Smrt pana Lazaresca (2005)

S príbehmi starých, osamotených ľudí, ktorí holdujú alkoholu a „chovajú“ nejedno domáce zvierat, ktorých smrad sa šíri po celom paneláku a znepríjemňuje život ostatným susedom, sa stretávame každý týždeň v správach alebo v 112tke. Pán Lazarescu je akýmsi prototypom tejto skupiny ľudí. Divák má možnosť sledovať sled udalostí od príchodu ambulancie cez odvoz do nemocnice až po samotné vyšetrenia... No a skupina nemocničných zariadení si počas jednej noci „prípad Lazarecsu“ pohadzuje ako horúci zemiak. Črty novej rumunskej vlny: dlhé statické zábery, vysoký stupeň autenticity hraničiaci s dokumentaristikou, absencia hudby. Mrazivý, autentický a pôsobivý príbeh! 10/10

Obrazy starého světa (1972)

Famózne!!! Toto sa nakrútilo u nás a bolo roky trezorované? Dole klobúk, potlesk. Doslova a dopísmena mrazivý (!) prenikavý náhľad do života životných stroskotancov, ktorí sa deň čo deň ocitajú na prahu smrti. Z technických záležitostí musím vyzdvihnúť emotívnu a pôsobivú hudbu, kameru a prepojenie pohyblivých obrazov s fotografiami. Chvíľkami vám zúčastnení živoriaci ľudkovia vykrášľujú úprimný úsmev na perách, chvíľu sa vám zas do očí tlačia slzy. 10/10

Půlnoční kovboj (1969)

Naturalistický, napínavý, vtipný a dojemný zároveň. Sociálno-kritická dráma sledujúca pretĺkanie sa dvoch outsiderov mestom snov a neobmedzených možností - New Yorkom. 10/10

12:08 Na východ od Bukurešti (2006)

Príjemný filmík, ktorého rozsah deja (1 deň) je pôsobivo orámcovaný zhasínaním a zapínaním pouličných lámp. Komédia je humorným pohľadom späť na režim minulý a atmosférou predstavuje protipól ku kolegovi „4 mesiace, 3 týždne a 2 dni“. Pomaly sa odvíjajúci dej graduje v TV relácii, ktorou ústrednou témou je otázka: Bola v našom meste revolúcia alebo nie? :) 8/10

Tajemná řeka (2003)

Výborná krimi dráma, ktorá má síce pomalé tempo, ale ak jej dáte šancu, v závere sa vám rozhodne odvďačí. Prepracované charaktery, oscarový herecký koncert (Penn a Robbins), prekvapivé rozuzlenie na konci a emotívna hudba. Z kina som si odnášal vynikajúci zážitok! 9/10

Katyň (2007)

Obstojná poľská vojnová dráma, ktorá okrem výbornej formy (najmä kamery) oslovila prepracovaným a vynikajúcim scenárom. Príbeh sa postupom času zdá príliš košatý a rozvláčnený, avšak v závere všetky línie šikovne ústia do pôsobivého finále. 8/10

Magnolia (1999)

Parádna mozaika osudov a herecký výkon (!) Toma Cruisa, hodný minimálne oscarovej nominácie. Náhody neexistujú! "Divné veci sa jednoducho občas stávajú."

Blade Runner (1982)

„Kultovosť“ je záležitosťou relatívne dlhého času. Iba ten preverí výpovednú hodnotu filmu, jeho posolstvo a postavenie v danom žánri. Po tejto stránke je BR skutočne dokonalým filmárskym kúskom. Tvorcovia totiž perfektne predbehli svoju dobu a Scottova vízia budúcnosti (multikultúrne Los Angeles, 2019) je aj po 25 rokoch mrazivo vystihujúca a vierohodná: znečistené a zadymené ulice, preľudnenosť, vplyv ázijskej kultúry a všadeprítomné neónové reklamy (Coca Cola, Panasonic, Budweiser, TDK). To všetko tu dnes máme s každoročne stúpajúcou tendenciou. Aj napriek nesporným kvalitám (vizuálna krása, nadčasovosť, ponurá atmosféra), len málokto docení tento kult po prvom pozretí. BR načrtáva hneď niekoľko tém, filozofických úvah a polemík, že ich na jedno pozretie ani nestačíte všetky postrehnúť a patrične vstrebať. "All those moments will be lost in time...like tears in rain..."