• Thriller

2001: Vesmírná odysea (1968)

Miluji sci-fi a vážím si Sira A. C. Clarka i Stanley Kubricka. To nic nemění na faktu, že jsem se u tohoto filmu nepopsatelně NUDIL.

Sunshine (2007)

Nevím, jak to udělat, abych konečně shlédl Sunchine v jednom kuse. Vždycky mě totiž spolehlivě uspí.

Blade Runner (1982)

Blade Runner mi nikdy nepřirostl k mému filmovému srdci; poprvé jsem ho viděl před více jak dvěma dekádami. V průběhu let jsem se o jeho sledování snažil. Nyní jsem si zaskočil do knihovny pro román "Sní androidi o elektrických ovečkách" od Philipa K. Dicka (o kterého se poslední dobou zajímám) a znovu jsem si Scottův sci-fi opus pustil. Tak, jak je Dickova kniha SKVĚLÁ(!), tak je Scottův film NUDNÝ! Naprosto vždycky a spolehlivě mě uspí. Knihu jsem přečetl skoro na jediný zátah, ale film jsem byl nucený dokoukat ráno těsně po vyspání. Při sledování tohoto kultovního celuloidu mi přišlo strašně líto, že tak úchvatná vizualizace funguje zároveň jako Rohypnol. Velice mrzuté je i to, že postrádá Dickovy vynikající nápady: náladové varhany, empatickou krabičku, mercerismus a hlavně poválečný vztah lidí ke zvířatům. Knihu každému vřele doporučuji, film už si nejspíš nepustím.

Rituál (1973)

Případ pohřešované dívky přivádí pánbíčkářského policistu na ostrov, jehož obyvatelé praktikují pohanství. Vynikající nápad, který bych možná raději četl jako román (Robin Hardy psát rozhodně umí!). U filmu mi vadila nuda, která se místy vloudila; já osobně bych dal přednost tomu, kdyby se v něm zpívalo o něco méně.

23 (2007)

Thriller o kostlivci v komoře, kterému začala být jeho temná skříň malá.

Hon na čarodějnice (2011)

Okénka tohoto celuloidového pásu obsahují snad úplně všechno, na co se rád dívám: rytířské bitky, popravy čarodějnic, nadpřirozeno, temnou atmosféru a Síly Zla. Tleskám, že se stále ještě točí takovéhle filmy, kvůli kterým jinak musím pořádat náročné archeologické expedice do 80. a 90. let 20. století. Dominicu Seno, THANX!

Dr. Giggles (1992)

Dr. Giggles je pro mne nezapomenutelná hororová ikona. Film byl na VHS v 90. letech k mání v půjčovnách, ale posléze se na něj neprávem zapomnělo. Larry Drake se pro roli schizofrenického lékaře, který svým pacientům ordinuje smrt a trefné hlášky z oboru, hodí jako Robert Englund pro roli Freddy Kruegera. Jelikož se takovéhle horory dnes již netočí - zřejmě to nikdo neumí -, přidávám ke svému původnímu hodnocení ještě jednu hvězdu, kterou si pochechtávající se psychopat rozhodně zaslouží. Minimálně za to, jak už v dětství dokázal léčit své plyšáky: Aaarrrggghhh!