Pod vodou (2020)

(40%) Viděno v kině. Letošní rok 2020 jsem zahájil návštěvou kina tímto počinem, na který jsem se vcelku těšil. I když jsem předpokládal, že to bude asi jen taková neškodná jednohubka, nečekal jsem, že mě to bude tak nudit. Dostal jsem o dost méně, než jsem čekal, ale nic nadělám. Co jsem si četl v zajímavostech, tak tento snímek se točil už někdy v roce 2017 a nějakým způsobem se to distribucí dostalo až nyní do kin – Ha, teď už vím proč. ;) No co, trochu sarkasmu. A nyní k věci. Myslím si, že hlavním problémem bylo, že se šlo hned od úvodu na věc. Selhání systémů, následné výbuchy a poškození podvodní stanice atd. Je sice hezké, že to nebylo dialogy a seznamováním postav od začátku zdlouhavé, ale v tomto případě to byla velká chyba. Zaprvé: Neměli jsme absolutně čas se seznámit s postavy, takže jejich osud mi byl naprosto ukradený a skoro nikdo mě nebavil. Zadruhé: Námět je výborný, takže by bodlo zezačátku vysvětlit co obnáší práce Pod vodou, životy jejich pracovníků, nějakou legendu povyprávět, aby se divák chytil – to zde vůbec nebylo a rovnou se šlo na ostro, kdy postavy postupovali z bodu A do bodu B, poté do bodu C, D atd atd. Bylo to hodně výbušné, takovým způsobem, že jsme si akční sekvenci ani moc neužil. Kamerou to bylo docela roztřesené a hlavně v té tmě pod vodou bylo hovno vidět. To bych moc nechtěl kritizovat, ale i tak to mohli lépe osvětlit. Snad jen několik scén s neznámými vetřelci se mi líbilo, ale také to nebyla žádná sláva. Nejen, že jsme se ve finále o nich nic nedozvěděli, ale ani jsem z nich neměl strach. Prostě občas něco rychle a zmateně zaútočilo a to bylo celé. Vyjma finále, kdy už byly docela přehledně vidět, včetně jeho „gigantického krále“,který byl docela k smíchu. Celá AKCE byla dost chaotická, urychlená, že jsem se v ní nestačil moc orientovat. Jak tak o tom přemýšlím, tak jsem z filmu víc a víc zklamanější. Nečekal jsem extra nálož, ale zábavnou jednohubku. Jako jo, dokážu zde pochválit, že to mělo tempo, stále se něco dělo, ale mě to vůbec nebavilo. Herci – s nimi jsem neměl problém, ale nikdo mě extra neuchvátil. Ústřední Kristen Stewart s kratším sestřihem nebyla nejhorší, dokonce mě ještě o něco víc bavila Jessica Henwick, ostatní už moc ne. Pochválit se dá ještě solidní hudba od Beltramiho a Robertse. Nebudu dávat horší hodnocení, ty 2* jsou tak adekvátní. Žádnou velkou nelogiku film neměl. Mě to prostě nesedlo a téměř celé nebavilo a to to mělo jen stopáž 95 min. Je mi líto, už nikdy víc.

Black and Blue (2019)

(60%) Black and Blue není tématem nic nového a převratného. Takových filmů jsme tu už měli mraky, kdy nováček a čistý polda, věřící v zásady policie narazí na bandu těch zkorumpovaných apod. Tentokrát hraje hlavní hrdinu žena, herečka Naomie Harris, které zde role padla jak ulitá, takže jsem ji od začátku do konce určitě fandil. K tomu ten správně drsný a slizký Frank Grillo – ten též nezklamal. Zato takový Tyrese Gibson mi zde vůbec neseděl. Když jsem se na něj díval, nemohl jsem se ubránit pocitu, že sleduji postavu Romana z Rychle a zběsilé série. Ani ten závěr mi nepřišel moc napínavý. Prostě postava T. Gibsona neměla logicky moc velký důvod pomáhat hlavní hrdince, která by to ve finále bez něj nakonec ani nezvládla. Celkově mě to ale bavilo. Technická stránka, kamera apod. – to vše je na nízkorozpočtový film super. Nějaké ty přestřelky a to vše – na to se dobře dívalo. Víc jak na jedno shlédnutí si mě ale tento snímek nezískal. Přeci jen bych zde chtěl ode všeho něco vylepšit. Vlastně to nemá moc chyb, je to už dost ohraná tématika. Prostě lepší průměr – nic více, nic méně.

