Firma (1993)

Poměrně povedený thriller, který nad vodou drží hlavně umění klasika Sydneyho Pollacka, i když ani on nevychází s úplně čistým štítem. Filmu by rozhodně prospěla kratší stopáž a vystříhání některých nudných pasáží. Cruise je spíš matnější, ale koukat se na něj dá. Tradičně skvělý je samozřejmě padouch Hackman, z ženských rolí bych vyzdvihl asi jen Holly Hunter, jinak to byly spíš nevýrazné role. Film má spád a až na poněkud rozmáchlý konec uběhne poměrně rychle. Dobrých 70%.

Bledý jezdec (1985)

Klasický western, nic víc, nic míň. Eastwood tentokrát nepředvedl nic, co by stalo za zapamatování. Klasické westernové schéma, které ničím nevybočuje z tradičního žánrového klišé. Eastwood tentokrát selhal i při výběru herců, protože žádný z nich (s výjimkou Richarda Kiela) příliš nepřesvědčil. I padouch byl poněkud slabší. Klasický western, který stačí vidět jednou, čistý průměr.

Opustit Las Vegas (1995)

Hodně silný snímek s bravurními hereckými výkony. Cage hraje jako nikdy v životě (Oscar po právu), Shue je úplně výborná (zasloužila by taky cenu). Velice dobrý je scénář, který asi částečně opisuje od skutečnosti (postava prostitutky, věřim, že za čas tohle dolehne na každou) a ten nápad se sebevraždou uchlastáním je geniální. V určitých momentech je ten film neskutečně silný, bohužel trošku nechápu tu Seřinu zpověď (komu to řikala, působilo to jako dokument, ale zbytek filmu ne), proto dávám ty čtyři hvězdy. Ale je to spíš čtyři a půl, poněvadž ten film má hroznou sílu a Figgis navíc dokonale vystihl atmosféru kýčovitého Las Vegas, kde je místo úplně pro všechny.

Psanec Josey Wales (1976)

Velmi zvláštní western. Jsou tu fakt dobrá místa, místy zajímavé poselství a myšlenky, na druhou stranu tu najdeme hodně vaty. Myslím, že to Eastwoodovi ne zcela sedlo. Ten film by chtěl prostříhat a možná urychlit tempo. Akční scény jsou dobré, postavy indiánského náčelníka a indiánky jsou zajímavé, plivání velmi vtipné, taky některé hlášky. Škoda, že ten film je až příliš dlouhý a někdy i nudný. Nerad to dělám, neb Clint je můj oblíbenec, ale musím dát tři. Sorry, Mr, Eastwood.

Návrat do budoucnosti III (1990)

Je znát, že dvojka a trojka se točily současně. Trojce prostě něco chybí. Je lehce překombinovaná a místy skřípe, což je škoda, protože Zemeckis v ní vzdává poctu westernu. Přesto jde o důstojné završení série, která si po celou dobu udržovala velmi, velmi vysoký standard. Báječně sehraní Fox s Lloydem, do toho jim přihrává nová hrdinka. Výborná zábava s pár lahůdkami pro fajnšmekry (citace Taxikáře:)), nezůstává skoro nic dlužna svým předchůdcům. Jedna z nejbáječnějších trilogií v historii s takřka geniálními scénáři. 85%

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Pro mě těžký kult, který můžu vidět pořád a pořád. Pravda, poprvé jsem to vůbec nechápal, ale s každým novým podíváním spatřuji genialitu snímku. Neskutečné hlášky (Samuel L. Jackson citující Bibli, Travolta před zrcadlem a hlavně Willisovy hlášky - "Jsem Američan, naše jména hovno znamenaj."), dokonalý scénář a krásné výkony. Vyzdvihl bych Travoltu v životní roli, Umu Thurman, Samuela L. Jacksona a Willise. Ten film snad nemá chybu, uběhne hrozně rychle a Tarantino je tady ve vynikající formě, i když zastávám názor, že Jackie Brown je o chlup režijně vytříbenější. Jasný plný počet, 100%. Tentokrát nebyl špatný ani dabing s čestnou výjimkou Marcelluse Wallace, jehož namluvil Václav Vydra, to skutečně ne!

