Pád anděla (2019)

(55%) Máme tu třetí část série Pádu bílého domu a Londýna. Zde nesoucí pod názvem v originálu, a sice: ANGEL HAS FALLEN. Zjištění, že toto nešlo k nám do kin, mě zklamalo, ale ani dle traileru jsem až tak nebyl přesvědčen, že to bude na úrovni předchozích dvou filmů. Přesto jsem čekal víc a ve finále jsem z tohoto nového pokračování docela zklamaný. Co se týče původní pecky z r.2013 (Pád bílého domu), tak tomu se nedá snad nic vytknout. Pokračování po 3 letech z r.2016 o Pádu Londýna, tak to už bych mohl trochu zkritizovat, že to bylo minutáží krátké a takové moc přeakčnělé atd, přesto jsem všechny tyhle drobnosti zametl pod koberec a film si užil. Tento Angel Has Fallen mi do téhle série vůbec nepasuje. Příběh je odlišný, hlavní hrdina Mike Banning hraje roli psance, který je díky jistému spiknutí obviněn z nezdařeného atentátu na prezidenta. Podané je to ale poměrně nudným způsobem. Je to asi i tím, že je tento koncept už dost ohraný. I to tempo filmu není zrovna největší. Akce zde není nijak grandiózní a velkolepá, což by mi ani tak nevadilo. Byla tak nějak rozdělena v celém rozsahu snímku, jenže mě nebavila. Jasně, nemusí tu být velké výbuchy a X bitek, soustředí se to především na menší akční sekvence, ale i co se týče režie a technické stránky, tak to bylo slabší. Ne, tak abych to moc hanil, ale bylo to moc béčkové. Posledních cca 25 min mě bavilo, co se týče akčních pasáží asi nejvíc. Stále teda nic extra zapamatovatelné, ale finále mě aspoň uspokojilo natolik, abych tomu dal na CSFD slabší 3* a zařadil to do neutrálního průměru, což je málo s ohledem na předchozí a vydařené filmy, ale co se dá dělat. Počáteční tréninkový výcvik mě moc nebavil. Útok dronů, to už bylo lepší, hezky natočené, po finální akční sekvenci druhá nejlepší scéna. Zbytek akce fakt nic moc. Nějaká menší naháněčka náklaďákem, výbuchy min v lese a jedna nepřehledná rvačka v autě, kdy Banning utíká před únosci. Spíš jak píši, ve finále se několik dobrých akcí s nápady najde, ale není jich moc. Rko je zde využité tak napůl. Má to i pár zpomalených efektů, třeba finální souboj, který do atmosféry to docela seděl. Takže děj je přímočarý, nemá žádné logické díry, ale je strašně předvídatelný, nějaká ta pointa zde je, ale strašně průhledná a nezáživná. Takže i v tomto ohledu jsem docela zklamán. Herecké obsazení je na tom optimálně. Gerard Butler mě bavil jako vždy, ten určitě nezklamal. Sice nebyl už tak drsný a hláškující, ale s ohledem na jeho roli, kdy jeho zdravotní stav byl horší, to dokážu pochopit. Morgan Freeman, který zde tentokrát hrál prezidenta mě až tak moc nebavil, ale jeho úloha byla dostačující, zvládl ji. Radši bych tu měl Eckharta, ale co už. Ostatní bez připomínek. Jen teda bych zmínil Danny Hustona, který mě zde těžce nebavil. A vlastně počkat ještě bych zkritizoval roli veterána, který hrál otce Banninga – to si mohli odpustit - zbytečná a otravná role navíc. Filmová hudba je nyní zcela odlišná. Ještě z úvodu tu máme jeden hudební motiv, který je obdobný předchozím filmům, ale celkově to má odlišnou a dost jednoduší hudbu, kterou si samostatně poslouchat nebudu, ale ani zde ve filmu nebyla moc výrazná. Holt David Buckley je obyčejný skladatel, nic víc. Co k tomu dodávat? To, že se plánují další 3 díly, mě překvapilo. Na nějaké ty spin-offy a televizní seriály kašlu, zajímají mě jen ty filmy, které budou snad ještě víc béčkové. Ale třeba se povede nějaký velkolepější díl, co víme. Takže obyčejný průměr, který se dá v pohodě shlédnout, ale většinu diváků asi neoslní. Ať už jsem to popsal jakkoliv, není to žádná otřesný brak, ale slabota to bohužel je.