Přání zabít 5 (1994)

(85%) Vida, je tu pátý a poslední díl senzační akční série s charismatickým Charlesem Bronsonem. Boha jeho, tohle má tak slabé hodnocení? Proti gustu žádný deputát, ale ani subjektivně, ani objektivně tomu nerozumím, že to zde nemá aspoň těch 60%. No, tohle radši řešit nebudu, co člověk, to svatý názor. Právě, že tato pátá část se dle mého názoru vrací ke kořenům prvním dvěma výborným dílům. Sice to zde nemá tak zdrcující a temnou atmosféru jako prvotina z roku 1974, spíš bych to zařadil k druhému snímku, ale i tak mě to mile překvapilo. Snaží se to hrát na vážnější notu, která zoufale chyběla u třetího dílu, který byl dost nadlehčený (přesto žádný velký průšvih – ty lepší 3* jsem mu udělil). Hlavně zde je cca první půle filmu tempem přímo ohromná (k tragédii a další ztrátě našeho hlavního mstitele) dojde právě v polovině snímku. Kdyby byla druhá tak nabitá tempem jako ta první, tak jdu do plného počtu hvězd, ale nevadí – přesto jsem plně spokojen. Vyloženě akce ze strany hlavní postavy dojde pozvolna až v druhé části snímku. Co čtu, tak spoustu diváků si stěžuje, že tu Bronson nepoužívá moc svou klasickou ruční zbraň, ale to přece není až taková chyba ne? Dokonce s tím ani tak nesouhlasím, použije ji sice až zejména na konci, ale minimálně 4 protivníky jí zneškodní. V rámci eliminace jeho nepřátel se zde našlo i více nápadů. Vybuchující míč, lis apod. Takže i na nápady zde dojde. Filmová hudba mi zde přišla ze všech dílů snad nejkvalitnější. Postavy krom nepřekonatelného Bronsona, který úlohu mstitele zvládl jako vždy na výbornou, mi zde přišly rovněž solidní včetně jeho současné přítelkyně. Hlavní záporák byl zde asi nejlepší z celé série, včetně jeho přívrženců, kterým jsem přál krutou smrt (která se jim naštěstí dostala). Co víc k tomu říci? Zase z toho dělám lingvistický článek. Kupodivu na slabé hodnocení jsem bravurně spokojen. Skvěle se to vyrovnalo prvním dvěma dílům, oba palce zvedám nahoru!

Touha smrti 4: Tvrdý zákrok (1987)

(72%) Máme tu čtvrtou část skvělé akční série s ještě skvělejším Charlesem Bronsonem. První dva díly jsou TOP, třetí trochu pokulhává, tomu jsem dal lepší 3*, ale zde už tu čtvrtou opět dávám, i když slabší, ale stále je to o ždibec lepší jak třetí díl. Zde to bylo stejně jako v předchozím filmu akční tak, že počet nepřátel likvidoval Bronson ve velkém počtu. Bylo to dějem poměrně jednoduché, což mi nevadilo, i když to bylo takové trochu odlišné, než jsme u této série zvyklí. Hlavně to bylo dost rozmanité, že jsem se chvíli moc nesoustředil. Mělo to zajímavé, ale i méně zajímavé pasáže. Úvod mi třeba moc dramatický nepřišel, ale celé mě to později bavilo. Bronson byl skvělý jako vždy. Hlavně finální cca 20 minutovka měla už velmi slušné tempo. Sice jsem se zde o hlavního ochránce vůbec nebál, nicméně i tak si nemůžu výrazně stěžovat. Akce je dobrá, chvílemi i pestřejší, nějaké ty samopaly, pušky atd. Technická stránka filmů je, co se týče přestřelek o něco lepší než horší třetí pokračování, ale zase jsou zde strašné efekty výbuchů. Ale co, dokážu to odpustit. Na první dva excelentní snímky se to nechytá, ale stále je to dostatečná zábava, ke které se někdy ještě vrátím.

