Zombieland: Rána jistoty (2019)

(82%) Viděno v kině díky CSFD projekci. Co se týče prvního ZOMBIELANDU z r.2009 (tedy přesně před 10 lety), tak ten mě nijak extra neuchvátil, ale ani nepohoršil. Přesto se divím tomu, jak to bylo mezi diváky tak kladně přijato. Až taková bomba to dle mě není. Místy jsem se pousmál a ocenil několik dobrých scén se zombíky, to bylo ale celé (na víc jak lepší průměr jsem to neviděl). No a nyní tu máme pokračování po 10 letech. A musím říci, že mě to chytlo mnohem víc než první díl. Je pravda, že to na oko působilo ujetě a vtípky debilně, ale zatraceně to fungovalo. Na nic si to nehrálo, já se bavil od začátku do konce. Nějaký ten nástřel děje – to vše bylo omezeno na minimum, ale pro potřeby tohoto snímku to bylo dostačující. Byly tu zajímavý nápady s vylepšenými zombíky, ale bylo to spíše humorně provedeno. Celkově scény s mrtváky byly dobré, krvavé tak akorát, ale hlavním středobodem filmu nebyly. Herecké obsazení na tom bylo docela dobře. Woody Harelson zde nepůsobil jako drsňák, spíš měl takovou komediální roli, že si z něj většina postav střílela, ale v dobrém slova smyslu. Rozhodně tu nebyl za debila. Jesse Eisenberg zahrál optimální roli, stejně jako v předchozím snímku. Emma Stone a Abigail Breslin zde byly tak nějak do počtu, ale potěšilo je vidět. Co se týče Zoey Deutch – tak ta zde zahrála totální blonďatou pipku, co ale snad veškerými scény rozesmála většinu diváků v sálu. Ani nevím, co bych vytkl. Nějaká originalita, extra nápady – to zde rozhodně nenajdeme, ale to přece fuk ne? Hlavně, když to bylo zábavné, po delší době jsem se zasmál a jako bonus tu máme zombíky a jejich místy krvavé vyhlazení. Jen úvod se zpomalenými záběry mě moc nebavil, ale to byla jen jedna taková divná scénka. Třeba finále bylo akční a šťavnaté. Hudba byla taková obyčejná, ani zde nebyla moc zapotřebí. Tempo filmu bylo neuvěřitelně rychlé. Rozhodně první shlédnutí je asi v tomto případě nejlepší, ale já se budu těšit až to někdy uvidím znova. Je to záležitost, která umí spravit náladu.

Eli (2019)

(62%) ELI, film, který jsem si od Netlfixu náhodně pustil. Moc jsem od toho neočekával, tahle látka je už docela dost ohraná. Ve výsledku nejsem nijak extra uchvácen, ale ani pohoršen. Jako jednohubka to na zabití večera fungovalo parádně. Vlastně nemůžu ani nic výrazného vytknout, jen to dle mého gusta postrádalo trochu napětí, ½ část filmu byla trochu táhlá a postavy průměrné. Nějaké ty lekačky byly zde obyčejné, závěrečná pointa nebyla až tak šokující, ale fungovala. Vznikl z toho tak trochu zvláštní závěr, který jsem ale přijal. Mohlo to být ještě víc, drsnější. Působilo to trochu uměle. Jinak celkově byl nápad s netypickou nemocí chlapce dobrý. Herci ušli, nejvíc mě teda bavila postava onoho chlapce – ten to zahrál parádně. Těžce se mi toto dílko popisuje, snaha zde rozhodně byla, špatný film to není. Jen ne nic, na co bych se mohl dívat opakovaně a co by mě vytrhlo z křesla. Hudba byla taková normální. Takže lepší a rozhodně koukatelný nadprůměr.

