• Krátkometrážní

Ďábel (2010)

Pokiaľ diváci vyčítali Shyamalanovi film The Last Airbender, tak to ešte nevideli Devil ..záverečnú "pointu" by dokázal vymyslieť aj 10 ročný chlapec. Nerozumiem ako mohol režisér 6. zmyslu napísať niečo takéto jednoduchého. Po technickej stránke sa filmu nedá veľa vyčítať, Dowdle je obstojný režisér, keby to však malo údernejšiu alebo hociakú inú záverečnú pointu je to dobrý film, takto to však ostalo len v priemerných vodách, a mám taký dojem, že to je hlavne vďaka príspevku od Shyamalana

Domov snů (2010)

"A 2007's survey shows that the average monthly income of Hong Kong people is HK$10,100. But there are still 24 % people not up to that line yet. Since the handover, Hong Kong people's income has increased by 1 % . But in 2007 alone, house prices shot up by 15%. In Hong Kong, a flat of 600square feet costs more than HK$7 million. Flats with harbour view can reach HK$30,000 (US$3,200) per square foot. In a crazy city If one is to survive, he's got to be more crazy. This is based on a true story.“ Takto začína najnovší prírastok do ázijských hororových vôd, tento krát made in Hong Kong. Je pravda, že vlna ázijských hororov má svoju najúspešnejšiu dobu už dávno za sebou a dovolím si dokonca tvrdiť, že za posledné dva roky nás ani tie najproduktívnejšie krajiny ako Južná Kórea, Japonsko, Čína alebo Thajsko nezásobujú veľmi kvalitnými hororovými snímkami. Dokonca aj ich početnosť v tamojších kinách rapídne klesá. O to viac potešil nenápadný snímok akým je Dream Home. Na diváka tu nečaká žiaden duch s čiernymi dlhými vlasmi, ktorý by vyliezal zo studne alebo z postele. Dream Home je slasher ako sa patrí. Pojednáva o žene, ktorá v dopoludňajších hodinách pracuje v Call Centre jednej banky a po večeroch zase ako predavačka kabeliek. Býva v malom byte so svojím chorým otcom a bratom. Jej predstava o bývaní je však úplne iná, a preto si vysnívala jeden rozsiahly byt s výhľadom na more. Predstava o jeho získaní je však o niečo odlišná od bežnej kúpy. Vo filme sa prelínajú viaceré časové obdobia. Hlavná línia sleduje vraždiacu beštiu, ktorá nemá zľutovanie pred ničím a pred nikým. V tej druhej sa divákovi postupne odhaľuje motív jej činov, sociálna situácia a pod. Od hororu tak film miestami skĺzal až k sociálne dráme. Hlavnú postavu vidíme ako tvrdo pracujúcu ženu, ktorá strieda dve zamestnania, aby si našetrila na byt, vidíme jej pokus o získanie hypotéky, nevinné debaty s kolegami alebo s priateľmi, dokonca určitá časť sa zameriava až na jej detstvo. Postupne sa odhaľujú viaceré aspekty, ktoré ju priviedli k rozhodnutiu vraždiť. Samotné prelínanie hororových a dramatických scén však filmu neuberá na tempu, osobitnejší prístup k hlavnej postave dovoľuje divákom preniknúť hlbšie do podvedomia hrdinky a pochopiť jej posadnutosť. Vypätá scéna s umierajúcim otcom sa tak stáva v rámci filmu ako celkom racionálny krok v správaní hrdinky. Nejedná sa len o bezduchú vyvražďovačku, ale akúsi reflexiu súčasnej situácie v Hong Kongu, resp. nedávnej doby 90. rokov, kedy bol Hong Kong poznačený dramatickou výstavbou bytových domov a vysťahovaním viacerých nájomníkov. Aj napriek neustálym flashbackom dokázal režisér vytvoriť film, ktorý drží pohromade. Ak ste niekedy mali pocit, že sa v niektorých ázijských hororoch strácate kvôli