Avatar (2009)

Plně souhlasím s uživatelem Danula13. Vizuálně a technicky je to opravdu skvostné, 3D vřele doporučuju. Závěrečná bitva je opravdu dokonalá. Plný počet ale nedávám, protože příběh je hrozně jednoduchý, ekologická agitka je hodně okatá a hlavně je to na můj vkus strašně dlouhé. 160 minut je hodně i na 3D, je to úchvatné, ale uprostřed je to pořád stejné. O hercích se nedá moc mluvit, snad jen Ribisi trošku vyčnívá. Cameron prostě po Titanicu zblbnul, narostlo mu ego, ale technicky je to pořád vizionář. 80%

Prokletí domu Hajnů (1988)

Předlohu jsem zatím nečetl, takže nemám srovnání. Nicméně snímek profesora Svobody na mne poměrně zapůsobil, i když uznávám, že jeho trošku psychotické vizuální podání nemusí sedět každému. Film měl na české dílo solidní až hororovou atmosféru, dům byl skutečně představen jako něco fantskního. Výborné výkony všech zúčastněných, včetně Valerie Kaplanové, která byla mrazivá a standardně dobrého Čepka, který si opět vystřihl roli blázna. Celkově je to trošku ujetější než Petrolejové lampy, ty jsou ale filmařsky asi stravitelnější. Přesto se mi film dost líbil a dá se na něj koukat víckrát. Škoda jen, že Emila Horvátha nadaboval Stropnický, který trošku snižuje jeho jinak velmi dobrý výkon. 75%

Le Mans (1971)

Perfektní film o jednom z největších motoristických zážitků. Celé závody jsou perfektně natočené, nastříhané a nasnímané. Sledovat závod z pohledu řidiče je neskutečný zážitek, cítíme ten adrenalin, atmosféru závodů, napětí jezdců. Tohle se tedy povedlo náramně, v tomhle směru jsem lepší film neviděl. Jinak ale ten příběh mimo trať ten film podle mě zbytečně sráží. Působí strašně násilně, šroubovaně a nuceně. Nemusel tam být, protože tam už si režisér není tak jistý. McQueen rozhodně ví, co hraje a užívá si to. Ostatní herci spíše do počtu, perfektní muzika. Takhle si představuju dokonalý závodnický film (samozřejmě bez té vedlejší dějové linie). 80%

Kawasakiho růže (2009)

Dosavadní hodnocení přesně odpovídá tomu, co jsem věděl po východu z kina. Tohle je typický film okolo sedmdesáti procent. Myslím, že Kawasakiho růže se docela povedla. Vizuálně film vypadá dobře a moderně, je to něco jiného než obvyklý český film. Jak už tady někdo podotkl, může se film kritizovat za to, že je tam moc postav, ale mě to tam nějak ani nevadilo. Myslím, že si tady Hřebejk hodně dovolil a docela mu to vyšlo, držet takřka půlhodinu jen prostřihy na postavu a udržet tempo filmu, je u nás nevídané. Scéna v lese mezi Kolářovou a Vlasákovou je skutečně asi nejsilnější v celé Hřebejkově filmografii a myslím, že nevadí, že je jakoby nastrčená, jak píše cival. V hledisku vyrovnání se s minulostí je ten film opravdu povedený, hlavně nesklouzává k tomu, aby někomu stranil. Povedl se i scénář a myslím, že i obsazení. Huba, Kolářová, Vlasáková jsou dobří a přesní, Chudík tam sedne dobře (ti, kdo ho znají jen jako Sovu, budou koukat) a hlavně výborný byl neherec Kratochvíl, byl hodně přirozený. Jen se mi moc nelíbil Milan Mikulčík. Celkově myslím, že se film skutečně povedl a je dobře, že vznikl. Hodnocení je opravdu někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec tedy dávám čtyři a 70 %.

Wrestler (2008)

Geniálním Aronofskyho tahem bylo obsazení Rourkea do hlavní role. Ten závěrečnej proslov v ringu, který má Ram Jam, není o RamJamovi, ale o Rourkeovi. Film navíc díky kameře působil hodně osobně a dokumentárně, což bylo velmi dobře, i když mi to místy taky vadilo. Jinak je to teda opět depka, sice trošku jiná než v Rekviem za sen, ale byla tam. Film navíc staví i na paralelním příběhu stárnoucí striptérky, která přemýšlí, co dál. Scéna, kde přemlouvá zákazníky, kteří ji jeden po druhém odmítají, je strašně silná a smutná. Randyho vám je líto, i když je to borec, který se snaží brát vše s humorem. S tou dcerou to bylo fakt smutný a Evan Rachel Wood ji zahrála fantasticky. Další dobrý film od Aronofského, navíc opět doprovázen skvělou hudbou. Lepší čtyři hvězdy, 80%

Její případ (2005)