Zombieland (2009)

(60%) ZOMBIELNAD je neškodná, oddychová záležitost, která rozumné stopáží cca 83 min bez závěrečných titulků nenudí a neurazí. Sice se nejedná o nějak velkou bombu, jak je jistým hodnocením našeptáno, ale co už. Nejlepší je opravdu zajímavý a výživný úvod a vcelku slušné a krvavé finále. To, co následuje uprostřed snímku, není rozhodně k zahození, ale film měl dle mě a ostatních diváků mnohem vyšší potenciál. Chápu, že v té době před 10 lety to byla asi pecka, ale přesto já z toho až tak odvařený nejsem. Mezi klady jistě patří několik slušných a vcelku krvavých pasáží, kdy se několikrát lahodně zneškodní x zombíků. Prostřední část filmu jak už jsem nakousl je taková pozvolná. Najde se tu několik úsměvných scén. Zejména potěší herec Woody Harrelson, coby drsňák s několika dobrými hlášky. Jeho protiklad je Jesse Eisenberg, který rozhodně nezklame. Ty zbylé dvě ženské představitelky Emma Stone a Abigail Breslin mě už tolik nechytly, ale svůj herecký standart ušel. Celkově to působilo jako komedie tak napůl. Ale víceméně jsem měl kladné pocity, takže jsem naštěstí neshledal nic trapného, co by mě pohoršilo. Ani nuda zde nenastala. Pokud by to bylo tak o 30 min delší a bez akce či nějakého rychlého tempa, tak už bych se asi víc nudil. Hudba zde byla taková nevýrazná, ale neškodná. Víc k tomu asi nemám, co dodávat. Na to 1 shlédnutí je to tak akorát, ale víckrát bych si to nedával. Potenciál to mělo o dost vyšší.

Roztříštění (2019)

(75%) FRACTURED v českém překladu ROZTŘÍŠTĚNÍ je pro mě do světa filmů tak trochu vítaná změna. Ne, že by obdobný snímek nebyl natočen, přesto mě to bavilo téměř celé. Takže tentokrát Netflix nezklamal. Zpočátku jsem byl docela skeptický a ihned jsem zaznamenával (je to tedy můj názor) podivné chování postav. Jenže poté jsem pochopil, že je to celé paranoidní a v rámci postupně rozvíjejícího děje jsem to akceptoval – své logické vysvětlení proč se tak postavy chovaly, jsem dostal. I když mě ještě tak ta 1/3 snímku docela iritovala, začínal jsem se do toho dostávat. Ve 3/3 snímku jsem už začal být víc a víc nadšenější a i se zde začalo objevovat to pravé napětí. V téhle poslední 3/3 filmu se zde našlo pár přehnaných a urychlených scén. Škoda, mohlo to být minutáží tak minimálně o 15 min delší, ale co už. Finále bylo ale dobré i co se týče point. Rozdělil bych pointu na dvě části. A musím uznat, že jsem to docela předvídal, a tím myslím tu druhou závěrečnou a hlavní pointu či středobod celého děje. Ne úplný detail, ale z 90% jsem jej uhodl. Bylo to rozhodně vydařené a nikoliv hloupé, jen bych to asi víc upravil, aby to nebylo víc okaté. K tomu přidat nějakou scénu navíc, stopáž filmu jak už jsem psal + menší urychlenost, kdy se hlavní hrdina ke konci sebral a v pohodě se bez problému vrátil do nemocnice. Ale ať už to vezmu kolem a kolem, tak to nejsou žádné výrazné zápory, jen se snažím vše vysvětlit, co bych vylepšil. Celkově mám z filmu velmi dobrý dojem a určitě ho doporučuji. Na první shlédnutí to bude ale působit nejlépe. Přesto se k filmu ještě minimálně 1 vrátím. Herecké obsazení bylo optimální. Nemusím zde nikoho konkrétního ani jmenovat. Především ústřední tahoun snímku Sam Worthington to sehrál vskutku bravurně. Hudba nebyla moc výrazná, ale v rámci možností postačila. To je vše, je to solidní záležitost od Netlfixu.