častým návratom do deja, ktorý sa stal už predtým, tak tento film Vás presvedčí, že to ide aj inak. Či už sa píše rok 1991, 2004 alebo 2007 divák presne vie, v ktorej časti deja sa nachádza a prečo sleduje to, čo práve sleduje. Je až neuveriteľné ako režisér dokázal skĺbiť dva pohľady na jednu a tú istú hrdinku do takej formy, že jej veríte každý jeden čin aj napriek všetkým nechutnostiam, ktoré svojim obetiam spôsobí. Pokiaľ čakáte slasher po vzore amerických vyvražďovačiek s ratingom PG-13, tak sa odporúčam pripraviť sa na oveľa silnejšiu šálku kávy. Tvorcovia v Hong Kongu neotáčajú kameru inému smerom v prípade krvavých scén a tak si tu môžeme vychutnať naozaj detailné zábery. Ak som dobre počítal, tak obetí by malo byť okolo 11-12, tým pádom o nechutnosti nie je núdza. Prepichnutie hlavy odzadu a následne prerazenie oka je samo o sebe dosť nechutná scéna a to je v tom čase len začiatok filmu. Neskôr vrahyňa svoj nôž smeruje kdekoľvek - rozrezané brucho s vypadajúcimi črevami je len jedna z nechutností, sekať sa bude do všetkých možných častí a údov ľudského tela, dokonca bez ujmy neobišla ani tá časť tela, ktorú si pánske osadenstvo váži najviac. Pokiaľ má niekto pochybnosti ohľadom trikov tak sú naozaj neopodstatnené. Nečakajte žiadne na prvý pohľad gumové figuríny. Film dokonca búra aj také hranice, ktoré si v súčasne svetovej mainstreamovej produkcii asi nikto nedovolí – vražda tehotnej tu je vykreslená bez akéhokoľvek súcitu. Z filmu sa tak stáva oveľa šokujúcejšia záležitosť ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, a čím viac sa blíži ku koncu, tým viac naberá na napätí - samotný príchod policajtov do bytu, v ktorom ešte pred sekundou vraždila naša „hrdinka“ je len čerešničkou na torte všetkej tej brutalite a vypätým scénam. Toto naozaj nie je pokus o lacno vyzerajúci splatter s hlúpym vraždením, ktorá má svojou absurdnosťou vyzerať zábavne. Nedávny pokus o slasher z roku 2009 s názvom Invitation Only od kolegov z Taiwanu pôsobí oproti Dream Home, len ako slabý čajíček. Vulgárnejší jazyk a občasný vulgárny humor už len dopĺňajú celkovú drsnosť akou je film prezentovaný. Herci odviedli dobrú prácu – Josie Ho (v Hong Kongu známa prevažne rockovo zameraná speváčka) sa dá bez problémov uveriť ktorákoľvek scéna, ostatní účinkujúci taktiež obstojne stvárňujú svoje postavy, možno prekvapivá je účasť Easona Chana v roli podvádzajúceho manžela, vzhľadom na jeho pôsobenie, čo by najznámejšieho a v súčasnosti najobľúbenejšieho Hong Kongské popového speváka. Takúto spevácku hviezdu a v takejto roli by asi nikto nečakal. Kto však o Hong Kongskej hudobnej scéne nemá ani poňatia, ten si podobné detaily nevšimne a v podstate ich ani nebude riešiť. Aby som to zhrnul... Dream Home je prekvapujúcim prírastkom v sérii ázijských hororov, ktorý sa bez akejkoľvek hanby môže rovnať so snímkami z iných zákutí sveta a dokonca ich aj hravo kvalitou prekoná. Skĺbenie sociálnej drámy a hororu dopadlo na výbornú. Hororov, nad ktorými by ste odvracali zrak kvôli ich brutalite, ale zároveň by diváka donútili zamyslieť sa nad určitými spoločenskými otázkami naozaj nie je veľa. Ja som si naozaj užil každú jednu minútu a po dlhšom čase nemal pocit, že sledujem len bezduchú vyvraždovačku. Tento Hong Kongský prírastok posúva žáner o niečo vyššie. CELKOVO: 4,5*

