Alenka v říši divů (2010)

Pravdaže tancujúci Johnny Depp je riadne over-the-top, no inak nevidím ten vytýkaný kompromis s Disney. Burtonov problém viazne v tom, že sa príliš oddal (bravúrnej) vizuálnej stránke a zabudol na scenár, ktorý je prinajlepšom priemerný. Absurditu by človek nenašiel ani s lupou, "storytelling" je chaotický, postavy ploché, dej príliš jednoduchý. A Johnny Depp je maximálne samoúčelný. Je kvantum vhodnejších hercov pre Mad Hattera ako Depp predvádzajúci svojho klasického ľahkomyseľného úchyla. Napr. Martin Short, Marylin Manson, či ... Crispin Glover! Ten vládne celému filmu! I Danny Elfman pripravil len svoj štandard ("lalalala"), príliš často sa spolieha na istotu (v dramatických scénach ostré husle hrajúce "tu tu tu ti ti ti" a v pozadí ďalšie hrajúce dlhé vábivé tóny). Pri Alici sa naplnilo to, čo povedal svojho času Terry Gilliam - filmy Tima Burtona sa stávajú nebezpečne bezpečné. Where is Tim Burton?

Temná legenda 3 (2005)

Príjemná rutina. Mary Lambert sa opäť predviedla ako neschopná režisérka, po tých dvadsiatich rokoch nakrúcania sa už mohla naučiť koncipovať zábery a zohnať si poriadneho strihača. Celý film je mix Odložených prípadov a duchárskeho slasheru a nemá to nič spoločné s predošlými filmami a ani s urban legends (film je veľmi letmo inšpirovaný rovnomennou mestskou legendou). Hlavná hrdinka je pekná a sympatická, i keď sa správa dosť iracionálne, no napriek tomu na ňu i celý film sa dobre pozerá. Kameňom úrazu je "prekvapujúci" zvrat naťahovaný do poslednej minúty. Ak by sa toho ujal schopný spisovateľ, bola by z toho fajn útla 100 stranová novela.

Vládce prokletých přání (1997)

Bravúrny starosvetský slasher. Poctivá práca s maskami, ručnými efektami, umelou krvou a k tomu ešte charizmatický ústredný zabijak a kvantum hororových legiend v podporných rolách (mnohé ale vychádzajú navnivoč, taký Ted Raimi je trestuhodne premárnený, aj Englund by si zaslúžil väčší priestor). Chýbajú tu azda len nahotinky. Príbeh je skvelo napísaný, mytológia premyslená a záver je dostatočne prekvapujúci. Akurát Andrew Divoff bez masky džina mi nesedel.

Valentine (2001)

Jeden z tých horších slasherov zo slasher revivalu v 90s. Davida Boreanaza som nemal rad ani v mojej obľúbenej Buffy. Nudná vykrádačka Halloweenu a filmov Kevina Williamsona.

Temná legenda 2 (2000)

Ukážka prečo degradovali 90s williamsonovské slashery a prakticky do štyroch rokov vymreli. Ten neustály whodoneit fetiš ich zabil. Miesto toho, aby film nadviazal na predošlý dej a budoval mytológiu, prichádza s novou zápletkou a novým vrahom. Ach áno zápletka. Nielen že je dementná predstava o tom, že na filmovej katedre skoro každý točí brakové horory, no v živote som nevidel dementnejší motív vraždenia ako tu. To by nedali do scenára ani tvorcovia To je vražda, napísala...

Temná legenda (1998)

Veľmi príjemný 90s slasher. Bohužiaľ výborný námet o urban legends je nevyužitý a až do konca nie je poriadne jasné, že vrah vraždí podľa vzorca mestských legiend. Záverečné odhalenie je príjemné a dve nasledujúce šoky ešte príjemnejšie. Škoda len, že Robert Englund je tu dokopy asi v jednej scéne a zomrie off-screen. Je totiž ako vždy skvostný.

Zelený sršeň (2011)

S výnimkou úchylného Human Nature najhorší Gondryho film. Najmä sa tu stráca jeho špecifický rukopis. Jediná scéna nakrútená tým fantastickým nadpozemským kreatívnym štýlom, ktorým je Gondry tak známy, je prvý súboj. Taktiež filmu chýba poriadny scenárista, ktorý by prekopal tento kostrbatý paškvil, ktorý sa v druhej polovici začne zamotávať v samoúčelných zvratoch. No casting a najmä práca so soundtrackom (vidieť, že Gondry točil videoklipy) sú brilantné.

Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007)

Prekvapivo zábavné. A ešte lepšie ako obstojná jednotka. Jednoznačne profesionálnejšie nakrútené, s lepšími efektami a i niektorí herci sa škrabú z dna do priemeru (Gruffudd). Opäť skvelé hlášky, má to lepšiu akciu i dej. V podstate nie oveľa horšie ako Raimiho SpiderMani. No dať tomu 80% by bolo nefér kvôli skutočne dobrým Marvelovkám, ktoré nastúpili už o rok. Aj tak príjemná comicsová zábava.

Barb Wire (1996)

Kvalitná zábava. Prvá polhodina je úplne geniálna. Modrý opar, atmosféra veľkomesta, fetišisticky oblečená Pamela, rocková hudba, zbrane, vraždy, para ... béčková genialita. Neskôr ale príde nie príliš zaujímavý dej okato odkazujúci sa na Casablancu a noc vystrieda deň a zábery na priemyselnú štvrť niektorého amerického veľkomesta. Škoda. No jedno ostáva - okúzľujúca Pamela - tá vie byť drsná i roztomilá a permanentne sexy. A to stačí. Krásne guilty pleasure.

Fantastická čtyřka (2005)

Hlavnou devízou sú dobré dialógy a fajn hlášky. Inak je všetko rutina. Celé je to bohužiaľ prispôsobené na publikum 6-16 a s tým mladým castingom (a soundtrackom) to pôsobí ako celovečerný Smallville. V podstate nikto nehrá lepšie ako priemerne (Jessica Alba je sexy a Chris Evans má super hlášky, no ani jedno ani druhé nie je výsledkom herectva). Kapitolou samou o sebe je vizuál, najmä teda efekty, ktoré pôsobia prinajlepšom ako z televízneho seriálu, v horšom prípade ako z roku 1990. Napriek tomu prekvapivo pozerateľné a vtipné.