meave

meave

Milena Veresová

okres Šaľa

• 29.5.2006  23:07

Napriek všetkému musím povedať - treba si prečítať knihu!

• 29.5.2006  21:39
    Vetřelec (1979)

Dnes už by ma to pravdepodobne nezaujalo na tak vysoké hodnotenie, ale musím tomu nechať slávu a lesk, ktorú možno spôsobila iba ojedinelosť takýchto filmov. Vtedy som sa napäto dívala a páčilo sa mi to.

• 29.5.2006  21:19
    Záchranáři (TV seriál) (2003)

Mne sa tento seriál páčil. Možno iba preto, že Tatry vidím málokedy, ale napriek tomu som si s chuťou pozrela každý ďalší diel. Je to jednoduché rozprávanie, ktoré sa, myslím, ani netlačí medzi vážnejšie žánre. Českých bratov musím poľutovať za šialený dabing - to bol jediný dôvod, prečo som si to na četke nepozrela znovu.

• 29.5.2006  21:10
    Kousek nebe (2005)

Láska v podobe vysnívaného, intenzívneho kúzla, na ktoré sa upína život hlavných hrdinov ukazuje, že trápenie politických väzňov nebolo vždy iba o týraní a ukradnutej slobode. Pretože kým oni snívajú o slobode, niekto iný sníva o grunte a niekto o láske..na svete je predsa toľko nebies a toľko snov, ako je ľudí samotných. A toto je jeden z nich v skromnej podobe. Príťažlivé.

• 4.5.2006  21:50

Štyri hviezdičky pre žáner voľne dostupnej ľahkej zábavy. Pekná Angelina s pekným Bradom rozohrali veľmi príjemnú komédiu o manželoch, čo sa dostali do krížku. No a kedže sú obaja dobre vyzbrojený, vojna sa može začať. A my si môžeme užiť zábavu okorenenú hormónami v réžii dobrého humoru. Ozaj som sa bavila: "..to prázdno medzi nami sa zväčšuje každým nevypovedaným slovom. Ako sa to nazýva?" "Manželstvo." Skvelá zábava hlavne pre tých triezvych...zaľúbenci a nešťastne ženatý dajte prednosť niečomu inému.

• 4.5.2006  21:37

Príbeh o láske, blízkosti a o tom, ako sa všetko šťastie vypestované zo spoločnej nevôle môže zmeniť na utrpenie. Hranice medzi pocitmi nie sú hrubšie ako vlas. Príbeh pomaly sa vinúci Austráliou sa podobá na krajinu, ktorou nás sprevádzaje krásny, nežný, drsný, vyprahnutý a smutný, veselý a kvitnúci. Presne ako život, keď do neho vpustíme nevyspytateľnú lásku

• 26.3.2006  14:24

Kvalitný film z neurochirurgickej kliniky. Postavy sú prepracované, majú svoje príbehy, pochybnosti, omyly. Podarilo sa však oprostiť ho od zbytočného pátosu a nánosu nevyhnutnej spolupatričnosti či neomylnosti lekárov, ktoré tematicky podobné diela často divákovi nanucujú. Páčilo sa mi tiež, že pre niekoľko rovín príbehu je aj záverov viacero a tak celkový dojem nepôsobí ani ponuro ani príliš happyendovo.

• 25.3.2006  14:04
    Návrat (2003)

Sila vzdoru voči láske, vek v ktorom dieťa potrebuje priame odpovede, ktoré nedokáže pochopiť aj to, ako to dokáže zamávať s každým. Bez ohľadu na čokoľvek. Zase sa mi potvrdila ruská úžasná schopnosť spracovať tragédie ľudskej existencie tak poeticky a úžasne. Nemám viac slov.