Dead Set (2008) (seriál)

takto sa točí reality show, z toho by sa mali slovenské televízie učiť :)

Saw 3D (2010)

Priznám sa, že som čakal viac. Nie som síce "hard-core fanúšik" tejto série, ale prvý, druhý a tretí diel považujem za skvelé, potom prišla štvorka a päťka, ktoré u mňa absolútne nezabodovali a považujem ich za poriadne podpriemerné filmy, nasledovná šestka ma však opätovne prekvapila v tom pozitívnom zmysle a stala sa u mňa najobľúbenejšou časťou hneď po prvom Saw. Možno práve preto som od siedmej (ehm, "záverečnej") časti očakával rovnaký nárez ako minule, bohužiaľ nestalo sa. Keďže šestka si u mňa vybojovala 4*, tak u sedmičky musím jednoducho ísť o hviezdu dole, pretože dokým si predošlé časti udržiavali určitú komplexnosť v príbehu, tu to už je pri niektorých scénach len samoúčlená akcia. Je tu síce hlavná dejová línia s chlapíkom (spisovateľom), ktorý chodí podobne ako poisťovák v šestke po budove a nachádza v pascách svojich známych, zároveň sa príbeh strieda s policajným vyšetrovaním, no do toho sa vždy ukáže scéna typu - bum nové doposiaľ nevidené postavy, ktoré nemajú nič spoločné s predošlými dielami a dokonca nijako nezasahujú do príbehu tohto dielu sú uveznené v pasci, všetci (alebo prevažná väčšina) v pasci zomrie a bum dej sa vracia k príbehovej línii spisovateľa alebo k policajnému vyšetrovaniu. Akokoľvek sú tieto úmrtia zábavné a brutálne (dokonca ešte brutálnejšie ako v predošlých dieloch), tak to pôsobí neskutočne samoúčelne. Veľkolepé finále, na ktoré divákov lákali tvorcovia sa taktiež nekoná, uzavrú a dovysvetlia sa síce niektoré dejové línie, ale za záver série by som to ani pri najmenšom nepovažoval. Stavím sa s kýmkoľvek, že do jedného/dvoch rokov tu bude ďalší Saw, pretože nebude žiaden problém nadviazať na túto dejovú líniu a pokračovať v nej ďalej (sám si dokážem predstaviť ďalšie smerovanie príbehu). Dokonca ani 3D na mňa veľmi nezabralo, občas síce vnútornosti a krv striekajú "von z plátna", no videl som už oveľa lepšie 3D efekty (napríklad pri nedávnom Resident Evil Afterlife). Možno môj komentár vyznie dosť negatívne, také zle to zase nebolo, zábavnosť si udžal aj tento diel, v kine to ubehlo rýchlo, len som od toho po vynikajúcej šestke čakal o dosť viac.

Halloween II (1981)

O dosť slabšie ako kultový prvý diel, ani ten však nepovažujem za žiaden zázrak, udelil som mu 3*, dvojka je o niečo slabšia, takže musím ísť aj o * nižšie. Páčil sa mi však nápad začať pokračovanie presne v momente, kde pôvodný Halloween skončil.

Devil's Playground (2010)

