Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Podle mě vůbec nejstravitelnější film od Chytilové. Přímočarý, jednoduchý, sice moralitka jako "prase", ale to "vem čert". Polívka je výborný, roli si užil a hláškuje o sto šest. I přes své stáří pořád aktuální film o moci peněz a o tom, jak s člověkem zamávají. Herecká sestava je fakt povedená, akorát nevím, jak to režisérka myslela s tou Vojtkovou..je fakt strašně prkenná, nevím, jestli to byl záměr, nebo chyba. Film trochu kazí závěr, kdy Polívka s Chytilovou evidentně nevěděli, co s tím a ten konec je opravdu divný. Jinak ale úžasný film a bombové hlášky. "Napij sa, nebo ťa vyměním", "Irenko, však já ťa mám rád aj bez peněz..." a Havlová je teda třešničkou na dortu. Úžasná první dáma.

Millerova křižovatka (1990)

Výborný film bratří Coenů, o kterém, přiznám se, jsem vůbec nevěděl. Jsou tu prvky jejich tvorby - ne zcela kladné charaktery, černý humor a propracovaný příběh. V Millerově křižovatce bych řekl, že scénář patří k tomu nejlepšímu od nich. Skládají tu poctu gangsterkám a filmu noir, povedlo se jim zachytit atmosféru. Ale možná, že ten příběh je překombinovaný až příliš. Nicméně herci byli výborní, zejména Turturo s Finneym, Byrne byl velmi dobrý a asi přesně vystihl hrdinu klasických filmů noir. Měl tu i svou femme fatale, které role sedla. Film se pak hodně povedl, škoda, že není tak známý, jako ostatní Coenovic díla. 80%

Brubaker (1980)

I když ten snímek v zásadě nepřináší nic nového, pořád je to paráda. Opět boj jednotlivce proti úřední mašinérii, který nejde vyhrát. Ze začátku velmi temné a syrové drama nabírá postupem času světlejší barvy a chvíle. Redford byl skutečně vynikající, jen mi tu chybí nějaký silný protivník. Ostatní herci totiž příliš nevynikají, Freeman tu má jen malou roli a Koto nepředvádí nic výjimečného. Jinak to má taky parádní kameru a poměrně povedenou hudbu. A ten konec je velmi silný, protože staví vězně na vyšší úroveň než všechny úředníky. Celkově velmi působivý film. 80%

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Takřka geniální western s úplně geniální hudbou Morriconeho. Leone ukazuje, že byl skutečně výjimečný režisér s rozvinutým filmovým cítěním. Je to skutečně velmi, velmi dobrý film s trojicí rozdílných hrdinů. Wallach má asi nejvíc prostoru a roli si užívá, Eastwood moc nemluví, ale když něco řekne, je to neskutečná hláška ("Jestli se tvoji kámoši budou schovávat v tom křoví, chytnou rýmu...nebo kulku"). Lee Van Cleef je dost upozaděný a má prostoru nejmíň, ale zlý je dokonale. Příběh je docela podařený, jen je škoda, že si Leone tentokrát neodpustil ty trošku zbytečné válečné pasáže, ale to je věc názoru. A při závěrečné scéně na hřbitově jsem ani nedýchal a lezl mi mráz po zádech. Hodnocení se pohybuje mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale vzhledem k tomu, že Tenkrát na Západě a zejména Tenkrát v Americe jsou o malinko lepší a že jsem tady měl u Leoneho poprvé pocit, že by ten film měl být kratší, dávám čtyři. Procentuálně vyjádřeno 90 %, není se za co stydět

Smrtelné zlo 2 (1987)

Totální nářez a neskutečnej úlet. Raimi se nebere vůbec vážně a předvádí nehorázný věci. Motorovka místo ruky, smějící se hlava jelena, neposedná ručka...ano, to všechno tu je. Ne, ten film není dokonalej, herci záměrně přehrávaj, triky jsou strašně laciný, přesto se na to krásně kouká. Je to neskutečná legrace a Bruce Campbell je bůh. Tohle se Raimimu povedlo, fakt nářez. 80%