Insomnie (2002)

(86%) Christopher Nolan je určitě dobrý režisér, mám ho rád, ale až tak bych ho přehnaně nevychvaloval. Podobně to píší v komentáři k filmu MEMENTO. Přesto když už jsme u tohoto jeho snímku INSOMNIE, tak musím říci, že je tohle po nepřekonatelné BATMANOVĚ TRILOGII to druhé nejlepší co jsem od něj viděl. Je to trochu paradox, co čtu některé komentáře zde na CSFD apod., že je toto jeho tak trochu slabší film, obyčejná zápletka, pomalé tempo atd – ale já s tím nesouhlasím. Ne, že by Insomnie byl špatně hodnocen, jen tu z mnohých nečiší hlubší nadšení. Samozřejmě, co člověk, to názor. Jen mě to sedlo jako ulité. Plný počet hvězd nedávám, ale ty silné a zasloužené 4* bez váhání. Film má mnoho kladů, mezi největší asi patří herecký výkon Al Pacina, který svou úlohu zvládl na výbornou. Ten herec má prostě charisma, doslova jsem hltal veškerý jeho scény, vteřinu po vteřině. A to jsem byl na začátku filmu trochu šokovaný, kdy v jedné scéně díky nehodě něco udělal a poté se před ostatními tvářil, jako že nic – to mě opravdu šokovalo, ale to by nebyl Nolan, aby něco takového nevytvořil. Poté jsem se oklepal a přišel jsem k filmu víc na chuť a bavil se od začátku do konce. Klasické Nolanovo chladné pojetí postav se odrazilo i zde, ale to mi nijak nepřekáželo. Očekával jsem tuctovou zápletku a dostal jsem mnohem víc. Celé se to točí okolo postavy slavného detektiva, kterého úchvatně sehrával Pacino a po cca hodině snímku dostane prostor i herec Robin Williams, který se mi ze začátku jevil zvláštně, ale poté jsem jeho úlohu akceptoval a začal mě též bavit. Opravdu jsem byl překvapen jak netradičně a i trochu překombinovaný byl film – rozhodně v dobrém. K tomu ta správná atmosféra spojená se solidní filmovou hudbou od Davida Julyana. Má to i zajímavé scény, např. ta pod vodou, pod klády stromů, kde málem Pacino uvízne. Je paradoxem, že vyšetřování té nebohé dívky se nakonec ve filmu projeví jako vedlejší záležitost. Vytknout se tomu moc nedá. I když se budu opakovat, tak jak to mám u psaní komentářů k filmům zvykem, určitě bych něco ještě přidal. Možná nějaké ty minuty navíc, scény navíc, možná ke konci se najde slabší dějová linie s tou zapálenou policistkou, která byla velkou fanynkou onoho hlavního a slavného detektiva. Závěr není překvapivý, ale slušný a především reálný. Nějaké ty emoce atd – to zde nenajdeme, ale není potřeba. Podle mého názoru je to celkově dost netypický film, který nemusí sednout každému, ale tím osobitým Nolanovým pojetím to každému snad alespoň za to 1 shlédnutí stojí.

