Jeden den (2011)

Málokedy ma film úplne vtiahne už v prvých 10 minútach. Chémia medzi ústrednou dvojicou je základ, ktorý dotvára perfektná melódia od Rachel Portman. Každý jeden 15. júl baví a aj keď sa na mnohé dejové skoky ide zhurta a nenecháva sa veľa času na vysvetľovanie, pre mňa to skôr deju pomáha ako mu to škodí. Perfektne spracovaná myšlienka dvojice, ktorá sa robí navzájom lepšími (veď predsa o tom to je :)). Aj mne koniec prišiel trocha nedotiahnutý. Nepovedal by som, že mu uškodili klišé... veď celý film je tak trochu klišé romanca... preto to predsa pozeráme :)

Andor (2022) (seriál)

This IS the way. Dospelé, konzistentné, výborne napísané, výborne zrežírované a excelentne zahrané (Serkis FTW). Už dávno som nevidel tak kvalitne zahrané emócie u postáv v takomto seriály. Kým Mandalorian je cheesy fanservice (a ja to samozrejme žeriem, Lucasovo stredné meno je cheesy), toto je poctivá filmárčina bez lacných pokusov o camea. Gilroy na hrad!!

Procházka v oblacích (1995)

Presladený guilty-pleasure film buď sadne a stane sa pre človeka instantnou klasikou, alebo proste nesadne a človek sa pár krát počas pozerania buchne do čela a pár krát skontroluje hodinky. Bohužiaľ, tu to bol skôr ten druhý prípad. Vypichnúť to dobré a to zlé sa tu proste neoplatí.

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Predom upozorním, že moje očakávania od tohto filmu boli naozaj mizivé. Medzi fanúšikov prvého Black Panthera som určite nepatril a fáza 4 MCU je pre mňa zatiaľ big disappointing mess. Najväčší nepriateľ tohto filmu je takmer určite stopáž. Neviem prečo majú vo fáze 4 pocit, že 2:30h na marvelovku je adekvátny čas (NIE JE!!!). Ten film proste začal nudiť a frekvencia pozerania sa na hodinky sa u mňa s postupom času zvyšovala. Napríklad toho Iron Mana z wishu som naozaj nepochytil. Prišla mi ako umelo dopísaná postava. Keby sa vynechala jej linka, príbehu by to absolútne neuškodilo. Musím pochváliť vizuály. Po dlhej dobre ma CGI v marvele vyslovene nenaštvalo, ale bolo naozaj pekné a nové svety boli prepracované. Taktiež Ludwig dodal kvalitnú muziku. Škoda, že režisér ju vôbec nevyužíval. Boli tam snáď 3-4 parádne soundtracky, ktoré sa použili raz a koniec. To je vyslovene pohŕdanie, ktoré ma vie vo filmoch vždy naštvať.

Matrix Resurrections (2021)

Až toľko hejtu? Začalo to síce akčnou sekvenciou, ktorá v 2021 vôbec nedosahuje kamerou a "smoothness" kvalitu pôvodného 1999 Matrixu, ale tak hrozné to nebolo. Následne začne meta-párty prvého actu. Človek až rozmýšľa, či pozerá na Matrix, zúfalý výkrik Lany svetu, alebo reflexiu dnešnej doby. Funguje to vo všetkých úrovniach. Keanu pôsobí veľmi verne ako zmätok, ktorý nevie čo je reálne. Druhý act je trochu slabší. Prichádzame do prostredia známeho z prvých filmov. Žiadny šok, ani nič iné z prvého filmu sa tu už nekoná. Našťastie tu funguje zásadná vec, duo Neo-Trinity. Aj keď záver nie je vôbec tak epický, ako vedeli poskytnúť prvé časti, spomínané duo to zachraňuje a podporuje to veľmi efektný soundtrack. Osobne si cením odvahu rozhodnutí, hlavne v prvej časti. Aj keď veľa veci mi prišlo nedotiahnutých a na Matrix je tu fakt málo akcie, príbeh nebol bordel a nemôžem povedať, že to bolo sklamanie, ako sa tu vypisuje.

