Živí mrtví - Na stopě (2020) (epizoda)

(90%) Hodně dobrá epizoda! Sice to má trochu roztroušené scény + ke konci se ani nedovíme, jak to dopadlo s jednou vedlejší postavou, ale i tak zde můžu jedině chválit! Už dlouho jsem se takto o Daryla nebál. Bylo to drsné a napínavé. K tomu výborná ALFA na konci a návrat její dcery. Nezklamal ani drsný Beta. Víc k tomu asi nemusím dodávat. Jsem zvědav na další díl, který bude možná trochu utlumený, nechám se překvapit.

1917 (2019)

(85%) Viděno v kině – a to přesně 27.2.2020 na oficiální české premiéře! Hrálo se to už dříve (v omezených časech) a já se k tomu stále nemohl dokopat, ale přece už! Na 1917 jsem se opravdu už delší dobu těšil a naštěstí to dopadlo víc než dobře. Sam Mendes je zdatný režisér, krom vydařených bondovek Sykfall a Spectre jsem od něj viděl ještě Mariňáka, na kterého též nedám dopustit. Nyní k tomuhle, než abych to moc okecával, tak se to pokusím shrnout. Technicky je to výborné, skvělá kamera, kdy vidíme několik dlouhých pasáží, hezky nasnímané jedním záběrem. Nějaké ty aspekty z války? Je jich tu maximum vyjma větší brutality, ale to mi zde nevadilo, přeci se zde najde dost silných momentů jako je vidět mrtvoly, zastřelené krávy apod – ale je to zde opravdu dost utlumeno. Hlavně ta atmosféra a vcítění do postav, kdy cítíme opravdu neustálý a nepříjemný pocit v žaludku – to zde působilo i na mě. Navíc, film je tempem opravdu svižný. Od začátku do konce se něco děje a z rádoby malých komorních akčních sekvencí se vyklubaly nezapomenutelné scény. Těžko říci, která pasáž mě zde bavila více. Nejlépe se mi asi dívalo na scény se zákopy – to nemělo chybu + impozantní ohněm zastřené panorama městem, kdy voják utíká jako o život. Trochu zmatený jsem byl z úvodu, tam bych možná něco málo pozměnil, prvotní konverzace s udělením úkolům – to mi přišlo trochu divné. Určitě by se zde dalo ještě něco vylepšit, snad bych i o takových minim. 15 minut přidal stopáž, ale to nevadí. Úplné finále není nijak nečekané a ani neobsahuje větší šokující pointu, ale dává tomu všemu logický smysl. I se najde ke konci jedna docela dojemná scéna. Herecké obsazení je na tom velmi dobře, každý svojí roli zahrál dostatečně. A abych nezapomněl, filmová hudba od Thomase Newmana byla skvělá – o tom není sporu (dá se tedy nejlépe poslouchat výhradně při tomto filmu). Takže plný počet hvězd nedávám (blížilo se to k tomu ale), i přesto jsem nadšený a těším se na další a další shlédnutí. Obával jsem se, aby to nebyla nuda jako u Dunkirku – ten se může jít zahrabat. Nicméně, zde jasně chápu a podporuji skutečnost, že to právem získalo ocenění.

Živí mrtví - V sevření (2020) (epizoda)

(70%) Co k téhle epizodě asi tak říci? Od 8. série je to totálně natahované, ale mě to přesto svým způsobem stále baví! Zde není nic extra, co by nás překvapilo, ale přesto tu máme pár zajímavých scén a ke konci trochu toho napětí. Jsem rád, že tu dojde i na !!!! SPOILER 2 úmrtí, i když se možná později ukáže, že to ty ony 2 oběti přežily, ale pochybuji KONEC SPOILERU !!!!! + jedno z mého úhlu pohledu nečekané až debilní intimní spojení dvou postav :DDD Víc k tomu asi dodávat nemusím. Je to už tak trochu mimo mísu, ale podstatné je, že mě to stále dostatečně baví, tak jsem zvědav na další díly.

