Zvláštní dny (1995)

(50%) ZVLÁŠTNÍ DNY, zvláštní film! Na tu dobu jistě svým způsobem pokrokové sci-fi, ale mě to moc neuchvátilo. Tu atmosféru to má vcelku slušnou, a to výhradně na začátku, pak už se neubráním pocitu nudy a nevyužití scénáře. Možná moc kecám, ale do děje mě to nevtáhlo. Ta stopáž 145 min je zde přestřelená. Ralph Fiennes je zde ale výborný, jeho role mu sedla. Zbytek herců nic moc, zápletka mě nebavila a ani finále, tvořené pointou, které svůj smysl dávalo, ale i tak. Sem tam tu máme nějakou akci, neohrabané a krvavé rvačky … Vizuál je takový obyčejný, ale jak říkám, chtělo by to víc dopilovat scénář a obohatit to téma. Protože furt se honit za nějakými cédéčky, to mě moc neuspokojilo. Svoji úroveň to má, tak tu třetí hvězdu zde udělím s vypětím všech sil. Čistý průměr.

Risk (2020)

(63%) V poslední době už nemám přehnaná očekávání u těchto nízkorozpočtových akčních béček. U Scotta Adkinse ale ještě nějaká ta úroveň je, viz tento vcelku pohodový počin na to jedno shlédnutí, ale zas to neurazilo. Oceňuji, že zde má Adkins hlavní roli (ne, aby byl na plakátku jako hlavní, např. Lundgren atd a přitom měl vedlejší roli) a že je zde dostatek akce. Především tu máme přestřelky a i souboje. Využití schopností bojového umění Adkinse je zde docela akorát, i když bych ještě přidal. Nejvíc se mi líbí bojová scéna v kuchyni a ke konci, kdy je Scott spoutaný – tam jsem se kochal blahem. Přestřelky jsou docela dobře natočeny, ale už ta technická stránka klesá, což je i vinou nízkého rozpočtu. Třeba přestřelka v clubu byla místy nepřehledná, byla tam hovno vidět. Příběh to má jednoduchý, nulový, postavy včetně divného záporáka, mě nebavily. Co k tomu víc dodávat? Mohlo by to být lepší, ale i horší. Natočeno bylo dost béček, a jak tu furt zdůrazňuji dokola, je to víc a víc levnější, takže nemůžu očekávat zázraky. Jednohubka je to ale solidní!

Ďáblův advokát (1997)

(67%) Pro mě je to těžce hodnotitelný film. Svojí úroveň a především originalitu to má, o tom není pochyb. Mám rád filmy, odehrávající se u soudu, zde mi ale nějaké ty výslechy apod docela chyběly, nebylo jich tolik, kolik bych si přál, ale to je fuk. Pravda, ze začátku mě to moc nebralo, mělo to pomalé tempo, ale postupně času se to rozbíhalo. Ta linie s Charlize Theron byla dokonalá, to její utrpení, které postupně došlo až do jejího konce – to nemělo chybu. V druhé části filmu je už lepší, temnější atmosféra. Keanu Reeves zde sehrál solidní výkon, ale úplně mě nenadchl. Zato Al Pacino je zde výborný jako vždy – ten chlap má prostě to své originální charisma, zejména ve finále po herecké stránce exceloval. Takže dobrý film, ale co jsem mi vlastně nelíbilo, nebo mi moc nesedlo? Ve finále to má dvě pointy, ta první je vcelku rozumná, ale přes tu druhou s tím ďáblem se přenést nemohu. Jako bylo to přehledně vysvětlené, ale celý ten závěr film dost potápí a nakonec vyjde do ztracena. Krom toho to bylo dost předvídatelné. Rozhodně bych něco vylepšil, zahodil, přidal, nebo to asi už nemohlo dopadnout lépe. Stručně řečeno, finále mi nesedlo, celkově z filmu tak uchvácen nejsem. Ale nepohoršilo mě to, kvalitní film to je, to uznávám, ale viděl jsem ho naposled.

Kult hákového kříže (1998)

(78%) Ale jo, KULT HÁKOVÉHO KŘÍŽE je kvalitní film, který rozhodně bude působit dobrým dojmem i po více viděních. Za až takovou pecku bych ho nebral, přeci jen něco málo tam chybělo, ale co …. Začnu klady. Ústřední dvojice herců Edward Norton a Edward Furlong – naprostá paráda. Furlong to zahrál tak nějak přirozeně. Ale Norton? Ten byl přímo bravurní. Bavilo mě vidět jejich životy názory, to jak se způsob života neonacismu nemile odrážel na jejich rodinu apod. Film se prolíná s flashbacky, které jsou zde černobílé. V první polovině snímku to má velké tempo, jen ta druhá část je už trochu utahaná, ale není to o tom, že bych se nudil, spíš mi to přišlo takové trochu nedokončené. Norton se vrátil z vězení a byl úplně jiný člověk, což se dá snadno pochopit, ale chtělo by to víc konkrétních scén a trochu přidat na pilu co se týče brutality, ale to asi přeháním. I když v té věznici těch drsných scének mohlo být víc, než jen ta jedna v koupelně. Má to krásný soundtrack, který se ve filmu hodí - hezky plný emocí. Úplný závěr filmu je dost smutný, i mě málem ukápla slza. Sakra, chtělo by to asi jak píše uživatel Lacike větší stopáž filmu, nebo ho rozdělit na dvě části, mohla to být větší pecka, ale i tak jsem spokojen a další shlédnutí určitě dám!

