Proroctví (2009)

Docela fajn katastrofická sci-fi, problém je ale v tom, že od Alexe Proyase čekám víc. A na Proyase je Proroctví prostě slabší kousek. Nenudí, stojí na hezké premise a má i své osobité a někdy i vyloženě brilantní scény (pád letadla), ale celkový dojem z něj vyšumí a v hlavě nakonec zůstane vlastně jen ten konec, který mě docela zklamal, po rozporuplných reakcích jsem jej čekal originálnější. Spíš žánrovka na jedno podívání než výraznější filmový zážitek. 65 %

Rec 2 (2009)

Dokonalé převrácení konceptu prvního REC. Dvojka zahodila nějakou snahu o postupně budované napětí a atmosféru, počítá se znalým divákem, kterého může hodit rovnou doprostřed dění... a je to strašnej nářez. Spolu s Cloverfieldem to nejlepší found footage, které se nebojí měnit pravidla hry, zapojit do hry více úhlů pohledu, díky kterým se oproti jedničce výrazně rozšiřuje divákův pohled na celou situaci. Přitom se však zachovává znepokojivě beznadějná atmosféra, která jen ustupuje trochu do pozadí ve prospěch neuvěřitelně dynamické akce, která díky first-pearson snímání připomene Dooma nebo jiné videoherní klasiky. Přesně takhle by měl sequel vypadat. Originální, ctí odkaz svého předchůdce a zároveň se od něj nebojí odchýlit a vytvořit si vlastní image. 90 %

Sherlock Holmes (2009)

Sice dávám tři,ale zklamaný rozhodně nejsem.Na to,že je to první díl plánované série to Guy Ritchie zvládl docela se ctí.Na začátku se film dlouho nemohl rozhodnout,čím vlastně bude.Jestli pouze oddechovou komedií,popcornovým akčňákem nebo regulérní detektivkou.Nakonec to bylo od každého trochu.V první půlce to vypadalo,že dám čtyři,ta mě bavila hodně,skvělá byla především boxerská scéna,Sherlockovi plánovačky super,flashbacky zábavné.Ale trochu se to přehnalo se stopáží,zkrácení o dvacet minut bych uvítal.Takhle jsem se ve druhé části několikrát stihl nudit,hlavně finále bylo podle mě zbytečně přetažené.Je škoda,že v akčních scénách je někdy až příliš vidět digitální CGI,to platí hlavně o závěru na mostě a taky u potápějící se lodi.Jinak se ale akční stránka povedla,bitky jsou super,hlavně ta s obrem.A zhruba minutová zpomalená sekvence výbuchu byla regulérně nejlepším momentem filmu.Atmosféra Londýna z konce 19. století se taky povedla na výbornou,stejně jako Zimmerova hudba.Co se týká herců,tak Robert Downey Jr. za mě výborný,je to sympaťák a i když je Sherlock hodně podobný Tonymu Starkovi,tak co,pořád je to charismatický a skvělý herecký výkon.Jude Law...ach jo,nechtějte po mě objektivní hodnocení jeho hereckého výkonu,možná byl dobrý,ale moje antipatie k němu jsou moc velké na to,abych to uznal.Mark Strong se sice narodil pro záporné role,ale tady hraje na sebe spíš průměrně,oproti Hvězdnému prachu nebo RocknRolle to není nic moc.A Rachel McAdams je hezká ozdoba,ale možná trošku zbytečná.Guy Ritchie možná až moc šetří s nápady,asi si je nechává na druhý díl.Na ten se těším.Jakkoliv mě tenhle film úplně nenadchl,jako rozjezd série to bylo více než slušné,až na občasné nudné pasáže vysoce zábavné a příjemně strávené dvě hodiny.Na dvojku se těším hodně a čekám od ní našlapanější scénář(tady byl přece jen trošku splácaný na jistotu),výrazného záporáka(profesor Moriarty slibuje hodně,tak doufám ve vhodné obsazení),větší počet hlášek(je jich tu dost,ale žádná vyloženě zapamatováníhodná),domakanější triky,rozumnější stopáž a větší režijní invenci.Je toho docela dost,ale já doufám,že se to podaří naplnit a druhý díl Sherlocka Holmese přinese tu nejčistší hollywoodskou zábavu od prvních Pirátů z Karibiku.Tady se to ještě úplně stoprocentně nepovedlo,přesto celkem spokojenost.70 %

Solomon Kane (2009)