Fantasy Island (2020)

(30%) Viděno v kině. Ach jo, jsem fakt debil, že já na to šel! Ani v slabší průměr to nedopadlo. A to mi předchozí záležitost od tohoto režiséra, Truth or Dare docela sedla. Zde mohu ocenit jen jisté nápady a vcelku zdařilou pointu ke konci. Sice nebyla moc šokující, ale aspoň nebyla pitomá a měla hlavu a patu. Celkově zde skoro nic nefungovalo. Atmosféra nulová. Herci hráli nepřesvědčivě. Hudba nevýrazná. Rádoby napínavé scény nic moc. Ani ta hlavní Lucy Hale mě zde nebavila (ve filmu Truth or Dare mě zaujala víc). Myslel jsem, že dám nakonec jen 1*, ale přeci to nějakou tu celkovou úroveň mělo. Tak se nakonec slituji v nejslabší 2*. Vlastně můžu zde pochválit pouze Maggie Q, jejíž role mě docela bavila a i ta její dějové linie. Linie těch ostatních postav mě nebavila, až na závěrečné rozuzlení tedy. Víc k tomu asi dodávat nemusím, strašná slabota a hlavně jsem měl pocit, že to sleduju 4 hodiny.

Minuta po minutě (2019)

(62%) Opravdu paradox, že je tohle mizerně hodnocené, ale v mých očích je právě tohle to lepší béčko, než ty některá, současná, co se točí. Pravda, akce je taková průměrná, nenadchne, ale ani neurazí. Po technické stránce to tak nějak dře, ale jde. Celkovým pohledem na děj – je to takové moc přímočaré, místy je to takové opravdu jak pěst na oko, ale mě to bavilo. Bylo to svižné, hlavní Michael Chiklis hrál svojí roli přesvědčivě. Willis mě zde moc nebavil, jeho role je takové stejně nudná jako v posledních letech. Ostatní herci – celkem ok. Ve finále to mělo funkční pointu, která byla ale dost odhalitelná (alespoň já ji uhodl někde v půli snímku, nebo resp. v jedné okaté scéně). Ale nutno uznat, že to vysvětlení okolo té předvídatelné pointě bylo dostačující a hezky udělané. I to jak se v průběhu filmu scéna s vykradení banky opakovala – skoro jak nějaká detektivka. Ve výsledku jsem relativně spokojen – v rámci možností je to určitě lehký nadprůměr. Podruhé už to nedám, ale jako jednohubka je to ideální volba. Jsou přeci horší béčka!

Králíček Jojo (2019)

(60%) Adept na oscary a podobné ocenění? V dnešní době se ceny udílí snad za vše možné, ale to je pouze můj subjektivní názor. Navíc chápu, že kolikrát ani není tak z ničeho moc vybírat a holt ceny se udělit zřejmě asi musí, no. Tento film mi ve finále nepřišel až tak strašný a divný, jak se zpočátku mého sledování zdálo. Jen mi nějakou dobu trvalo, než jsem se k tomu dostal, tak jako tak ta cca první půle snímku byla strašně utahaná. To tempo filmu mělo teda nadále stejné, ale poté jsem se začal víc vžívat do postav a i nějaké té myšlence, která tam byla, ale nastíněná byla jen tak nenápadně na okraj. Postava malého chlapce byla napsaná docela dobře, i když mě bohužel moc nezaujal, ze začátku mi přišel docela otravný, ale poté jsem si na něj už zvykl. Víc mě bavila role té mladé židovské dívky. Potěšila i Scarlett Johansson, která teda moc prostoru neměla, ale i tak. No a Taika jako Adolf? Z ukázek jsem se obával, že bude trapný – to se naštěstí ani tak nestalo, možná 1 nebo 2 rádoby vtipné scénky byly mimo, ale vcelku ušel. Občas jsem se i pousmál, pobavily mě dvě scénky s ním. Jedna s naháněním té holčiny nebo závěrečná, kdy ho ten kluk nakopl, až letěl oknem. Nic extra se ve filmu zásadního neděje. Možná tak ve finále, ale ani to moc nestojí za řeč. Hudba? Té jsem si nevšiml. Takže nějakou tu hloubku to mělo, ale nic z čehož bych upadl na zadek. Jedno shlédnutí se dalo v pohodě zvládnout, neurazilo to, ani nenadchlo – lepší průměr.