A je to tu zase! Farmaceutická spoločnosť vyrába a testuje nový liek (alebo drogu?) na zvýšenie výkonnosti. Nebol by to horor, keby sa zase niečo nepokazilo a 29 999 dobrovoľníkov nepremenilo následkom „vedľajších reakcií“ na násilné monštrá, zombies ak chcete. Jedna jediná žena má v sebe pravdepodobne niečo špeciálne a tak na ňu zázrakom liek neúčinkuje. A tú je potrebné zachrániť! Ani nie je čo viac povedať, pretože to je asi celá „originálna“ zápletka, ďalej sa už postavy snažia len dostať z tejto situácie. Myslím, že každému je viac než jasné očividné vykrádanie všemožných zombie filmov. V tomto prípade udrie do očí hlavne inšpirácia v zápletke prvého Resident Evil. Čo sa spracovania týka, to zase viac ako je zdravé pripomína 28 Days Later. Ako veľkému fanúšikovi zombie hororov by mi to však až tak veľmi nevadilo. V podstate ma ani nenapadá ako by sa dal tento žáner oživiť niečím novým. Príbeh (ak vôbec nejaký je) slúži vo všeobecnosti pri hororoch tohto druhu aj tak iba na rozpútanie veľkého a krvavého zombie masakru. Vyľudnené prostredie Londýna pôsobí až neuveriteľne atraktívnym dojmom – zábery z vtáčej perspektívy na horiace ulice v okolí rieky Temža dokážu navodiť tú správnu temnú atmosféru. Mierne lacnejší dojem pridáva filmu skôr realistický dojem. Zombies sú mimoriadne agresívny, nejaký ten piatok už síce dokážu utekať, tu sú však ešte rýchlejší, silnejší, odolnejší voči úrazom a tak sa dočkáme scén kde skáču cez okná budov, áut a pod. Jeden by si až povedal, že z toho bude skvelá adrenalínová jazda, ale najprv by bolo potrebné zapracovať na scenári. Snahu režiséra síce cítiť je, len keby sa film netváril akoby tu predtým žiaden iný zombie film neexistoval. Začiatok je pri tom pútavý, zoznamovanie sa s postavami zvládnuté obstojne. Keď sa však neskôr ukáže prvý zmutovaný a postavy po jeho útoku desať minút debatujú o tom, že infekcia sa prenáša slinami, krvou a najväčšou slabinou nakazených je úder do hlavy, tak si nie jeden divák povie, že niečo je tu zle! Neviem, či si režisér nestihol uvedomiť, že sa píše rok 2010, ale polemizovať nad niektorými vecami, ktoré v zombie žánru fungujú už pomaly päťdesiat rokov mi nepríde ako to najrozumnejšie riešenie. Síce sa to pravidelne spomína v každom zombie horore, no je to riešené skôr len tak bokom, čo najviac okrajovo, tu sa podobným vysvetľovačkám venuje až nadmerne veľká pozornosť. Podobné zbytočné debaty zrážajú tempo filmu pomaly až na nulu. Pritom, keď na scénu pribehnú nakazení napätie filmu sa dvíha hore (napr. scéna úteku v garáži), čo však z toho, keď podobné scény viac menej rýchlo skončia a nastupuje ďalší blok nezmyselných debát. Režisér jednoducho nevie na čo sa zamerať viac a čo radšej vypustiť. Scéna, ktorá sa od polovice filmu odohráva v autoopravovni (alebo čo je to za miesto), a v ktorej sa zhromaždia všetky postavy je natiahnutá až na neúmernú dĺžku. Hlavne v tom prípade pokiaľ je scenár neskutočné hlúpy a postavy sa tam zameriavajú