Memento (2000)

(73%) Úspěšný Nolanův počin MEMENTO je určitě neobvyklou a zajímavou záležitostí, která se jen tak nevidí. Christopher Nolan je bezpochyby zdatný režisér, ale až tak ho vychvalovat do nebes nehodlám. Točí svým stylem, který není zcela přímočarý. Jistá složitost a specifikace – to je jeho. Divák musí prostě během celých jeho filmů přemýšlet a něco si i sám vyvodit – tak to fungovalo i zde. Ta originalita, že je zde snímek pojat, že se děj točí od konce na začátek je suprová. I ten nápad s poruchou krátkodobé paměti. Hlavní postava snímku se každé ráno probudí a neví, co dělala předchozího dne a tak to jde stále do kola a aby to nebylo jednoduché, tak ve filmu to máme, jak už jsem psal od konce. První cca hodina mě bavila asi nejvíc. Mělo to velké tempo, nenudil jsem se, snad veškeré scény mě bavily. Jenže pak se tempo dost zpomalí a už mě to tolik nebaví a ani mě už nelákalo finále, z kterého jsem měl opravdu rozporuplné pocity. Ale u Nolana mě to nepřekvapilo – myslím tím, ten závěr. To je u něj často zvykem, že si s diváky pohraje a pak nastane něco nečekaného. Trochu jsem byl ke konci zklamaný, ale ne až tak jako třeba u jeho dalšího filmu, Dokonalý trik, kdy mi závěr přišel uhozený. Zde jsem čekal jen hlubší pointu a tu jsem nedostal, i když vše dávalo logický smysl. Víc to kritizovat nehodlám, bavilo mě to od začátku do konce. Mělo to i jeden dobrý nápad s jednou podstatnou dějovou linií, která zde byla hezky nastíněna, a já ji naštěstí pochopil. Hudba od Davida Julyana byla dobrá, sice se zde poslouchat jen zde, moc zde výrazněji nevynikala, ale to bohatě stačilo. Herecké obsazení je takové optimální, nejvíc mě samozřejmě bavil ústřední herec Guy Pearce, který mi pokaždé ve filmech nesedne, ale zde mě bavil – svou roli zvládl bravurně. Co k tomu dál říci? O úplném nadšení se zde mluvit nedá, určitě bych film buď délkou prodloužil, nebo trochu upravil scény v druhé polovině, kde tempo trochu pokleslo atd. A určitě bych trochu i zdokonalil finále, které ale nemůžu Nolanovi upřít, má holt svůj styl. Přesto se mi film líbil a určitě dám někdy další shlédnutí.

Bitva u Midway (2019)

