Temná stránka lodní dopravy (2016)

Skutečně komplexní dokument, který poukazuje na dopravu, o které se zatím málo mluvilo. Globalizace přinesla levnější dopravu (nebo spíš naopak?) a tedy i zboží , jenže jde o příklad typických externalit, které nikdo doce ny výrobků nezapočítává. Film tak sleduje kupčení s vlajkami (tedy vlastně jurisdikcí, podle které se loď musí chovat), lidmi, ekologické škody směrem do vzduchu i oceánu a zdravotní dopady přětížených přístavů. Řešení je naznačeno, ale je velmi složité a zdlouhavé. V tomto ohledu je vize pro Zemi a tedy i lidstvo neradostná.

Český žurnál - Exekuce (2016) (epizoda)

Uznávám, že dokument mohl být věcnější, hlubší, s více fakty, že hraje zbytečně na city (záběry na děti) a že vznikl hlavně z osobních důvodů. Přesto je největším přínosem popularizace a medializace tématu. Některá fakta a záběry mi přijdou vyloženě povedené jako je sjezd exekutorů, rozhovor s Pelikánem nebo návštěva Německa či Japonska. Podstatné mi přijde odhalení byznysu s lidským neštěstím v podobě řetězce"oddlužovacích firem", jejichž cílem je obrání lidí o nemovitost a to - světe, div se - legálně. Film též naznačuje řešení, čímž je změna legislativy, zvyšování finanční gramotnosti a vznik poradenských center (je negativně fascinující, že správy sociálního zabezpečení nemají takovou poradenskou činnost ve své gesci, přestože jejich cílem by nemělo být jen rozdávání dávek, ale i motivace a pomoc lidem k tomu, aby se o sebe postarali sami, což prospěje jak jim, tak státu).

Kyberdžihád (2016) (TV film)

Film vypráví o zásadním vlivu moderních médií pro nábor nových bojovníků ISIS. Propagandastická videa jsou profesionálně natočená a slavila před pár lety úspěch. Film se zabývá i důvody, proč mladí muži ze západních zemí vůbec do Sýrie jeli, aby se k boji za Islámský stát přidali (a nechali zabít). Není to zas tak hluboká sonda, je tam jen pohled spolku rodičů, jejichž potomci odjeli a vojenského experta, ale pro přehledový film to stačí. Film je pro masu stravitelnější, když tam není stovka mluvících hlav s nejrůznějšími pohledy na téma, třebaže mně by to nevadilo. Zajímavý je fakt, že zezačátku sociální sítě rekrutující příspěvky nemazali, protože je tajné služby sledovali a dali přednost chytit 100 teroristů, před 10 dětmi, co odjeli do Sýrie... Dokument je krátký a pokud na něj narazíte v televizi, doporučuji.

Bezfilmový festival (2015)

Občanskou společnost zde představuje skupina umělců, filmařů, kteří nemají politické ambice, pouze chtějí podporovat, vyrábět a promítat nezávislé filmy. Ani to však v současné Číně nemohou. Je to pocit jak z naší minulosti. Festival nepodpořila kulturní komise, je vykázán mimo Peking, pak zakázán úplně a pro jistotu do sídla organizace ukončí dodávku vody a elektřiny. Cenzurují sociální sítě. Potom policisté v civilu (nepřiznají se) zabraňují přístupu hostů, slovně i fyzicky je napadají a uniformovaná policie to ignoruje. Dojde k zabavení majetku a zatčení hlavních aktérů a až v tu chvíli je vidět odvaha místních a kolegů, kteří demonstrují před stanicí za jejich proupuštění. Je to jasná totalita a to hostující režisér tvrdil, že se situace zlepšuje.. ale že to také může být vývoj ve spirále, kdy před masakrem v roce 1989 na Náměstí nebeského klidu také se zdálo, že režim polevuje.. Bohudíky, že u nás takto "stabilizovanou" společnost (už/zatím) nemáme. Cenzura je aktivní a schválená díla se poznají podle loga zlatého draka na zeleném poli. Mezi zakázaná témata patří: filmy o náboženských a sexuálních menšinách, nezávislosti Tibetu, Ujgurska, Tai-wanu, znečišťování životního prostředí apod.

