Avatar (2009)

Brilantní... pohádka. Po dvanácti letech se sice dá říct, že Cameron selhal jako scénárista, ale jako režisér je to pořád bourák. Spousta uživatelů to vnímá jako extrakt několika velkofilmů posledních let. Nevnímám to nutně jako negativum. prostě je těžké vymyslet něco nového. Cameron režisér to ale dokázal zabalit do takového kabátu, kdy to v nejmenším nepůsobí rušivě. O technické dokonalosti nemá cenu mluvit, snad jen na začátku trochu vyladit pohyb. Iron Jim všude tvrdil, že nechtěl cpát 3D moc do popředí, že slouží jen jako pomůcka. Co tam teda dělaly ty zatracený medůzy? Rovněž kvituji s povděkem logické myšlení některých postav, například nadechnutí před dekompresí atd. Teď skládám poctu animátorům postav, protože poprvé v historii vypadají nejen, že žijí, ale že také mají emoce. Krásně je to vidět například na Neytiri, když stojí s nožem v ruce nad tělem svého milého, v tom momentě jsem jí věřil, že ho hodlá bránit dokud nepadne. Takže srnutí: Technologická revoluce se zajisté konala, ve skrytu duše podezírám Camerona, že někde objevil cestu na Pandoru a natáčel ve skutečných lokacích. Scénáristicky šlo všechno zajisté ošetřit lépe. Například scéna Sullyho návratu k Na´vi po tom, co ho všichni pokládají za zrádce: kamarád to zjednodušil větou, že vždycky vyhraje ten, kdo má většího ptáka:-). Některé scény berou dech, např úvodní úprk nebo zkouška dospělosti a vůbec všechny letecké scény. Cameron emoce vyvolávat umí tentokrát ještě lépe než u Titaniku. Takže pojďme odškrtávat: Je Cameron stále dobrý režisér? Ano. Revoluce? Ano, přinejmenším technická. Nejlepší Sci-fi letošního roku? Ano. Ale nic víc. Dobrodružná pohádka o velké lásce na pozadí mezidruhové války. Nic víc, nic míň. A poslední scéna? Je vidět, že Matrix je věčný. P. S.: Hornera za to, co spáchal profackovat. Už jen kvůli tomu, že do všech emotivních scén cpe svůj motiv z Nepřítele před branami. Pokud jde o hudbu, čekal bych více orchestru.

Batman: Dead End (2003)

Na amatérský film perfektní. Záběr, kdy Batman útočí na predátora železnou trubkou si zaslouží tesat do kamene. K tomu skvělý Joker. "To tys mě stvořil, taťko!"

V (2009) (seriál)

Zatraceně! Přesně tomuhle jsem se chtěl vyhnout. Nevěřil jsem, že se mi tohle ještě po Battlestar Galactica někdy stane, ale po čtyřech dílech jsem do toho úplně spadl. "Véčko" mě prostě chytlo úplně neuvěřitelným způsobem. O hlavních představitelích nemá cenu hovořit, Elizabeth Mitchell do svojí role přesně zapadá, patří mezi herečky, kateré vypadají úžasně a jsou schopné zahrát natolik dobře, že jim agenta FBI sežerete i s navijákem, Alan Tudyk si po Firefly střihl záporáka, jen doufám, že ho po pár dílech nezazdí, ale inteligentně jeho postavu rozvinou, a pak je tu Morena Baccarin. Když napíšu, že je z ní neuvěřitelná svině, tak to myslím jako poklonu jejím hereckým schopnostem. V jednom momentě se tváří, že byste jí svěřili všechny své úspory a o sekundu později je na zabití. Je sice pravda, že pilot se trochu táhl, ale poslední zhruba čtvrthodina naznačila směr, a já doufám, že se tímhle směrem seriál vydá. Ty čtyři měsíce se opravdu potáhnou.

G. I. Joe (2009)

Klobouk dolů před scénáristou. Nevěřil bych, že je možné napsat tolik akčních scén za sebou, aby se v tom neztratil příběh. Fakt je, že G.I. Joe je přesně tak vymaštěný, jak všichni čekali. Nicméně fakt taky je, že přes všechnu vymaštěnost a prázdnotu je to taky nečekaně zábavné. Je to roztomilá béčková ptákovinka, kde postavy vyloženě neotravují (narozdíl třeba od transformers 2). Srovnání k TF2 je vyloženě nasnadě. Při nižším rozpočtu je G. I. Joe zábavnější, kratší (!) a logičtější. Viz například následky zbourání půlky Šanghaje x totéž s Paříží. TF2 to přešli jakoby nic ale v GIJ se hned rojí policie a protiteroristické složky. Akce je přehlednější, byť triky jsou výrazně horší. A ona už vzpomínaná věta "I am Commander!" Jednoznačně nejlepší mezi letošními béčky.

Stargate SG-1: Children of the Gods - Final Cut (2009) (TV film)

Svého času jsem měl štěstí, že jsem pilot propásl. Když jsem ho pak viděl později, mohl jsem si k tomu jen gratulovat. Myslím, že by mě spíš odradil. Ani zrestaurovaná a přestříhaná verze tomu moc nepomáhá. Oba dva piloty jsou jakoby ke stylově zcela jinému seriálu. Televiznost z toho čiší a některé pasáže jsou nudné, ale nemám odvahu sestřelit pilot ke skvělému seriálu, byť mizerný. Z úcty k prvním osmi řadám seriálu je to za tři.