(80%) Viděno v kině. Tak jsem byl svědkem Bitvy u Midway, ale jen na velkém plátně tedy. Na tento filmový počin jsem se určitě chystal do kina, vlastně tímto snímkem jsem tento rok navštívil kino už po třicáté (jsem to ale filmový cvok až fanatik, ale co už). Rolanda Emmericha, coby režiséra či jak se mu říká „mistra destrukcí“ mám rád. Natočil dost výborných filmů. No, najde se tu i odvrácená strana jeho fanoušků, kteří jeho filmy až tak moc nehltají či je někdy dost ošklivě kritizují. Dokážu třeba pochopit takové pokračování kultovního a nepřekonatelného jeho filmu Den nezávislosti. Druhý ID byl opravdu jen o efektech, taková neškodná sci-fi blbina, ale já jí rovněž zařadil mezi své oblíbené snímky. Řekněme prostě, že od filmu 2012, který byl natočen v r. 2009, se najde dost nespokojených diváků. No, dost o tom. Věnujme se tomuto válečnému snímku MIDWAY. Netušil jsem, jak přesně bude film pojat, ale úplně jsem se netrefil. Čekal jsem, že se to bude pomalu rozjíždět a že se tu možná najdou hluchá místa. A i jsem se dost obával, že to bude místy dost po akční stránce přestřelené. No, ihned od začátku jsem byl jak přikovaný k sedačce, jak se to vše rychle začalo rozjíždět. Stručně řečeno, AKCE střídá AKCI – a tím myslím vyloženě LETECKÉ SOUBOJE, kterých zde bylo neuvěřitelné množství. I se našlo krom klasické DIGI několik solidních nápadů. TEMPO filmu bylo opravdu velké. Takže krom akčních sekvencí jsem se ani na minutu nenudil a urychleně jsem vstřebával dialogy, konverzace důstojníků apod. Když o tom tak přemýšlím tak délka filmu 138 min byla vlastně málo. Přeci jen bych alespoň těch 15-20 min přidal a to rozhodně ne akčních pasáží, ale nějakých těch konverzacích navíc, které by byly víc zapamatovatelnějších a možná epičtější finále. Opravdu se toho tady moc kritizovat nedá. Možná bych i pár leteckých sekvencí ubral. Bylo toho opravdu hodně, ale není to žádná výrazná chyba. Jen bych možná dal přednost pomalejšímu úvodu. Zpočátku to strašně rychle utíkalo, až v druhé půlce měly všechny tyhle výbušné pasáže hlubší význam. Veškerá vata okolo těchto leteckých pasáží byla v pohodě. Rodiny a manželky amerických hrdinů zde moc nebyly, což je vítaná změna. Obešlo se to i bez krve, takže PG-13 je v tomto případě naprosto vyhovující oproti Dunkirku, kde bych ocenil spíš Rkové pojetí. Herecké obsazení je známé, mnozí si tu stěžují, že bylo nevyužité, ale víte co? Běžte se bodnout! To, že zde známí herci nepředvedou výrazné role a výkony na oscara ještě přece není žádná chyba. Nejvíc mě teda paradoxně asi bavily mladší a méně známí herci. Z těch známých určitě nezklamalo trio Woody Harrelson, Luke Evans a Patrick Wilson. Aaron Eckhart měl zde málo prostoru, byl zde naprosto zbytečný. Zbytek herců ok. I jejich postavy dokázali zahrát obstojně. Známé Emmerichovo hudební duo Kloser a Wankler opět složilo dobrý soundtrack, který zde k určitým scénám krásně seděl, ale dá se poslouchat jen zde než samostatně. Jak to mám dál popsat? Ve zkratce, bylo to především založené na leteckých soubojích, které byly úderné, destruktivní, takže digitální záležitost, která by snad až tolik ani neměla vadit odpůrcům DIGI a samotného Emmericha. Takže hlavním středobodem filmu je opravdu ta nabušená a destruktivní letecká akce. Ale i vše okolo jako jsou postavy, přímočarý a přehledný děj, nějaký ty momenty a scény z války včetně finálních okamžiků – to bylo hezky vykresleno. Patriotismus byl zde pojat tak nějak přiměřeně. Dějově je to vcelku přehledné, jen tak prvních 30 min filmu je až moc rychle ukončených – tam bych to tempo umírnil. Soustředí se to samozřejmě především na američany, coby lidstvo na kladné straně války. Ale i Japonci zde dostanou dost prostoru, především v druhé polovině filmu a hlavně ve finále, kdy je zajímavá scéna, kdy velitelé lodě uznávají porážku atd (víc nevyzradím). Úvod snímku je třeba krátký, tam bych ještě 5 min konverzace přidal, to se moc nepovedlo, ale nevadí. Rozhodně jak jsem psal, opravdu by to chtělo přidat minutáž navíc a trochu ubrat akci a TEMPO (to bylo asi jediným výrazným záporem, ale ne až tak velkým), pak by to byl válečný snímek jak se sluší a patří. Ale to je prostě Emmerich a ten si jede po svém, což respektuji a opět ho můžu pochválit. Sice ne až do nebes, něco tomu chybělo, nějaká větší uvěřitelnost atd. Ale přehnanost akčních scén zde moc kritizovat nepotřebuji, čekal jsem to horší. A na závěr je hezky popsán seznam postav, a jak žily po válce atd. Za mě spokojenost, těším se na další shlédnutí!