Na nože (2019)

(80%) Od KNIVES OUT jsem nic neočekával, ani jsem nečetl předlohu. Trailer mě moc nechytl, obával jsem se moderního humoru a ujeté nadlehčenosti. Nicméně, poté, co jsem film dokoukal, jsem byl příjemně překvapen, že se mé obavy naštěstí nenaplnily. Přeci jenom detektivky beru všema deseti, tak tu reálná šance, že se mi to bude líbit, musí být. Odkud začít? Dějově je to vcelku jednoduché a to nastínění situace okolo vraždy, které se nám v průběhu filmu několikrát z různých úhlů pohledu promítalo, bylo hezky natočené – a HLAVNĚ takovým způsobem, aby se v tom divák mohl jednak dobře orientovat a jednak, aby se moc nenudil a udrželo si to jeho pozornost až do konce. Samozřejmě, na každého to zapůsobí jinak. Mě to vtáhlo do děje hned od začátku. Možná tak první 15 min je méně záživných, ale co už. Nevím, jak mám dále pokračovat, aniž bych nic nevyspoileroval, ale zkusím to. Hlavním pointu případu už tu máme víceméně z části odhalenou ani ne v polovině snímku, ke konci je ještě nějaké dovysvětlení a zaklapnutí puzzlí, aby vše sedělo, takže v tomto ohledu jsem byl zpočátku trochu zklamaný, ale vzhledem k tomu jak to bylo vše chytře natočeno, vysvětleno, tak si nemohu více stěžovat. Prostě to mohlo mít lepší pointu, ale chápu, nemusí mít každá detektivka šokující rozuzlení. Jen mi to přišlo takové předvídatelné. Ale nevadí. Přesto jsem spokojen s režií filmu a s jistou originalitou. Ta nadlehčenost zde byla pojata v rozumné míře. Herecké obsazení bylo výborné, včetně jejich postav. Za mě excelovala nejvíc hlavní dvojice Ana de Armas a Daniel Craig. Craig mě téměř nadchl, jeho herecký výkon byl excelentní. Byl vtipný, sarkastický – prostě se do role skvěle vžil. Oceňuji i Ch.Plummera, který na svůj věk (90 let) vypadal docela svěží. Líbila se mi i netradiční filmová hudba. Co k tomu víc dodávat? Jsem spokojen, jen by to chtělo lepší pointu, holt mám nakoukáno a načteno už dost detektivek. Prý má být pokračování? Určitě jsem pro!

21 mostů (2019)

(72%) 21 BRIDGES je tématem už dost ohraná látka, ale zde si to mou pozornost udrželo až do konce. Celkově to bylo krásně zahrané a po technické stránce s ohledem na nízkorozpočtové béčko téměř dokonalé. Mělo to takovou tu hutnou, tíživou atmosféru, pomalu jak z 90. let. Nejvíc se mi líbila úvodní cca třetina filmu – nekompromisní zneškodnění policistů bylo efektivní a realistické. Přestřelky jsou opravdu výborně točeny – takže to je dle mě asi největším kladem. Tempo filmu ani po této pasáži nezakolísá, stále se tu něco děje, i se dá říci, že je to taková jedna velká naháněčka. Herecké obsazení je na tom tak nějak optimálně. Nejvíc mě samozřejmě bavil hlavní Chadwick Boseman. Taylor Kitsch mohl mít více prostoru, jeho postava mohla být víc, rozvinutější, ale nevadí. Hudba – taková normální, ušla. Co bych vytkl, tak není urychlený závěr, ale z filmu jsem necítil nějak zvlášť propracovanou pointu. Závěr je dobrý, ale nějaká ta nelogičnost tam určitě je. Hlavní postava z toho vyvázla moc snadno, víc vykecávat nebudu. Takže po dějové stránce by to chtělo trochu více upravit. A navíc, je to už opravdu ohrané téma, takže vyzdvihovat to do nebes též moc nechci, ale tak jako tak mě to bavilo. Nadprůměr je to ve všech ohledech a ještě jednou si to někdy klidně pustím.