• 18.3.2006  12:49

Film v ktorom je v hlavnej úlohe symbolika každého druhu. Bez pozorného sledovania a záľuby v lúskaní orieškov sa jeho hodnota stráca v obrázkoch a skrytých významoch. „Čo vidíš? – Jablko. – A ja národy, ktoré sa milujú, zabíjajú a bojujú. Ako ho môžem zjesť?“ „Boh odpúšťa. – Ktorý? – Všeobecne..Boh! – Odpúšťam Ti. Choď!“ Kto z nás je blázon? Ten, čo nemôže zjesť jabĺčko, alebo ten, čo chce slobodu, pomstu, trávu, jesť? Boh odpúšťa všetkým. Je to jeho práca a navyše – všetko vie a preto nesúdi. Necháva súdiť hlúpeho človeka. Hudba, ako symbol iného sveta, kde sú všetci šťastní a spokojní, láska, ktorá nás drží pri živote, kým sa niekto za nás modlí. Mnoho takýchto podobenstiev je vo filme o vojne, ktorá zbavuje ľudí zvyškov ľudskosti, ktoré v nás ostávajú, keď nám chýba sloboda a životy riadi diktát. Ľudstvo nikdy nepochopí, že sloboda je len vnútorný pocit, rovnako ako ten, ktorý nám navráva, že môžeme niekoho ovládať. A preto, kým na zemeguli nebude veľkým nápis „dom durakov“ a my všetci budeme dnu, neprekročíme svoj tieň a nedotkneme sa slobody ani jedným prstom.

• 2.3.2006  08:06
    X-Men 2 (2003)

Napriek tomu, že nie som až taký fanda tohto žánru musím povedať, že tento film ma zaujal. Svojou témou i nepopreteľným faktom, že ak by sa niečo také stalo, asi by to prebiehalo veľmi podobne a náš latentný strach zo všetkého neznámeho by zohral príbuzný scenár. A tie krásne telá - zvlášť Alanovo...hm. Kľudne si to pozriem znovu.

• 26.2.2006  17:22
    Letec (2004)

Prvá myšlienka, čo mi napadla bola, či je skutočne každý geniálny člověk tak trošku blázon. Nemyslím síce, že obsesie sú vo svete tak ojedinelé, ale po všetkých tých životopisných príbehoch, mi to tak prišlo. Príbeh Howarda Hughesa je fascinujúcim rozprávaním o človeku, ktorý si dokázal, napriek zdaniu, užiť takmer každú chvíľku a zostal navždy tak trochu dieťaťom, pre ktoré je strach dospelých, ktorý nazývame zodpovednosťou, niečím, čo zase až tak vážne brať netreba. Možno aj v tom je kúzlo geniality. Odvaha urobiť veci o ktorých človek zvyčajne iba sníva – Howard svoje sny žil a obhajoval“ale Jack, príležitosť musíš vedieť chytiť za pačesy..“ Užila som si hlavne 30-te roky, keď sa ani zábava neobišla bez notnej dávky elegancie i režisérovu hru z farbami. Výborné herecké výkony Cate Blanchet aj Lea, ktorý zase raz dokázal, že nie je iba pekný chlapček. Výborne.

• 26.2.2006  17:16
    Město bohů (2002)

Drsný prehľad drsného prostredia. Pre obyčajných ľudí a ich bežné životy, ako je ten môj, je to však iba výpoveď v obrazoch. Je to príliš ďaleko, príliš hrozné a pocit, že sa ma to netýka pretrval napriek titulku, že je to nakrútené podľa skutočnej udalosti. Preto budem tento film hodnotiť ako skvelý dokument o brazílskych slumoch, kde je násilie na každodennom poriadku, deti nosia zbrane, žijú a zomierajú ako dospelí. Mal by byť varovaním, pretože táto skutočnosť je realitou na mnohých miestach sveta a napriek častým konštatovaniam, je to všetko. Neviem, či je to málo, ale viem, že kým toto píšem, niekde v inej časti zemegule deti strieľajú, trpia a dobrovoľne prichádzajú o detstvo, ktoré je pre nás tak samozrejmé.

• 26.2.2006  17:14
    U-Turn (1997)

Čierna komédia jako vyšitá. Jedného rána vstanete a zrazu sa to rozbehne. Zničujúci kolotoč udalostí, ktoré jednoducho nedokážete zastaviť. Príslovie o najlepšom druhu radosti nevzniklo len tak pre nič za nič a tak pohľad na další a ďalší malér Seana Penna bol len ďalšou kvapkou odkvicnutou z pokazeného vodovodu zvaného Superior. Dokonca som prežila aj Jennifer - jednoducho som ju brala iba jako jednu z mnohých katastrof - napriek tomu, že to bola asi jej životná rola.