Kousek nebe (2005)

Český televizní film, který ale nevypadá jako český a už vůbec ne televizní. Po dlouhé době se čeští filmaři připomněli, že dokáží natočit dobrý film. Ponuré prostředí českých kriminálů, civilní umění známých herců, z nichž na sebe žádný nestrhává pozornost, ale řečeno sportovní terminologií hraje pro tým a příběh sice fiktivní, ale přesto by se mohl klidně stát a v neposlední řadě jeden z nejlepších českých záporáků. Takového bastarda jsem snad v českém filmu neviděl. Kousek nebe je film který vás donutí fandit a přát hrdinům štěstí, abyste o dvě minuty nenáviděli v podstatě libovolného bachaře. Nemalou mírou k atmosféře přispívá i rámování obrazu, v celé stopáži není jediný záběr idylický, pokaždé se v záběru najde něco, co idylu rozbije na kousky, ať už to je rozbité zdivo kriminálu, nebo rudá pěticípá hvězda. Přestože není dokonalý a v některých momentech tlačí na pilu až příliš (poprava), pořád jde v kontextu naší tvorby o výjimečný počin. V kousku nebe k sobě prostě sedlo skoro všechno, včetně hudby. Já jsem velmi spokojen, přestože je v mnoha filmech romantika spíš na škodu, tady k příběhu sedla jak p***l na hrnec.

Virtuality (2009) (TV film)

Hodina keců o ničem s občasným zábleskem atmosféry a poslední půlhodina napěchovaná dějem až po okraj. Jelikož pilot bývá obyčejně na českých stanicích rozdělen do dvou dílů, pravděpodobně bych po shlédnutí prvního další moc nevyhledával. Přeci jen, na pořady typu Vyvolení a Big brother mám vyloženě alergii. Triky jsou slušivé a herecké výkony sympaticky minimalistické. Nekoná se žádné osudové přehrávání, spíš naopak. Tak civilní výkony jsem už dlouho neviděl. Pokud vznikne seriál, budu na něj zvědavý. I na to, jestli se podaří udržet hvězdnou sestavu jak před kamerou, tak za kamerou. Takže zpátky k pilotu. Po únavných prvních dvou třetinách by to bylo málem na odpad, ty dvě stars jsou za velmi povedené finále.

Krev: Poslední upír (2009)

WTF? Scénář snad psal někdo, kdo o seriál ani nezavadil a z filmu viděl snad jen deset minut. Nečekal jsem kopírování slovo od slova, ale tohle je trochu moc. Akce je víceméně koukatelná, nicméně by jí prospělo trochu dravosti. Spoustu milých detailů zabije zbytečně rychlý a zběsilý střih a dokonce se mi zdálo, že vypadla spousta záběrů, které tam měli být. Atmosféra je sice v rámci akčního hororu solidní, nicméně k původnímu Blood: The last vampire se ani nepřiblíží. Atmosféra a výprava jsou také jedny z mála plusů, které jsem našel. Triky by potřebovaly pilovat a pilovat a scénáristu rovnou vyměnit. Takže znovu a lépe. A já si jdu spravit chuť původním Posledním upírem. P. S.: Co měla znamenat ta zjevná vykrádačka Wanted?

Dr. House (2004) (seriál)

Seriál který v mých očích rehabilitoval lékařská témata po všech těch nemocnicích na kraji města a Chicago hope. House je borec, jaký v dějinách televize a filmu jen těžko hledá svého soupeře. Tvůrci naštěstí po pár dílech přišli na to, co diváci chtějí, takže upozadili invazivní kameru, ktará z toho tak trochu dělala klon CSI, a nechali seriál táhnout jen jednu postavu, za což jim nastotisíckrát dík. Lékaři z Princeton-Plainsboro mě zaháčkovali už po prvním díle a daří se jim i současnou šestou sezónou. Navíc musím dodat, že oproti očekáváním po jednom z donucení shlédnutém dílu v originálním znění, je český dabing zase jednou na špičce. Nevěřím, že to píšu, ale Díky, TV NOVA.

Blesk (1995)

Hned úvodní noční honička je opravdu brilantní a stylová. Smutným faktem ovšem je, že pak už to tak slavné není. Režisér se čertví proč shlédl ve vystřihování frameů á la Zachraňte vojína Ryana (ano, vím že ten vznikl později, jiný příklad mě ale nenapadl). Fakt, že tak činí v akčních scénách, kde je důležitá dynamika a orientace na scéně znamená, že trácejí všechen drajv a živelnost. Opačným extrémem je zrychlování záběrů ze závodu. Evokuje to scény z francouzských komedií např. s De Funésem a vyýsledek je stejný. Chaotičnost akčních scén v akčním filmu (sic!) destruuje celkový zážitek a kompletně neguje všechno pozitivní. Kontaktní souboje jsou nebývale drsné a razantní, ale co z toho, když se v nich špatně orientuje. Přesto je Blesk důkazem, že by se Jackie Chan uživil i jako HEREC a ne jen jako bojovník. Věrohodně předává emoce a perfektně zapadá do typicky asijského expresivního podání. Takže za 3*.