Co skrývá darknet? (2016) (TV film)

Film měl 8.3.2017 na Jednom světě víceméně českou premiéru a plný sál Světozoru byl sympatický. Můj komentář a hodnocení je ovlivněno tím, že se pohybuji "v branži", takže jsem se nedozvěděl skoro nic nového. Pro běžné bezstarostné internetové brouzdače to však bude jistě zajímavé, nové a třeba se chvíli nad tématy zamyslí.. a pak asi stejně postne na FB další osobní údaje a fotku z dovolené.. Dozvíte se něco o cipherpunku, kryptoanarchistech, bitcoinu, hackerech, nástrojích a prostředcích, současných možnostech i vizích budoucnosti. Od všeho trochu, nic pořádně, ale tak se teď přehledové dokumenty dělají. Však on se i pan režisér přiznal, že toho o tématu zas tak moc neví. Pokud jste na tom stejně, určitě se na film podívejte, ale pokud budete mít možnost shlédněte raději povedenější snímek "Do hloubky webu / Deep Web" z roku 2015; http://www.csfd.cz/film/409329-do-hloubky-webu/komentare/. Zajímavé je jistě to, že se část filmu odehrává v pražské Paralelní polis, protože mezi Čechoslováky je, především vzhledem k počtu obyvatel, (krypto)anarchistů docela dost.

Proces: Ruský stát vs. Oleg Sencov (2017)

Jedná se o další dokument, který popisuje, jak se Rusko vzdaluje demokratickým principům. Oleh Sencov je jasný politický vězeň. Hned na začátku procesu mu vyšetřující vyhrožují, ať se přizná, že jinak dostane 20 let natvrdo. Dokument končí vynesením rozsudku dvacetiletého pobytu za mřížemi na Sibiři.. Film klasicky monitoruje proces, Olehovu rodinu, podporovatele a mihne se tam i Vladimir Vladimirovič. V Rusku vám může zničit život křivá výpověď "svědků", podstrčené "důkazy" tajnou policií i mučení. Politické zadání je totiž jasné ("muž s brašnou nesmí projet") a nejlepší dokazovací prostředek vyšetřovatelů je vymlátit z oběti přiznání. Přestože se to u něj nepovedlo, u "svědků" ano. Oleh se znelíbil Rusku svou prací na východě Ukrajiny, kdy pomáhal ukrajinským vojákům. Tak použili nyní světově universálně funkční obvinění - z terorismu. Ironií osudu je, že ve vazební věznici potkal ruské vojáky, zelené mužíčky, kteří vlastně na Ukrajině nikdy nebyli.. Film je dlouhý akorát, není zbytečně natahován a pokud jste nic podobného neviděli, zamrazí vás. Škoda, že na takové filmy nechodí současná politická reprezentace a proruští internetoví trollové, třeba by se aspoň jeden z nich zastyděl.

Terminator Genisys (2015)

Dvě hvězdy za film a další dvě za výborného (starého, ne zastaralého) Arnieho.

Soudní síň (2016) (pořad) odpad!

Viděl jsem kousek při mytí nádobí a fakt jsem nepochopil, k čemu je to dobré.

Okupace (2015) (seriál)

Realistické, až z toho mrazí.

Trpaslík (2017) (seriál)

Místy brilantní, místy trapné. Skvělý nápad, ale přijde mi, že by z toho šlo vytřískat víc. Ale české archetypy jsou zobrazeny dobře, nebojí se tepat kam má. Výběr herců mě potěšil, kombinace známých a pro mě neznámých. Prostředí Nymburka sedlo, líbilo se mi, že se neschovali jen do ateliéru. Každý jsme jiný, i z komentářů tady je vidět, že každému se líbilo něco trochu jiného. Opravdu tam muselo být tolik vulgarit, polovina by nestačila? Nejlepší postava: právník (tam jadrná mluva právě sedla). Celkově 70 %