Blíženec (2019)

(65%) Viděno v kině díky CSFD projekci. Vida, vyšla mi projekce a to se mi až tak často nestává. Beztak jsem na tento film chtěl zajít, tak co. Určité negativní recenze mě nechali opět chladným a nezaujatým. Přesto celkové hodnocení (CSFD a všelijaké další filmové stránky) docela odpovídá. Já dávám slušný nadprůměr. Mě to nepohoršilo, vytknout toho dokážu dost, ale větší problém s tímto snímkem nemám. Pravda, dá se to vidět jednou, možná dvakrát a to nejlépe v pohodlí domova. Na druhou stranu mě to nijak nepohoršilo. Celková dvouhodinová minutáž byla taková na pováženou, nebo nevím jak to definovat. Úvod byl obyčejný, nebavil mě, pak to začalo být docela táhlé a příběhově chvílemi nepřehledné, ale ne nijak těžké na pochopení. Ale v cca 40 minutě filmu mě to začalo už víc bavit. V tomto časovém úseku se postava W.Smitha konečně setkala se svou mladší verzí (jak je ve filmu uvedeno – klonem). A musím uznat, že to byla skvělá akční sekvence. Nemůžu jí nic extra vytknout. A jak už spoustu diváků píše, že akce a celkový obraz, především v akčních sekvencích byl vytvořen dvojnásobným FPS, který se stal kamenem úrazu, tak to mi přijde ze strany kritiků přehnané. Je pravda, že asi tak 3 - 4x jsem viděl trochu zvláštní pohled na určitou scénku. Ale opravdu jen tak na zlomku vteřiny. Akce byla dobře natočená, ne sice nějak světoborně, ale víceméně byla přehledná. Sekvence při druhém střetnutí obou Smithů mě už nebavila tolik – to zde bylo docela odfláklé. Ale zase finále bylo slušně akční. Dost výbuchů, střílení a soubojů, které nebyly až tak úderné, ale co už. Jen tomu chybí hlubší cit k postavám a nějaký lepší děj, který mi přišel už k danému tématu ohraný. Nemáme tu třeba ani žádné napětí a závěr mohl mít nějakou lepší pointu, i když tu jedna byla, pokud se jí dá nazvat pointou. Herecké obsazení je na tom následovně. Will Smith je zde ze všech nejlepší. Chvílemi hraje na takovou vážnější notu a poté se chová nadlehčeně, jak je jeho zvykem. Takže i celkově se tu naštěstí najde i několik polovtipných dialogů, co pobaví. Spíš je to ale vážněji pojato, ale ne vždy to působí věrohodně. No, to jsem zase ulítl bokem. Další herci na rozebírání. Mary Elizabeth Winstead, coby roztomilá i když tak trochu bledá dívenka, co se zde objevila tak trochu omylem. Alespoň tak mi to přišlo. Byla zde rozhodně příjemná, její herecký výkon byl takový na levačku, ale snažila se aspoň tvářit upřímně. Nejvíc mě asi bavila ve čtvrté Smrtonosné pasti. Benedict Wong mi zde přišel na ty vtipné hlášky z celého filmu rozhodně nejlepší. Zato Clive Owen jako v podstatě záporák se mi jevil dost rozporuplně. Na jednu stranu mu nemůžu nic vytknout, ale na tu odvrácenější, nevím – prostě se moc nepředvedl, ani to teda neměl ve scénáři, tak mu nemůžu nic extra vyčítat, ale svoji úlohu splnil. Filmová hudba byla taková optimální. Kdyby zde nebyla, prd by se stalo, ale pro potřeby tohoto bijáku to bylo dostačující. Co k tomu víc dodávat ? Bylo to takové kostrbaté, ne každému to sedne a opravdu to je film na 1 shlédnutí. Ale já si nemůžu osobně víc stěžovat. Jen je to z jistého úhlu pohledu ohraná látka konceptu. To je celé.

Jackie Brown (1997)