Stáhni a zemřeš (2019)

(40%) Viděno v kině. Jsem prostě filmový cvok, který mnohdy bere návštěvy kina jako fanatický zájem. Tak bych mohl obhájit skutečnost, proč jsem na tuhle sračku vlastně šel. Neříkám, že je to úplný shit, mohlo to dopadnout ještě hůř, ale přesto hrůza děs. Rozhodně jsem od toho nic neočekával. V nejlepším jsem čekal alespoň v lepší, průměr. No, dopadlo to ještě o něco hůře. Celkově jsou tyhle horory už ohrané a tématem obdobné. Tohle mělo docela slušný nápad. Smrtící aplikace, určující smrt dotyčného, co si jí nainstaloval, fajn. Jak tu mnozí píší, připomene to Nezvratný osud, byť jen vzdáleně. Navíc, já bych spíš ocenil, aby se do tohoto filmu nemíchali démoni apod. Kdyby se to obešlo bez nich a soustředilo se to především na zajímavé úmrtí (které zde bohužel nebylo), tak bych byl asi víc, spokojenější. Ještě tak ta 1/3 snímku byla docela slušná. Dobré lekačky, pěkně ozvučené scény úmrtích apod. Jenže pak to začalo být dost nudné (asi tak ta prostřední část filmu) a místy i trapné. Tím myslím jisté pokusy o humor apod. Navíc postavy se mnohdy chovali dost nelogicky, třeba to spojení hlavní hrdinky s tím černochem mi přišlo dost umělé a jejich vztah nedával moc smysl. I to jak se ke konci k jedné postavy hl. hrdinka zachovala. Finále mě už vůbec nebavilo. Sice bylo obstojně a technicky natočeno, ale co z toho, když mě to nechytlo a nemělo to žádný zajímavý moment. Hudby jsem si vůbec nevšiml. Takže výrazný podprůměr a záležitost, která se jednou dala vydržet, ale těch trapných momentů zde bylo dost, prostě další nudný horor, který neobsahuje nic zajímavého.

Terminátor: Temný osud (2019)