"I am not yet ready for hell!" Solomon Kane působí v dnešních dobách sterilních popkornových blockbusterů a vyměklých studiových srágor jako doušek živé vody.Konečně tu zase máme film,který se nebojí zabrousit do drsnějších vod a představit nám svět,ve kterém není zrovna přebytek kladných hrdinů,kde se se ženami zachází jako s onucemi,kde jen ti krutější a bezcitnější vítězí a slušní lidé končí zabití bandami lapků a zlodějů.A do toho všeho je vrhnut náš hrdina Solomon,na začátku velká svině,na konci muž odhodlaný tomu všemu učinit přítrž.A díky Jamesi Purefoyovi mu věříte nejen tuhle proměnu,ale každé slovo nebo mrknutí mezi tím.Na ostatních postavách ani tak nezáleží (možná tak hezoučká Rachel Hurd-Wood nebo znovu přesný Max von Sydow potěší),hlavní je Solomon.To na jeho nepohasínajícím charismatu se celý film veze.Ovšem u hrdiny klady samozřejmě nekončí.Vůbec celá první půlka se jimi jen hemží.Vizuální stránka filmu plná bláta a špíny je úžasná,do toho obvykle buď sněží nebo prší a za skvělé lesní prostředí taky přidávám body k dobru.Všechny akční scény jsou krásně přehledné,plné nápadů a je jich tak akorát,režisér vůbec většinu filmu neskutečně čaruje s nízkým rozpočtem a dokazuje svůj nesporný talent.Atmosféra temného světa se vůbec skvěle povedla,tohle je přesně fantasy podle mého gusta.Žádné servítky,žádné uhlazování,nekompromisní řežba.Co už ovšem lehce pokulhává je celková prezentace světa,ve kterém se příběh odehrává,jeho představování by si zasloužilo větší prostor na to jak zajímavý je,třeba na úkor několika lehce patetických rozhovorů.Všem je jasné,že se to tu jen hemží různými potulnými čaroději a dalším podobným svinstvem,ale setkní s jednou z nich,jakkoliv bylo zatraceně působivé,mně osobně nestačí.A zatímco první polovina filmu je jedna velká paráda,ta druhá se přece jen občas zvrhává do přehlídky scénáristické nemohoucnosti,působivých scén ubývá a ten finální kříženec Balroga s Megatronem byl jasným důkazem,že pořádné finanční prostředky prostě a jasně chyběly.Jako celek je ovšem Solomon Kane mimořádně zábavným a příjemně staromódním filmem,který se ve svém žánru může hrdě postavit vedle Pána Prstenů a nemusí se vedle něj stydět.Největší nedostatek bych nakonec viděl v tom,že celý film byl spíše představením hrdiny,jeho motivací a minulosti,takovým prologem před tím pravým a velkým dobrodružstvím,které by přišlo v pokračování.Ovšem vzhledem k totální produkční neschopnosti studia bych s druhým dílem moc nepočítal,v kině jsme byli ČTYŘI!!!A zrovna tady by byla dvojka tak moc potřeba! Se Solomonem bych se určitě rád setkal znovu. 80 %

Stáhni mě do pekla (2009)

Raimiho staré horory neznám.Možná kdybych byl jeho fanoušek,šel bych i na pět.To moc nejsem,ale i tak mě to vážně bavilo.Raimi si šikovně hraje s klišé,se sympatiemi k postavám i se všudypřítomnými lekačkami (nadskočil jsem,i když mi bylo jasný co přijde).Občas tam těch klišé bylo příliš (hlavně ty OBÁLKY) přesto se to dá odpustit,zvlášť při pohledu na hezounkou Alison Lohman,na konci bezmála akční hrdinku.Scéna na hřbitově je fantastická,stejně působivý je pak konec,i když jsem ho čekal.Justin Long je už od Smrtonosné pasti 4 super sympaťák a tady to jen potvrzuje.A Lorna Raven,to je záporačka jako prase! A nezmínit scénu vymítání (Miloš!!!) by byl vyloženě hřích.Velmi příjemné překvapení a jeden z nejlepších hororů poslední doby. 85 %

Star Trek (2009)