(80%) JACKIE BROWN je stará devadesátková Tarantinovka, která jak tak čtu všelijakými názory, není zrovna typická. Ne, že bych četl, nějaké bůh ví jak příšerné recenze, jen tu někteří smutní, že už to není taková pecka jako PULP FICTION apod. Konkrétně to prý zde nemá takové hlášky atd. No, po shlédnutí musím konstatovat, že něco na tom bude, ale opravdu jen na okraj. Kritizovat se toho moc nedá. A ani nemůžu tvrdit, že bych z tohoto necítil Tarantina. Jen to bylo chvílemi trochu vážné a mírné. Nestříkaly tu galony krve a s fuckovacími hlášky se šetřilo, ale přesto to mělo ten správný Quentinův říz. Hlavně druhá půle snímku se víc a víc rozjížděla. Zas a zas obdivuji všelijaké konverzace, ať už inteligentní, normální nebo ty pitomé, které mě bavily snad nejvíc. Herecké obsazení je na tom výborně. Samuel L. Jackson zde doslova exceluje, zejména na konci. I ten jeho vizuál s delšími vlasy je docela cool. Ústřední postava Jackie byla skvěle promyšlená a z její strany herečkou Pam Grier už vůbec nemůžu nic vytknout. Byla inteligentní, přemýšlivá, docela i pohledná. Spřádala sítě okolo plánu jak vyřešit onu zapeklitou situaci okolo toho onoho problému s drogy atd. Robert De Niro zde hrál totálního tupce, kterému to moc nemyslelo. Takže mě zprvu docela sral, ale ke konci mě už víc bavil a dost jsem se zasmál, když začaly s ním zajímavé pasáže. Michael Keaton to zde zahrál tak normálně, určitě potěší ho vidět, ale abych se po pravdě přiznal, byl zde ze všech herců nejzbytečnější. Nějak mi zde nepasoval, ale to je fuk. Hudba, klasicky bez filmového soundtracku jak je u Tarantinových filmů známo mi zde nechyběla, neboť byla nahrazena několika dobrými songy, včetně té úvodní, která se v tomto snímku projevila víckrát. Bez nějakého okecávání, jak to mám shrnout ? Rozhodně je to viditelná Tarantinovka se vším všudy. Jen je to zde trochu umírněnější a v první polovině je tempo docela pomalé, takže bych takových 20 min vystřihl a přidal alespoň 1 ujetou krvavou scénu navíc. I úvod začal nevýrazně. Jinak si zde nemůžu moc stěžovat. Finále bylo slušné, ale též mě moc nepřekvapilo a nepohltilo. Celé to ale dává hlavu a patu. Tarantino není žádný hlupák, natočil skvělý film. JACKIE BROWN pro mě zklamání není. Určitě si jej pustím ještě víckrát.

Joker (2019)

(93%) Viděno v kině (CZ dabing). JOKER je jeden z mých filmových případů, na které jsem dle trailerů a všelijakých ukázek nechtěl jít do kina a jak se to nakonec vyplatilo. Tohle se mi jednou za čas stane (někdy docela často), že se na jistý film těším a zklame mě, nebo naopak jako v tom to případě, čekám minimum a paradoxně dostanu nečekaný a příjemný opak. Postava JOKERA mě nejvíc bavila v TEMNÉM RYTÍŘOVI (2008). Ta stará verze o Batmanovi s M.Keatonem mě vůbec nebavila, ani role Jokera. Stejně tak ve filmu SEBEVRAŽEDNÝ ODDÍL (2016), kde se Joker objevil v podání Jardeda Leto. Prostě Heath Ledger z T.Rytíře byl u mě jednička. Ehm, do té doby než jsem dnes 4.10.2019 viděl tuto verzi ze světa DC filmů. Nedokážu říci, jestli Joaquin Phoenix zde překonal Ledgera, ale spíš bych střízlivě řekl, že se mu vyrovnal. Navíc bych tohoto „klauna“ k žádnému z DC snímků nepřirovnával. Tento filmový JOKER si šel vlastní cestou, cestou zrodu významné ikony, která je tak výrazná a úžasná. Dokážu zde vyzdvihnout X aspektů. Mezi přední aspekty patří, určitě bravurní herecký výkon Phoenixe, kde ani na vteřinu nezaváhám o uvěřitelnosti jeho postavy. Jeho herecký výkon bych mohl rozpitvávat do nekonečna, ale to nemusím. Ostatní herci bez problému včetně Roberta De Nira, který svojí úlohu zvládl dostatečně včetně finální scény. Hudba byla dalším velkým kladem snímku. Sice se zde dala poslouchat pouze samoúčelně ve filmu než samostatně, ale své si odvedla výtečně. Jsem rád, že snímek postupně nabíral na obrátkách. ½ se rozvíjela slušně a ta druhá byla už temnější a napínavější. Finále bylo už ostřejší a údernější. Rkové provedení a brutalita se zde určitě svých mezích držela, ale své scény a chvíle to také mělo. I když bych osobně ještě tak nějakou tu 1 – 2 drsnější scény uvítal a i snesl, ale nevadí. Možná tak přidal 15-20 min stopáže navíc. Silné momenty to mělo, především ty ze strany hlavního představitele. Celkové finále a demonstrace klaunů – to bylo opravdu impozantní. Nechci to vychvalovat zbytečně až do nebes. Často se divákům stává, že film vyzdvihnou a po čase je to přejde, třeba i po pár hodinách, ale mě to víc a víc unáší, takže dávám nakonec 93% než těch 90 co jsem chtěl původně dát. Ten onen opakovaný Jokerův smích mě neiritoval, jak někteří záporně píší, ale přijal jsem ho. Jasně to bylo ve filmu vysvětlené proč se tak Joker smál. I jsem ocenil ty jeho přeludy některých scén, které se jevily jako skutečné a byly jasně opodstatněné. Jak už jsem zmínil, tak krvavost a brutalita tu byla, ale ještě v přijatelném a snesitelném měřítku. Když to shrnu, celé se to logicky soustředilo na ústřední a nezapomenutelnou postavu Jokera. Byl to jeho a chvílemi smutný příběh. Nechci obhajovat jeho zlé činy, ale svůj důvod většinou měly. Takže to má i hloubku k zamyšlení. Není to jen samoúčelný snímek. Myslím, že není co už dodávat. Nejsem ovce, tentokrát se plně shoduji s recenzemi a CSFD hodnocením. Tohle ještě uvidím víckrát. Skvělá práce!