na riešenie osobných problémov, namiesto toho aby si všímali, že všade navôkol zúria zombies. Demencia postáv je v tomto filme neskutočne bijúca do očí. V podstate celá tá „zápletka“ ako sa postavy snažia dostať k vrtuľníku, ktorý stojí niekde v strede Londýna v centre celého toho masakru, a pri ktorom má čakať brat jednej z hlavných postáv je už sama o sebe pritiahnutá za vlasy. Hlavne z toho dôvodu, že postavy sa zaoberajú všetkým možným len nie tým, že vrtuľník už môže byť dávno zničený, a keď tam nakoniec dorazia, tak ešte nastupuje dojemná scéna prekvapenia. Keby tu behali pomalé zombies známe z Romerových filmov, tak nič nepoviem, ale pokiaľ nemajú problém rozbiť auto, tak vrtuľník bez akejkoľvek ochrany pre nich nebude ani len ten najmenší problém. Namiesto tohto tu sme však svedkami takých diskusií ako napr. dilema, či hlavná „nenakazená“ utečie s jej bývalým priateľom niekde na pobrežie alebo zachráni celú ľudstvo, tým že odletí do laboratória na pokusy / po prípade tu každú chvíľu rozoberajú, že ich je (ak si dobre pamätám) osem a počet miest vo vrtuľníku len štyri. Vrcholom nezmyselnosti je scéna, keď pred útekom pred zombies autom zastanú v strede križovatky a riešia ďalšiu z podobných dilem. Keď nastane scéna, kde hlavný macho-hrdina vidí motorku, dookola niet nikoho a v sekunde, keď na ňu nasadne, tak sa náhle spoza rohu vynorí hromada dvadsiatich zombies, si nejeden určite povie, nech čert berie logiku, hlavne že už sa tam konečne deje niečo napínavé! Nebudem len kritizovať, pár pozitív sa napriek tomu všetkého nájde. Masky nakazených sú v podstate zvládnuté obstojne, prvok s tým ako im černejú žily mi prišiel zaujímavý. Pár krát som si aj povedal, že režisér je predsa o niečo zručnejší ako sa na prvý pohľad zdá – napríklad scéna niekde pri konci filmu, keď postavy autom havarujú a na osobu čo v ňom ostala zapichnutá o železné tyče (ale stále živá) sa rúti ďalšia kopa zombies za sprievodu skvelej hudby alebo scéna s policajtmi, keď z ničoho nič uvidia výbuch v budove a snažia sa utiecť v člne po rieke. Netvrdím, že všetky, ale väčšina scén s nájazdom zombies sú zvládnuté v rámci žánru na slušnej úrovni. Taktiež efektné zábery na spustošený Londýn a občasná brutalita posúvajú film o pár tried vyššie. Škoda, len tej vaty, ktorá je všade naokolo a vypĺňa scény, keď zombies práve neútočia. Aj napriek všetkému sa nemôžem sa zbaviť dojmu, že Devil's Playground mal všetky predpoklady na vynikajúcu zombie jazdu, aj keď sa v podstate len vezie na úspechu 28 Days Later. Chcelo to buď lepšieho režiséra alebo scenáristu, pretože okrem začiatku filmu je všetko, čo sa deje v scénach, keď neútočia zombies úplne zbytočné, a kým sa postavy stihnú rozbehnúť, tak zostáva do konca filmu nejakých 15 minút a to už je poriadne neskoro. Briti už neraz ukázali, že patria k špičke, čo sa týka zombie žánru – 28 Days/Weeks Later, Dead Set, no Devil's Playground ostane len „čiernou ovcou“ tejto rodiny. CELKOVO: 2,5*