Předem upozorňuju,že jsem nikdy nebyl nějakej velkej fanda Star Treku.Nedíval jsem se na seriály,žádný z celovečeráků jsem neviděl.Až tenhle.A uvažuju o tom,že bych si měl Star Trek pořádně nakoukat,protože to nejspíš stojí za to.Tomuhle restartu jsem věřil od začátku a to hlavně kvůli jménu režiséra. J.J. Abrams vymyslel nejlepší současný seriál (LOST), dokázal pro mě oživit sérii,která mě absolutně nezajímala (Mission: Impossible 3) a teď ze mě nejspíš udělal fanouška Star Treku! Na tomhle filmu je totiž perfektní prakticky všechno.Začneme od toho snad nejdokonalejšího a tím je casting.Všichni ti mladí herci sedí prostě dokonale.Chris Pine JE mladý James T. Kirk,je přesvědčivý ať už balí holky v baru,nechává se mlátit od Nerona nebo hláškuje jako o život.Zoe Saldana je překrásná,hraje dobře a po Avatarovi ji mám teď ještě radši.Karl Urban je obsazený přímo geniálně,když jsem v roli Leonarda McCoye viděl jeho,už si v ní nedokážu představit nikoho jiného.Pak ještě Simon Pegg,Anton Yelchin nebo John Cho,všichni výborní.A skončeme u toho pro mě nejlepšího,tím je Zachary Quinto.Ten člověk se pro roli Spocka narodil a já mu prostě nemohl nefandit.A ani ten záporák Erica Bany není špatný,akorát nemá pro všechno to seznamování s posádkou moc prostoru.Akční scény jsou taky skvostné,už úvodní(krátká) bitva na začátku bere dech a seskok na vrták a následná bitka na něm je jedna z nejlepších akčních scén minulého roku.Triky jsou,ostatně jako vždy u ILM,na té nejvyšší možné úrovni.A kapitola sama pro sebe je dechberoucí hudba.Michael Giacchino už u Speed Racera dokázal,že je asi nejlepší skladatel filmové hudby současnosti,ve Star Treku to potvrdil a za Vzhůru do oblak doufám získá zaslouženého Oscara.To všechno je na Star Treku skvělé,ale vážení přátelé,ty emoce!Ty dělají ze Star Treku něco víc než jen běžný blockbuster.Úvod člověka totálně smete,tak rychle mě asi žádný film nerozbrečel a pdobným stylem to pokračuje až do konce.No koho by nedostal záběr,ve kterém se obrovská planeta vcucne do sebe!Člověk s postavami soucítí,díky tomu jsem se cítil skoro jako člen posádky.Star Trek je velký film.A tohle byla přitom teprve představovačka posádky!Už se ani dočkat nemůžu,až přijde dvojka a s ní doufám i záporák,který bude důstojným protivníkem pro posádku lodi Enterprise.Vůbec nepochybuju o tom,že to Abrams zvládne minimálně stejně dobře jako tento díl.Kdyby na poslení chvíli nepřišel Avatar a nevypálil všem rybník,byl by Star Trek jednoznačně nejlepší sci-fi roku,které zadupalo do země jak čtvrtého Terminátora,tak druhé Transformers.Inteligentní a taky zatraceně cool blockbuster,který jsem viděl třikrát a ještě ho určitě párkrát uvidím. 95 %

Strážci - Watchmen (2009)