Tichý nepřítel (1997)

(30%) Co tímto filmem, v českém překladu TICHÝ NEPŘÍTEL chtěl básník říci, to opravdu nevím. Pustil jsem si jej náhodně, ale i tak jsem doufal, alespoň v přijatelnou jednohubku. To se bohužel nestalo. Tohle ale není ten případ, kdybych po celou dobu jeho sledování nonstop nadával, ale stále jsem si kladl na všelijaké aspekty tohoto počinu otázky PROČ? Abych to moc neokecával (což se mi nikdy moc nedaří), tak to CELÉ vyznělo DOZTRACENA. Máme tu nějaké dvě hlavní postavy, ale kdo je vlastně záporný a kdo kladný? Oba (jak Ford tak i především Pitt, který zde měl být spíše záporný) mi přišly fajn. Samozřejmě, máme tu spoustu scén a situací, abychom Pitta odsoudili na záporáka, ale režie ho pojala tak sebevědomě, že mi ho bylo ke konci strašně líto. Nějaké ty přestřelky tu máme, ale je jich málo. O tom to není ale. Není to ani thriller. Drama? To také ne. Celé je to strašně nevýrazné, ale ne tak abych se vyloženě nudil. Hltal jsem každou minutu, přesto na tom toho moc pochválit nemohu. Forda jsem si vcelku užil, Pitt také nebyl špatný, ale měl děsně napsanou postavu. Vůbec jsem mu jeho roli zabijáka nevěřil. Asi bych měl dát jen 1*, ale znám horší filmy, potenciál to mělo ale o dost větší.

Přání smrti 3 (1985)

(65%) Sakra, jak tohle celé popsat aby to nevyznělo moc negativně? Přesto to zkusím, protože špatný film to rozhodně nebyl. Po x dlouhých letech jsem se pustil do téhle známé série se skvělým Charlesem Bronsonem. První dva filmy byly totálně skvělé, dvojka paradoxně v mých očích ještě lepší. Oba ty filmy byly tak nějak se vším všudy podobné, zde už jsem ale zaznamenal velký rozdíl. Jednak téma bylo už slabší, včetně příběhu a nějakého scénáře, ale čert to vem. Hlavně mi to přišlo celé takové nadlehčené, nic se zde nemohlo brát vážně, což nebyly ani vyloženě předchozí díly nijak extra seriozní (první teda měl i vážnější chvíle). Nemohl jsem se zde o hlavního hrdinu ani jeho kladné postavy bát. Hlavní záporák byl ale dobrý, to se musí nechat. A ta závěrečná akce byla opravdu mimořádná. Dokonce i technická stránka filmu byla o něco slabší. Přeci jen, vidět přestřelky, kdy hlavní hrdina zaměřuje cíl, ten se divně zahýbe a spadne bez nějaké krve či nějakého lepšího efektu či vyhýbání kulek kladných postav atd – ale to vše dokážu odpustit. Přeci jen to mělo vysoké tempo, i když se první cca hodina v podstatě rozjížděla a akce byla sem tam. Nicméně, i tak jsem si Bronsona užil. Zde už z jeho postavy sálala jistota chlapa, co si jde bez nějakých ostychů za svým. Role zabijáka už zde nebyla tak výrazná, ale co. Hudba zde snad ani nebyla, nevím. Nooo, není to na x shlédnutí, ale neurazilo to. . Původně jsem dal nejslabší 4*, ale po zvážení musím srazit na 3*, což ale neznamená, že je to tak strašné.