• 26.2.2006  17:05

Napriek tomu, že nie som nadšený Batmanovec, musím priznať tomuto dielku schopnosť udržať ma pred obrazom celú dobu bez nejakého nutkania si odskočiť. Nechýbala ani dávka napätia, štipka emócií a dokonca ani prekvapenie. Neviem, či sa nikto nikdy veľmi nesnažil urobiť aj z Batmana fešáka, alebo len ja nemám vkus, ale zase ani Bale mi až tak nevadil. Vynahradil mi to Michael Caine. Celkový dojem bol dobrý. Myslím, že v tomto prípade platí, že poslední budú prví.

• 25.2.2006  10:45

Postavy tak plnokrvné, ako vnútorný svet, ktorý sa v skutočnosti s vonkajším iba prelína, žijú v Irvingových príbehoch v omnoho zhutnenejšej forme. To je podstata ich sily a tažisko príbehu. Rovnako jako špecifické detaily, ružový sveter a váha každého slova – bez ohľadu na ich počet. Nečítala som predlohu a priznám sa, že som čakala niečo iné. Možno preto ma príbeh Tima, Tomiho, Marion a Teda v chodbe plnej fotografií, prekvapil. Každá rodina má svoju drámu, ale viera v príčiny a dôsledky, u Irvinga tak prepracovaná, a dôsledná práca na každom hrdinovi, robí z jeho diel skvosty s hlbokým leskom. Rada sa v ňom stácam a nemôžem neodporučiť aspoň na chvíľu sa ponoriť do osobného života inej rodiny, než tej vašej.

• 25.2.2006  10:38
    Tlumočnice (2005)

Ďalší z pohľadov na genocídu, tentokrát prostredníctvom prežitku jednotlivca – pohľad na problémy Afriky bez nej, viacmenej postrádajúci zábery na mŕtve telá a vraždenie, však nič neuberajú z dramatična. Podstatou je slabosť – mocných aj tých, čo trpia. Bezmoc riešiteľov i bezzubosť veľkých spoločenstiev stojí oproti ich okázalosti. Krehkosť Nicol iba zvýrazňuje tento fakt. Nie nedôležitou súčasťou doplňujúcou politický príbeh sú osobné príbehy hlavných postáv. Spolu tvoria vyvážený snímok v ktorom sa chvíle napätia striedajú s uvoľňujúcim pokojom a vznikajúcou blízkosťou. Medzi riadkami sa skrýva to, čo Hotel Rwanda kričal nahlas – mierotvorné organizácie sú iba lesklé mydlové bubliny. V skutočnosti je každý SÁM!

• 22.2.2006  19:58

Výborná atmosféra tohoto filmu spôsobila, že na mňa zabral miestami lepšie ako knižná predloha, čo sa stáva zriedka. Pretože bohatosť fantázie nie je jednoduché dostihnúť, musím veľmi oceniť tvorcov, ktorým sa to ozaj podarilo. A keďže som už dosť stará, tak mi ani neprekážalo, že toto spracovanie svojou formou nie je pre deti.

• 5.1.2006  09:38
    Louis Pasteur (TV film) (1977)

Náhoda praje iba tomu, kto je na ňu pripravený... Milujem tento seriál v jeho forme, ktorá s obyčajného života robí neobyčajný príbeh. Luisa Pasteura si už nikdy nebudem vedieť predstaviť inak ako Daniela Michaelliho a aj keď zabudnem na objaviteľov mnohých dôležitostí, na neho nie. Vyryl do mňa stopu.

• 5.1.2006  09:25
    Pán velryb (2002)

Sila príbehu a emócie ma zaskočila. Spočiatku, to bolo pokľudné a až neskôr rozbalili čo v ňom bolo. Že tradícia je pre prežitie rovnako dôležitá, ako občasná nevyhnutnosť ju porušiť. Že bez koreňov a minulosti sme iba trieska, ktorá sa vznáša na hladine mora a zúfalo hľadá niečo väčšie, niečo o čo by sa mohla zachytiť, priľnúť a cítiť sa bezpečne. Nie je dôležitý názov. Dôležitá je iba podstata. To ukotvené vo vnútri, čo nesmieme stratiť. Plakala som pre Pai za Kora, pretože on zabudol plakať a nevidel, že to čo iných učí, sa s Pai už narodilo.

• 2.1.2006  11:35
    Želary (2003)

Hlboké a smutné ako lesy okolo Želarov. Ako ľudia ktorý tvoria samostanú a uzavretú komunitu. Možno nebolo všetko tak, ako by sme predpokladali, ale v stave ohrozenia je mnohé iné. Ja si viem predstaviť, že by to mohlo byť práve takto a celé v jednom s hudbou, prírodou, drsnosťou a láskou to vo mne vyvolalo dojatie i spokojnosť. Mne osobne to na výborný film stačí.