(90%) Viděno v kině. Tak po 4 letech tu máme dalšího Terminátora. Celkově šestý film z tohoto filmového universa, i když je tento příběh dějově zasazen po druhé části, po Dni Zúčtování. Nejdřív jsem byl z tohoto nápadu, když se to začalo točit tak trochu skeptický. Myšlenka ignorování dějů snímků Vzpoura strojů a Genisys se mi moc nezamlouvala, ale po shlédnutí téhle Terminátorské novinky jsem to kladně akceptoval. Nechci podrobně srovnávat díl od dílu. Každý Terminátor se mi svým způsobem líbil, možná až na prequel k původnímu filmu, a sice Terminator Salvation, který mi přišel takový jednorázový, ale co už. Tento Terminator: Dark Fate mě prvním trailerem až tak neoslnil, ale po dalších ukázkách jsem se začal pomalu, ale jistě těšit. No a ve finále po odchodu z kina jsem absolutně spokojen. Ani jsem neváhal o 5/5*, které jsem s radostí na CSFD udělil. Chyby to prostě nemá. Hlavně jsem rád, že je to i příběhem jednoduché, nemusí se zde tolik přemýšlet jako třeba u Terminator: Genisys, kde byl děj dost specifický a všelijaké cestování časem a změny časových realit se zde někdy dost chaoticky prolínaly. Ale i tak mi i Genisys sedl. No, další věc k tomuto Dark Fate – rozhodně je si třeba uvědomit několik faktorů. Zaprvé: Kdo čeká, že zde bude mít Arnold Schwarzenegger hlavní roli, tak bude možná zklamán. Objevil se zde v cca 70 minutě filmu až – což mě rozhodně netrápilo. Celkově pro mě universum Terminátorů znamená svět, ve kterém se to odehrává, boj se stroji apod. Samozřejmě, že zde Arnold právem patří, ale už tu byl X krát, takže mě toto vůbec netrápilo. Rozhodně jeho role zde pak až do konce snímku má plné využití. Je správně drsný a sem tam utrousí vtipnou poznámku, sice už mu jeho vizáž stroje moc nevěřím, ale v rámci toho jak stárne a jak je jeho postava stroje v tomto příběhu pojata (neprozradím), tak je to dostačující vysvětlení. V akci je skvělý jako vždy. Zadruhé: Rozhodně nečekat, že zde bude nějaký převratný a nový příběh. V podstatě je to stále o tom samém. Nějaký nápad se Skynetem tu je, ale to je tak všechno. Nevadí, nenudilo mě to. V hlavní roli zde figuruje dvojice hereček Mackenzie Davis a Linda Hamilton. Davis mě zde bavila víc, než jsem dle ukázek očekával. Měla výborně napsanou roli, takže v nějaké druhé polovině filmu jsem si jí docela oblíbil. I její příběh a flashbacky v blízké budoucnosti byly vydařené. No a Linda Hamilton? Rozhodně potěší jí po dlouhých X letech vidět v podání Sarah Connorové. Její role byla s ohledem na děj zvládnutá. Zpočátku mě až tak moc nebrala, ale poté jsem ji začal zde mít rád. Měla dobré a drsné, přisprostlé hlášky, v akci byla obstojná, tak proč ne. V cca 25 minutě filmu se objevila a vedle M.Davis měla plnohodnotnou roli. Natalia Reyes mě též bavila, především ve finále. A co se týče vraždícího Terminátora na záporné straně, kterého sehrál Gabriel Luna, tak s ním jsem neskutečně spokojen. Samozřejmě, nezapomínejme na klasiku druhého dílu, na nepřekonatelného Roberta Patricka – toho jen tak nikdo ze záporných rolí strojů nenahradí. Ale přesto měl Luna to pravé charisma pro to sehrát Terminátora. Jen jeho první úsměv na scéně mě trochu zarazil, ale poté už jsem neměl žádné námitky. Zbytek herců ok. Dále, AKCE? Ano, akčních sekvencí je zde opravdu plno, takže to dost připomene první dva filmy, kdy jedna pronásledovací scéna, resp. honička střídá druhou. Pouze v cca čase 30 – 60 minuty máme od akce oddech a prostor pro přiblížení postav a příběhu. Nuda zde nehrozí ani omylem, ani žádná zbytečná scéna. Akce je technicky natočena prvotřídně, i to má slušné efekty. Kamera je dobře nasnímaná, i když sem tam tu máme trochu méně přehlednou a rychlou scénku, ale to nevadí. Ocenil jsem i pár slušných nápadů v akci a především EFEKTŮ. Mezi ty ony efekty mám na mysli především scénky s záporným strojem G.Lunou, coby model Terminátora Rev-6. Nejvíc se mi asi líbila úvodní dlouhá naháněčka. A samozřejmě i dlouhé finále, které začíná v letadle, tam jsem se doslova kochal blahem. Úplný závěr dost připomene konec druhého dílu. Mezi postavami je vzájemně sem tam cítit porozumnění a chemii – takže i v tomto ohledu jsem spokojen. I nějaká ta emoční chvíle se v závěru dostaví – super. Dále, filmová hudba? Soundtrack zde skládal Tom Holkenborg, známý pod pseudonymem Junkie XL. A musím uznat, že hudbu složil velice dobře. Především ho chci pochválit za to, že krásně navázal na první dva filmy. Dost hudebních motivů zde připomínalo skladatele Brada Fiedela, tvůrce počátku Terminátorské ságy a to se cení. Sakra, co bych tomu měl vytknout? Opravdu mě nic zásadního nenapadá. Je to taková recyklace starších filmů, ale zatraceně funguje. Letos na podzim jsem se víc těšil na pátého Ramba, který byl teda podán dost netypicky, ale sedl mi na maximum. Na Terminátora jsem se rovněž těšil, ale měl jsem očekávání nastavené na minimum, a jak mě to příjemně překvapilo. Terminator: Dark Fate můžu s hrdostí neoficiálně zařadit jako třetí díl téhle série. Rozhodně v tomto nehledat nic nového, klidně bych třeba ještě přidal 20 min filmu navíc atd. Vysvětlení co se stalo s Johnem Connorem, máme hned v úvodu a jsem s tím docela spokojen, i když to bylo natočeno trochu zvláštně a dal bych tomu víc prostoru, ale i tak dobrý. Nicméně, můj rozbor a okecávání je u konce. Těším se na další a další shlédnutí, kterých bude ještě hodně. Jsem zvědav, jestli vznikne další díl či nějaká obdobná verze. Zní to šíleně, ale potenciál to stále má. Za mě palec nahoru a doporučuji to všem, zejména fanouškům prvních dvou filmů.