Živí mrtví (2010) (seriál)

Episode 1: Days Gone Bye = skvelý úvod, ešte lepšie masky ako som čakal, detailné gore, zaujímavý príbeh, mrazivé scény (matka černoška, ktorá sa snaží dostať do domu), záverečná scéna v meste je to najlepšie v tomto žánri, trocha to síce vykráda 28 Days Later, ale inak bez chyby 5* / Episode 2: Guts = akčnejšie ako prvá časť, s ešte väčším napätím, síco trocha odlahčené oproti prvej epizóde (zbesilá jazda autom cez mesto), a s pár poriadne nechutnými scénami (maskovanie sa vnútornosťami zombíka) 5* / Episode 3: Tell It to the Frogs = priveľmi ukecaná časť, zo začiatku bolo zaujímavé sledovať ďalšie osudy postáv, aj dramatická línia ako tak fungovala, no celých 45 minút sa s len týmto pracovať nedalo, dohromady tam bol jeden zombík, čo je priveľmi málo, navyše keď sa príbeh nikde neposune tak to zaváňa prúserom 3* / Episode 4: Vatos - po trocha rozťahanej tretej časti sa štvorka opäť vracia do kvalitným vôd, zo začiatku sa síce rozbieha pomalšie, ale brutálny masaker v záver to celé vynahradí 4* / Episode 5: Wildfire - po skvelom zakončení štvrtej epizódy , som od tejto piatej čakal poriadne "nárez", bohužiaľ nestalo sa, piata epizóda pripomínala skôr tretiu, kde sa väčšinu času len rozprávalo a dej sa 3/4 času nikde neposunul, navyše opäť málo zombies, pár scén stále veľmi zaujímavých (sestry, záver v meste), ale inak priveľmi rozťahané 3* / Episode 6: TS-19 - skvelé zakončenie série, najnapínavejšia časť pokiaľ nepočítam úvodnú epizódu, využité zaujímavé prkvy ako návrat a objasnenie udalostí z prvej časti (nemocnica), vysvetlenie vírusu (síce 100x videné v iných filmoch, ale stále rovnako úderné), riešenie vzťahov tentokrát na rozumnej úrovni (hlavne scéna Shane VS. manželka), k tomu výborná hudba, zombíkov síce pomenej (len pár na začiatku a na konci), ale kupodivu to v tejto epizóde vôbec nevadilo 5*. CELKOVO: škoda slabších dielov 3 a 5, dva slabšie časti sú však na (zatiaľ) 6 dielný seriál trochu veľa, no stále sa jedná o vysoký nadpriemer v súčasnej seriálovej tvorbe = 4* PS: len kto ma vydržať rok čakať na druhú sériu pri takomto zakončení?! / Season 1 = 4* (8/10) / Season 2 = 3* (6/10) / Season 3 = 3,5* (7/10) / Season 4 = 3,5* (7/10) / Season 5 = 3* (6/10) / Season 6 = 2,5* (5/10)

Střepy v hlavě (2008)

Nikdy som si nemyslel, že "ticho" bude tak znepokojujúce. Film s neskutočnou atmosférou, ktorá má vtiahla hneď na začiatku a po celý film držala v napätí. Briti a Francúzi opäť ukázali, že vedia natočiť inteligentný horor bez litrov krvi. Možno malá výčitka za časté opakovanie niektorých scén, ale inak skvelé!

Autopsy (2008)

Neviem, či som videl iný film ako ostatní hodnotiaci, ale tých 58%(20.10.2010) absolútne nechápem? Neskutočne amatérsky natočený film s absenciou akejkoľvek logiky a ani tie vychvaľované "gore" scény ma nezaujali, pretože všetky časti ľudských tiel vyzerali ako z gumy - to sa možno nosilo v 80. rokoch, ale dnes už čakám o niečo vyššiu kvalitu efektov. Nemám veľmi vo zvyku film pretáčať dopredu, ale tu som to nevydržal a poslednú 20 minútovku pozeral už len funkciou "fast-forward". Aj vzhľadom na krátku dĺžku (cca. 85 min.) som sa neskutočne nudil. Fakt, že to je z After Dark Horrorfestu u mňa neobstojí, pretože aj tam sa nájdu skvelé kúsky ako From Within, The Broken, Lake Mungo ...

Piraňa 3D (2010)

Nikdy som si nemyslel, že uvidím 3D prsia, 3D zadky, 3D penisy a 3D zvratky, a mimochodom aj tie 3D piraňe, ktoré sa do týchto "intímnych" partií veľmi radi zakúsia. Viem si predstaviť, že v rukách iného režiséra by bol z toho prúser roka, no Aya to povýšil na ultra zábavné béčko, ktoré pri rozumnej dĺžke nestihne ani na chvíľu nudiť. Chcel som ísť na 4*, ale kvôli otravnej postave, ktorú stvárňuje Jerry O'Connell musím ísť o hviezdu nižšie, ten chlap mi jednoducho celý film liezol poriadne na nervy. Efekty mohli byť taktiež lepšie, ale vzhľadom na „skromnejší“ rozpočet (cca. 20 mil.) z toho Aya aj tak vytrieskal maximum.