Bál jsem se,moc jsem se bál,že si Snyder s tímhle komiksovým kolosem ukousl moc velké sousto,ale zároveň jsem se nehorázně těšil.Protože co kdyby...A přesně to co kdyby nastalo.Tohle je prozatímní Snyderův vrchol.Ve filmu je jen minimum akčních scén,které jsou sice působivé(úvodní bitka),ale většinou jsou jen pro to,aby si divák na chvíli odpočinul od příběhu a vychutnal si nějakou řežbu.Tohle Snyder umí,akce a zpomalovačky.Ale tady dokázal zfilmovat nezfilmovatelný komiks naprosto brilantně.Film není tak dobrý jako předloha,kterou jsem si přečetl po zhlédnutí.Ale té se snad ani nešlo vyrovnat.Snyder ale zvládl dokonale všechny aspekty příběhu,změny oproti předloze jsou citlivé a co je nejdůležitější,film není zmatený a dá se v něm bez problému vyznat.A některé scény jsou nezapomenutelné.Úvodní titulky jsou úžasné.Rorschachovo dopadení policií.Scény na Marsu.A mrazivé finále,ve kterém do sebe všechno zapadne.Všechno se skvostným vizuálem,který Snyder fakt vymakal,zpomalovačky,zoomování,triky,které nepůsobí digitálně.A až na pár výjimek dobře použité slavné písně.Jen jedna výhrada,oproti komiksu to všechno působí šíleně nablýskaně,což sráží temnou a špinavou atmosféru předlohy.Ale to se překousne.Taky díky hercům,kteří jsou většinou skvělí.Hlavně tedy charismatický Jeffrey Dean Morgan,jehož Komedianta jsem si oblíbil nejvíc.Je to hajzl,dělá strašný věci,ale je upřímný.Do očí lidem říká,co si o nich myslí.Jackie Earle Haley exceluje jako tajemný Roarschach,kolem něhož se dění točí.Zvládá hrát jak přes masku,tak potom ve vězení bez ní.Potěší i totálně nezaujatý Dr. Manhattan a sympaťák Sůva Patricka Wilsona.Ozymandias sice v podání Matthewa Gooda postrádá to charisma z předlohy,ale nějak zprasený není.Jediný,kdo mi vyloženě nesedl,byla Malin Akerman,ta je sice moc sexy,ale to je asi všechno.Jak se tak koukám,asi bych to už měl uzavřít.Takže film Watchmen se povedl nad očekávání.Je to jeden z nejlepších komiksových filmů vůbec a i když se jim možná nepodaří redefinovat žánr tak jako komiksu,nemá se Zack Snyder rozhodně za co stydět.Jen je škoda,že film komerčně propadl.Lidi asi ještě nejsou připravení na takhle složité filmy.Je to smutné,ale přece jen jsem to čekal.90 %

Terminator Salvation (2009)

Od Terminatora 4 jsem původně díky režisérovi neočekával nic.Po fenomenálním traileru,který sliboval totální postapokalyptický nářez,jsem se začal docela těšit.Po prvních reakcích jsem zase trochu ochladl.A výsledek... mě nakonec nezklamal,ale ani nijak nepřekvapil.Je to dobrá akční sci-fi s důrazem na slovo akční,protože akce je věc,která se povedla perfektně.A perfektní je na tomhle filmu pak už jen jediná věc.Tou je Sam Worthington,který hraje skvěle,dal postavě Marcuse hloubku a charisma a díky tomu se stal jednoznačně největším kladem filmu.Naopak Christian Bale se do role Johna Connora vůbec nehodí,jak jsem očekával.Já ho nemusím,možná tak v tom Batmanovi,ale jinak vůbec.Hodně mi vadilo,že když dostávala postava Kate ve trojce tolik prostoru,tak ji tady nemuseli tvůrci tak zazdít jako ozdobu,která se projeví v dalších dílech,které možná ani nebudou.To ale vynahrazuje krásná Moon Bloodgood,což je další klad linie s Marcusem.Anton Yelchin se sice snaží,ale stejně v něm nevidím budoucího drsného mariňáka.Co mě ale na filmu vyloženě naštvalo,to byl vážně blbej konec.Když už člověk pracně buduje postavu,nemusel by ji pak jen tak odstřelit a přesně to se stalo.Jako fanouška mě potěšilo občasné pomrknutí a odkazy,ale digi-Arnie byl naprosto zbytečný a spíš k smíchu.Terminator Salvation je tak pro mě nejhorší část série,ale rozhodně ne špatná.Potenciál tam pořád je,jen by se toho mohl chopit někdo jiný,než zrovna McG,který dokázal dát do filmu skvělou akci a zajistil,aby děj odsýpal a nenudil,ale nedokázal vytvořit film,na který bych se chtěl podívat znovu a taky zničil tu tajemnou auru,která se okolo budoucnosti po Soudném dni kolem série vytvořila.A to je chyba,kterou nelze jen tak přejít.70 %