Pink Floyd: The Wall (1982)

Neskutečně silný film s výbornou atmosférou. Hrozně moc symbolů vypovídajících o všem možném (válce, synovské lásce, konci manželství), celkově ale ukazujících krutost světa a lidí, kteří se stávají stádem a dělají, co jim říkají jiní. Geldof předvedl v roli Pinka obdivuhodný výkon, postavu plnou vzteku, strachu a deprese ztvárnil naprosto dokonale. Muzika Pink Floydů dělá z filmu jedinečný zážitek, pokud ale znáte texty (nebo si na DVD pustíte stopu s texty) stává se zážitek ještě jedinečnějším. Síla filmu tkví také v tom, že nemáte šanci ho na první vidění pochopit a musíte ho vidět víckrát, abyste pochopili všechny spojitosti a odkazy. Celkový dojem ještě umocňují bravurní animované sekvence, které mají pro film stejný význam jako animace Gilliama pro Pythony. I když je film starý skoro třicet let, témata jsou aktuální a celé dílo je nadčasové, stejně jako geniální dvojalbum Pink Floyd. 100%

Únos vlaku 1 2 3 (2009)

Mám docela rád styl Tonyho Scotta, takže dávám za čtyři. Přijde mi to docela povedené, Travolta si to opět užil, Washington nezklamal, Gandolfini parádní, Turturo nezaostává. Příběh mi nepřijde tak úplně hloupý, prostě se mi ten film poměrně líbil. Scott nepředvádí nic nového, zpomalovačky, klipovité střihy, zdařilá akce. Kdo Scotta nemusí, asi hvězdu ubere. Pro mě tak 75%.

Hodinu nevíš... (2009)

Ten film neni tak úplně špatnej. Povedlo se vytvořit dobrý prostředí a solidní atmosféru. Ani ta hudba neni nejhorší. Bohužel hlavní herec není příliš přesvědčivý a scénář má strašně děr a je klišoidní. Všichni lékaři jsou namyšlený a arogantní blbci, který maj každou sestřičku. Všechny sestřičky flirtujou, jsou hezký a hodný. Hlavní problém ale je, že se nikdo nad postavou Hynka nepozastavil, on má od začátku na čele napsáno, že je divnej. No a v neposlední řadě mi přijde, že se snad točily první klapky, protože hercům kolikrát neni vůbec rozumět. Ale celkově to zas tak špatně nevyznívá, potácí se to mezi dvěma a třema hvězdičkama. Já s přivřením obou očí dávám tři.

Vetřelec (1979)

Absolutní klasika, které snad není co vytknout. Scott velmi umně buduje atmosféru a napětí graduje úplně na maximum. Celkově perfektně pracuje s emocemi. Scénář je takřka geniální, hlavně se mi líbí, jak je záměrně upozaděna Rippleyová, která se na konci stává hlavní hrdinkou. Herecké výkony velmi dobré, režijně precizní, povedené triky a děsivá postava Vetřelce...K tomuhle prostě nemá cenu moc psát, musí se to vidět a navíc už tu všichni snad všechno napsali. Klasika, která nestárne. 100%

M*A*S*H - Nashledanou, sbohem a amen (1983) (epizoda)

Kdo jiný by se měl posadit na režijní stoličku závěrečného dílu MASHe než Alan Alda. A všichni víme, že pokud je režijně pod epizodou podepsán on, je to vždy vážnější. Loučení se mu nadmíru povedlo, i když je znát, že se na scénáři podepsalo asi osm lidí. Nicméně je to důstojné zakončení jednoho kultu a jedné legendy, navíc zakončení plné paradoxů. Na Piercovi vidíme, že každý má svou hranici, která dřív, či později bude překročena. Klinger, který od prvního dílu bojuje o osmičku, nakonec zůstane v Koreji. V poslední epizodě se překvapivě nejvtipnější postavou stává Charles. Prostě tohle loučení se dost povedlo, celý díl prostupuje zvláštní melancholická nálada a závěrečné loučení je hodně silné. Tak nashledanou, sbohem a amen. 80%