Sázka na smrt (1988)

(52%) Sázka na smrt, nebo spíš sázka na to, jestli to bude stále funkční filmový počin o naší oblíbené filmové postavě. A výsledek? No, tak půl na půl. Už to prostě není ono, ale na druhou stranu z toho alespoň nevznikl žádný velký průser nebo nuda typu slabého, druhého dílu. Clint Eastwood zde už viditelně zestárl, ještě tak v předchozím a nejlepším dílu mi jeho věk kolem padesátky nevadil. Zde také ne, ale už to bylo vidět, že se mu blíží šedesátka. Takže jeho roli „drsného Harryho“ zvládl jen tak tak. Neříkám, že zle, ale už to nebylo ono včetně přestřelek, které byly jednak hůře natočeny a jednak ta v bistru byla už vsunutá tak nějak na sílu. Přesto měl Easwood pár dobrých hlášek, ostrých pohledů apod. Jen záporák mi moc nesedl a scéna s pronásledujícím autíčkem na dálkové ovládání? To bylo trochu moc. Po detektivní linii to nebylo nehorší, není to nudné jako dvojka, ale celkovou kvalitou se to k ní docela blíží. Vtipné je, že to má zde dost známých postav. Liam Neeson se zde párkrát objevil, sice nenadchl, ale pobavil. Stejně tak úvodní a krátká role Jima Carreyho. Takže do druhého dne na to asi zapomenu, ale stále se tam něco dělo, sice nic významného, tak ty slabší 3/5* nakonec dávám, ale na víc jak na obyčejný průměr to nemá.

Náhlý úder (1983)

(90%) Čtvrtý a zdaleka nejlepší část, kde máme „drsného Harryho“, coby svérázného poldu, který svou nekorektností k zákonům řeší případy a napjaté situace po svém! Po x letech jsem začal s touto sérií. První počin nesoucí název Drsný Harry mě bavil, ale úplně nenadchl. Druhý díl mi teda přišel úplně mimo, dost jsem se nudil a třetí díl byl takový rozporuplný, ale toto? Nemůžu najít nic, co by mi vadilo. Clint Eastwood hraje postavu Harryho naprosto přesvědčivě, tak drsného a nahláškovaného jsem ho snad ani v prvním snímku nezažil. Úvod u soudu je dobrý, poté přestřelka v kavárně, která mi trochu připomene přestřelku v bance z původního filmu. Nutno uznat, že technická stránka se zde opravdu vylepšila – na přestřelky se pěkně dívalo. Film má i spoustu nadlehčených momentů, třeba způsobení infarktu jednoho grázla za což není odpovědný nikdo jiný než ten nenapravitelný Harry, scénky s čoklem, který se každou chvílí pomočí nebo vykálí. Je toho opravdu dost, takže do cca první půle filmu tu máme opravdu zběsilé tempo. Sedl mi i příběh, jehož velkou část zde má herečka Sondra Locke. Ta její dějová linie je opravdu zajímavá. Žena, která se po letech mstí grázlům, co jí kdysi udělali ze života peklo …. Nesouhlasím s tím, že v druhé půlce filmu je slabší tempo, to ani náhodou. I finále mi přijde celkem napínavé, i když už ne tak nepředvídatelné. Cením si i toho, že zde bylo především ze strany hlavní postavy Harryho velký počet zabitých. Líbila se mi i filmová hudba, která se v jistých pasážích hodila. Co k tomu víc dodávat? Pecka!