Toni Erdmann (2016)

Chápu, co tím chtěl autor říct, chápu i proč to řekl tak, jak to řekl, ale mně je bohužel daleko bližší ta jednodušší varianta (čti: varianta pro telata). Takže nemůžu než povzdechnout nad pro mě nenaplněným potenciálem, protože ve scénáři se určitě nachází více než 3 scény, u kterých jsem se ale hodně od srdce zasmál. Zvlášť vezmu-li v úvahu tu komičnost hlavní postavy (z toho šlo vytvořit kultovní figurku). Mohla vzniknout další komedie z kategorie třeba Nedotknutelných, místo toho vznikla docela posmutnělá óda na "úspěšnost" dnešních managerů, kteří jdou přes mrtvoly, kteří jsou schopní provozovat rektální alpinismus na velmi vysoké úrovni a pro něž je práce vždycky až na prvním místě. Totální absence hudby s náladou rovněž moc nezacloumala, ale nepochybuji, že u akademiků a odborné veřejnosti je úspěch zaručen.

Pan Church (2016)

Normálně by to bylo za čtyři, ale protože jsem nic takhle dobrýho dlouho neviděl, vyšvihnu hodnocení o jeden stupínek nahoru. Protože říkejte si, co chcete, ale momentálně byste většího sympaťáka než právě Mr. Churche stoprocentně nenašli. Mr. Church je prostě jednička, dokonce i pláče s grácií. Taky mu to docela jde v kuchyni, za piánem a není špatným tanečníkem. Vypadá to, jako by se pro rodinu narodil a taky pro ni dýchal. Že je cizí a jsou v ní nezanedbatelné nepříjemnosti? To nevadí. Rodina, láska a bezpečí jsou přeci to nejdůležitější.... Pro Murphyho životní role, když teda nebudu počítat toho policajta kdesi z Beverly Hills a podobný koniny.

Nevědomí (2013)

O vizuálu se nemá cenu bavit, ten je prvotřídní. Horší už je to s logikou, ne že by tam snad byly nějaké extra nelogičnosti, ale toho přemýšlení nad nevyřčeným a nevysvětleným bylo trochu moc a dost tak odpoutávalo pozornost. Filmu zároveň chybí výraznější momenty. To je to místo, kde Oblivion nejvíc tlačí bota. Jako kdyby se dítě hnalo pro ten nejkrásněji zabalený dárek pod vánoční stromeček, po kterém celý den pošilhávalo, očekávalo ten nejskvělejší sporťák na ovládání, který se mohl stát nejlepším dárkem všech dob, a místo toho tam našlo "jen" plastovýho popeláře. Podobnou pachuť mi způsobil nenaplněný potenciál tohoto filmu.

Pár správných chlapů (1992)

Vím o tomhle filmu strašnou dobu, pořád jsem ho odkládal. Víte jak to? Vždycky se snažíte najít něco víc moderního, něco víc cool. Pár správných chlapů (hlavně teda Tom Cruise) mi ale ukázalo, co je podstatou filmu - herci a příběh (scénář). Když jsem s filmy začínal, vždycky jsem nejvíc obdivoval herecké výkony těch největších velikánů tohoto oboru (Al Pacino, de Niro atd.). Dnes? Místo aby filmy stály na hereckých výkonech, studia dávají mnohdy přednost vyhazování stamiliónů za digitální efekty. Přitom je to tak jednoduché, když se to umí. A hlavně z toho čiší to řemeslo. Musím se přiznat, že málokomu jsem v poslední době fandil tak jako poručíkovi Kaffeemu. Tenhle film určitě stojí za to vidět!!!

Odstřelovač (2007)

Oscara za scénář tenhle film jistojistě nezíská, ale úplný propadák, jak se tady mnozí snaží naznačit, to také není. Wahlberg je parádní mašina na zabíjení, Fuqua si jede tu svou (někomu sedí, někomu ne, třeba já mám ze 6 jeho filmů, co jsem viděl, 4x plnou palbu a 2x za čtyři) a vůbec to celé parádně odsýpá. Když přihlédnu ke zdejšímu hodnocení a spoustě plivanců na všechno možné, s chutí dám nejvyšší hodnocení. (Podobný typ filmu: Jack Reacher.)

Mezi vlky (2011)

Nemusíte být notně himalájský šerpa křížený s eskymákem a instruktorem kurzu "Základní techniky přežití člověka v divočině", aby vás pár scén donutilo nadzvednout levé obočí a ústa stočit do tvaru tunelu na znamení údivu nad jednáním a hlavně dialogy přeživších postav. V některých pasážích dostal scénarista s logikou ve hře na slepou bábu pěkně na (_:_). Digitální vlci působí jako narušitelé celého dobrodružství, měli vyvolávat hrůzu, místo toho vyvolávali spíše úsměv. Nebýt Neesona, film by směřoval spíše do podprůměru. Díky němu je to ale pořád dobře koukatelné.

