Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Rozhodnutí (1996) (epizoda)

Tohle mohl být opravdu skvělý díl, jenže to by museli scenáristé přitlačit na emoce a trochu vyhrotit náladu na lodi i na povrchu. Zůstalo jen u nenaplněného potenciálu, jak je u toho seriálu nezřídkým jevem.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Tuvix (1996) (epizoda)

Nad technickou stránkou věci radši nepřemýšlet, protože z minulých epizod víme, že kouzelný transportér může člověka vyplivnout mladšího, nebo rovnou v jiné dimenzi. Zbývá tedy etická stránka. Neelix je rozjásaně otravný a Tuvok studenný čumák, takže jejich kombinace si mohla vzít z obou to lepší. Zdálo se mi, že si z nich naopak vzala to horší. Ani v opačném případě bych kapitáno dilema nechápal. Mně to jako vražda nepřipadá. Neměl bych problém je rozdělit, a udělal bych to klidně každý den. Třeba i dvakrát, jednou před obědem a podruhé po obědě.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Strach (1996) (epizoda)

Jedna z nejoriginálnějších epizod nejen Voyageru, ale rovnou celého universa. V dětství byla téměř hororová - především díky excelentnímu výkonu Michaela McKeana, v dospělosti už část svého kouzla ztratila. Námětem se blíží proslavené a extrémně drsné povídce Harlana Ellisona I Have No Mouth & I Must Scream. Ovšem takhle komplexní a bezútěšná pochopitelně není.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Nevinnost (1996) (epizoda)

Zajímavá epizoda s překvapivou zápletkou a přirozenými herci. Tuvoka mi bylo chvílemi líto. Když se staráte o skupinku rozdováděných dětí, tak ani vulkánské sebeovládání nepomáhá.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Siamská dvojčata (1996) (epizoda)

Zdatnost opravárenkých týmů Voyageru je doslova fenomenální. To co by v doku trvalo měsíce práce zvládnou za pár přesčasů. Spolu s nekonečnou zásobou raketoplánů a nemožností zabít Harryho Kima jsou to ty nejtypičtější znaky seriálu.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Pátrání (1996) (epizoda)

Moment v němž Tom Paris opustil Voyager šokovalo nás všechny, stejně tak vysvětlení jeho dlouhodobé vzpurnosti a neprofesionality. Chakotay má právo být naštvaný. Nejdřív ho vodil za nos Tuvok, pak Seska a teď i Paris.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Známky života (1996) (epizoda)

Doktor pokračuje ve svém rozvoji lidství a odmítání jmen. Lifesign je typická výplňová epizoda s minimem vzrušujících okamžiků a stěžejních událostí. K tomu ústřednímu tématu měli scenáristé dopsat nějakou silnější podzápletku.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager - Démon (1996) (epizoda)

Odvážně se vydáváme tam, kde už před námi byli úplně všichni, díl 3. Nebudu zastírat že zápletka stojí na vodě. Voyager byl zrovna tam kde zrovna tehdy být měl, Dreadnought byl zrovna tam kde zrovna být neměl. Na loď se dá transportovat skrz štíty, ale že by tam transportovali i něco jiného než B'Ellanu, to je vůbec nenapadne. Přesto mám tenhle díl opravdu rád.

Tažní ptáci (1961)

Klasické budovatelské drama jakých tehdy československá kinematografie chrlila desítky. S trochou sebezapření se dá sledovat jako lidský příběh, protože narážek na minulý režim není moc. Pár větiček ve škole, odkaz na Číhošťský zázrak a sem tam údernické heslo. Pokud ovšem budete chtít vidět přirozené a poctivě odžité sociální drama, stejnojmenný film z roku 1983 je ve všem ohledech lepší.