Bullet Train (2022)

Stretne sa Deadpool, Ritchieho gangsterka a Vražda v orient exprese. Nie, to nie je začiatok vtipu, ale plot tohto filmu. Na moje prekvapenie najviac tu kraľoval Aaron, ktorého ja fakt nemusím. Ale tak jeho britskému innit sa odolať nedalo. Brad tu zahral svoj štandard, ale všetky postavy tu fungovali výborne. Camea boli epické a životné ponaučenia jasné. Dont be a f****** DIESEL!!!!

The Gray Man (2022)

Zlé reviews mi pripravili opäť raz fájn filmový zážitok. Gosling s výdržou Semira Gerkana, Chris s epickým fúzom a taťkovský Billy Bob Thornton fungujú vcelku fájn. Akčné scény na ten rozpočet trocha slabšie, hlavne lietadlová scéna bola tak 2005 CGI. Ale príbeh bol priamočiary, od začiatku sa to pekne sypalo a nebolo to na B-čko otravne prekomplikované. Držalo to pri obrazovke celý čas. Vytknúť sa tomu da všeličo(ten mlady riaditeľ CIA bol giganticky misscast... nepamätám kedy naposledy ma tak štvala postava, lebo bola cringe), ale brak to určite nie je.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Phase 4 dochádza šťava. Každý film sa hraje na vlastnom piesočku a potitulkové scény nám hintujú postavy, ktoré NAOZAJ NIKTO nechce ďalej vidieť (ale tak v sračkoidnosti potitulkových scén neprekoná ETERNALS nič). O absolútnej nepodstatností seriálovej tvorby MCU asi nemusím ani hovoriť. Čo sa týka Thora ako standalone movie, tak je to presne to, čo sa dalo čakať. His Taikiness si pripravila šialenú story, ktorá má aj nejaké srdiečko a kopu streleného humoru. Na tempo a šmrnc Ragnaroku to síce nemalo, ale nuda to teda nebola. Lazy writing je v MCU Phase 4 asi heslo každého filmu a čím viac ho tam bude, tým lepšie. Soundtrack zachraňujú rôzne hitovky, ale Giacchino musí byť z MCU už váááážne vyhorený. On vie oveľa lepšie, ale tu by to bez hitoviek naozaj nefungovalo. Je veľká škoda, že Taika nepokračoval po Ragnaroku so synťákmi, čo bol jeden z najlepších soundtrackov pre MCU. Slabšie 3,5.

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Splnil Kenobi prehnané očakávania fans? Nie. Dali sa splniť? Teoreticky. Čo sa ale dalo splniť na strane takého korporátu ako Disney je to, aby to občas nepôsobilo naozaj lacne. Niektoré scény pôsobili ako fan-film. Hlavne súboje v súčasnosti pôsobili choreograficky b-čkovo (aj keď ten druhý mal aspoň emočný dopad) s brutálne veľa strihmi, pričom vieme, že Ewan je schopný urobiť aj bez strihov geniálnu choreografiu. Súboj z flashbackov spĺňal ako jediný parametre toho, na čo sme zvyknutý a zrejme patrí k tým najlepším od Disney. Reva bohužiaľ nenaplnila potenciál sľubovaný z trailerov, aj keď cením, že to nakoniec nebol flat záporák. Myslím, že Disney by zrejme malo investovať do nových a neprebádaných príbehov ako Mandalorian, kde jednoducho fans nemajú očakávania aj nejakú predstavu, ako by sa mali postavy chovať (pozerám na teba Rian!!!) a návraty k starým postavam ako vedľajším postavám sú skôr sviatok. 3,5/5

Před úsvitem (1995)

1. Musím ísť čim skôr do Viedne. Je to krásne mesto. 2. Áno, aj Francúzky vedia byť pekné. 3. Angličtina s francúzskym prízvukom OMG!!! 4. Musím cestovať častejšie sám (haha, ešte žeby sa také niečo stalo). 5. Fakt... také niečo sa nestane. 6. Jo, tá scená v kabínke :) :) :) 7. Toto je film, na ktorý treba mať náladu. A ja som teda mal.