Spectre (2015)

Toto si zaručene nezaslúži rovnaké hodnotenia ako Quantum. Rozťahané to je, ale ja som si vlastne to tempo vcelku užíval. Mendes opäť natočil Ačkový film, plný perfektných záberov a celkovo "honosného" pocitu. Je z toho cítiť Bond, nie nejaké Bčko s Rockom. Výber Bond girls opäť bezchybný, vrátane zvyšných hercov. Trochu ma možno sklamal Waltzov záporák. Na Waltzove kvality by som čakal väčšiu excentricitu, viac "vyžmýkať" jeho herecký talent. Ani jeho postava nebola nijak ohromujúca, motivácie boli slabé a hodnotím to ako najslabší článok filmu. Na to, že to mal byť zdroj jeho painu od Casino Royale bol jeho koniec rýchly a až príliš očakávaný, snáď si to No Time To Die vynahradí.

Skyfall (2012)

Vidieť tento film pár dni po Quantum of Solace je naozaj zvláštne, pretože oproti Skyfall pôsobil Quantum ako lacné Bčko. Absolútne precízna filmárčina, perfektná kamera (scény v Shanghai čisté umenie), dobrý soundtrack. Hlavne variácie pôvodnej Bondovky boli efektné použité. Príbeh mi prišiel trocha rozťahaný a na danú tému bolo 140 minút zrejme veľa. Vynahradil to ale prekvapivo komorný a silný záver s potrebným napätím po celú záverečnú pol hodinku.

Quantum of Solace (2008)

Surovejší Bond, ktorého ženie pomsta z Casino Royale. Príbeh, ktorý mohol byť výborným pokračovaním, nebyť pre mňa fakt nepodarenej akcie, kde shaky kamera nahradzovala absolútne hocijakú lepšiu akčnú choreografiu a efekty, ktoré si film s takým rozpočtom v roku 2008 už nezaslúži.

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Po Wande pre mňa ďalší miss v seriálovej tvorbe Marvelu na Disney+. Najať tvorcov, čo nemajú žiadnu skúsenosť s lepším filmom/seriálom predsa len nemusí byť najlepší nápad. Malo to síce iba 6 časti, ale ten príbeh bol aj tak rozťahaný. Bojové scény boli často pain, čo neviem či vyčítať neskúseným tvorcom, alebo malému rozpočtu. Jediný fight, čo stál za to bol Walker vs Falcon s Winter Soldierom. Najväčšie mínus bol pre mňa záporák. Absolútne debilné motivácie a tvorcovia nám každú časť tlačili dolu krkom ich "súcit a pochopenie" pre motivácie záporaka. Až tam som pochopil skratku tej organizácie, proti ktorej bojovali - GRC. Ten trápny koniec hlavnej záporačky bol úmerný jej mizernému writingu. Snahu o otvorenie otázky black comunity by som chápal, ale prevedenie mi prišlo nie úplne najšťastnejšie. Medzi hlavné pozitívum by som jednoznačne zaradil Zema. Charizma Daniela Bruhla vyslovene zachránila ten seriál. Ja viem, že jeho správanie bolo možno nie úplne verné komiksu, ale ja som neskutočne žral jeho anti-hero charakter. A samozrejme jeho pamätný dance bude navždy v našich srdciach. Dúfam, že sa v MCU ešte s anti-herom Zemom stretneme. Taktiež sa mi oveľa viac páčila dejová linka s Buckym, kde sa vyrovnával s neľahkou minulosťou. Tam by som nevytkol nič. Taktiež sa mi veľmi páčilo, že konečne niekto zdôraznil, že Bucky je super-soldier a má schopnosti. Hodnotím slabšími 3* a pevne dúfam, že Loki to konečne zachráni.

TRON: Legacy 3D (2010)

1. hviezda za neskutočný vizuál, 2. hviezda za Daft Punk a 3. hviezda za Oliviu Wilde, ktorej naivno-nevinnú postavu som žral. Kosinskeho vizuálny štýl a posadnutosť symetriou v obraze mi znova neskutočne ulahodila oku. Čo sa týka príbehu, tak ak by to niekto strihol na 90 minút, tak by sa tomu naozaj nič nestalo, len by to prospelo, aj keď chápem zámer ukázať čo najviac zo sveta Gridu.

Nevědomí (2013)

Bezkonkurenčné vizuály (bazénovú scénu vystaviť do Louvre), úplne dokonalý soundtrack a pomerne jednoduchý príbeh s prímesou jednoduchých filozofických myšlienok, ktoré ani neurazia, ani zásadne nenadchnú. Možno by sa z toho scenára dalo vytrieskať o čosi viac, ale aj tak je to zážitok, ktorý by som neskutočne rád videl v kine. Som niekde medzi 4* a 5*, ale test filmu "čo sa drží v hlave" tu dopadol na 100%.

Blade Runner 2049 (2017)

Narozdiel od prvého dielu, v ktorom ma pohltili vizuály, hudba, naznačená (aj keď chaotická) zápletka, ale samotný príbeh vôbec... druhý diel vtiahol úplne. Vizuály na neskutočnej úrovni, Zimmerova hudba nesmierne dobre doplnila Vangelisa z prvého dielu a v tejto časti už príbeh netrpel zmätkami, ako v prvej časti a po celých 164 minút ma aj napriek svojej jednoduchosti držal. Na rozdiel od jednotky táto časť nebola emočne chladná. Gosling sa nesmierne hodil do role "pochybujúceho" replikanta so svojím bezemocionálnym výkonom, do ktorého vložil všetky emócie. Za mňa 5.

Con Air (1997)

Najkrutoprísnejší epicky nářez. Pravá akčnovka z 90. rokov, ktorá chutí ako pivo so steakom. Koncentrácia scén typu "hero sa nepozerá na výbuch" každých 30 sekúnd štýlom, ktorým to absolútne žeriete.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Som long time fanda. Pri E7 som prižmúril oči, cítil som veľko-sľubované pokračovanie a vcelku som si to užil. E8 bola, zaujímavá, vizuálne podnetná story od Johnsona, ktorý je výborný režisér, ale story trochu chýbala tá Star-Warsoidnost.... Páčilo sa mi to, ale koniec Luka mi nejako nesedel. Nie takto. Bol to dobrý príbeh, ale neviem či do Skywalkerovej ságy. A E9.... :( Ako fanda... som smutný. Začiatok bol fájn a cca do 2/3 som sa tešil na sľubný ending, pretože mi ho teasovali 2 výborne spravené scény (obe súboje). Ale ten koniec.... tak to bolo smutné. Najsmutnejšie bolo, že pri tej záverečnej "výmene" sa ľudia v kine reálne smiali. A to bolo veľmi ťažké pre moje Star Wars srdiečko. Toto som naozaj nechcel :( Záverečná scéna chcela poskytnúť full Star Wars experience, ale už som nebol na jednej vlne s JJ-om. Už som bol sklamaný tým, ako sa to cele skončilo. Bohužiaľ, veľmi som chcel, aby to bol pekný koniec. Prial som si to veľmi, ale prepáčte... nešlo to.