• Fantasy

Zátah 2 (2014)

Abych pravdu řekl, nenucená a na nic si nehrající jednička se mi líbila víc. Pořád je tu sice dobrá akce, ale Evans jí narouboval na příliš mnoho zápletek, které nejsou až tak dobré. Plusem dvojky jsou oproti jedničce snad jen záporáci.

Chappie (2015)

Kdo by to řekl, letošní sci-fi sezóna je zatím opravdu našlapaná. Musím říct, že Chappie mě za emoce chytl víc, než Ex Machina. Zajímavě zvolené prostředí a postavy, viz zrůdičky z Die Antwoord, a líbila se mi ta gangstarsko/hipstersko/squoterská subkultura. Sice si myslím, že se baťůžkáři ještě nějakou dobu budou radši pohupovat do tónů elektronické (ehm) hudby, než že by vzali samopaly a šli přepadat auta, ale dokážu si to asi i představit. Chappie byl konečně zajímavá verze AI, pro změnu bez zhoubné symboliky konce lidské rasy, a pošahaný soundtrack od výše zmíněné skupiny dotváří celkově netradiční a chytlavou atmosféru. Opravdu zajímavý počin, který osobně řadím mezi filmy o robotech a umělé inteligenci na vysoké příčky. Plus Hans kurva Zimmer.

Daredevil (2015) (seriál)

1. SÉRIE: Někdo konečně pochopil, jak dobře udělat reálně působící superhrdinský seriál. Parádní akce, sympatické postavy, boření klischoidních situací, dobrý záporák, žádné cinty a zbytečně ufňukané scény. K tomu kupodivu i dobří herci v hlavních rolích. Oceňuji především jednu věc, kterou jsem snad ještě v jiném podobném seriálu neviděl, a sice, že ani hlavnímu záporákovi vše nevychází, dokud ho náš hlavní hrdina nesundá, ale sere se mu to ze všech stran. Vypadá to, že Marvel začíná DC válcovat i na frontě seriálů, protože tohle převálcovalo patetického Arrowa na prach. 2. SÉRIE: PURE FUCKING AWESOME!!!

Šípková Růženka (1959)

Nevím, co bych vám k této klasice ještě nového mohl říct. Písničky mi teda lezly na nervy, Disney to umí i líp. Ale za povšimnutí stojí podivná stavba příběhu, oproti dnešním filmům. Začátek tvoří zhruba 70% filmu, zápletka dalších 25% a finále pouze nějakých 5%. Zatímco dnes se hraje především na řešení zápletky a velké finále, při čemž je začátek sfouknut během prvních pár minut, mě tato stavba dost udivila. Ne že by tu nefungovala, ale dnešní publikum by asi zklamala.

Zloba - Královna černé magie (2014)

S hodnocením zde jsem to měl docela těžké. Film mi po shlédnutí přišel celkem dobrý, ale při pohledu zpět je vidět, že krom postavy Zloby je dosti nedotažený a možná až předigitalizovaný. Ale jinak mě tento další přírůstek do rodiny filmů o princeznách, které prince nepotřebují (viz Sněhurka a lovec), vlastně bavil. PS: Požehnání, že bude princezna vždycky šťastná je upřímně pěkně dementní...

Ex Machina (2014)

Máte občas pocit, že ženský jsou mrchy? Tak počkejte co teprv ženský roboti. Velmi solidní sci-fi drama s trochu erotickým podtextem, které klade hodně zajímavé otázky. Myslím, že snímek více ocení lidé s technickým (obzvlášť IT a kybernetickým) zaměřením kvůli množství pojmů a teorií, co jsou tu zmíněny. Čistý geekasmus. Atmosféra parádní, herci hrají jedna báseň a od začátku do konce čekáte odkud přijde ten podraz. Obzvláště chci ocenit příběh, protože ten prostě nemá ani slovo, ani čárku, ani vteřinu navíc. Ani sám Hemingway by tu neměl co škrtat. Poslední dobou mám problém najít příběhově film, který by mě uspokojil, Ex Machina to dokázala. Navíc Ava je jedna z nejlepších UI, co jsem kdy ve filmu nebo knize viděl.

Samba (2014)

Vůbec jsem neměl tušení, do čeho jdu, a musím říct, že jsem byl velmi mile překvapen. Životní strasti imigrantů jsou tu podány s lehkostí, humorem i citem, film má zajímavé a sympatické postavy, rozhodně povedený snímek.

Slova (2012)

Parádní práce s příběhovými liniemi, krásný náhled do životních strastí mladého spisovatele dnešní doby, které zná zrčitě každý, kdo se kdy pokoušel dát dohromady nějaký příběh, jenže... Po menším zamyšlení zjistíte, že všechny tři příběhy jsou vlastně dost nedotažené a nemají žádný význam, kromě hraní na city. Další podivností je postava Olivie Wilde, u které teda absolutně nechápu, o co jí šlo, nebo co měla v příběhu zaujímat za pozici. Pouze uměle posouvala zápletku dál. Obsazení filmu je luxusní, příběh je podáván zajímavě a poutavě, finální myšlenka si taky zaslouží palec hore, ale je to ten typ příběhu, který raději moc nezkoumejte, jinak zjistíte, jak chatrně byl postaven.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Nevýrazný akční blockbuster, který sice baví a jsou v něm vaše oblíbené postavy, ale odcházíte s pocitem hodně ošizené látky. Díry v logice nechám být, zaměřím se pouze na mdlý soundtrack, recyklované akční scény, které s ničím novým nepřichází, a nucenost některých pasáží, které měly jen uměle navodit vazby k postavám, co v jiných filmech nedostaly prostor. Nečekal jsem oskarový snímek, ale že mě v této epické sestavě postav ani jednou nezamrazí, to mě opravdu zklamalo. Guardiani jako týmovka stále jednoznačně vedou.

Jupiter vychází (2015)

Tohle že mají na svědomí lidi, co dělali Matrix? Kam dali vkus? Zatím teda zklamání roku. Jediné, co mě tu bavilo, byl ten svět a nápad se sklizní. Zbytek filmu byl tak nevýrazný, klischoidní, plný otravných dialogů a postav bez chemie, že se sám divím, že jsem u toho vydržel. Dokonce i Mila Kunis mi tu přišla strašná. Fakt se mi asi ještě nestalo, že bych měl z filmu pocit, že kdyby všechny postavy najednou vybouchly a film skončil, bylo by mi to fuk. Prostě promrhaný potenciál na sterilní vykrádačku všech sci-fi filmů posledních 20 let. Nuda.