• Pohádka

Led v ohni (2019)

Viděno v rámci festivalu Jeden svět 2020. Profesionálně natočený dokument s působivými záběry, čísly, vědci a nálehavostí. Pozitivní je, že přináší i návrhy řešení, které jsou však ve stádiu pilotu a většímu rozšíření brání politická shoda a investiční pobídky, dejme tomu. Nebylo moc věrohodné tvrzení, že zelená ekonomika je výhodnější, než ta stávající. Časem doufám bude, ale nyní jsme ve fázi obrovských investic. Film klasicky neukazuje negativní pohled na věc - kolik energie stálo vyvtoření solárního panelu? Jak dlouho vydrží? Kolik z něj bude nerecyklovatelného nebezpečného odpadu? Stejně tak větrné elektrárny. Naopak výsadba stromů má jistě smysl. Film se nesnažil oslovit názorové oponenty. Zmínili však i methan a to v méně známé souvislosti s jeho únikem zpod ledovců. Líbilo se mi, že tne i do vlastních řad - vejdlejší účinky těžby břidlicových plynů. Samozřejmě to působí trochu pokrytecky, když si zvolili prezidenta, který odstoupil od Pařížské dohody a podporuje těžbu a spalování uhlí. Ale je to tam zmíněno a hledá se řešení. Bohužel z toho plyne, že ekologie a politika je a bude již navždy pevně spojena a zásadních změn v globálním rozměru lze dosáhnout jen politickou shodou. Tak nějak mi tam chybělo, co může udělat každý z nás, aby to dávalo měřitelný smysl.

Ahoj, robote (2019)

Viděno v rámci festivalu Jeden svět 2020. Je to dokument (ne hrané), na realizaci strávili 3 roky, protože nemohli sehnat lidi, kteří by chtěli tak citlivou věc, jako je soužití s robotem, veřejně sdílet. Film zachycuje útržky ze života s humanoidními samostatnými roboty. Je vidět, že AI má ještě rezervy, ale ukazuje, jakým směrem se může vydat. Pokud čekáte fakta o vývoji AI, nějaká čísla, teorie, analýzu výhod a nevýhod, ukázky stavu AI v různých oborech, příspěvky vědců, tak na to zapomeňte. Jedná se o natahovaný spíše pocitový film, intimní pohled do dvou "rodin" a řadu útržkovitých ukázek jiných humanoidních robotů v různé fázi vývoje AI. Tak snad příště.

Vlastníci (2019)

První dvě třetiny excelentní jízda, pak to trochu ztrácí náboj, jak se snaží příběh uzavřít. Skvělé herecké obsazení. Členové výboru si hvězdičku přidají a nevlastníci uberou.

Mizerové navždy (2020)

Mizerové se vrací po dlouhých 17 letech a hrají tak na retrovlnu různých pokračování (Terminátor, Rambo). No a my veteráni to nostalgicky rádi vidíme. Autohoničky, akce, technologické hračky, vtip, dobré to bylo. Osobně úplně nemusím dlouhou stopáž "bro" momentů, ale nakonec to uteklo. Některé věci byli rádobyvtipné (dialog v sajdkáře) a příliš nerealistické, tak to ale v akčních filmech chodí. Škoda nesmyslů jako je přechod ze dne do temné noci během pár minut. Kloubouček smekám před Willem Smithem (51), který je v super formě, narozdíl od Martina Lawrence (53). 84 %

Stín (1999) (TV film)

Mou nechuť k Andersenovi ani tato pohádka nezměnila, ba naopak.

Assassin’s Creed (2016)

O existenci her vím, ale neprocházel jsem je. Přišlo mi to zbytečně chaotické, i když nápad není zlý, je to kombinace SF a fantasy s vymyšleným konfliktem mezi asasíny a templáři. Bohužel závěr filmu přinesl nesmysly i v kontextu toho, jaké prostředí a technologie byly představeny. Je tam vidět námět na druhý díl, ale pochybuji, že bude. Milovníci ptačích záběrů a fanoušci hry si mohou jednu hvězdu přidat.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Oproti E7 a E8 povedený snímek s hromadou akce, oblíbených postav a nějakými těmi překvapeními. Konečně vidíme maximální použití Síly, až je to místy za hranou. Z fyzikou si moc starostí ale SW nikdy nedělaly. Chyby by se určitě našly, ale důstojné uzavření honosné ságy (i když přiznejme si, že tato trilogie je čistě komerční a poplatná době) si nezaslouží zdejší přísné hodnocení. 90 %

Zaklínač (2019) (seriál)

Znám všechny knihy, české komixy, většinu her, polský film i seriál, takže toto byla nezbytnost. Netflix do výpravy investoval, exteriéry, hodně postav, triky vypadají dobře, není to polská levná produkce. Jenže i ti Poláci vybrali lepší a vhodnější herce. Nejlepší je asi Ciri. Děj v pohodě může sledovat fanoušek Zaklínače, ale pro nováčka to bude zmatené, různé časové linie, mnoho postav, duchaplné kecy. Obávám se, že toto nové fanoušky Sapkowského světa nezíská. Proč aspoň první dva díly neudělali jednodušší, s vysvětlením pár postav? Vždyť u Netflixu nejsou ani vázáni potřebou mít super akční pilot, který by rozhodoval o (ne)bytí seriálu. Vytvořili temnou dětem nepřístupnou podívanou, protože to dneska frčí. Poslední epizoda první série slušná, konečně magie na úrovni. Obecně nějaké novinky tu jsou, co nebyly v knihách, koukat se na to dá, ale vidím tam ušlou příležitost a propírané nilfgaardské uniformy to myslím nejsou.

Perkův dalekohled (2019) (studentský film)

Tak tohle vypadalo naprosto profesionálně. Navíc představil úspěšného vědce a přiblížil Ondřejovskou hvězdárnu širšímu publiku.