Sběratel kostí (1999)

(85%) SBĚRATEL KOSTÍ je pro mě lepším filmovým počinem, než jsem si myslel. Ne, že bych předvídal nějakou slabotu, přesto byly jisté aspekty filmu prvotřídní. Myslím tím konkrétní scény a hutná atmosféra, která si udržela tempo od začátku až do konce. Nesouhlasím s některými názory, že zde atmosféra a celková svižnost snímku byla až v druhé polovině. Úvod máme zajímavý a zaměřující se na nepříjemnou nehodu hlavní postavy Lincolna. Poté se dějství přesune na první vyšetřování systematického a záhadného, sériového únosce a vraha, kde poznáme roli obyčejné pochůzkářky Amelie. Takže úvod k tomuto výtečnému filmu byl víc než slušný. Hlavní herecké duo těchto mnou zmíněných postav, které sehráli Denzel Washington a Angelina Jolie bylo úžasné. Denzelova postava byla krásně napsaná – jeho profesionalitu v hledání stop jsem mu sežral i s navijákem. Jolie jako nezkušená, ale nadějná policistka, v kterou Denzel věřil, byla rovněž dobrá a hlavně přirozená – na nic si nehrála. Dokonce má tento filmový skvost i nějakou tu hloubku k zamyšlení. Chemie mezi ústřední dvojicí byla opravdu velká. Jsem spokojen i s ostatními vedlejšími rolemi – snad se všemi. Dobře je na tom i filmový soundtrack, který se samozřejmě dá nejlépe poslouchat ve filmu než samostatně, ale i tak super. Vytknout se tomu dá opravdu minimum. Možná některé trochu přehnané scény, kdy Denzel přijde opravdu na vše, ale i to má své logické opodstatnění. Spíš mi přišel trochu nedopracovaný závěr, který rozhodně má hlavu a patu a k tomu všemu je i poměrně dost napínavý. Jen bych ho více rozvedl a vylepšil. Bylo to takové moc urychlené. Ale zase jak říkám, bylo to napínavé a docela i drsné, kdy jsem se o Denzela fakt bál. Tempo to má neuvěřitelně velké. Rád bych klidně přidal aspoň 20 minut navíc a k tomu vypilovanější závěr a hned by to byla větší bomba a dal bych 5/5*. Ale i tak jsem nad míru spokojen. Dle CSFD apod je to o dost lepší než jsem očekával. Film, který se dá vidět víckrát.

