Eros (2004)

Antonioni totálně ulít, jeho povídku jsem absolutně nepobral. Nevim, co měla vyjadřovat a ani způsob mi nebyl nejpříjemnější. Plno samoúčelné nahoty, fakt zklamání. Soderbergh o trochu lepší, dost ironie a humoru, přesto tomu chybělo zakončení. Ale Robert Downey Jr. i Alan Arkin výborní. Všechno zachraňuje Kar Wai Wong, jehož povídka byla skutečně smysluplná a ucelená. Takhle měl vypadat celej film o podobách lásky a erotiky. Wai to natočil citlivě a pochopitelně a vytvořil úžasnou atmosféru, která těm ostatním chyběla. Celkově vzato: Antonioni - **, Soderbergh - *** a Wai ****, jednoduché počty, celkově za tři. Podruhý vidět nemusim.

Tobruk (2008)

Marhoul má evidentně nakoukáno hodně hollywoodských válečných filmů, což je znát. Tobruk má něco z Vojína Ryana, Mariňáka, Hlavy XXII, Čety. Nejde srovnávat, to rozhodně ne, ale je to hodně sympatický počin. Scénář je sice nepříliš dotažený, postav hodně, k žádné nemáme blíž. Na druhou stranu po technické stránce je film takřka dokonalý, triky nepůsobí směšně, zvuk je kvalitní, hudba výborná, kamera krásná. Film je dělaný pro radost, tak se to musí brát a svým způsobem je to podle mého důstojná pocta všem vojákům. O Africe a československých vojácích se moc nemluví.

Labyrint lží (2008)

Ten film je někde na půl cesty mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Rozhodně nenudí, vždyť má to nejlepší - oscarový režisér, oscarový scenárista, oscarový herec a čím dál se zlepšující DiCaprio. Přesto tomu něco chybí, asi hlubší myšlenka. Scott to natočil výborně, akční scény umí, u dialogů nenudí. Scénář není jednoduchý, ale poměrně dobrý. Crowe je nevyužitý, ale hraje výborně. DiCaprio je taky výborný (skutečně čím dál lepší), všechny ale převyšuje Mark Strong, který má charisma na rozdávání a skutečně hraje excelentně. Škoda, že z toho není víc emocí a nemá to nějakou hlubší myšlenku. Možná se mohl Scott vykašlat na tolik dialogů a aspoň konec natočit akčněji. Lepší průměr, možná po druhém zhlédnutí změním názor.

Appaloosa (2008)

Nic moc film. Strašně se táhne, navíc tam není skoro žádná akce. Sympatické je obsazení, které až na příšernou Zellweger nezklame. Harris a Mortenesen si svoje odehrají, Irons je výborný, ale má málo prostoru, ujde i Henriksen. JInak Harris má talent i na režii, tady to ale přepískl se stopáží a s poměrně nudnými dialogy. Ta milostná linie je tam fakt zbytečná a nevěrohodná. Za vidění ale určitě stojí, rozhodně oceňuju Harrise, že do toho šel a sehnal za hubičku i další hvězdy. Škoda, že to není lepší....western is dead.

Česká RAPublika (2008)

Velmi zajímavý dokument ze světa rapu. I když tenhle styl nevyhledávám, některé pecky si čas od času poslechnu a myslím, že tvůrci si vybrali dobře, protože ti kluci, co tam jsou, patří k naší rapové špičce a mají to i v hlavě celkem srovnané. Ten film sice nedrží při sobě, ale některé scénky (matriční úřad, doktora lingvistiky) jsou neskutečně vtipné. JIné jsou zase trošku zbytečné, ale to vem čert. Určitě dobrý dokument, vřele doporučuju. A hlavně Hana Hegerová rulez!!!

Pátek třináctého (1980)

Těžká klasika, která stačila zkultovnět. Přitom to zas taková pecka není. Musí se jí ale nechat jistá originalita, subjektivní kamera z pohledu vraha a několik velmi efektivních zabíjaček (hlavně smrt Bacona je výborná). Na Halloween a Noční můru to ale bohužel nemá, i když tou hudbou se to skutečně snaží přiblížit. Z dnešní doby je to příjemné osvěžení, protože ti teenageři se chovají normálněji. Jasonova matka je dost dobrá, ale co si budeme povídat, bez Jasona to nemá ty "koule". Přesto stojí za to vidět. A ten konec je bomba.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Baye moc nemusím, je to prostě kýčař, ale nemůžu mu upřít některé věci. Jenže v tomhle případě totálně "ulít", akce je nepřehledná, postupem času stereotypní a scénář "debilní" (ale to má Bay takřka vždycky). Postavy se tu objevují, na čas zmizí a zas se ukážou. Shia je sympaťák, Megan vypadá pokaždé dokonale, i když jsou ostatní zaprášení a navíc si nemůžu pomoct, ale její postava je tu fakt zbytečná. Nejlepší je samozřejmě Turturo, který hláškuje o sto šest. Jinak Bay fakt totálně "ulít", vymýšlí mytologii hračkám, servíruje jednoho robota za druhým, divák se přestává orientovat, a vše pak korunuje neskutečně natahovaný konec, kde si navíc Bay neodpustil tradiční srdceryvné výlevy a sladkobolná vyznání. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi, vzhledem k tomu, že po šesti hodinách ve mně snímek nezanechal takřka nic, jdu o jednu hvězdičku níž a dávám tři.

Říše slunce (1987)

Nic zvláštního, slabší Spielbergův film. Jak točí Spielberg příběh s dětmi, je to vždy mírně přeslazené. Tohle mi moc nesedlo. Poměrně se to táhlo a něco tam chybělo. Jinak Bale byl teda vynikající, už tehdy v něm byl velký potenciál. Malkovich podal standartní výkon, prostě nic zvláštního. Doporučuju sledovat v originále, protože dabing byl naprosto otřesný, obzvláště ten dětský. Nevím, ten film má velmi silná místa, ale taky dost nudná místa. Od Spielberga bych čekal víc a dvě a půl hodiny je taky moc.

Ucho (1970)

Mrazivý a děsivý příběh. Další důkaz, že nebýt šedesátých let, nemáme v naší kinematografii nic. Ucho může směle konkurovat západním politickým thrillerům, mnohé dokonce i předčí. Výborný scénář s výbornými dialogy, výborné herecké výkony ústředního dua, výborná režie Karla Kachyni. Strach je cítit po celý film, vše ještě umocňuje takřka geniální závěr. Platnost tohoto filmu je nadčasová, protože co si budeme povídat, Ucha fungují i v běžné demokracii. 100%

Vysoká hra patriotů (1992)

Slibný začátek, svižná akce. Bohužel potom tempo opadne a film se vleče. Fordovi akční role drsňáků moc nesedí, tady někdy působil spíš směšně. Z herců stojí za zmínku asi jen standardně dobrý a opět zlý Sean Bean. Dalších velkých herců tu bylo hodně, ale spíše na efekt, kdyby jejich role hrál někdo jiný, dopadlo by to víceméně stejně. Dialogy někdy váznou, jinak je to příjemná oddechovka na jediné zhlédnutí. Noyce se mi nezdá být kvalitním akčním režisérem, někdy se mu to rozpadá pod rukama. Ale ten film za to stojí, spíš bych dal tak tři a půl, to tu ale není, tak musím dát tři.