• 1.1.2006  15:27

O hudbe, priateľstve, láske, nevere, ignorácii a živote na cudzej dedine. Veľa sa zmestilo do tohto príbehu o obyčajnom živote, ktorý prežívajú mnohí z nás. Vo vzťahoch, ktoré nie sú zlé, iba strácajú hravosť a pozlátko. Nahraditeľné veci sa núkajú na dosah a poskytujú blískavú predstavu budúcnosti. Má však cenu porovnateľnú s hĺbkou alebo ju nahradia hry?

• 9.12.2005  19:04

Po veľkom množstve hutných a ťažkopádnych detektívnych seriálov je slečna Marplová čerstvým závanom v zatuchnutej skrini. Keď na tetin popud krásna slečna nájde hľadanú mŕtvolu, objaví sa v skrini dokonca hneď niekoľko „zabudnutých kostlivcov“ a dočkáte sa aj nečakaného rozuzlenia. Navyše milujem britských gentlemanov, ktorých sa tu potulujú celé plejády a každý má nejakú svoju drobnú úchylku.

• 26.11.2005  20:03
    Wimbledon (2004)

Peter Peter Colt je mimoriadne príjemný chlapík, ktorého upadajúca kariéra netrápi ani zďaleka tak veľmi. Zdravo dospelý, pre zmenu raz nezakomplexovaný a navyše milý tridsiatnik dostane v živote ešte jednu šancu, ktorá sa zmení na double, keď stretne príťažlivú „kolegynku“. Nezaváha a tak sa vyhneme všetkým bežne využívaným trapasom a ostane len ambiciózny otecko v stvárnení Sama Neilla. Príbeh je jednoduchý, humor pohodový, nenájdete tu žiadne mimoriadne mrchy. Keď sa k tomu pridá dobrá muzička, máte skvelý večer bez ohryzených nechtov. Ani drámy, ani nuda totiž nehrozia a tenisové turnaje udržia v jemnom napätí aj zarytých odporcov športu. Za tri a trištvrte *

• 19.11.2005  18:59
    Samsara (2001)

Viera s túžbou sa v kláštore lámov rozlúčia, keď sa Tashi rozhodne hľadať sa mimo kláštorných múrov. Otec ho priviedol k lámom, ako mnoho iných 5-ročných chlapcov, a dal mu možnosť rozhodovať sa samostatne. Čo je dôležitejšie? Fascinúca zdanlivá jednoduchosť života na náhornej plošine, akoby odrezanej od okolia, obsahuje všetky základné životné pravdy, ktoré sa v huriavku sveta strácajú. Uvítala som možnosť vložiť sa do jednoduchého príbehu a obyčajného života, krásnej prírody a hudby ako do voňavého stohu trávy, kde láska vonia, zrada pichá, pravda je v oblakoch a všetko ma svrbí, aj keď som už z neho vyliezla a vrátila sa späť medzi autá, chaos a hluk. Možno to mohlo byť všetko rýchlejšie, akčnejšie či menej ospalé, ale dokázali by sme potom pochopiť 3 roky, 3 týždne a 3 dni v meditácii? Myšlienkou mi trochu pripomenul Jar, leto, jeseň, zimu a jar... i keď je v ňom viac "obyčajného života".

• 14.11.2005  09:24

Skutočná tragikomédia. Miestami som nevedela, či mám plakať, či sa smiať. Po zmätočnom začiatku, v ktorom som sa absolútne stratila, nasledovalo postupné vyjasňovanie jednotlivých postáv. Opätovné použitie scén, ktoré sú akoby vystrihnuté s Čiernej mačky, len autá sa zmenili na vlaky, isto neboli potrebné a aj počet postáv by som občas zredukovala – hlavne pre jasnejšiu orientáciu, ktorú už i tak bežnému konzumentovi zťažuje množstvo "zvieracích" alegórií. Hudbe a poetickej farebnosti však nevytýkam nič. Kusturicove postavy žijú vždy na emočných hranách a všetky ich prežívania sú plnotučné ako práve nadojené mlieko. Jeho schopnosť vniesť do vojnového vrenia dostatok korenia, robí z vojny iba jedno z ďalších životných období. To radí jeho z jeho tvorbu z vojnového prostredia do inej kategórie vojnových filmov.

