Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Po jedničce, která ukázala, že akční žánr není mrtvý, tvůrci a Sly vyslyšeli volání fandů a do dvojky dotáhli tu nejlegendárnější akční grupu, která se kdy ve filmu objevila. Druhý díl je orgasmem pro všechny fanoušky akčních dílů a závěrečné finále ve stylu  Call of Duty pak jejich splněným snem. Nejde tu o to, že scénář je prostý až na půdu a tvůrci si možná až moc často vypomáhají odpornými digitálními triky. Jde u o to, že je to přehlídka těch největších hvězd, kdy si každá ukrojí svůj díl slávy. Akce je výsostně přepálená a prošpikovaná těmi nejklasičtějšími hláškami, tak jak to má správně být. Každá postava vesměs prohloubí své zaměření z jedničky a dojde si pro další ikonickou scénu. Pokud jste chtěli vyvrcholení akční éry jedné i více filmových generací, tak jste tu správně a pobavíte se v plné možné míře, stejně jako všichni zainteresovaní. "Slyšel jsem, že tě uštkla kobra královská - Jo, po pěti dnech plných bolesti...kobra umřela."

Sever a Jih - Epizoda 3 (1985) (epizoda)

Po prvních dvou nářezových částí přichází menší zpomalení tempa. Pořád tu jsou tedy značně působivé scény, Carradine jako jasný záporák a jeho metr na otroky, kdy je bere jako skutečně pouze spotřební zboží, a to ve všech ohledech...Ale prostor dostávají i další ženské postavy, které mi zatím k srdci moc nepřirostli. Sestry obou hlavních protagonistů, jedna zapálená aktivistka, druhá rozmazlení fiflena. V ruku v ruce s tím jde to, že tenhle díl dává dost prostoru všemožným romantickým linkám. Stejně tak už je jasné, že samotná válka začně nejspíš až na konci řady a bude nosným dějem druhé řady. Tady postupně sledujeme vše, co tomu předcházelo.

Iveta - Smím dál (2023) (epizoda)

Pořád se pohybujeme v době, kdy jsem měl do své existence ještě daleko, takže pochopitelně nemám živé vzpomínky na tuhle dobu a na tuhle Ivetu. Každopádně vidíme přesun v čase oproti závěru první řady. Některé postavy a charaktery vyšuměli a do popředí se tak dere Karel Svoboda či Karel Gott ("Láďo, tebe jsem tu vážně nečekal."). Stále pokračuje prazvláštní linka s vojákem, u které prostě musí dojít k nějakému opodstatnění, proč v celém ději je, jinak nevim...Celkově se mi ale líbí ten kontext nové doby, nástup bulvárních médií, konec ochrany systému, stalkeři, manažeři. Možná zatím zbytečně moc flashbacků do první řady a na Sepešiho, asi z něj chtěj mít tvůrci tu pravou osudovou lásku.

Die Hart - Season 1 (2020) (série)

Die Hart je ve výsledku klasickou akční komedií s vřeštícícm černochem ve stylu Chrise Tuckera, Martina Lawrence a dalších... Potenciál tenhle seriál určitě měl, ale bohužel se neodvážil až na pár momentů k větší satiře a všemožným narážkám na Hollywoodské hvězdy. Úplně nelogicky pak ve výsledku vyznívá epizodní role Joshe Hartnetta. Samotná zápletka je pak poměrně velmi průhledná, a myslím, že celková pointa je každému jasná asi tak od 3. dílu. Nelze říci, že by humor byl nějak špatný nebo trapný, jen ho není tolik, kolik by ho být mohlo. (Viděno v roce 2021. Původní komentář překopírován z hlavního přehledu seriálu z doby, kdy ještě nebyl rozdělen na série)

Die Hart - Die Harter (2023) (série)

Podobně, jako u Most Dangerous Game jsemi tady zapomněl, že po zrušení Quibi zapomněl, že tenhle filmový seriál odkoupila jiná platforma. Každopádně, oproti prvnímu zmíněnému seriálu tady došlo k určitému poklesu kvality. Opět je vidět, že celá série je natočena za pár dolarů v pár ateliérech a většina peněz asi přišla na zaplacení Harta a pár minut vystoupení Johna Ceny. První řada spoléhala na dost přepálený námět, z kterého si do druhé řady nepřenesla vůbec nic. Bohužel, je druhá řada spíš jen slabším odvarem, která spoléhá na to, že bude vtipný to, jak si Hart dělá srandu sám ze sebe, jenže ono to tak vtipný neni...Plus přibrala do party jako ve vetšině případů trapného Bena Schwartze.