Stopař: Ve jménu spravedlnosti (2019) odpad!

(2%) A je to tady! I když jsem paradoxně nechtěl věřit tomu, že to bude úplná sračka, přesto se tak stalo. Kdysi před lety jsem začal tohoto režiséra nesnášet po filmu Blood of Redemption. V té době jsem byl mnohem nadšenější fanoušek béčkových akčních filmů, takže mě ten snímek opravdu zarmoutil. Nicméně jsem v té době režiséra Serafiniho přezdil na ZASRANYHO. Po tom onom filmu natočil o něco lepší filmy, ale nyní ? Zřejmě se pan ZASRANY o mě doslechl a připravil mi „lahodné překvapení“ v obdobě téhle srágory. Nechci to přehánět, ale toto je opravdu zasraný film, kde je vše snad zasrané. Zasraná nuda, zasraný příběh, zasraná technická stránka, zasrané herecké výkony a jejich postavy – což je mimochodem to nejhorší na tomto zasr. filmu. Opravdu nemůžu snad nic pochválit. Velkým záporem je i Dolph Ludngren, který zde musel snad mít od ZASRANYHO přikázáno podat zasraný výkon. Protože vidět Ludngrenovi grimasy v obličeji a pokusy mluvit atd – to bylo něco úděsného a to opravdu myslím vážně. Ostatní (neherci) – to bylo čiré utrpění, takže to rozpitvávat nehodlám. Nějaké to střílení atd – ty zvukové efekty byly jak z nějakých kuličkovek zakoupených od vietnamců. Dá se pochválit, i když je to jen takový nástřel, že je tu docela slušný počet zneškodněných protivníků, ale to je tak celé. Vidět rozklepanou kameru, kdy sotva v jednom záběru rozeznám Lundgrena a jeho protivníka, to bylo děsné. K tomu ten ZASRANYHO styl posekávajícího obrazu a zpomalovacích efektů ? Proboha přeci už nejsou 90. léta! Ale chápu, režisér mi chtěl dopřát pomstu, že jsem ho takto před X lety překřtil. Hudba byla taky tak trochu rozesraná. Chvílemi ušla a chvílemi tam prostě byla cítit ta zasraná Itálie. Když to střízlivě shrnu, tak NEJHORŠÍ byly opravdu ty HERECKÉ VÝKONY včetně mého oblíbeného velikána DOLPHA LUNDGRENA. To ostatní bylo samozřejmě též sračkoidní, včetně akce, technické stránky, hudby atd. Takže když to vezmu kolem a kolem, je to opravdu osobní, ZASRANY mi dal na frak. Nemám k němu slov.

Ďáblovi běžci (2019) odpad!

(0%) Tak tohle teda ne! Nicolas Cage si poslední dobou opravdu nevybírá vhodné projekty, i když to asi jeho volba není. Zřejmě je rád za každou byť debilní roli. Zde až tolik prostoru nemá, v druhé půli filmu už více. Zde byl po herecké stránce absolutně nevýrazný, takže ho ani nemůžu nijak zkritizovat. Jeho role byla zcela bezvýznamná, stejně tak jako všichni herci. Laurence Fishbourne zde zahrál totálního idiota a ty jeho scény s děvkami – to bylo opravdu hrozné. Ostatní herce komentovat nebudu. Nikdo z nich mě nebavil. Celé to mělo spoustu postav. Film se evidentně snažil zapojit spoustu postav do nějakého celku, ale nějak to nevyšlo. Žádná scéna mě nebavila, našlo se tu i dost trapných pasáží. Nějaká akce, přestřelky atd – to zde bylo minimum a k tomu všemu nezáživné a působilo to do ztracena. Hudba ? Té jsem si ani nevšiml. Jako já nemůžu dát ani jedno procento. Tupý film o kreténských dealerech, zločincích, vrazích a já nevím co ještě. Nedávný Cageův film A Score to Settle byl rovněž sračka, ale tam byla aspoň Nicolasova snaha hrát, abych tu jednu 1* udělil. Zde z toho vidím ODPAD jak vyšitý!