Poměrně zajímavý filmek, od kterého jsem toho moc nečekal. Začátek je velmi dobrý, kamera poletuje nad horskou krajinou a ukazuje nám špinavou realitu dolů. V druhé polovině se mi film ale zdá až příliš hollywoodský, což jen dotvrzuje závěrečná scéna u soudu. Nicméně Charlize Theron je výborná a roli v pohodě uhraje, její postava je navíc dost uvěřitelná. Z ostatních určitě výborný výkon podává i Frances McDormand, Woody Harrelson po dlouhý době hraje v zajímavým filmu a dokonce i civilně. Sean Bean nedostal moc prostoru, takže nemá cenu komentovat. Jinak mi celý film připadá strašně, ale strašně feministický, celý případ byl založen na kolektivní vině, ale nevěřim, že to dělali všichni. Je škoda, že režisérka se alespoň na jednoho kolegu, který by to myslel dobře, nezaměřila. Takhle ten film vyznívá hrozně protichlapsky. Občas se mi to taky zdálo až příliš natahovaný a záměrně slzopudný, viz. scéna s tátou. Kolem a kolem velmi povedený film, který rozhodně není dokonalý, ale nevidět ho, je zase škoda. 75%

Requiem za sen (2000)

Konečně jsem viděl tento tolik opěvovaný film. A dostal mě? Ano, dostal, přesto nemůžu dát plný počet. Začátek je skutečně dost pomalý a vypadá to jako jedna velká ukecaná nuda pro intelektuály. Jenomže potom se zápletka rozjede a je to síla. Aronofsky navíc brilantně režíruje a dovoluje si tu neskutečné věci. Zejména sjetá Ellen Burstyn a její vize jsou úchvatné a děsivé zároveň. Trošku jsem se polekal Marlona Wayanse, protože ho znám jen ze Scary Movie, ale opět zbytečně. Přesvědčil, že umí zahrát i vážnější role. Jared Leto s Jennifer Connelly jsou vynikající a zejména u Connelly je vidět, jak končí závisláci, udělají cokoli a s kýmkoli za jednu jedinou dávečku fetu. Je to strašné, tohle by se mělo pouštět jako terapie na odvykačkách, případně ve školách jako prevence. Aronofsky navíc zvolil úžasně depresivní hudební téma, které je minimalistické, ale atmosféru dotváří jako hrom. Závěr je jedna velká síla, která mě uzemnila, navíc ta scéna s tou rukou..to je humus. Lepší čtyři hvězdy. 95% Na film se rozhodně podívám ještě jednou, ale až za delší dobu.

Sbohem, baby (2007)

Bena Afflecka skutečně nemám rád, jenže tímhle mě dostal. Předlohu jsem četl a už tehdy mě to dostalo. Filmu jsem se proto trošičku bál, protože kniha ve mně zanechala silný dojem. Bál jsem se neprávem, Affleck knihu zadaptoval bravurně a v závěru jsem měl pořád husí kůži. Casey Affleck s Michelle Monaghan byli naprosto ideální dvojicí vyšetřovatelů a role jim sedly parádně. Harris a Freeman to ještě potvrzují. Affleck tady vytvořil skutečně parádní atmosféru a ač film není temný, je to depka jako hrom. V závěru se řeší skutečně kafkovská volba a stejně nevím, co bylo dobře. Mám takové filmy rád a za to, že mi lezl mráz po zádech celý závěr, což se mi naposledy stalo u Gran Torina, dávám plný počet. 100%

Archanděl (2005) (TV film)

Zajímavý a na televizní tvorbu poměrně povedený film. Celý snímek má přesně tu atmosféru, kterou bych si u filmu s touto tématikou představoval. Ač by se příběh dal použít jako bondovka, Craig je po celou dobu značně nebondovský a hodně civilní, i když jeho muskulatura příliš nevypadala jako od vědátora, co jen sedí a hloubá v historických pramenech. Jekatěrina Rednikova mu byla dobrou partnerkou a tvůrci se vyvarovali všudypřítomných milostných scén, které tu skutečně nebyly zapotřebí. I přes pomalejší začátek chytne film později tempo a ke konci je strhující. Jen je škoda, jak už se tu píše, že tvůrci nechali na DVD titulky všech epizod a shrnutí, co bylo v minulých částech, to mohli trošku prostřihat. Plusové body dávám taky za věrné a nestranné zachycení Ruska, kde je pořád Stalin uznáván jako tvůrce národa a klidně by se mohlo stát to, co tento film naznačuje. Příjemný zážitek, určitě stojí za vidění. 70%

Galimatyáš (2009)

Poměrně příjemná francouzská krimikomedie. Ač francouzskou kinematografii moc nemusím, Galimatyáš mi přišel poměrně fajn a vtipný. Jeunet vizuálně exceluje a někdy předvádí skutečně zajímavé kousky, u kterých jsem se nestačil divit. Na druhou stranu je to dost překomplikované a hlavně mi u některých herců vadí to šílené přehrávání. Vím, že to byl záměr, ale mně to tam nějak nesedlo. Francouzská variace na Dannyho parťáky je fajn a uběhne rychle. Dobře naladí a hezky se na ní kouká, protože Jeunet si je dost jistý a pomáhají mu i příjemní představitelé. A mimochodem, český název je trefný, někdy to byl skutečně Galimatyáš. Dávám sice čtyři, ale nejsou úplně čisté, dal bych spíš tři a půl, vyjádřeno procenty 70%.