Atentát v Ambassadoru (2006)

Velice nenápadný film, který pozvolna plyne, aby vás na konci uzemnil velice silným finále. Estevez rozehrává mnoho příběhů (někdy až moc) mnoha lidí, kteří vidí v kandidatuře Kennedyho novou naději. Konec války ve Vietnamu, konec rasismu, rovnost šancí...Jedna událost to celé změnila. Film doprovází nádherné výkony Demi Moore, Sharon Stone, Williama H. Macyho, Christiana Slatera, Laurence Fishburna, Elijaha Wooda, Shii LaBeoufa, Helen Hunt a dalších (fíha, to je lidí :) I když jsou některé postavy trošku zbytečné, film funguje výborně. Cítíme naději a atmosféru uvolňujících se a zároveň naivních šedesátých let. Navíc je pro našince ještě třešinka navíc v podobě slečny novinářky píšící pro Rudé Právo. Při některých dialozích tuhne krev v žilách ("Nechápu, jak můžete zabíjet vlastní lidi." - "A co děláte vy ve Vietnamu?") a závěr je jedná velká síla, při které leze mráz po zádech. Proslov Kennedyho vám vhání slzy do očí. Při pohledu na střeleného Wooda nebo na černošského kuchaře, který ztratil veškerou naději, se vám chce brečet. S odstupem času jsou oba Kennedyové pro mě poslední politici, kterým jsem jejich vize věřil. Bohužel. Velice silný film. 80%

Mňága - Happy End (1996)

Zelenkova příprava na (lepší) Rok ďábla. Výbroný nápad s mystifikací o kapele Mňága a Žďorp. Začátek je naprosto dokonalej, tomu snad nic nechybí. Škoda, že ta druhá část filmu je hodně přehnaná. Nařikám, že Slunce, seno, Žďorp a povídání Trošky neni vtipný, jen už mi to přišlo přetažený a přehnaný. Asi byl záměr tvůrců, aby se přišlo na to, že se jedná o mystifikaci. Snímek ale působí i jako kritika publika a posluchačů, kterým je úplně jedno, kdo hraje na pódiu. Vynikající Petr Fiala, Ivan Král i další členové kapely. Skutečně povedený snímek, kdy se budete skutečně dost smát a navíc se nad některými věcmi zamyslíte. Poctivých 80%.

Crash (2004)

Emočně neskutečně silný film, který donutí k zamyšlení. Haggis si upevnil pozici scenáristického génia, teď k ní navíc přidal ještě pozici talentovaného režiséra. Výborné herecké výkony (zejména Matt Dillon a Ryan Phillippe), geniální scénář, silný příběh. Rasismus je všude, jen má různé podoby. Sice se to odehrávalo v Americe, ale děje se tak v mnoha zemích světa. Dvakrát mi lezl mráz po zádech a nabíhala husí kůže, což se mi už dlouho nestalo. Už jen kvůli tomu dávám plný počet. Rozepisovat se už nebudu, vše už tu napsali ostatní. 100 % PS: I po deseti letech se mi potvrdilo, že Crash je nadčasový film, který nemá chybu. Haggisovi se tu povedlo zachytit ono kouzlo života, v němž někdo někomu nevědomky zachrání život, jiný nedokáže pomoci své rodině a i ti morálně nejzásadnější chybují, a to vše pak na sebe může mít vzájemný vliv. Výtečná záležitost, která je pořád dost současná a mrazivá.

Eros (2004)

Antonioni totálně ulít, jeho povídku jsem absolutně nepobral. Nevim, co měla vyjadřovat a ani způsob mi nebyl nejpříjemnější. Plno samoúčelné nahoty, fakt zklamání. Soderbergh o trochu lepší, dost ironie a humoru, přesto tomu chybělo zakončení. Ale Robert Downey Jr. i Alan Arkin výborní. Všechno zachraňuje Kar Wai Wong, jehož povídka byla skutečně smysluplná a ucelená. Takhle měl vypadat celej film o podobách lásky a erotiky. Wai to natočil citlivě a pochopitelně a vytvořil úžasnou atmosféru, která těm ostatním chyběla. Celkově vzato: Antonioni - **, Soderbergh - *** a Wai ****, jednoduché počty, celkově za tři. Podruhý vidět nemusim.