47 metrů: Mimo klec (2019)

(29%) Ani nevím proč se tento snímek (nyní ho po shlédnutí můžu nazývat těžkým brakem) jmenuje 47 METERS DOWN: UNCAGED. S filmem 47 METERS DOWN z r.2017 má společné jen téma žraloků, ale tím to končí. Není to žádné přímé či nepřímé pokračování, ale to je fuk přece. Tento počin jako takový stojí za starou belu. Což je pro mě o to víc iritující, že ten onen filmík z r 2017 pro mě znamenal naprostou pecku. Jasně, asi jsem jej trochu nadhodnotil, ale těch 5* jsem s klidnou duší dal. Mělo to atmosféru a neskutečné NAPĚTÍ, kdy hlavním hrdinům docházel kyslík a šlo opravdu o vteřiny jejich života + skvělé a nečekané pointy na konci. Zde se nic takového nedočkáme. Samozřejmě, děj je naprosto odlišný a odehrává se to v podstatě ve větším prostoru než v předchozím snímku. Jenže je to tak hloupé, nelogické až parodické, že jsem opravdu přivíral oči chvílemi a těch cca 81 min bez závěrečných titulků bylo pro mě neskutečně dlouhých, že jsem musel dávat tak 5x pauzu. Nejhorší je asi přestřelené finále dvou hrdinek, které bojují se žralokem jak s malým zlobivým pejskem. Žralok je chňapne a mává s nimi a nakonec to přežijí. Krom toho třeba prostředek filmu nabídne mnoho absurdních scén, kdy X žraloků v pohodě proplouvá okolo našich úžasných hrdinů a zaútočí na ně jen někdy. Chápu, že jsou někteří žraloci zde slepí, ale to jak ty lidičky pod vodou vydávají hlasité frekvence díky těm posraným přístrojům, tak to by snad vzbudilo i dávno zhynulé dinosaury. Prostě logika zde chybí. A třešničkou na dortu jsou totálně debilní zpomalující efekty, zejména na konci filmu – to podkopává úroveň snímku snad nejvíc. Divím se tomu, že to natočil tento režisér, který natočil předchozí 47 meters down a nebo třeba i obstojné snímky na 1 shlédnutí jako jsou třeba ONI 2 nebo TEMNÁ STRANA DVEŘÍ. Hudba od studia tomandandy není zde nějak výrazná, ale furt obstojná. Herci též nejsou špatní – tam bych chyby nehledal. Nějaký ten nápad s vizuálem pod vodou – fajn, víc toho ale pochválit nemohu. Rád bych dal slabší 2* - asi by to kvalitou i tak nějak odpovídalo, ale nemohu. DĚSNÝ FILM!

