Green Lantern (2011)

Nie je to britké ako Iron Man, dokonalé ako Dark Knight a ani čarovne detské ako Captain America, no tiež je nefér odsudzovať tento film, kvôli predsudkom voči predlohe. Green Lantern je zvláštny comics a na prvý pohľad neznesiteľne stupídny (vytváranie objektov mysľou), no jeho fikčný svet je premyslený, zábavný a zaujímavý. Dej je síce jednoduchý a viac ako na súčasnú komiksovú vlnu sa podobá na tú z 90tych rokov, no je zároveň aj dostatočne epický a fatálny (scéna medzi záverečnými titulkami!), aby nepôsobil triviálne. Green Lantern je priamočiara popcornová zábava a v tejto lige funguje dokonalo. Napríklad oveľa lepšie ako Raimiho SpiderMani... 80%+

Dogma (1999)

Je to síce príliš dlhé a dej je až príliš komplikovaný, dialógy nie sú také ostré (i keď vulgárne sú stále) a scény tak nekorektné (i keď sú dosť nekorektné) ako v predošlých filmoch a napriek prvému dojmu je Dogma korektnejší film ako predošlé smithovky, no napriek tomu je to veľmi vtipný a zaujímavý film. A v neposlednom rade je to spolu s The Last Temptation of the Christ najoriginálnejším náboženským filmom.

Super 8 (2011)

E.T. meets Stand by Me/Steven Spielberg meets Stephen King. Skvelý scenár a ešte lepší herci na čele s bravúrnou a očarujúcou Elle Fanning a charizmatickým Kylom Chandlerom dokonalo fungujú v citlivej Abramsovej réžii spájajúcej nostalgiu za detstvom a filmami detstva. Navyše film je nekorektne krvavý, taký akoby sme to chceli vidieť ako deti. Nemám slov, chcem to vidieť znova a znova a znova... Vďaka ti J.J.!

Čelisti: Pomsta (1987)

Ja ten dom Michaelovi Cainovi doprajem. Film má síce nábeh na ešte väčšiu stupiditu ako tretí diel (a to je čo povedať!), no ostáva len pri zbožných prianiach. Dej o žralokoch cez celý svet prenasledujúcich ženu hlavného hrdinu z prvého filmu je geniálny, ale spracovanie je nudné. No za originalitu (a zjavnú absenciu súdnosti a zdravého rozumu) tvorcov a za úprimnosť Michaela Caina o jeho motivácii hrať v tomto filme si to zaslúži jednu hviezdičku.

Čelisti 3 (1983)

Ľudstvo raz za 30 rokov osprostie a podľahne mánii 3D. Prvá mánia bola v 50tych rokov, druhá v 80tych a tretiu trpíme teraz. Jednou z relikvií tejto absurdity sú Čeľuste III. Naivný, hlúpy film doplnený o rozkošné 3D efekty, ktoré sú tak dementné, že človek sa nezdrží rehotu. Najmä 3D rozstrelenie žraloka na konci je úžasné. Ideálne béčko.

Monstra vs. Vetřelci (2009)

Jeden z tých zábavných jednohubkový animákov (Megamind, Cloudy with a Chance of Meatballs...). Príbeh je predvídateľný, bez akýchkoľvek prekvapení a na zvraty a originalitu jeden z najchudobnejších v poslednej dobe, no všetko vynahrádza humor a skvelý dabing na čele s bravúrnym Sethom Rogenom. Ďalší z radov animákov, ktoré mali na viac...

Hledám Amy (1997)

Nikto nedokáže točiť filmy o tak bežných veciach ako Kevin Smith. Či sú to Jay a Bob (poznám niekoľkých vo vlastnom živote), alebo rozprava o neopätovanej láske a o tom, ako morálne prehrešky a bývalé vzťahy ovplyvňujú súčasné, či je to v nadnesenom príbehu o komiksoch alebo o lesbičkách, stále sú to tak reálne a skutočné veci, že z toho ide strach. Chasing Amy je veľmi vtipný ale zároveň až mrazivo skutočný smutný príbeh o láske. O láske každodennej.

Wishmaster 4: The Prophecy Fulfilled (2002)

Film posadnutý sexom priam až do absurdity. Režisér si asi dlho nevrzol. Príjemne prekvapí jednanie džina, ktorý je prekvapivo prezieravý a miesto budenia pozornosti kvantom vrážd ide za svojim cieľom - troma želaniami od osoby, ktorá ho zobudila. To platí do polovice filmu. To, čo sa stane potom, to nemá obdoby nielen v sérii ale asi ani v histórii slasheru. Režisér zjavne nie je len sexuálne neukojený, ale chýba mu aj neha a láska. A odbíja si to na nevinnom džinovi, ktorý sa zaľúbi do hlavnej hrdinky a odďaľuje vykonanie tretieho želania aj keď má na to plnú moc. Môj ty Ahura Mazda na nebi... PS: Vizuál je ako z roku 1990.

Pán kouzel - Ďáblův kámen (2001)

Divoffa nahradil nový herec, ktorý síce udržiava džinovský štandard, no vzhľadom na obmedzený rozpočet sa veľmi na plátne neobjavuje a miesto neho tam pobehuje nejaký bradatý tajtrlík. Osekaný rozpočet sa prejavuje vo všetkých ohľadoch: mizerné efekty, mizerný strih, mizerná réžia. Jediné, čo do série prináša sú nahé slečny, čo síce poteší, ale na plnohodnotnú zábavu nestačí. Aj tak ide o celkom pozerateľné béčko, určite lepšie ako druhý diel, no ani z ďaleka nedosahujúc kvality prvého filmu.

Vládce prokletých přání 2 (1999)

To, že niečo nie je v poriadku je jasné už v prvej scéne, ktorá popiera nielen logiku prvého dielu ale aj všeobecné pravidlá logiky. A lepšie to už nebude. Wishmaster 2 je prepadom o niekoľko tried. Ten rozpočet musel byt desatinový oproti predošlému filmu. Minimum masiek, krv obmedzená na jeden masaker, málo fantazijných scén a hlavne minimum džina. Prevažná časť filmu sa navyše odohráva na nudných miestach ako väznica, kostol, či kasíno. Nuda.