Na hraně temnoty (2010)

Na hraně temnoty má všechno, co má správný film mít. Kvalitního režiésra, ověřeného scenáristu, dobrého herce v hlavní roli. Přesto to dohromady nějak nefunguje. Film totiž neví, čím chce být. Snaží se o klasickou detektivku, ale do té tam něco chybí, na akční film je tam zase málo akce. Navíc ani ten příběh neni nijak extra zajímavý, možná kdyby tvůrci rezignovali a natočili klasický film o pomstě, bylo by to lepší. Gibson na to rozhodně má, jeho výkon je dobrý, v pohodě film utáhne, škoda, že z toho prostě tvůrci nevyždímali víc. Takhle zůstal jen průměrný thriller se zajímavou, ale nedotaženou zápletkou a lehce duchařským přesahem. 60%

Návrat domů (1978)

Film vznikl ve stejném roce jako můj oblíbený Lovec jelenů. Obojí je sice z Vietnamu, ale pokaždé jinak. Návrat domů je film o válce bez války. Těžce psychologické drama jde až na kost všem osudům postižených lidí a kruté neochotě státu veřejně zaujmout postoj. Film lemuje vynikající soundtrack s největšími hity šedesátek od Beatles po Rolling Stones a hlavně vynikající herecké výkony. Voight i Fonda excelují, oba získali své Oscary zaslouženě. Společně s Půlnočním kovbojem je tohle nejlepší Voightův film. V závěru potom předvádí výborný výkon i Bruce Dern, který ale přece jen zaostává (a asi zaslouženě prohrál Oscara s Walkenem). Režie už mi nepřijde tak precizní, místy jsou tam taková lehce hluchá místa, proto dávám velmi solidní a lepší čtyři hvězdy, procentuelně 80%.

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Asi nejdivnější film, co jsem kdy viděl. Místy je to dost vtipné, jsou tam i podařené halucinogenní vize, na druhou stranu jsou tam místa, která skoro hraničí s trapností. Gilliam tu hodně potlačil sám sebe, musím přiznat, že ten film se mi moc nelíbil, ale je možné, že když si ho třeba někdy pustím podruhé, změnim názor. Zatim to u mě zůstává, hlavně kvůlli vynikajícímu Deppovi s Del Torem, který má kouzelný pupík, na třech. Lehce nadprůměrný a rozhodně nejbizarnější film Terryho Gilliama.

Půlnoční kovboj (1969)

Syrový a realistický film, který stojí a padá s režisérem a s dvěma ústředními herci. Schlesinger to natočil brilantně, výborná kamera a střih a hlavně flashbacky, které nám leccos odhalí, ale nikdy neřeknou vše. O dětství a dospívání Joe Bucka máme jen mlhavé představy a je to dobře. Jon Voight tady hrál životní roli, pro kovboje byl jako stvořený. Proti němu vynikající Hoffman, který celý film chcrchlá a kulhá. Hodně dobře napsaná a zahraná role. Navíc krásná píseň Everybody´s Talkin´ a tklivá harmonika. Do pěti mi tam ale něco chybí. Přesto se jedná o klasický film, který by měl být promítán všem lidem, kteří z vesnice odchází do velkoměsta a myslí si, že si tam před nimi všichni sednou na zadek. Syrový, realistický a smutný film, který nemohl skončit jinak. 90%

O kapitalismu s láskou (2009)

Je to takový půl na půl. Všichni víme, že Moore je fabulátor a manipulátor, tentokrát ale trošku přestřelil. Ty dojímavý příběhy vystěhovaných Američanů jsou sice zajímavý, ale všechno má dvě strany, že? Nečtou smlouvy, pak přijdou o dům. Suverénně nejzajímavější a nejvtipnější mi přišly pasáže o rozpoutané ekonomické recesi, tam jsem si říkal, že by na tom mohlo něco být a nejspíš taky je. Jenže Moore to trošku přebil těma příběhama předtím a potom. Vtipný to místy rozhodně je, je to dobře natočený, takže se na to dobře kouká, jen prostě myslim, že tentokrát to Moore s těma manipulacema a názorama decentně přehnal. 60%

Gamer (2009)

Rozhodně dobrý nápad a možná představa budoucího vývoje, bohužel ale špatně podaný. Zatímco Zastav a nepřežiješ byla neskutečná jízda, která se nebere vážně, Gamer se asi snažil o jakési poslelství, či co. Bere se až moc vážně, což je škoda. Butler je sice boží, charisma má na rozdávání, ale sám celý film neutáhne. Nejsou tu ani hlášky, které byly v Crank. Je to škoda, protože místy jsou tam dobré nápady (zpomalené záběry na padající auto, letící kulky, nebo to ovládání jinou osobou), celkově je to ale dost nudné. Za těch pár nápadů, Butlera a Michaela Halla dávám dvě hvězdy (35%), pánové Neveldine a Taylor už vykrádají sami sebe, měli by přijít s něčím novým.