Mys hrůzy (1991)

(70%) MYS HRŮZY, v mých očích námětem docela ohraná záležitost, holt jsem se k tomuto filmu dostal až po letech, ale to 1 shlédnutí nelituji. Téma psychopatického stalkera je zde pojato docela jednoduše a zpočátku nezáživně, ale i tak nemohu tvrdit, že jsem se nudil. Film má pomalejší tempo, ale v pokročilé části snímku se víc rozběhne. Největším kladem je jednoznačně výborný herecký výkon „stalkera“ (nevím proč ho tak stále nazývám) Roberta De Nira. Jeho postavu jsem si užíval od první do poslední chvíle. Třeba postava Nicka Nolteho mě moc nebavila, stejně tak působila podivným dojmem jeho dcera, ale co už. Najde se tu pár zajímavých a krvavých scén, třeba ta scéna, kdy De Niro vykousne kus kůže z obličeje ženy, kterou pak několikrát udeří v posteli atd… Finále na lodi je docela napínavé, tam jsem se o kladné postavy docela už bál. I když v závěru tu jsou dvě těžké nelogické scény, ale nebudu až tak kritický. Filmová hudba působí spíš až hororově, ale je kvalitní. Takže MYS HRŮZY se pro mě určitě nestane srdcovkou, ale toho shlédnutí rozhodně nelituji. Možná se na to ještě někdy juknu v telce - alespoň vybrané pasáže s De Nirem.

Vyšinutý (2020)

(78%) Viděno v kině. VYŠINUTÝ, coby už poměrně dost obtloustlý Russell Crowe jako nezřízená střela, které se posral život? Proč ne, film jsem si v kině užil dosyta! Úvod mi přišel zajímavý, tvořen sestřihem skutečných záběrů agresivity lidí, takže i nějakou myšlenku měl film. Celková stopáž je krátká, takže jsem se ani na minutu nenudil. Rovněž tempo je vcelku velké, takže je škoda, že nebyl film tak o cca 15 min delší. I děj byl dost přímočarý, ale o to zde šlo. Žádní velké pitvání postavy VYŠINUTÉHO, hromada mrtvol atd – to by už nebylo asi tak moc reálné. Film se prakticky rozběhne hned, po krátkém seznámení postav se jde na věc. Russell Crowe to zahrál dobře, stejně tak jako matka toho chlapce, Caren Pistorius, které jsem fandil až do konce. Zabití obětí, o které se postaral VYŠINUTÝ, je docela krvavé a reálné. Ve finále, kdy mlátil onu matku a i jejího syna jsem ucítil jistou dávku brutality a zamyšlení k dnešní době. Samozřejmě to není žádný texaský masakr motorovou pilou, Saw apod., kde se řežou všelijaké končetiny, ale o to byl tento film realističtější. Nahánečky po dálnici byly super, přeci jsem věrný a fanatický fanoušek KOBRY 11, i když to nemůžu takto srovnávat. Našlo se tu několik bouraček, rychlých honiček atd. Technicky to bylo docela dobré, i když bych nějaké ty mouchy našel, ale čert to vem. Hudba ušla, pro potřebu filmu byla dostačující. NAPÍNAVÉ to bylo také docela, jen mě mrzí dost urychlený závěr v domě, který už jistou logiku a uvěřitelnost postrádal, ale až tak zlé finále nebylo. Jen jsem zhruba v půli filmu doufal, že to nakonec bude ještě větší BOMBA, ale nevadí. I tak tomu nic extra vytknout nemůžu. Určitě v budoucnu plánuji další shlédnutí!

