• Fantasy

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Chápu to tak, že každý režisér si během své kariéry musí splnit nějaký dětský sen. A tomuto trendu neunikl ani del Toro, když si vymyslel tento paskvil o příšerách a robotech. Nemůžu mu upřít jistou originalitu, se kterou se tématu chopil, oceňuji i poctu dosti specifickému japonskému žánru. Byly tam zajímavé nápady a titánské souboje ve vodě v noci působily dosti znepokojivě, ale... Těch "ale" tam je spousty, ať už je to infantilnost některých scén, klischoidní zápletka, nebo nelogické krátery v příběhu, byl tohle na standard mého oblíbeného režiséra přeci jen přešlap. Ono se z daného tématu asi o moc víc vytřískat nedá, ale proč se tedy do něj v prvé řadě vůbec pouštět? Na líný večer slušná, akční oddechovka s dobrými efekty, ale rozhodně od toho nečekejte klasického del Tora.

Danielův svět (2014)

Hodnocení je spíše za netradiční téma a jiný pohled na věc, co se tvůrčí náplně týče, tak tedy nic moc. Strojené situace byly až trapně úsměvné, viz scéna v obýváku s jeho mamkou. Musím říct, že nudnější a víc nic neříkající scénu jsem snad ještě neviděl. A ačkoliv v některých momentech si člověk říkal, že by bylo třeba přehodnotit určité pohledy na toto téma, v jiných mu zase šel mráz po zádech z toho, jak se potvrdily zavedené stereotypy. Nemyslím, že tento dokument bude zlomový pro vnímaní pedofilů ve společnosti, ale několik málo hodně otevřených lidí se nad tím minimálně zamyslí.

Comet (2014)

Kometa je zvláštní počin, tak trochu temný sourozenec 500 dní se Summer, kde převažuje spíše drama, než komedie. Pryč jsou roztomilé postavy v barevném světě, místo nich nastupuje více lidská (čti zoufalá) hra o lásku. Každý si zde najde svůj moment, se kterým se ztotožní, ale rozhodně to není film, který vám udělá lépe. Justin Long hraje zajímavou postavu, která si mě získala hned od úvodní scény ve frontě, a Emmy Rossum je opravdu kouzelná. Bohužel třeba s hlavní představitelkou jsem měl problém, že jí chybí určitá jemnost, do které se stylizuje, a ke které mi třeba vůbec nesedí to, že kouřila. Přišlo mi navíc, že film se ke konci zamotával ve vlastní poetičnosti, ze které ve výsledku udělal spíše guláš. Šlo o sen? Stal se ten příběh vůbec, nebo opravdu na začátku umřel? A i kdyby, záleží na tom? Jelikož když to vidí on, tak se to muselo dít, ať už v jakémkoliv vesmíru. Nebo je opravdu ten nejpravděpodobnější narativní dojem ten správný a byl to prostě jen další příběh o tom, jak kluk potkal holku? To už je asi na vás.

Železná srdce (2014)

Fajnová testosteronem nasáklá akce, která celkem silně zachycuje hnusy války. Brat Pitt se řádně chopil charakteru řízka, kterého by si asi uměl každý představit následovat do války. Naopak zbytek týmu s výjimkou Lermana hraje dobře morálně zválcované týpky, ze kterých válka udělala hodnotově prázdné skořápky. Lerman je zase charakter sám o sobě a opět prokazuje, že má před sebou slibnou hereckou kariéru. Celková akce i s hudbou jsou myslím provedeny parádně, asi až na finále, ze kterého toho člověk moc neměl, jelikož se odehrávalo v noci. Jedině mám výhrady k ději, který postrádá nějakou gradaci. Vlastně celý film jede na jedné vlně, a finální obětování se mě nechalo chladným.

Interview (2014)

Nevím, proč pořád na ty filmy s debilem Rogenem čumím, když stejně vím, co mě čeká. Rádoby herec, co hraje furt ty stejné postavy, mele furt ty samé kecy a kopa fekálního humoru. Na druhou stranu pár vtípků tu bylo povedených, politická nekorektnost v takto citlivé době si také zaslouží pochválit a odkazy na Pána prstenů mi vyvážily některá negativa. Takže zůstaneme u lehčího podprůměru.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Vtipná, akční a hravá špionážní jízda, která si z žánru bere to nejlepší a co může, to ještě zlepšuje. Rukopis Marka Millara je zde celkem jasně patrný, ale to je jen dobře, protože tenhle chlapík ví, co dělá, a tento žánr mu sedl, jak prdel na hrnec. K tomu si připočtěte Vaughna, který mě zatím také ještě nezklamal, naprosto parádní herecké obsazení, a máte sázku na jistotu, že film bude chytlavý, zábavný a shlédnutí si určitě po čase rádi zopakujete. Zatímco se dnešní špionážní filmy, včetně Bondovek, snaží o co nejrealističtější agenty, tak zde si tvůrci řekli: "Fuck it" a parádně se vyblbli. Díky za to!

Rande na dvě noci (2014)

Jedna z nejmilejších romantických komedií, co jsem za poslední dobu viděl. Nenucená, upřímná, vtipná a propojuje můj dětský sen o uváznutí někde kvůli sněhové bouři s naivními romantickými představami (a taky s tím, že ta holka je zajímavá a fakt kočka). Navíc dávám plusové body za vskutku originální vyřešení problému, jak kontaktovat někoho, jehož znáte jen křestní jméno.

Robocop (2014)

Dlouho jsem váhal mezi hodnocením dvě a tři hvězdy, ale nakonec fakt, že jsem se vlastně celkem nudil, překlonil hodnocení na dvě. Musím říct, že to není úplně špatný film. Jen je smutné, když vás příběh na pozadí baví víc, než příběh hlavní postavy. Řešení zavedení robotiky do policejního sboru se mi líbilo a mělo celkem silné argumenty pro obě strany, dokonce i filosofie toho, kdo je vlastně u kormidla samotného Robocopa, jestli stroj, nebo člověk, byla zajímavá. Bohužel tyto věci ale jaksi šuměly v pozadí a my se museli soustředit na hlavní postavu v podání dřevěného herce, kterému jsem víc věřil toho polorobota, než původní lidskou bytost. Oldman, Keaton a Jackson byli tak možná jedinými herci, kteří se ve snímku vyskytovali. Akce nebyla ve výsledku nic moc, když už tedy nějaká byla, a hlavní postava mi nemohla být s celou jeho rodinou víc ukradená. Film má za mě sice plus, že se nebál označit USA za útlakářský stát. Jak jsem ale říkal, ve výsledku celkem nuda.

Velká šestka (2014)

Tak za mě rozhodně jednička mezi animovanými filmy posledních let, a abych byl upřímný i eso mezi filmy superhrdinskými. Takhle mají příběhy o teenage superhrdinech vypadat - hravost, vtip, nápady, šílenosti. Emočně se mě to dotklo víc, jak 90% Marvelovek, a pobavil jsem se u toho také víc. Já jsem zkrátka nadmíru spokojen, rozhodně si tuhle jízdu v budoucnu mnohokrát zopakuji a zařazuji do mého seznamu TOP animáků.

Chlapectví (2014)

Svou časosběrností je to jistě výjimečný film, který má svou unikátní autenticitu. Vlastně i příběh se drží celkem při zemi, až na pár nepříjemných twistů, což na jednu stranu působí reálně, ale na druhou to znamená v podstatě už mnohokrát provařené motivy. Zajímavý projekt, který mě na podívání rozhodně bavil, ale že bych v něm viděl něco převratného, to bohužel ne.