nepatřičně.

Hastrman (2018)

Hastrman je hodně dobrý film. Stačilo málo a byl by skvělý. A jako jeden z mála českých z poslední doby, měl potenciál být vynikajícím. Aby postoupil o stupeň výše, musel by režisér napsat lepší scénář a lépe ukočírovat své herce. Všichni do jednoho totiž trpí stejným neduhem. Hrají výborně (až na výjimky), ovšem jen do doby než začnou mluvit. Dialogy znějí uměle a často jsem měl pocit, že postavy řečené neprožívají, jen z povinnosti recitují. Sebelepší výkon pak vypadá nepřirozeně. Dojmu nepomáhá ani nejasné chování aktérů, vyplývající z přílišné snahy o zhuštění děje. Některé reakce tak nedávají smysl, nebo působí přehnaně. Kdybych byl neskromný, požadoval bych i rafinovanější mlžení ohledně podstaty barona de Caus. Více paranoie a pochybností by atmosféře jen prospělo. Aby film postoupil o další stupeň výše, musel by Havelka opustit divadelní režii. Filmu chybí tempo, což vyplývá z rozčlenění do kapitol, i z umanuté snahy režiséra otrocky převést knihu a nevymýšlet nic navíc. Ukázkovým příkladem jeho bezradnosti je voiceover, který snad měl opodstatnění na začátku, ovšem později už šlo o zbytečnou berličku. Pochválím výpravu, a velmi slušnou kameru. Asi nejsem sám, komu se sem tam vybavila Kytice. Navzdory vší kritice se mi Hastrman opravdu líbil. O to víc mě zamrzelo spoustu nedokonalostí. Tenhle Twilight z doby Františka I. Rakouského šel natočit mnohem lépe.

Poslušně hlásím (1957)

Druhý díl se mi líbil víc než první. Je dotaženější a především konečně vystihuje ducha knihy. Bohužel většina scén je slabších než ty z jedničky. Respektive jen málo jich je proslavených a výstižných hlášek tu také tolik není. Výjimkou je snad jen epizoda z četnické stanice, mohutně tažená výborným Jaroslavem Marvanem. Excelentní Hrušínský a napůl pohádková výprava je tu pořád, takže není co řešit a přidávám jednu hvězdičku.

Mravnost nade vše (1937)

Mám rád tyhle inteligentní komedie, které si vystačí s dvěma místnostmi, pár výbornými herci a mazaným scénářem. Tenhle ani nijak mazaný není, ovšem vůbec to nevadilo. Hugo Haas, s menší pomocí Věry Ferbasové, utáhl všechno sám. Na salvy smíchu to bohužel není. Za závěrečnou omdlévací scénu, za perfektního Sašu Rašilova s "chorobou" a za odvážný námět ten plný počet dát musím.

Chobotnička (1983)

Ať zvedne ruku ten, kdo si stejně jako já myslel, že Chobotnička je název dílu s Karlem Strombergem, magnátem s ponornou základnou a megalomanskými plány. Omyl, zdejší protivník je nevýrazný, tuctový šílenec a s mořem nemá série společného vůbec nic. A ještě jedna drobná odlišnost by se našla. Zatímco desátý díl Agent, který mne miloval je podpořený výraznou ženskou postavou a patří k nejlepším v sérii, tenhle je jeden z těch průměrných a bond girls jsou jen do počtu. Kristina Wayborn se může pochlubit alespoň krásou, ovšem recyklovaná Maud Adams na mě neudělala dojem ani svým herectvím, ani svým zjevem. To samé platí i pro Rogera Moorea. Akční scény už nezvládá a odhadování kdy si musel vzít záskok, patřilo při sledování k mým oblíbeným kratochvílím. Chobotnička je zajímavá jen leteckými scénami - úvodní i závěrečnou. A také exotickým prostředím Indie. Kdybych byl sarkastický, dodal bych, že klaunským přestrojením toho o sobě Roger Moore řekl mnohé. Měl to už dávno zabalit a přenechat roli mladším.

Nikdy neříkej nikdy (1983)

Connery se vrátil, aby všem ukázal, že na to pořád ještě má. Po předlouhých 134 minutách musím říct dvě věci. Už na to nemá. Ale horší než Roger Moore není. Problém není v akčních scénách, protože o třináct let později ve Skále je zahrál parádně. Za další tři roky ukázal, že vedle mladší ženy stále vypadá vcelku přirozeně. Problém je v tom, že Connery hraje Bonda jako rebela a rošťáka. Tak se to naučil a tak mu to dlouho šlo. Dokud nezestárl, neztratil uličnický úsměv a nezískal na úctyhodnosti. Šarm, charisma a smysl pro suchý humor mu naštěstí zůstaly, protože jinak by to byl úplný propadák. Scénář totiž k němu nebyl milosrdný a režie také ne. Irvin Kershner si udělal jméno na Star Wars, ale na další úspěšné sérii se nesvezl. Tahle podivná variace na Thunderball je bez atmosféry, bez specifického kouzla série a ve všem o dvě třídy horší než originál. Co se týče žen tak o tři třídy. Hudbu tentokrát nepochválím, protože ústřední melodie je vyloženě odporná.

Ecce homo Homolka (1969)

Vždycky jsem se divil, kde v tom všichni vidí komedii. Já jsem se nezasmál ani jednou, a to ani hořkým smíchem ne. Rodina Homolkových je u mě až za tou pomyslnou hranicí, za kterou se smích někomu mění na roztrpčení z někoho. Všichni jsou nesnesitelní a to včetně postavy dědy v podání výborného Šebánka. Dodnes nechápu, proč se navzájem neopustili, protože spolu určitě nejsou šťastní. První díl považuji za perfektně napsané, výborně natočené a ještě lépe zahrané sociální drama o modelových pražských buranech za nastupující normalizace. Ovšem na sondu do života české společnosti je film příliš jednorozměrný a karikaturující.