Policajt v Beverly Hills II (1987)

(55%) Víc akčnější, technicky víc, zdatnější a přesto mi to přišlo o dost slabší jak fajnová jednička, která u mě bodovala tím, že to byla oddechovka jak vyšitá. Na druhou stranu nevím, co bych měl zde výrazného kritizovat. Vyloženě mě to moc nebavilo. Příběh to mělo snad ještě méně výraznější, než v předchozím dílu. Záporáci nic moc, včetně Brigitte Nielsen a ani jsem se u tohohle moc nezasmál. Jediným zaslouženým kladem je zde určitě Eddie Murphy, který neztratil svoji energii a smysl pro humor. Ještě tak v cca první půli snímku mě bavil, pak už to také nebylo ono. Ani ta dvojice policistů, kteří mě zaujali v předchozím filmu, to moc nevytrhli. Hudba obsahuje klasicky známý soundtrack, který se zde často vyskytoval. Takže ve finále pouze koukatelný průměr. Pro mnohé diváky byla právě tato dvojka lepší, ale já to vidím naopak, bohužel …

Host (2020)

(65%) Haha, ten popis filmu mě dostal – téma koronavir, ach jo …. xD V tomto rádoby amatérském snímku je to téma využito naštěstí na minimum, ani to zde nemuselo být. Prostě parta mladých holek, až na jednoho chlapa co tam skypuje s nimi, se večer společně připojí na net a díky jedné potrhlé ženské vyvolávají duchy. No, začátek mě moc nebavil, ale aspoň tu nebylo moc trapných žvástů. Já osobně tyhle filmy typu Paranormal aktivity atd nesnáším, ale zde to celkem šlo. Hlavně to mělo docela krátkou stopáž a chvílemi i děsivé scény, takže to klobouk dolů. Je vidět, že zde bylo vytěženo téměř maximum. Maximum píši proto, že lépe hodnotit nemůžu, přeci jen tyto filmy nemám rád a něco bych možná ještě přidal, upravil, nevím. Takže ty děsivé a i lekací scény mě docela dostaly, za což jsem rád. Víckrát už to neuvidím, ale jedno shlédnutí 56 minutového filmu mě nepohoršilo, ztracený čas to nebyl.

Policajt v Beverly Hills (1984)

(74%) Ale jo, sice to není žádná pecka a za klasiku bych to také asi nepovažoval …. Přesto je to zatraceně výborná oddychovka, u které si divák odpočine, vypne mozek a film si užívá. Netřeba v tom hledat něco originálního, překvapivého atd. Kdo nemá rád Eddiho Murphyho, tak ať se na toto vykašle. Zde Murphy s hereckou kariérou teprve začínal, byl mladý a já si ho užíval. Ještě tak ta první třetina byla taková mírná, nevěděl jsem, co se z toho vyvrbí, ale nakonec mě to bavilo až do konce. Murphy má zde dobré hlášky, sem tam méně vtipné, sem tam víc, ze všeho se vykecá, prostě takový neškodný týpek. Je pravda, že děj mě moc nebavil a ani ti záporáci ve mně nevzbudili respekt, ale to neva. Jen ten úvod se smrtí starého přítele se mohl aspoň postupem času filmu více zvýraznit, ale co... Víc to kritizovat nebudu. Vedle Murphyho mě bavila i dvojice policajtů Judge Reinhold a John Ashton – sem tam předvedli vtipné scénky. Je tu spoustu dalších známých herců, například hlavní záporák Steven Berkoff, na kterého se hezky dívá, navždy si ho budu pamatovat jako na záporáka z druhého Ramba. Potěší i Ronny Cox v roli poručíka, kterého znám především z původního RoboCopa. Hudba tvořená ze známého soundtracku zde ve filmu určitě potěší. Mohlo to dopadnout lépe, vylepšit děj, přidat víc akčních scén, ale to bych chtěl asi moc. Sem tam nějaká průměrná přestřelka nastane, zejména ve finále v té vile jich bylo dost, sice hůře natočených, ale nevadí. Já se bavil a ještě si to někdy pustím. Jsem zvědav na další 2 pokračování.

Zjizvená tvář (1983)

(75%) ZJIZVENÁ TVÁŘ je určitě slavný film hereckého velikána Al Pacina. I po letech to na mě působí pozitivním dojmem. Svou roli velkého gangstera Tonyho Montany sehrál Pacino opravdu na výbornou – o tom netřeba diskutovat. Vlastně na této výrazné roli je celý film postav a víceméně funguje. Každou minutou jsem žral jeho hlášky, rozumné, ale i hloupé názory atd. Podobně sarkastický je Pacino i v jiných rolí. Ale, přesto se nemohu ubránit mírnému pocitu zklamání z celkového děje a scénáře. Je to příliš jednoduché a mnohdy předvídatelné. Určitě bych zdrsnil některé scény, dal větší prostor jiným gangsterům, kteří by Montanovi víc zatopili. Ještě tak ta první hodina má slabší tempo, ale jinak to vůbec nenudí. Finální přestřelka v sídle Montany je docela dobrá, ale odvařený z toho nejsem. Film víc kritizovat nebudu, jen mě Pacino tak nadchl, jak se vžil do té postavy, že bych rád udělil snímku víc jak 90%, ale to nemohu. Po dalším shlédnutí tyto mouchy přehlédnu a film si opět užiji. Jednou za čas si ho pustit mohu. Za zmínku stojí a dobrá hudba, která se zde objeví málokdy, ale i tak. Délka 170 minut u mě nebyl problém, uteklo mi to rychle. Výrazný nadprůměr to je a já jsem spokojen.