Americký gangster (2007)

(25%) Ridley Scott dokáže natočit dobré filmy, ale také pěkně nudné. Od AMERICAN GANGSTER jsem teda očekával více. I když jsem tušil, že mi to tolik nesedne. Nemám nic proti táhlým thrillerům s pomalým tempem, ale tohle bude nudné snad ve všech ohledech. První půle snímku byla strašně utahaná, ale nějaká ta pozitiva, byť jich nebylo moc, jsem dokázal nasbírat, ale ta druhá část snímku byla už úplně o ničem, včetně zabitého finále, které rovněž nebylo zajímavé. Film má slušné téma, dobré herce, režiséra, ale je to pojato tak nezáživným stylem, že nechápu, jak to může mít tak vysoké hodnocení. Zaujmout můžou tak 3 scény s D.Washingtonem, nic víc. Washington tu nebyl špatný, ale Russell Crowe mě už vůbec nebavil. Ostatní herci bez komentáře včetně nevýrazné hudby. Víc to pitvat nehodlám, nemám k tomu už slov.

Osamělý mstitel (2003)

(30%) Tak tenhle thriller s Vinem Dieselem, kterého mám rád, mi teda totálně nesedl. Při nejhorším jsem čekal alespoň průměrný počin, ale vidím to ještě na větší slabotu. Hned od začátku jsem vytušil jakým stylem je film točen a tak si to bohužel udrželo až do konce. Pochválit se dá opravdu minimum. Dávám nejslabší možnou 2*. Nechtěl jsem dát jen jednu *, přeci tu není žádná nelogická díra atd. Akce tvořící především přestřelky, které nejsou špatně natočeny, až na tu úvodní, kde byla dost nepřehledná kamera. Prvky snímku jako je např. motiv pomsty – to vše zde bylo strašně nudné. Ani ten Diesel mě zde moc nebavil. Jeho postava byla taková bezohledná a hlavní záporák vypadal jak Bolek Polívka. Hudba nic moc. Nicméně, shledávám z toho výrazný podprůměr. To je celé.

Noční můry z temnot (2019)

(50%) SCARY STORIES TO TELL IN THE DARK mě trailery moc neuchvátil. Takže jsem se na to v srpnu do kina nakonec nevypravil (a to chodím opravdu často). Nyní jsem to viděl stažené z pohodlí domova. Ve výsledku nejsem ani překvapený, že to dopadlo dle mého gusta čistě průměrně. Věděl jsem, že mi to moc nesedne a i objektivně musím konstatovat, že to žádnou velkou díru do filmového světa neudělá. Hororů se v současné době točí přehnaně moc. Především ty duchařské typy, které jsem bral všemi deseti především od Jamese Wana jako je V zajetí démonů, Insidious apod. Tohle dílko ale není jen bezduchý brak, soustředící se na lekačky, duchy apod. Určitá snaha a nástřel originality zde je, ale opravdu jen nepatrně. Navíc je tohle celé tak nevyrovnané, že to nefunguje jako celek. Tím chci říci, že určité pasáže mě baví, další vůbec ne, poté je tu nástřel nějakého děje a myšlenky, která ale nakonec nedává smysl a opět se to ubírá jinam. Tohle mi opravdu vadilo. Zpočátku mě postavy moc nebavily, ale poté jsem si na ně už zvykl a v posledních cca 20 min jsem si hlavní hrdinku neskutečně oblíbil. Technická stránka, efekty, kamera apod. – to je zde docela slušné. Najde se tu i pár dobrých nápadů. Jenže hororových prvků je zde ale málo. Především ta strašidelnost zde působí tak na půl. V první části možná trochu, pak už vůbec. A to, že to není Rko mě až tak netrápilo. Hudba od Beltramiho je dobrá. Sice se zde poslouchat jen zde, ale co už. Celkově je nápad s čtením knihy, která předurčuje osud postav, dobrý. Jen ten potenciál nebyl využit naplno a celý příběh mohl být srozumitelněji a zajímavěji podán. Takto jsem se chvílemi docela nudil. Mám z toho opravdu rozporuplné pocity, takže z toho poctivě shledám rovný průměr. A 3* dávám s odřenýma ušima. Špatně se mi to popisuje.