Revír (2023) (seriál) odpad!

Rovnou přiznávám, že jsem to neviděl celé, což dle mého mohou jen zanícení masochysti a hardcore fans odpadů. Z toho, co jsem viděl, tedy první dva díly, kdy druhý jsem dal jen z toho důvodu, že se vysílal hned po prvním, bych snad ani nemohl říct, že Revír je seriál, potažmo nějaké dílo, které má tvůrce, scénáristy a další funkce, které k tomu patří. Revír je jednoznačný odpad, který dehonesutje snad všechny zainteresované, včetně myslivců, kterým tedy úspěšně gratuluju k tomu, že dostali vlastní variaci na Okresní přebor a budu jim fandit, aby je s tímhle nikdo nespojoval.

Bedna - The Mad Woman in the Attic, Pt. 2 (1993) (epizoda)

Stále dobré, ale ne tak dobré, jako první část. Řekl bych, že možná trochu přestřelená stopáž, kdy tady v té druhé půlce už museli scénáristi trochu přidávat stále další a další oblouky, aby to natáhli na tu hodinu a půl. Druhá půlka je víc o "údajném pachateli", to je sice zajímavej týpek, ale celá jeho linka se táhne jen o ztrátě paměti. Každopádně Coltrane opravdu válí, jeho charakter je napsaný vážně špičkové a dost se těším na další případy, které budu vyšetřovat. Má to celé takovou zvláštní atmosféru, kterou jsem snad zatím nikde jinde neviděl a těžko se mi zatím popisuje.

Expendables: Postradatelní (2010)

V době, kdy už klasickým akčním hvězdám dob minulých vesměs odzvonilo, přišla dost možná jejich poslední labutí píseň v podobě série Postradatelných. V prvním díle nás čeká převážně klasická akční jízda. Většina borců si to  tady pořádně užívá, protože je to pro ně po delší době pořádná šance se ukázat ve velkém a povedeném projektu. Dobré je jasné rozřazení postav, takž si každý příjde na své. Jet Lie pro zastoupení klasické Asijské mlátičkové školy. Statham a jeho nože. Terry Crews a jeho 200 dávek... A nad tím vším klasik Stallone, který to vlastně celé spáchal a celé to dal dohromady. Pochopitelně, nad vším pak ční dnes už v podstatě legendární scéna "Svaté trojice" v kostele mezi Slyem, Arniem a Brucem. "Co má za problém? - Chce bejt prezident"..."Zajdem na véču? Jasně, kdy? - Tak za tisíc let".

American Crime Story - Impeachment (2021) (série)

Po podivné druhé série přichází opět skvělý náhled do nastalé situace z několika pohledů. Třetí řadu beru jako takový pohled na postupný morální úpadek několika lidí. Linda Trippová, která zradí svou kamarádku pro co? Pro větší dobro? Pro sebeobohacení?...Bill Clinton, výrazná osoba z řad Amerických prezidentů, i díky událostem, o kterých série pojednává. To, že měl řady milenek je určitě nepopiratelný fakt, to, jak se k nim choval, to je otázka.. Vyšetřovatelé, kteří se nebojí jít "přes mrtvoly" a obětovat životy a soukromí všech zainteresovaných, jen aby dosáhli výsledku, za kterým se ženou... Monica Lewinská, zajímavá, hodná, prostá, až naivní duše. Vmanipulovaná do situací, které jí navždy změnili život. Těžko říct, jestli je skutečně taková, jak jí série popisuje, teda vlastně jako největší oběť...No, nakonec i ona na tom dokázala pěkně finančně vydělat. Třetí řada opět sází na neskutečně vizuální proměny a brilantní herecké výkony, jak je tomu u tohoto seriálu zvyklem. Myslím, že po druhé řadě si tady tvůrci pěkně napravují svou reputaci.

Sever a Jih - Epizoda 2 (1985) (epizoda)

Tak tohle vypadá na opravdu velkou parádu. Ta atmosféra poloviny 19. století v Americe je z toho doopravdy cítit. Více se začínají projevovat rozdíly mezi Severem a Jihem. Hlavně teda Jižanská linka s otroky je místy až znepokojující (vypalování znamení na tvář). Přitom vlastně ani ten Sever pochopitelně nebyl ideální. Skrze své postoje se tváří, že nabízí něco lepšího, ale pro spoustu obyvatel to i tak znamená bídu. Jsem zvědavý, jak velké období vlastně série obsáhne. Tady jsme na konci války s Mexikem, takže do samotné války Sever vs Jih ještě zbývá dost času.

Časové pásmo bylo změněno