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Jednička Transformers přinesla svěží vzduch mezi letní velkofilmy a stala se jejich králem.Proto jsem se na dvojku těšil jako malé dítě.Moje nadšení ale zchladila už zpráva,že u nás Pomsta poražených půjde s dabingem.Přesto jsem se pořád těšil,doufal jsem,že budu stejně zařezaný do sedačky jako před dvěma lety a od návštěvy kina jsem se přesto nenechal odradit.Před půl hodinou jsem vyšel z kina a došel jsem k závěru,že jsem se možná nechat odradit přece jen měl.Z očekávaného blockbusteru roku se totiž stalo zatím zklamání sezony.Wolverine měl charismatické postavy,Star Trek byl fantastický,Terminator Salvation byl přes všechny své chyby slušný film.A Transformers?Zatímco u Mizerů 2 mi ani tak nevadilo ,že to Bay přehnal hlavně proto,že jedničku jsem nějak nemiloval,zde mě to právě v kontrastu se skvělým prvním dílem hodně štve.Souložící čivavy mi fakt vtipné nepřišli...No co,říkal jsem si na začátku,snad to Michael dožene špičkovou akcí.Zase jsem se spletl.Akce tu bylo hodně,o tom žádná,vybuchuje to tu o sto sedm,ale k čemu to všechno,když je to všechno šíleně nepřehledné a navíc už ty bitky po hodině začnou nudit?Bitka v lese v podání Optima Primea(jeden z mála,kdo nezklamal) je celkem nářez,ale i to pak pohřbí hlavně naprosto nezvládnuté finále v poušti.Nedojde v něm prakticky k žádnému osudovému souboji,který jsem napjatě očekával a navíc to trvá prostě neúnosně dlouho.Naopak úplný konec je strašně násilně useknutý a celý takový okopírovaný z jedničky.Lidské postavy jsou hodně upozaděné ve prospěch robotů,ale ti jsou s vyjímkou starých známých dost nevýrazní a nevytvořil jsem si k nim vůbec žádný vztah.Nejzářivějšími příklady jsou třeba motorky,které na plátně strávili tak pět minut a neměli vůbec žádný smysl.A záporáci tomu nasazují korunu.Navrátivší se Megatron a Starscream jsou hodně trapní,monstrózní Devastator zde,vzhledem k tomu co předvede,vůbec nemusel být a hlavní padouch Fallen je taky hodně slabý.Co se lidí týče,Megan Fox je sice pořád nehorázně nádherná,ale to film nezachrání.Shia je pro mě hodně překvapivě naprosto nevýrazný,vojáci nemají prostor se předvést,rodiče jsou otravní a kamarád ze školy je naprosto zbytečný.Kdykoliv se ale na plátně objevil John Turturro kvalita vtipů šla výrazně nahoru a já byl ušetřen infarktu.Jednoznačně nejsvětlejší bod filmu.Jinak jsem taky nevěřícně zíral,jak si Bay bezostyšně půjčuje motivy z jiných filmů.Star Wars,Matrix,Terminátor,Vetřelci,hudba úplně jako ve Star Treku...Zapomněl jsem na něco?Nebo to snad byl záměr?Samozřejmě nelze zpochybňovat kvality triků,ty jsou bezesporu úžasné a ILM za ně pravděpodobně získá Oscara,o kterého jej před dvěma lety za jedničku připravil Zlatý kompas(to nechápu dodnes).Já se každopádně ptám:Proč Michaele?!Měli jsme tohle zapotřebí??Po těch skvělých trailerech,po všech těch tvých slibech,že se z toho všichni posadíme na zadek...Vzhledem k tomu,že v těchto dnech tenhle film útočí na finanční rekordy Temného rytíře nepochybuji o tom,že nás zanedlouho čeká trojka.Až ji tedy Bay začne natáčet tak vřele doufám,že ho Steven Spielberg tentokrát udrží na uzdě a dokáží spolu znovu vytvořit blockbuster roku.Dvojka totiž na takový titul nemá ani náhodou.Ale možná je to prostě jen tím,že jsem si nekoupil popkorn...45 % Update: Postupem času beru dvojku Transformers na milost jako solidní průměr. To je zoufale málo vzhledem ke geniální jedničce, ale když se podívám na třetí díl a především na zoufalou čtyřku, tohle je vlastně docela fajn.. 60 %

Vánoční koleda (2009)

Může mi někdo prosím vás vysvětlit,jak je sakra možné,že film za 200 milionů dolarů vypadá po vizuální stránce tak odporně?Vždyť i ten o pět let starší Polární expres byl na pohled mnohem hezčí a technologicky mnohem méně rozkolísaný,o Beowulfovi nemluvě.Některé momenty jsou vizuálně lahodné,ale je jich poskrovnu a silně převažují scény a postavy,které by se hodily spíš do průměrné adventury z PSone (Vydralův duch je totální prohra).Tyhle nepřehlédnutelné nedostatky zamrzí o to víc,že Zemeckis je pořád Zemeckis,umí perfektně navodit atmosféru a zakomponování hororových prvků se povedlo náramně.A je dobře,že se zase vrací ke hraným filmům,tam to totiž zužitkuje mnohem lépe a nebude mu podrážet nohy žádná nevyzpitatelná technologie. 55 %