• 13.11.2005  14:53
    Kill Bill (2003)

Čo je také skvelé na tejto tarantinovke, že má také vysoké hodnotenia? Chviľu som nad tým premýšlala a potom som na to prišla. Všetci občas túžime po pomste a ona TO urobila. So štýlom a gráciou. Dokázala to, čo sme my neurobili, pre svoj strach, alebo morálku, alebo trest..ale ona na to kašle /Tarantino tiež/. Podstatné je urobit TO a zabiť päť ľudí. Využitie anime a demonštrácia krvou je tiež veľmi zaujímavý prvok. Som zvedavá na Vol.2

• 10.11.2005  22:31
    Doktor Živago (TV film) (2002)

Je možné prežiť skutočné šťastie v prostredí tragédií a na úkor niekoho iného? Odpoveďou je prepletenec niekoľkých pohnutých životov odvíjajúci sa na pozadí revolučných rokov v Rusku. Ľudia sa milovali, nenávideli, zabíjaliale všetci sa snažili prežiť – po svojom, jako najlepšie vedeli. Tento príbeh sa nedá prerozprávať a nenadarmo si vyslúžil Nobelovu cenu. Je nádherný, päťhviezdičkový. Nikdy som nevidela staršie spracovanie a nečítala som knihu /istotne to ale napravím/. Napriek tomu si myslím, že by si zaslúžil klasickejšie stvárnenie, bez moderných efektov a prekombinovanej snahy zvýšiť dramatično. To všetko má totiž príbeh samotný. Páči sa mi Keira, ale Laru som si predstavovala inak, rovnako jako mnoho iných detailov spracovania. Kto sa mimoriadne trafil do mojej predstavy bol Antipov. A keď o doktoroch – nezabudnem na úlohu Štepána Šafránka :). Spolu je to 3 a pol *. Čo pre príbeh zatiaľ zaokrúhlim hore a znovu zhodnotím po konfrontácii s iným spracovaním.

• 5.11.2005  23:22

„Každý z nás má niekde v sebe vlastný švih. S tým sa rodíme. Nemôžme sa to naučiť. Môžeme si naň iba spomenúť.“ – vysvetľoval Will Smith v nezabudnuteľnej roli vyrovnaného nosiča palíc. Ešte nikdy sa mi tak nepáčil. Rozprávanie s kúzlom starých pondusoviek ešte umocnené dobou a hudbou zanechalo vo mne príjemný pocit, že každý z nás môže napokon nájsť sám seba. Že nezáleží na tom, kde sa stratíme. Vždy je nádej. Krásna Charlize a hladajúci Damon v réžii Roberta Redforda tú mi nádej ponúkli a ja som ju z vďakou prijala.

• 4.11.2005  18:57

Strihom mi to trošku pripomenulo Ľúbi ma, neľúbi ma. Pár dôležitých stutočností z minulosti sa strieda s prítomnosťou, v ktorej Josh hľadá lásku svojho života. V ceste mu stojí iba jedna prekážka. Zase láska. Spolu z obdobím sa striedajú aj pohľady jednotlivých zainteresovaných, aby sa nakoniec všetky časti príbehu stretli v jednom celku. Emočne bola hlavne druhá polovica dostatočne vypätá, ale samotná zápletka nebola až taká „thrillerová“. Život nám prinesie množstvo podobných situácií, ktoré napokon pre náš nezáujem zaniknú vo víre ďalších udalostí, aby nám ich neskôr zase niečo pripomenulo. Alebo aj nie

• 31.10.2005  19:01
    Na dotek (2004)

Tento film, účelovo jednoduchou formou, zobrazuje partnerské vzťahy. V celej nahote, bez príkras, romantiky a okolkov. Na plátne sa nám nepáči, aké je to chladné a emočne vykostené, ale takí sme. Keď o niekoho nestojíš, je jednoduché ako facka sa tak chovat..rovnako ako keď miluješ. Pretože strach a žiarlivosť ťa dokopú k absolútnemu egoizmu, k bezohľadnosti. Presne ako túžba niečo mať. Nechcem sa ukázat ako cynik, ale kto z nás ešte nikdy nezabil aspoň kúsok svojho blížneho? Hoci náhodou? Kto je bez viny? Nech hodí kameňom. A kto nie, získal možnosť pozrieť sa na seba očami toho druhého.