Přání smrti II (1982)

(87%) Chápu, že je tento sequel většiny diváky považován jako o ždibec slabší kousek, ale mě se líbil stejně tak jako jeho předchozí první díl, dokonce si troufám tvrdit, že i o něco víc. Charles Bronson mě zde bavil snad ještě víc. Jeho postava už nebyla tak zdrcená jako předtím, šel už rovnou na věc a tak se mi to líbilo. Atmosféra už nebyla tak temná, ale zase se tu stále něco dělo a byl jsem příjemně překvapen, že zde už Bronson šel po všech vinících, co zde způsobili na začátku tohoto snímku další ztrátu hlavní postavy. Tempo to zde mělo obrovské – nebyl čas se zde nudit. Přestřelky byly zde o něco víc, nápaditější, i když stále obyčejněji natočeny – což mi nevadilo. Našlo si tu i o něco víc nápadů v rámci té akce. Zde už bych šel málem do plného počtu hvězd, ale přeci mi zde něco málo chybělo – moc toho teda nebylo, ale přeci. Nesedla mi zde role přítelkyně ústředního mstitele – ani jejich vztah moc nefungoval a začátek vraždy byl teda drsný a hrozný, ale přeci to mohlo mstitele víc zasáhnout a scéna, kdy se oběť, napíchla na plot, byla hůře natočena. Ale připomínám, že to nejsou žádné extra zápory. Stále jsem nesmírně spokojen, mělo to na tu dobu neskutečný drive a zběsilé tempo, dobrou hudbu a skvělého Bronsona. Na to, že je toto po prvním dílu točeno po 8 letech, zde Bronson vypadal stále skvěle s ohledem na jeho věk. Nemám co víc k tomu dodávat, pecka!

Přání smrti (1974)

(83%) Paradoxem je, že jsem nejdříve viděl remake k tomuto dílku, a sice s B.Willisem, který mi rovněž sedl. Ale zde musím hrdě konstatovat, že tento originál je prostě lepší. Hlavním důvodem je bezpochyby ústřední postava Charlse Bronsona. Ten sehrál solidní výkon a především byla jeho role uvěřitelná. Bronson má své charisma, takže i když zpočátku nepůsobil jako pravý drsňák, tak i tak jsem ho rád viděl v každé minutě tohoto snímku. Akční scény byly obyčejně natočeny (rozhodně na tu dobu až tak amatérsky nepůsobily), ale neměl jsem s nimi větší problém. Takže akce byla tvořena především a hlavně přestřelky. Bronson zlikvidoval cca 10 protivníků. V tomto filmu ale šlo i o dobovou atmosféru, která se mi nejvíc líbila v cca první půli. Ta zdrcenost a uvědomění situace zločinu, který obklopoval město atd. Hudba byla slušná. Úvodní scéna, kdy ti gauneři znásilnili dceru hlavní postavy a zabili jeho manželku – tak to bylo docela drsné. Mám tedy nakoukáno dost drsnějších filmů, ale i tak to bylo hrozné, zejména na tu dobu. Nevím ani co bych extra vytkl. Možná skutečnost, že !!!!! SPOILER !!!!!, hlavní viníky Bronson nenašel… !!!!! KONEC SPOILERU !!!!! a finále, které bylo takové už bez většího napětí. To ale nejsou přeci chyby – tak jako tak jsem příjemně překvapen, že na mě tento film i po letech zapůsobil skvělým dojmem. Jsem rád, že dokážu ocenit i staré klasiky.

