• Krátkometrážní

Sanctum (2011)

Totálne béčko ašpirujúce na guilty pleasure zábavu roku 2011. Človek by povedal, že z prostredia jaskyne sa toho ani nedá vyžmýkať toľko, no vo filme sa neustále niečo deje, nenecháva diváka na minútu vydýchnuť (v tomto prípade doslova, keď väčšina scén sa odohráva underwater) a aj keď je to celé predvítateľné a do značnej miery hlúpe, tak na večer po náročnom dni ako stvorené. 3,5* (pár % hore za krásne zábery prírody, ktoré vo filme rád vidím)

Případ Kim Bok-Nam (2010)

Rozhodne zaujímavý film z prostredia juhokórejského vidieku (aj keď pochybujem, že na severe to je inak). Postoj k hrdinke je vykreslený úplne inak ako je zvykom a divák jej bude v určitých momentoch dokonca fandiť a ani sa nebude hanbiť za to, že väčšine postáv praje tú najkrutejšiu smrť. Film je v podstate rozdelený akoby na 2 časti = v tej prvej nám ukazuje príbeh ženy-matky, ktorá je denne bitá, ponižovaná, znásilňovaná a je s ňou zaobchádzané ako s najväčším odpadom spoločnosti, či už zo strany mužov alebo postarších obyvateliek dediny. Človek sa potom ani nečuduje, že jej pri jednom incidentne "slnko našepká", aby sa pomstila .. a veru, že to bude krutá pomsta bez akéhokoľvek zľutovania. Divák zvyknutý na americké snímky nech rozhodne neočakáva druhý "Saw". Kórejci vedia natočiť aj drsný horor, resp. thriller s poriadnou dávkou emócii. Aj keď som veľký fanúšik spomínaných žánrov musím uznať, že tá prvá hodinka, ktorá zobrazovala psychické a fyzické utláčanie hrdinky sa mi páčila o niečo viac ako masaker, ktorý nastal po tom. Nebyť nechutne dlho naťahovaného záveru, ktorý sa dovtedy fungujúcu emočnú stránku snaží vyžmýkať na maximum, dal by som aj vyššie hodnotenie. Takto to je celkovo za 4*

Vřískot 4 (2011)

Neuveriteľná nostalgia! Horor môjho "teenagerského" obdobia, ktorý som svojho času videl snáď 50x sa po 11 rokoch dočkal pokračovania .. pribudlo ešte viac humoru a uťahovania si z pravidiel slasher žánru, preháňa sa takmer vo všetkom (v podstate už od úvodnej sekundy). Stále to je však zábava, aj keď tentokrát až priveľmi určená fanúšikom série (celá zápletka je vlastne postavená na základoch prvého Screamu, len sa tvári menej vážne) o čom svedčí aj výrazný prepad v amerických kinách. Ako fanúšik série 4*, ale rozumiem uživateľom, ktorí budú film zatracovať, pretože tá kopa narážok a výraznejších aj menej nápadných citácii na žáner ako taký naozaj nie je určený každému.

Insidious (2010)

70 minút čistého strachu + 30 minút béčkovej akcie = Insidious. Po tých reklamných ohlasoch ako "najstrašidelnejší horor posledných 10 rokov" by jeden čakal o niečo viac. Prvých cca. 70 minút je Insidious výborný horor o duchoch, ktorý ťaží z momentu prekvapenia, nervy drásajúcich scén a hlavne zo starého známeho strachu z neznámeho a režisér toho divákovi príliš neukazuje, skôr iba naznačuje. Síce mnoho krát videné v iných hororoch, no tentokrát to naozaj fungovalo a takmer som uveril vyššie spomínanému reklamnému sloganu. Bohužiaľ posledných 30 minút (prechod do "The Further" - svet duchov) sa z Insidious stáva takmer lacný béčkovo ladený horor (skoro ako by vymenili režiséra), monštrá, resp. duchovia sa ukážu v celej svojej "kráse" (viď kopytá) a atmosféra ubúda zo sekundy na sekundu. Celkovo teda za 4* = prvá polovica 5*, tá druhá záverečná za slabšie 3* (našťastie trvala menšiu časť stopáže)

Nikita (2010) (seriál)

Poriadne akčný seriál mi v amerických TV už dlhšie chýbal, Nikita zaplnila miesto dostatočne! Síce ma to nechytilo hneď pri prvej epizóde, musel som tomu dať čas, no neskôr sa z toho stal skvelý adept na nenáročnú zábavu! Neskutočne sexi agentky v zastúpení Maggie Q a Lyndsy Fonseca v tuctovom, ale zábavnom špionážnom príbehu. 4* (najlepšia epizóda je 9. - Michael a Nikita v Uzbekistanu, najhoršia epizóda je 13. - NIkita a pokus o záchranu princa) Season 1 = 4* / Season 2 = 3,5* / Season 3 = 3* / Season 4 = 3*

The Presence (2010)

Nieže by som nemal rád horory s duchmi, navyše pomaly plynúce - napr. The Others boli vynikajúci, ale The Presence naozaj nie. O ničom príbeh (dobrý VS. zlý duch), o ničom hudba (dramatický orchester v zábere na lesný vánok?!), o ničom herci (napudrovaný Shane West a oscarová, ale tentokrát tápajúca Mira Sorvino, to si tu niekto asi robí žarty?!), o ničom atmosféra (strašenie v kadibudke? to vážne?!), o ničom scénar ("Nebojíte sa tu byť sama?" adresované hlavnej hrdinke 2x za sebou) = neskutočná nuda, 1* za pár pekných záberov, jednu podarenú lakačku, ale inak si radšej ušetrite 80 minút života.

Odsouzené (2009) (seriál)

Nesledujem slovenské seriály, ani slovenské filmy. K Odsúdeným som sa dostal náhodou a musím uznať, že prvá séria bola naozaj výborná, škoda, že potom to už išlo totálne k čertu ...

Tichý dům (2010)

Za ten nápad natočiť film bez strihu dávam 1*, inak to je však neskutočná nuda

Černá labuť (2010)

Zaujímavý výlet do duše psychicky narušenej baletky!

Muž odnikud (2010)

Výborný dramatický začiatok, neuveriteľne zdĺhavý a naťahovaný stred a jeden z najsilnejších záverov, aké som v roku 2010 videl. Mohol to byť prelomový film na poli kórejskej scény, vzťah k postáv vybudoval v prvej polhodine výborne, v poslednej nastúpila svižná akcia, len by to chcelo vystrihúť tú vatu, ktorej je až priveľa v prostiedku. 3,5*