Převrat (2015)

Pětihvězdičkové hodnocení se nekoná jen díky přehnanému štěstí Wilsonovic rodinky a tou přehazovanou mezi věžákama (a ještě pár dalším kravinám). Je ale fajn vidět tu blonďatou máničku taky v něčem (od)vážnějším. Atmosféra tísně, bezvýchodnosti, beznaděje, strachu o vlastní život a totálního napětí popoháněla můj krevní oběh na výrazně vyšší otáčky. Taky to bylo dosti syrové, brutální a s ničím (krom už zmíněné Wilsonovic rodinky) se nepárající. Parádní survival v jedné asi převratem zasažené asijské zemi.

Noc v New Yorku (2014)

Scénáristovi musel před vymýšlením scénáře na posledních 20 minut někdo přestřihnout míchu, protože žádné jiné vysvětlení pro takhle zpackaný závěr mě nenapadá. Film celou dobu sympaticky plyne s neskutečnou lehkostí, dialogy totálně fungují, člověk má neustále úsměv na tváři, uznale pokyvuje hlavou a pak najednou vleze Kapitán Amerika s Miss nafouknutý hrudní koš na oslavu (myslím tu s jeho bývalou přítelkyní). Po ní už člověk nehýbe hlavou vertikálně, ale horizontálně, oči mu div nevypadnou z důlku a skoro až do konce si říká, že osoba zodpovědná za dialogy by zasloužila prostřelit obě kolena upilovanou brokovnicí. To jsou myšlenky, to jsem ještě neviděl. Korunu všemu pak nasadí županový odpočinek na hotelovém pokoji. To mi přišlo, jak když nás v prváku na lyžáku holky pozvaly k sobě na pokoj. Člověk může být sebevětší purytán, ale jak tady mohl neskončit kocourek v troubě, no nic.... Na to, že se tam hodinu a půl nic neděje, je to ale docela povedený - 75 % na místě.

Skvělý plán (2012)

Asi se ze mě stává něžná duše, poněvadž už bych na otázku "Neznáš nějakou dobrou romantickou komedii?" dokázal bez zadrhávání celkem zkušeně odpovědět. Odpověď by zněla asi následovně: "Pusťte si Skvělý plán. Není to teda úplně klasická romanťárna, ale spíše putovní komedie (projedete pár pěkných destinací - Moskva, Keňa), ale líbilo se mi to dost na to, abych vám to doporučil. Herci hrajou jak o závod, dokonce i nějaká ta chemie mezi nimi funguje. Diane Kruger je tam za pěknou ........... (doplň jedno slovo z výčtu a nemůžeš se mýlit: svini, potvoru, mrchu, krávu), ale nakonec vše skončí očekávaným happy endem, jak se sluší a patří." Pro mužský, který chtějí potěšit svý ženský, jasná volba a pro ženský, který se chtějí se svým chlapem v televizi koukat taky na něco jinýho než jen na Ramba (nejlíp všechny 4 díly po sobě) nebo fotbal, taky. U toho snad nikdo neusne. A málem bych zapomněl. Hlavně se netrapte odpovědí na otázku, proč si teda tu svatbu nezaplatila a zase se nerozvedla :)

Prázdniny (2006)

Čas od času je taky potřeba zabrnkat na romantickou strunku a s hlavou v oblacích se nechat unášet letem světem (třeba Londýn nebo LA). Ústřední čtveřice dává tušit, že i nemilovníci romantiky by si zde mohli už jen díky herectví přijít na své. Když se stylizuju do role tvůrce, vymyslet příběh nebyla asi žádná makačka.... Co takhle vzít totálně vyčichlou ženskou (vášnivou fanynku Padesáti odstínů šedi) z nějaký vesnický chajdy v Anglii, který se zhrouzil svět, protože Geňa Genzer si chce vzít někoho jinýho. Přesunout ji do luxusní rezidence v LA, kde se zakouká do nateklýho koblížka s pěkně načesanou pěšinkou a uvědomí si, že ji ten Geňa celou dobu vlastně jen využíval. A k tomuhle zjištění by ji mohl dokopat holywoodský scénárista v důchodu, přece jen vztah starýho valacha a titanicový kopretinky ty lidi zase dojme o trochu víc. No a do tý chajdy v Anglii hodíme blonďatou princeznu s jokerovským úsměvem z tý rezidence, co se chvíli před tím rozejde se svým týpkem, kterej občas chodil vrkat bokem. V Anglii pak potká starýho mládence (bráchu od vyčichliny, aby k sobě měli všichni hezky blízko), ze kterýho se ale vyklube pěknej Ubrousek. Výborně - na problémy je zaděláno, to už nějak dopadne. Jo a ještě to umístíme do období Vánoc, to jsme to dobře vymysleli.... Musím říct, že jsem nečekal nic, ale dostal mnoho. Bylo to vážně příjemný pokoukání. Pro milovníky romantických komedií jasná volba. Pro ty, pro který je láska, jen když něco v něčem mlaská, vy si radši pusťte něco jinýho :)