Hadí oči (1998)

(90%) Říkám si, že je tohle můj tak nějak náhodně vybraný film z 90. let, který mi unikal a on mi sedl jak ulitý. Hned ze začátku musím říci, že je toto přímo brilantní práce režiséra a ostatních tvůrců tohoto skvostu, který se zpočátku jeví trochu zvláštním pojetím a hlavním hereckým duem, ale poté už jen blaženě zírám a užívám si každou minutu snímku. Až na urychlený konec se tomu snad nedá nic výrazného vytknout. Nicolas Cage tu má výbornou roli – v té době bylo jeho herectví snad na vrcholu. Paradoxem u téhle záležitosti je skutečnost, že mi úvodní cca desetiminutovka připadala strašně zbrklá a s podáním Nicolase šílená. I jsem si říkal, jestli mi zde jeho bláznivá role sedne, ale pak jsem předčasné chmury zahnal a jeho úlohu si vyloženě užíval. Postupem času jsem naprosto spolkl s navijákem jeho detektivní schopnosti, zápal pro jeho práci a inteligenci. A abych furt nechválil Nicolase, tak další můj velký oblíbenec Gary Sinise se zde opět předvedl jak se sluší a patří – prostě další role, která mu padla jak na míru. Ty jeho chladné, ostré pohledy a především to jeho osobité charisma. Zhruba v polovině snímku tu máme velmi solidní pointu, kterou jsem téměř neuhádl. Nechci to moc okecávat, ale i ta detektivní linie je zde zajímavá a skvěle natočená. Jednotlivé scény z úvodního atentátu (střílení) se zde ve filmu víckrát protne a naštěstí vše dává logický smysl. I technická stránka filmu je solidní – a tím myslím zejména kameru a všelijaké úhly pohledu, které se v této době jen tak nevidí. Najdou se tu tedy asi tak 2 scény se slabšími efekty, ale to odpouštím. V závěrečném odhalení jedné postavy, která se stala víceméně zápornou jsem málem nedýchal. Proto mě trochu mrzel urychlený závěr, který mi ale i tak sedl. Stejně tak jako dobrá hudba, která se s atmosférou krásně doplňovala. Ostatní herci bez problému. Mohl bych pokračovat do nekonečna. Chápu, že ne každého to pohltí tak jako mě, ale já si nemohu pomoci, kriminálky mám rád a ještě s tímto netradičním až originálním pojetím.

Legionář (1998)

(56%) LEGIONÁŘ je film, který mi dlouhou dobu unikal. Kdysi jsem alespoň jeho část tak nějak snad viděl, ale přesto jsem si to po letech pustil a nakonec konstatuji, že není moc o co stát. A to mi ani moc nepřekáží, že to není typická Van Dammovka z 90. let. Rozhodně zde není moc co kritizovat, jednou se to v pohodě dá vidět. U mě bylo problémem, že mi nesedla Van Dammova postava – bylo mi ukradené jaký byl jeho osud atd. Úvodní 20 minutovka byla o ničem – nic mě v té sekvenci nezaujalo. Ani postavy mě zde moc nebavily, tedy až ke konci jsem si k některým nějaký ten vztah utvořil. Docela mě bavila ta prostřední část, kdy probíhá výcvik legionářů v drsným prostředí. Akční finále bylo docela dobře natočené a mělo ke konci i pár zdařile natočených výbuchů, jenže tak jako tak jsem se nudil a s ohledem na to jak mi byl u vánku hlavní hrdina, tak mi bylo jedno, jak to celé skončí. Své klady to opravdu mělo výhradně v tom prostředí a drsném výcviku – to vše bylo reálné včetně skvělého Stevena Berkoffa, který psychopatického velitele zahrál na výbornou, stejně tak jako zahrál záporáka v druhém Rambovi. Potěší i solidní hudba. Bitky tu máme, co se týče Van Damma asi jen dvě. Úvodní fraška v boxu, která mě nebavila a pak jedna mezi ostatní legionáře. Fajn, nebudu kritizovat absenci bojového umění Jeana. Zde se moc nehodil, byl netečný a nezajímavý. Dodívat se to dalo, znám horší filmy, ale už nikdy více. Režisér tohoto snímku natočil jedině skvělého Ramba 3, víc nedokázal.