Katka (2009)

Co k tomuhle napsat? Jedna velká síla. Příběh mladé narkomanky, která nemá budoucnost, je hodně silný a osobně Katku považuju za jeden z nejlepších dokumentů, co jsem kdy viděl. Velmi dobře natočený (režisérka jedinkrát vystoupí ze své role vypravěče), tvůrci nesoudí a to je nejdůležitější. Navíc tady působí i fyzická podoba hlavní hrdinky, to, co s ní drogy udělaj, je děsivý. Celý to působí velmi sugestivně a děsivě. Stále se opakující koloběh - peníze, fet, peníze, jiskra naděje v podobě těhotenství, ale nakonec znovu to samý, pád až na dno. Největším paradoxem je, že ten její přítel, i když je násilník a závislák, vidí věci realisticky a ví moc dobře, že je to zlý. To Katka neví a to je to nejsmutnější. A ten konec! "Je něco, co chceš Terezce vzkázat?", dlouho ticho, záběr na obličej Katky. "Že se omlouvám". Síla. Idea se školními projekcemi je na místě, co jinýho promítat než tohle. 100%

Sledování (1998)

Všechno podstatné tu už bylo napsáno. Following je opravdu hodně vyzrálý režijní i scénáristický debut. Pocta filmům noir o tom, jak jeden chce převést druhého, nakonec je právě on tim převezeným. Herci jsou výborní a civilní, hlavně ženská postava je úplně přesná femme fatale. Nolan má talent vytvořit jedinečnou atmosféru zmaru a bezmoci, což se mu povedlo už v debutu. Podobný postup využil i u geniálního Mementa. Tohle by mělo sloužit za vzor těm, kteří chtějí točit film a mají málo peněz. Hvězdičku strhávám za trošku delší orientaci v časových rovinách, pak už to ale všecko do sebe zapadá. Bonusem navíc je dnes prozíravý odkaz na Batmana, ten chlap něco tušil :)))). 80%

Čtvrtý druh (2009)

Těžko říct, jak tenhle film hodnotit. Ono to sice funguje, řikáte si, něco na tom možná bude. Navíc Olatunde Osunsanmi používá velmi zajímavý a neobvyklý styl režie. Hlavně střih je velice zdařilý. Mila Jovovich je dobrá, docela bych ji tu proměnu věřil. Koteas a Patton nezaostávají. Je tam pár dobrých lekaček, určité mrazení v zádech se určitě může dostavit. Jenže je tu jedno velké ALE. To spočívá v tom, že vyjdete z kina a řeknete si, jestli on mě ten chlápek netahal za nos. Nechci to tu tvrdit, dějou se různý věci a možná, že něco jako UFO je, ale mám dojem, že Čtrvtý druh je kompletní fake, včetně původních dokumentárních záběrů. Stejně jako Blair witch. Film je to jako poměrně dobrej, ale myslim, že dopadne stejně jako Blair witch. Lepší průměr, přesto dám tři hvězdy. 60%

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Na plátně ožívají klasické Gilliamovy představy. Nádherně uhrančivé a hravé. Gilliam si tady plní další sen a zavádí diváka do míst, kde je možné cokoliv. Strašně hezky se na to kouká. Nejedná se ale o Gilliamův vrchol, za 12 opicemi a Brazil to zaostává, na druhou stranu je to hodně před Grimmy. Na začátku a na konci mi to přijde trošku delší a zbytečně natahované. Herci jsou ale skvělí, Waits je bombový ďábel a ty proměny Heatha Ledgera působí naprosto přirozeně. Všichni tři, kteří jeho podoby ztvárnili, byli důstojní, vzali to po svém a tak to bylo do jisté míry osobité. Asi nejvíc je tady poznat jeho pythonovská minulost (některé surrealistické výjevy, policejní píseň, ruská mafie). Jediné, co je na tom filmu smutné, je to, že Ledger už nikdy nic nenatočí. Mně se Imaginárium fakt líbilo, je to příjemné a hravé. Musíte ale skutečně use your imagination. 80%